Úžitkové rastlinyUŽITKOVÉ RASTLINY

Jalapeňo pestovanie: Kompletný sprievodca

Jalapeňo pestovanie. Ak máte radi pikantné jedlá, jalapeño papričky sú pre vás ideálnou voľbou. Tieto malé, zelené papričky sú veľmi populárne v mexickej kuchyni a sú čoraz viac obľúbené aj v ostatných krajinách. Ak sa chcete pokúsiť pestovať vlastné jalapeño papričky, môže to byť zábavný a uspokojujúci proces. V tomto článku sa dozviete, ako pestovať jalapeño papričky a aké sú najlepšie podmienky pre ich rast.

 

Jalapeňo pestovanie

 

Jalapeňo pestovanie

Jalapeño papričky sú jednou z najpopulárnejších odrôd chilli papričiek. Sú stredne pikantné a zvyčajne sa používajú na prípravu rôznych jedál, ako sú napríklad chilli con carne, guacamole alebo salsy. Ak sa rozhodnete pestovať svoje vlastné jalapeño papričky, môžete si byť istí, že budete mať čerstvé a kvalitné papriky pre vaše jedlá.

Pri pestovaní jalapeño papričiek je dôležité zabezpečiť vhodné podmienky pre ich rast. Tieto papričky potrebujú veľa slnečného svetla a tepla, takže je najlepšie ich pestovať v teplých a slnečných oblastiach. Okrem toho potrebujú aj dobre priepustnú pôdu a pravidelnú zálievku. Ak budete dodržiavať tieto základné požiadavky, môžete očakávať zdravé a plodné rastliny jalapeño papričiek.

 

Pestovanie Jalapeño papričky

 

Pestovanie Jalapeño papričky

 

 

Ak chcete mať doma vlastné, čerstvé jalapeňos papričky, môžete ich pestovať aj vo vašej záhrade. V tomto odseku sa dozviete, ako na to.

 

Výsev a klíčenie

Pred výsevom si skontrolujte, či máte kvalitné semienka. Výsev jalapeňos papričiek sa najlepšie robí v interiéri, 6 až 8 týždňov pred posledným mrazom. Pestovanie z semienok vám umožní pestovať rastliny, ktoré sú prispôsobené vašim podmienkam a ktoré môžete pestovať v nádobách alebo záhrade.

Teplota na klíčenie by mala byť okolo 29 °C a semená by mali klíčiť do 7 až 10 dní. Ak sa semená nezačnú klíčiť, môžete použiť rôzne triky, ako napríklad namočiť ich do teplej vody alebo použiť rastový roztok.

 

Rast a hnojenie

Jalapeňos papričky potrebujú teplo a svetlo na rast. Ak pestujete rastliny v nádobách, môžete ich umiestniť na slnečné miesto, kde budú mať dostatok svetla. Ak pestujete rastliny v záhrade, vyberte si miesto, kde bude dostatok slnečného svetla.

Rastliny potrebujú aj hnojenie. Použite bio hnojivá, ktoré sú bohaté na dusík, fosfor a draslík. Hnojte rastliny raz za dva týždne a nezabudnite ich zalievať. Šampón na vlasy

 

Pôda a svetlo – Jalapeňo pestovanie

Jalapeňos papričky rastú najlepšie v dobre priepustnej pôde. Ak máte ťažkú pôdu, pridajte do nej perlit alebo piesok. Pôda by mala mať pH okolo 6,5 až 7,0 a obsahovať dostatok živín.

Rastliny potrebujú aj dostatok svetla. Ak pestujete rastliny v nádobách, umiestnite ich na slnečné miesto. Ak pestujete rastliny v záhrade, vyberte si miesto, kde bude dostatok slnečného svetla.

 

Zber Jalapeňo pestovanie

Jalapeňos papričky môžete zberať, keď sú zelené alebo zrelé a červené. Zelené papričky sú menej pálivé ako zrelé papričky. Ak chcete zberať zrelé papričky, počkajte, kým zmenia farbu zelenú na červenú.

