STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Kedy sa sadí fazuľa – pestovanie fazule

Kedy sa sadí fazuľa? Fazuľa je jednou z najobľúbenejších zelenín na svete, ktorá sa pestuje pre svoje výživné a chutné struky. Sadba fazule je dôležitým krokom v pestovaní tejto rastliny a má veľký vplyv na jej výnos a kvalitu úrody. 

 

Kedy sa sadí fazuľa

 

Kedy sa sadí fazuľa

 

Kedy sa sadí fazuľa závisí od niekoľkých faktorov, ako sú teplota pôdy, klimatické podmienky a pestovateľská oblasť. Ideálne teploty pre sadbu fazule sa pohybujú medzi 15 a 30 stupňami Celzia, pričom teplota pôdy by mala byť minimálne 10 stupňov. Preto je vhodné sadiť fazuľu až po tom, čo minie riziko mrazu a pôda sa zahreje na dostatočnú teplotu.

 

Väčšina druhov fazule sa zvyčajne sadí na jar, keď sa pôda dostatočne zohreje a počasie sa stabilizuje. Konkrétne obdobie závisí od konkrétnej lokality a miestnych klimatických podmienok. V niektorých oblastiach je možné začať sadiť fazuľu už v apríli, zatiaľ čo v iných regiónoch môže byť potrebné počkať až do mája alebo júna.

 

Je dôležité mať na pamäti, že fazuľa je teplomilná rastlina a neznáša mraz. Preto by sa sadba fazule mala uskutočniť až po tom, čo pominie riziko mrazu a pôda sa dostatočne zohreje. Okrem toho je dobré vybrať si vhodný druh fazule pre danú oblasť a venovať pozornosť správnym pestovateľským postupom, ako je priprava pôdy, hĺbka sadenia semien, zalievanie a hnojenie.

 

 Sadenie fazule je najlepšie vykonávať na jar, po minulom riziku mrazu a keď je pôda dostatočne zohriata. Dodržiavanie správnych pestovateľských postupov a starostlivosti o rastliny vám pomôže dosiahnuť zdravú a plodnú úrodu fazule.

 

Príprava pôdy pre fazuľu

 

Príprava pôdy pre fazuľu

 

Prvým krokom pri pestovaní fazule je príprava pôdy. Ideálne je začať s touto činnosťou hneď po skončení zimy. Fazuľa uprednostňuje dobre priepustnú pôdu s optimálnym pH okolo 6 až 7. Zabezpečte dostatok slnečného svetla pre vašu záhradu, pretože fazule sú rastliny, ktoré milujú teplo.

 

Kedy siať fazuľu – Kedy sa sadí fazuľa

 

Kedy siať fazuľu - Kedy sa sadí fazuľa

 

Jarné obdobie je správnym časom na siatie fazule. Konkrétny čas sa však môže líšiť v závislosti od vášho geografického umiestnenia a miestnych klimatických podmienok. Všeobecne platí, že fazulu by ste mali siať až po tom, čo minie riziko mrazu. Teplota pôdy by mala byť aspoň 10 °C, aby sa zabezpečil dobrý klíčenie semien.

 

Pozor na mrazy

 

Fazuľa je citlivá na mrazy, preto je dôležité chrániť mladé rastliny pred nepriaznivými teplotami. Ak siete fazule vysadiť skôr, než minie riziko mrazu, zvážte použitie agrotextílií alebo fóliových tunelov, ktoré poskytnú ochranu pred chladom. Dôležité je tiež sledovať predpovede počasia a prípadne chrániť rastliny aj počas chladnejších nocí.

 

Ideálne podmienky pre rast fazule

 

Ideálne podmienky pre rast fazule

 

Fazuľa je rastlina, ktorá sa dobre vyvíja pri miernych teplotách. Optimum pre rast fazule je teplota medzi 21 °C a 27 °C. V teplých oblastiach môže byť rastlina vystavená stresu pri vyšších teplotách. Ak pestujete fazuľu v horúcich podmienkach, zabezpečte dostatok vody a tieňte rastliny počas najteplejších častí dňa. Ktoré potraviny obsahujú železo

 

Sadenie fazule na viacero výsevov 

 

Ak chcete mať viacero výsevov fazule počas leta, je možné sadiť ju postupne v intervale približne dvoch až troch týždňov. Týmto spôsobom zabezpečíte kontinuálnu a postupnú úrodu fazule počas leta a jesene. Dodržiavajte odporúčané vzdialenosti medzi rastlinami, ktoré závisia od druhu fazule a odporúčaní výrobcu semien.

 

Zálievka a hnojenie fazule

 

Fazuľa potrebuje dostatok vody, najmä počas kvitnutia a tvorby strukov. Pravidelne zalievať rastliny, najlepšie skorým ráno alebo neskorým večerom, aby sa minimalizovala strata vody vyparovaním. Zabezpečte, aby pôda bola stále vlhká, ale nie premočená.

 

Pokiaľ ide o hnojenie, fazuľa dobre reaguje na organické hnojivá, ako napríklad kompost alebo dobre rozložený hnoj. Pred výsadbou môžete pôdu obohatiť organickým hnojivom a počas rastu fazule pravidelne dopĺňať výživné látky podľa odporúčaní. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Zber fazule – Kedy sa sadí fazuľa

 

Fazuľa je možné zberať v rôznych štádiách jej vývoja. Ak chcete zbierať fazuľu na konzumáciu ako zeleninu, môžete to urobiť, keď sú struky mladé a zelené, ešte predtým, než semenné zrná dozrievajú. Naopak, ak chcete zbierať fazuľu na zber suchú, nechajte struky na rastline, kým úplne nezmodrajú a nevyschnú.

 

Dôležité je zbierať fazuľu pravidelne, aby sa podporovalo tvorba nových strukov. Pravidelný zber aj pomáha predchádzať nadmernému dozrievaniu a strate kvality fazule.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button