STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Kedy sadiť jahody? Najlepší čas na výsadbu

Kedy sadiť jahody. Bez jahôd by leto jednoducho nebolo letom. V supermarketoch sa dajú kúpiť po celý rok, ale aj v sezóne sú drahé a málokedy chutia tak dobre ako doma vypestované ovocie. Jahody rastú veľmi dobre v kvetináčoch, okenných debničkách, závesných košoch, pestovateľských vreciach a sadeniciach na jahody, ako aj v zemi, čo znamená, že sa dajú pestovať v malých záhradách, na balkónoch a dokonca aj na parapete. Sú zábavnou plodinou, ktorú môžete pestovať s deťmi.

 

Úlohy na každý mesiac

 

 • Apríl: vysádzajte nové rastliny z holých koreňov
 • apríl až jún: vysádzajte rastliny vypestované v kvetináčoch
 • jún až júl: rastliny zasieťujte a okolo nich umiestnite slamu alebo rohože. Zber plodov
 • júl až august: po skončení plodenia odstráňte pletivo a odstráňte slamu alebo rohože. Začnite rozmnožovať z odnoží
 • september: vysádzajte čerstvé rastliny z doma vypestovaných podpníkov alebo vysádzajte podpníky s holými koreňmi, ktoré si môžete objednať poštou.

 

Kedy sadiť jahody

 

Kedy sadiť jahody

 

Jahody si môžete kúpiť v lete v záhradnom centre ako rastliny v kvetináčoch alebo na jar či na jeseň ako bežce zo zásielkového obchodu. Rôzne odrody jahôd sa rodia v rôznych obdobiach – k dispozícii sú skoré, stredné a neskoré odrody. Ak si vyberiete zmes odrôd, môžete ich zbierať počas dlhšej sezóny.

Alternatívou sú vždyplodiace, remontantné alebo večné odrody, ktoré sa zberajú počas celého leta a prinášajú menšie plody. Sú dobrou voľbou pre menšie záhrady, pretože majú dlhé obdobie zberu a nezaberajú príliš veľa miesta. Alpské jahody sú kompaktné rastliny, ktoré produkujú drobné bobule. Sú dobrou voľbou na polotienisté miesto alebo dopredu na okraj záhrady a veľmi dobre rastú v kvetináčoch.

Jahody zvyčajne dobre rodia približne tri alebo štyri roky, než začnú vyčerpávať svoje sily. Ľahko sa však rozmnožujú z odnoží, takže budete mať vždy čerstvú zásobu nových rastlín.

 

Ako pestovať jahody

 

Ako pestovať jahody

 

Jahody pestujte na dobre pripravenom záhone, v kvetináči, v rastovom vreci alebo v kvetináči na pestovanie jahôd na chránenom mieste s dostatkom slnka, aby ste získali sladké a šťavnaté plody. Pred výsadbou pridajte do pôdy veľa dobre vyhnitého konského hnoja alebo záhradného kompostu. Rastliny dobre zalievajte, najmä v horúcom počasí, a od skorej jari pravidelne prihnojujte krmivom s vysokým obsahom potaše. Zberajte, keď sú plody celé červené. Každé tri alebo štyri roky rastliny vymeňte vysadením čerstvých rastlín alebo rozmnožením nových rastlín z odnoží.

 

Ako zasadiť jahody do zeme

 

Ako zasadiť jahody do zeme

 

Sadenice jahôd si môžete kúpiť v záhradnom centre koncom jari a v lete. Najprv dobre pripravte pôdu a pridajte do nej veľa dobre zhnitého záhradného kompostu alebo hnoja. Potom na pôdu rozsypte všeobecné hnojivo s vysokým obsahom potaše. Rastliny jahôd vysádzajte vo vzdialenosti 30-45 cm od seba, do radov vzdialených 75 cm, aby boli ich korene práve zakopané, a pôdu okolo nich spevnite. Počas prvých týždňov ich dobre zalievajte a udržiavajte ich v dobrej kondícii.

 

Pestovanie jahôd v kvetináčoch

 

Pestovanie jahôd v kvetináčoch

 

Jahody sa veľmi dobre pestujú v kvetináčoch, závesných košoch a okenných debnách. Vyberte si hlboký kvetináč široký aspoň 15 cm a do každého kvetináča vysaďte jednu jahodu. Darí sa im vo vlhkých, ale dobre odvodnených podmienkach, preto použite kompost na báze zeminy s hlbokou vrstvou štrku alebo rozbitých kociek na dne. Kvitnutie a nasadenie plodov podporíte tým, že od skorej jari budete každý týždeň alebo dva týždne prihnojovať tekutým krmivom s vysokým obsahom draslíka (napríklad krmivom pre paradajky).

