STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Ako vypestovať slivku z kôstky

Ako vypestovať slivku z kôstky? Tipy na výsadbu semien čerstvých sliviek. Už ste niekedy zjedli poslednú najlahodnejšiu šťavnatú slivku a s kôstkou ako jedinou pamiatkou ste si položili otázku: „Môžem si zasadiť slivkovú kôstku?“ Odpoveď na otázku, ako zasadiť slivky z kôstky, znie jednoznačne áno! Majte však na pamäti, že výsledný strom môže, ale nemusí rodiť, a ak aj bude rodiť, slivky z nového stromu sa nemusia podobať na pôvodné nádherné, šťavnaté plody.

 

Ako vypestovať slivku z kôstky

 

Ako vypestovať slivku z kôstky

 

Väčšina ovocných stromov sa rozmnožuje z kompatibilnej podnože alebo materskej rastliny, na ktorú sa štepí požadovaná odroda, aby sa získala „pravá“ kópia ovocia. Výsledkom výsadby sliviek z podpníka môže byť úplne iná odroda ako pôvodná; plody môžu byť nejedlé alebo môžete získať ešte lepšiu odrodu. V každom prípade je pestovanie sliviek z kôstok pomerne jednoduché a veľmi zábavné.

Ako pestovať slivky z kôstok Pri zvažovaní pestovania sliviek z kôstok sa najprv zamerajte na svoj geografický región. Väčšina odrôd sliviek dobre rastie v miernom podnebí. Ak je to aj váš prípad, môžete začať. Ako vypestovať slivku z kôstky. 

 

Pestovanie slivky z kôstky

 

Pestovanie slivky z kôstky

 

Keď sadíte čerstvé slivkové semená alebo kôstky, najprv vyberte kôstku a umyte ju vo vlažnej vode mäkkou kefkou, aby ste odstránili prípadnú dužinu.

Predtým, ako semená vyklíčia, je potrebné ich nechať vychladnúť pri teplote 1-5 C, čo trvá približne 10-12 týždňov. Tento proces sa nazýva stratifikácia a existujú dva spôsoby, ako ho dosiahnuť. Ako najlepšie umyť okná – 6 najčastejších chýb

Prvá metóda spočíva v zabalení jamky do vlhkej papierovej utierky v plastovom vrecku a jej následnom umiestnení do chladničky. Nechajte ju tam šesť až osem týždňov, pričom ju sledujte pre prípad, že by vyklíčila skôr. Naopak, prirodzené klíčenie je tiež metóda stratifikácie, pri ktorej sa slivková kôstka počas jesene alebo zimy vloží priamo do zeme. 

Približne mesiac pred zasadením je dobré pridať do jamy trochu organickej hmoty, ale bez hnojiva. Pri výsadbe čerstvých sliviek by mali byť semená 8 cm hlboko v pôde. Označte si miesto, kde ste kôstku zasadili, aby ste ju na jar mohli nájsť. Slivkovú jamku nechajte cez zimné mesiace vonku a sledujte, či nevyklíči; potom novú rastlinu udržiavajte vlhkú a sledujte, ako rastie.

 

Sadenie slivky

 

Sadenie slivky

 

Ak ste semeno stratifikovali v chladničke, po vyklíčení ho vyberte a zasaďte slivkovú kôstku do nádoby s dobre odtekajúcou zeminou zloženou z jedného dielu vermikulitu a jedného dielu zeminy, asi 5 cm hlboko. Nádobu umiestnite na chladné a svetlé miesto a udržiavajte ju vlhkú, ale nie príliš mokrú.

Keď pominie nebezpečenstvo mrazov, vyberte pre novú slivku nové miesto v záhrade s aspoň šesťhodinovým priamym slnečným svitom. Pripravte pôdu tak, že vykopete jamu hlbokú 31 cm a odstránite všetky kamene alebo úlomky. Do pôdy primiešajte kompost. Zasaďte novú slivku z jamy do pôvodnej hĺbky a zhutnite pôdu okolo rastliny. Ako vypestovať slivku z kôstky.

Zalievajte a udržiavajte rovnomernú vlhkosť. Inak by ste mali okolo základne sadenice mulčovať alebo kompostovať, aby sa udržala vlhkosť, a hnojiť stromčekovými hrotmi alebo hnojivom 10-10-10 skoro na jar a potom znova v auguste. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Pri výsadbe sliviek z jamy sa obrňte trpezlivosťou. Bude trvať niekoľko rokov, kým strom prinesie ovocie, ktoré môže, ale nemusí byť jedlé. Bez ohľadu na to je to zábavný projekt, ktorého výsledkom bude krásny strom pre budúce generácie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button