RADY DO DOMÁCNOSTIŽivotný štýl

Ako najlepšie umyť okná – 6 najčastejších chýb

Ako najlepšie umyť okná? 6 najčastejších chýb, ktorým sa treba vyhnúť pri čistení okien. Časom sa na vašich oknách pomaly, ale isto hromadí znečistenie a špina, ktoré bránia vo výhľade a blokujú vzácne slnečné svetlo. Jediná vec, ktorá je horšia? Husté šmuhy, ktoré po sebe zanecháva nesprávne čistenie.

 

Ako najlepšie umyť okná

 

Ako najlepšie umyť okná

 

Aby ste si udržali výhľad bez šmúh (a aby boli vaše izbové rastliny, ktoré milujú svetlo, spokojné), dodržiavajte tieto odborné rady na čistenie. So správnymi prostriedkami a technikami čistenia okien vaše okná ožijú.

 

Chyba č. 1: Výber slnečného dňa na čistenie okien.

 

Chyba č. 1 Výber slnečného dňa na čistenie okien.

Ak budete túto prácu vykonávať na prudkom slnku, čistiaci prostriedok zaschne na horúcich oknách skôr, ako ho stihnete zotrieť, a zanechá ťažko odstrániteľné šmuhy. Ak počasie nechce spolupracovať, začnite na tienistej strane domu.

 

Chyba č. 2: Nastriekanie čistiaceho prostriedku na špinu a prach.

 

Nastriekanie čistiaceho prostriedku na špinu a prach.

Skôr ako začnete, zmetajte nečistoty z okenného rámu kefou alebo ich povysávajte ručným vysávačom alebo prachovým nadstavcom vášho stroja. Zabránite tak tomu, aby sa špina po zmiešaní s čistiacim prostriedkom zmenila na blatistú kašu. Ak okenná sieťka vyzerá obzvlášť špinavá, vyklopte ju a umyte horúcou vodou a mäkkou kefou, potom ju opláchnite a nechajte uschnúť, než ju vložíte späť. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Na rýchle utieranie prachu zo žalúzií a roliet  prejdite po oboch stranách prachovkou z mikrovlákna alebo otvoriť lamely a prejsť po každej z nich vlhkou a následne suchou handričkou.

 

Chyba č. 3: Šetrenie na čistiacom prostriedku na okná. – Ako najlepšie umyť okná

 

Šetrenie na čistiacom prostriedku na okná. - Ako najlepšie umyť okná

Nezdržujte sa používaním spreja, najmä ak vaše okná vyzerajú mimoriadne špinavé. Potrebujete veľa čistiaceho prostriedku, aby sa špina rozpustila a pozastavila, aby sa dala úplne zotrieť – šetrite a uvidíte šmuhy.

 

Ak by ste sa radšej vybrali cestou „urob si sám„, skúste si pripraviť tento domáci octový čistič:

Vyskúšajte domáci čistič na sklo – Ako najlepšie umyť okná

 

Vyskúšajte domáci čistič na sklo - Ako najlepšie umyť okná

 

 • 2 šálky vody
 • 1/2 šálky bieleho alebo jablčného octu
 • 1/4 šálky alkoholu na potieranie s koncentráciou 70 %
 • Zmiešajte ingrediencie a nalejte ich do fľaše s rozprašovačom. Ak máte deti alebo domáce zvieratá, kvôli bezpečnosti napíšte prísady na vonkajšiu stranu fľaše.

 

Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, zvážte použitie destilovanej vody na výrobu čističa na sklo. Mimochodom, ocot v tomto čistiacom prostriedku pomôže aj s odolnými škvrnami. Práve kyslosť octu umožňuje zmyť minerály, ktoré zostali po tvrdej vode.

 

Chyba č. 4: Používanie starej bavlnenej handry na sušenie okien.

 

Používanie starej bavlnenej handry na sušenie okien.

 

Niektorí ľudia radi sušia sklá novinami, ale lepšie je použiť handry z mikrovlákna na opakované použitie. „Sú mimoriadne savé, dajú sa prať a zanechávajú sklo lesklé a bez šmúh. Ako najlepšie umyť okná.

 

Ak radšej použijete papierové utierky, vyberte si značku, ktorá je na túto úlohu vhodná. Slabé papierové utierky sa môžu rozdrobiť a zanechať za sebou žmolky. Kde je najlepšie sedieť v lietadle – Zoradenie

 

Chyba č. 5: utieranie stierkou. – Ako najlepšie umyť okná

 

utieranie stierkou. - Ako najlepšie umyť okná

Profesionálni čističi okien na ne prisahajú, ale musíte ich vedieť správne používať. Stierkou stierate dole a kam sa voda dostane? Na podlahu.

Kvôli možnému neporiadku a faktorom kvapkania sa vyhýbajte používaniu stierky, najmä pri malých sklách, ale môžu byť užitočnejšie pri väčších oknách.

 

Chyba č. 6: Čistenie všetkých okien v jeden deň.

 

Čistenie všetkých okien v jeden deň.

Stačí okná vyčistiť raz alebo dvakrát ročne, ale je to ešte jednoduchšie, ak si prácu rozdelíte a urobíte ju po jednotlivých miestnostiach. Pri čistení utrite jednu stranu okna vodorovne a druhú zvisle. Ak sa vytvoria nejaké šmuhy, ľahko zistíte, či sú na vonkajšej alebo vnútornej strane.

 

Ako najlepšie umyť okná, krok za krokom

 

Ako najlepšie umyť okná, krok za krokom

Teraz, keď už viete, akým bežným chybám sa vyhnúť, si prečítajte náš návod, ako krok za krokom najlepšie vyčistiť okná zvnútra aj zvonku bez šmúh. Ako najlepšie umyť okná.

 1. Začnite odstránením prachu z okenného rámu, koľajničiek a parapetu pomocou vysávača, prachovky alebo handričky. To isté urobte aj so žalúziami alebo roletami. Ak máte záclony, je vhodný čas na ich odstránenie a vypranie podľa pokynov na ošetrovanie.
 2. Ak chcete vyčistiť sieťky, vyberte ich a vysajte alebo vyčistite kefou, aby ste ich zbavili prachu. Ak si myslíte, že potrebujú hlbšie vyčistenie, umyte ich teplou, špinavou zmesou, potom opláchnite a nechajte úplne vyschnúť.
 3. Okná postriekajte veľkým množstvom čistiaceho prostriedku na sklo.
 4. Pomocou papierovej utierky bez chĺpkov alebo handričky z mikrovlákna utrite okná zhora nadol. Ak vidíte nejaké šmuhy, utrite ich ešte raz, kým nebude sklo čisté.
 5. Kým schnú, utrite vonkajšiu stranu okien a rámov mäkkou kefkou alebo jednorazovou handričkou, aby ste odstránili uvoľnené nečistoty a prach.
 6. Zopakujte kroky 3 a 4 na vonkajších okenných sklách. Pravdepodobne budete musieť použiť trochu viac čistiaceho prostriedku (alebo len niekoľko ďalších kôl striekania a utierania). Aby ste sa zbavili všetkej špiny z vonkajšej strany. V závislosti od konštrukcie vašich okien môžete vyčistiť obe strany zvnútra domu, alebo ak máte odnímateľné búrkové okná, na čistenie ich úplne odoberte.
 7. Nasaďte späť sieťku, zaveste záclony a odstúpte, aby ste mohli obdivovať lesk!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button