 

Jahody môžete pestovať aj v pestovateľských vreciach. Jedno pestovateľské vrecko vydrží šesť až osem rastlín jahôd, najmä ak jedno vrecko položíte na druhé a okolo vreca vyrežete otvory, aby korene prenikli do celej hĺbky.

 

Pestovanie jahôd z holých koreňov

 

Zásielkové bežce sú lacnejším, tradičnejším spôsobom nákupu rastlín jahôd a dobrou voľbou, ak zakladáte nový záhon s jahodami. Vopred si dobre pripravte pôdu a jahody zasaďte tak, aby boli ich korene tesne pod zemou, asi 30-45 cm od seba, a potom okolo nich utužte pôdu. Počas prvých týždňov dobre zalievajte.

 

Jahody potrebujú chladné obdobie, aby začali kvitnúť a plodiť – ideálne dva týždne s teplotou pod 7 °C. Ak teda môžete, objednajte si a vysaďte jahody na jeseň. Kedy sadiť jahody. Ak svoju šancu premeškáte, kúpte si umelo vychladené „chladené“ podpníky, ktoré sú k dispozícii od polovice jari a ktoré začnú plodiť približne 60 dní po výsadbe.

 

Pravidelne zalievajte jahody, najmä pri zakladaní nových rastlín alebo v horúcom počasí. Vyhnite sa zvlhčovaniu stredu rastliny alebo zvlhčovaniu dozrievajúcich plodov, aby ste zabránili vzniku sivej plesne.

 

Kedy sadiť jahody

 

Začiatkom jari rozsypte okolo rastlín v zemi univerzálne hnojivo podľa pokynov na obale. Od skorej jari podporujte kvitnutie a nasadzovanie plodov tým, že každý týždeň alebo dva prihnojujete jahody krmivom s vysokým obsahom potaše (napr. krmivo pre paradajky) (postupujte podľa návodu na obale).

 

Tesne pred začiatkom tvorby plodov prihrňte okolo rastlín trochu slamy alebo okolo každej rastliny položte podložku na jahody. Pomôže to udržať plody čisté a odradí slimáky a ulitníky. Pomáha tiež udržiavať burinu na uzde.

 

Na odradenie vtákov a malých cicavcov od konzumácie plodov možno použiť sieťky. Toto pletivo treba upevniť opatrne, pretože vtáky, ježkovia, pomalé červy a iné živočíchy sa môžu v pletive zachytiť a zahynúť. Ideálne je použiť pevnú sieťovú klietku s dostatočne veľkými otvormi pre prístup opeľovačov ku kvetom jahôd, ktoré sa nemôžu roztiahnuť a zamotať. Kedy sadiť jahody. Ak však budete venovať zvýšenú pozornosť voľnému sieťovému pletivu, môžete zabezpečiť, aby sa žiadne živočíchy nemohli uväzniť.

 

Aby ste podporili silný rast pre budúcoročnú úrodu, po skončení plodenia odrežte lístie asi 5 cm nad zemou a rastliny dobre prihnojte univerzálnym hnojivom (opäť postupujte podľa pokynov na obale). Odstráňte všetku starú slamu okolo rastlín, aby ste zabránili hromadeniu škodcov a chorôb. Odstráňte všetky siete, aby vtáky mohli zožrať všetkých škodcov v zemi.

 

Po troch až štyroch rokoch sa veľkosť a kvalita plodov znižuje, takže budete musieť rastliny nahradiť novými. Najjednoduchším spôsobom je rozmnožovanie vlastných rastlín z odnoží, ktoré vytvárajú.

 

Zber jahôd – Kedy sadiť jahody

 

Zber jahôd - Kedy sadiť jahody

 

Pred zberom počkajte, kým sú bobule úplne červené, pretože po zbere už ďalej nedozrievajú. Stonky jednoducho zoštipnite prstom a palcom, aby ste sa vyhli pomliaždeniu plodov. Keďže jahody podliehajú skaze, najlepšie je jesť ich priamo z rastliny, najlepšie ešte teplé od slnka. Neumyté plody môžete niekoľko dní skladovať v chladničke. Prečítajte si aj tento výborný recept a návod ako zavariť jahody.

 

Rozmnožovanie jahôd z odnoží

 

Krok 1

 

Rozmnožovanie jahôd z odnoží

Vyberte si zdravú odnož, ktorá vytvorila jeden alebo viac listov, a odstráňte všetky stonky vyrastajúce z nových listov, pričom ju ponechajte stále pripojenú k materskej rastline. Naplňte kvetináče viacúčelovým kompostom. Umiestnite jahodovú odnož na povrch a pridržte ju na mieste pomocou sponky v tvare písmena U alebo kúska drôtu.

 

Krok 2

 

Rozmnožovanie jahôd z odnoží 2

Neodstrihávajte stonku spájajúcu novú rastlinu s materskou – nechajte si ju, kým nová rastlina nevytvorí silné korene. Kompost udržiavajte stále vlhký. Kedy sadiť jahody.

