STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Ako vypestovať mango – Sadenie a starostlivosť

Ako vypestovať mango? Môžete si ľahko vypestovať vlastný skleníkový mangovník. Ak sa rozhodnete pestovať mango, prvým krokom je nájsť vhodný druh manga. Tommy Atkins má mierne zelenú a oranžovo-červenú šupku ako Palmer, ktorý má tendenciu k zelenej a karmínovej šupke. Môžete pestovať aj zlaté mango Ataulfa, ktoré sa niekedy nazýva zlaté, medové alebo šampanské mango. Preferujem mango Ataulfa pre jeho sladkosť a chuť.

 

Ako vypestovať mango

 

Ako vypestovať mango

 

Existuje sedem druhov manga, ktoré sa v lete pestujú najmä na Floride a v Mexiku a počas severnej zimy ďalej na juhu v Brazílii a Čile. Toto ovocie, ktoré je príbuzné kešu orechom, pochádza z Indie a do Ameriky ho údajne priniesli španielski objavitelia.

 

Zrelé mango – Ako vypestovať mango

 

Zrelé mango - Ako vypestovať mango

 

Ak chcete vypestovať strom, musíte nájsť dokonale zrelé mango. Bohužiaľ, väčšina mangovníkov sa zbiera zelená a nechá sa dozrieť počas prepravy. Zistil som, že mango Ataulfa je často najzrelšie dostupné mango a je najjednoduchšie začať ho pestovať. Pri nákupe mango jemne stlačte. Malo by byť mierne mäkké, nie tvrdé, nie kašovité. Druhým krokom je mango zjesť. To je často najlepšia časť celého procesu! Ako vypestovať mango.

 

Mango rastie z kôstky

 

Mango rastie z kôstky

 

Kôstku vo vnútri manga zachovajte a nechajte ju tri alebo štyri dni schnúť. Keď je suché, ľahšie sa s ním manipuluje. Keď je kôstka suchá, jemne ju stlačte, aby ste zistili, kde sa vo vnútri kôstky nachádzajú semená. Zvyčajne sa v blízkosti hornej časti kôstky nachádza mierna priehlbina bez semien. Veľmi opatrne do tejto časti vložte nôž a odlúpnite vonkajšiu šupku. Takto získate semeno. Semeno opatrne zatlačte do kvetináča so zeminou. Najlepšie je použiť úzky, ale hlboký kvetináč, aby sa doň zmestil dlhý koreň. Kvetináč dobre zalejte a postavte ho na teplé miesto, kde teplota neklesne pod 20 °C. 

 

Ako rastie mango – Ako vypestovať mango

 

Ako rastie mango - Ako vypestovať mango

 

  • Približne o týždeň až desať dní sa semeno začne dvíhať zo zeme. Znamená to len to, že začal rásť kôstkový koreň. (Veľmi jemne potiahnite za semeno, aby ste zistili, či zakorenilo. Ak koreň začal rásť, z pôdy sa nevyberie.) Ako vypestovať mango.
  • Po týždni alebo dvoch sa začne objavovať malá stonka. Z tejto stonky vyrastú listy a mango začne rásť. Udržiavajte mango na teplom mieste, kde teplota neklesne pod 15 °C, a mango bude rásť ďalej. Ak teplota klesne pod 15 stupňov C, mango niekedy zhodí všetky listy, ale ak ho budete udržiavať v teple a dobre polievať, zvyčajne mu vyrastú nové listy.
  • Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

AK vaše mango rastie, stále ho presádzajte do väčších kvetináčov. Rastlina má veľmi dlhý kôstkový koreň, takže najlepší typ kvetináča je hlboký a nie príliš široký. Raz za mesiac ju prihnojte univerzálnym hnojivom a sledujte, ako rastie. Polievanie trávnika – Ako správne zalievať trávnik

V tropických oblastiach môžu mangovníky dorásť až do výšky 3 metrov, ale keď sa pestujú pre ovocie, zvyčajne sa orezávajú na prijateľnú výšku. Vaše mango v kvetináči možno nikdy nedosiahne takú výšku, ale bude poskytovať hustý trs mierne kožovitých listov a po piatich alebo šiestich rokoch môže priniesť kvety a plody. Ak vytvorí kvety, budete ho musieť umiestniť na miesto, kde ho môže opeliť hmyz, aby ste získali plody.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button