Čerstvé jalapeňos papričky môžete použiť v rôznych receptoch. Ak chcete papričky skladovať dlhšie, môžete ich sušiť alebo údiť.

 

Odrody Jalapeňo pestovanie

 

Odrody Jalapeňo pestovanie

 

 

Pri pestovaní jalapeňa je dôležité zvoliť správnu odrodu, ktorá bude zodpovedať vašim požiadavkám a podmienkam pestovania. Existuje niekoľko rôznych odrôd jalapeňa, ktoré sa líšia veľkosťou, chuťou a štipľavosťou.

Tu je niekoľko odrod jalapeňa, ktoré môžete zvážiť pri pestovaní:

  • Early Jalapeño – Táto odroda je skorá a veľmi produktívna. Plody sú menšie ako u niektorých iných odrôd, ale majú vynikajúcu chuť a štipľavosť. Táto odroda je ideálna pre pestovanie v chladnejších oblastiach.
  • Jalapeño M – Táto odroda je strednepozdná a veľmi odolná voči chorobám. Plody sú väčšie ako u niektorých iných odrôd a majú strednú štipľavosť. Táto odroda je ideálna pre pestovanie v horúcich oblastiach.
  • NuMex Jalmundo – Táto odroda je veľmi produktívna a má veľké, mäsité plody s vysokou štipľavosťou. Táto odroda je ideálna pre pestovanie v oblastiach s dlhým vegetačným obdobím.
  • Tam Jalapeño – Táto odroda má menšie plody ako niektoré iné odrôd jalapeňa, ale má veľmi vysokú štipľavosť. Táto odroda je ideálna pre pestovanie v chladnejších oblastiach.

Jalapeňo pestovanie. Pri výbere odrody jalapeňa zvážte svoje požiadavky a podmienky pestovania. Vyberte si odrodu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a zabezpečí vám úspešnú úrodu. Ako vypestovať pálivé chilli papričky a výber druhu

 

Zaujímavosti o Jalapeno Papričkách

 

Zaujímavosti o Jalapeno Papričkách

 

 

Jalapeňo pestovanie. Ak ste milovníkom pikantných jedál, určite ste už počuli o Jalapeno papričkách. Tieto papričky sú pomerne populárne a vo svete sa pestujú už viac ako 6000 rokov. V tejto sekcii sa dozviete niektoré zaujímavosti o Jalapeno papričkách.

  • Pálivosť a SHU: Jalapeno papričky patria medzi mierne pálivé papričky. Ich pálivosť sa pohybuje v rozmedzí od 2500 do 8000 SHU (Scoville Heat Units), čo je menej ako u habanero alebo ghost pepper papričiek. Pálivosť papričiek závisí od množstva capsaicínu, ktorý obsahujú. Najštipľavejšie chilli na svete – 10 najostrejších paprík
  • Capsaicin: Jalapeno papričky obsahujú capsaicín, ktorý je zodpovedný za ich pálivosť. Capsaicín je alkaloid, ktorý sa nachádza v paprike ročnej (Capsicum annuum) a v iných druhoch paprík. Tento alkaloid má mnoho zdravotných výhod, vrátane znižovania bolesti a zlepšovania trávenia. Stúpnica palivosti, Chilli papričky druhy
  • Vegetable alebo ají: Jalapeno papričky sa niekedy označujú ako zelenina, alebo ají, čo znamená paprika v španielčine. Ají je však všeobecný názov pre mnoho druhov paprík, ktoré sa pestujú v Latinskej Amerike.
  • Paprika ročná: Jalapeno papričky patria medzi papriky ročné, čo znamená, že sa pestujú iba jeden rok. Na rozdiel od papriky trvalky, ktorá sa pestuje niekoľko rokov.

Jalapeno papričky sú skvelým doplnkom mnohých jedál, vrátane guacamole, salsy a nachos. Okrem toho sa používajú aj na výrobu rôznych omáčok a marinád. Ak sa rozhodnete pestovať jalapeno papričky doma, budete mať vždy po ruke čerstvé a zdravé papričky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button