 

Krok 3

 

Rozmnožovanie jahôd z odnoží

Hneď ako rastlina silno zakorení, odstrihnite stonku, ktorá ju spája s materskou rastlinou, a zasadte ju do väčšieho kvetináča alebo do pripravenej pôdy. Pivo na vlasy.

 

Pestovanie jahôd a ich škodcovia

 

Pestovanie jahôd a ich škodcovia

 

 • Slimáky a ulitníky: Jahody sú náchylné na napadnutie slimákmi a ulitníkmi. Slama okolo plodov ich môže udržať na uzde alebo môžete vyskúšať iné ekologické metódy boja proti škodcom.
 • Vtáky: Vtáky, najmä kosce, milujú jahody. Plody zakryte bezpečnou sieťkou, aby ste im zabránili dostať sa k plodom.
 • Sivá pleseň: Problémom na jahodách môže byť sivá pleseň, najmä vo vlhkom počasí. Práve keď plody začínajú dozrievať, pleseň (huba nazývaná botrytis) ich môže zničiť. Na šupke sa vytvoria malé hnedé škvrny, ktoré sa potom rozšíria na celé ovocie a zmäknú a zhnednú. Ako sa ovocie kazí, vytvára sa rozmazaná sivá vrstva plesne. Rastliny zalievajte radšej ráno ako večer, aby mali čas vyschnúť, a pri zalievaní dávajte pozor, aby ste vodu nestriekali na plody. Udržujte tiež čistú pôdu okolo rastlín (huba prežíva na rastlinných zvyškoch) a odstráňte všetky poškodené plody, aby ste zabránili šíreniu problému.
 • Múčnatka: Ak má povrch listov v lete biely, múčnatý vzhľad, ide o múčnatku. Môže byť problémom v horúcom a suchom počasí. Udržujte pôdu vlhkú a okamžite odstráňte všetky napadnuté listy. Rastliny rozmiestnite, aby sa zabránilo ich preplneniu a zlepšilo sa prúdenie vzduchu. Odstráňte burinu, pretože môže šíriť hubu.
 • Poškodenie mrazom: Jahody sú odolné rastliny, ale neskoré májové mrazy môžu poškodiť rast. Ak je to možné, v prípade predpovede mrazov prikryte rastliny vrstvou rúna alebo premiestnite kvetináče pod prístrešok.
 • Pásavka viničová: Pleseň viničová môže byť pre jahody pestované v kvetináčoch obzvlášť nepríjemná. Dospelí jedinci vytvárajú zárezy na listoch, ale najvážnejšie škody spôsobujú larvy, ktoré žijú v komposte a požierajú korene, čím oslabujú rast a často nakoniec rastliny zahubia. Prvýkrát si problém môžete všimnúť, keď rastliny zvädnú, zrútia sa a odumrú.

Dospelých nosáčikov viniča možno chytiť rukou a rozmliaždiť. Najlepším riešením je zakúpenie biologického prostriedku na ničenie lariev. Najlepšie je aplikovať ju koncom leta a na jeseň. Kedy sadiť cesnak? Najlepší čas na výsadbu.

 

Skvelé jahody na pestovanie – Kedy sadiť jahody

 

Skvelé jahody na pestovanie - Kedy sadiť jahody

 

 • ‚Elvira‘ – vysoká úroda a dobrá odolnosť voči chorobám. Skorá odroda
 • ‚Elsanta‘ – silná úroda s veľkými, chutnými, červenými plodmi. Stredne skorá odroda
 • ‚Hapil‘ – veľké lesklé plody aj v suchých podmienkach. Stredne stará odroda
 • ‚Honeoye‘ – plodná odroda s veľkými, pevnými plodmi. Stredne skorá odroda
 • ‚Pegasus‘ – sladké, šťavnaté bobule najvyššej kvality. Stredne stará odroda
 • ‚Symphony‘ – dobré výnosy. Neskorá odroda

Stále rodiace jahody:

 

 • ‚Aromel‘ – bohaté tmavočervené, šťavnaté bobule
 • ‚Christine‘ – sladké plody, ktoré dozrievajú koncom mája
 • ‚Mara des Bois‘ – veľké, lahodne aromatické plody

Recepty na jahody

 

Jahody sa dajú konzumovať rôznymi spôsobmi: samotné, so smotanou, ako prísada do kokteilov, koláčov a iných dezertov. Vlhké jahody rýchlo splesnivejú, preto umyte len tie, ktoré môžete zjesť, a osušte ich na kuchynskom papieri. Pred použitím ich olúpte (odstráňte zelený kalich) – jednoducho ho odrežte nožom. Ak máte šťastie, že sa vám urodí dostatok jahôd, rozmixujte ich na lahodné smoothie alebo ich použite na výrobu džemu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button