Úžitkové rastlinyUŽITKOVÉ RASTLINY

Jahody Elsanta – ako ich správne pestovať

Jahody Elsanta. Tipy pre starostlivosť o jahody Elsanta v záhrade. Čo je to jahoda Elsanta? Jahoda ‚Elsanta‘ (Fragaria x ananassa ‚Elsanta‘) je mohutná rastlina so sýtozelenými listami, veľkými kvetmi a veľkými, lesklými, lahodnými bobuľami, ktoré dozrievajú v polovici leta.

 

Jahody Elsanta

 

Jahody Elsanta

 

Táto robustná rastlina sa ľahko pestuje a jej zber je hračka, takže je dobrou voľbou pre začínajúcich záhradkárov. Je vhodná na pestovanie vmrazuvzdornom prostredí. Máte záujem o pestovanie jahôd Elsanta? Prečítajte si ďalšie informácie. Kedy sadiť jahody? Najlepší čas na výsadbu

Fakty o jahodách Elsanta

 

Fakty o jahodách Elsanta

 

Elsanta je holandská odroda, ktorá sa v priebehu rokov stala známou vďaka svojej spoľahlivej úrodnosti a odolnosti voči chorobám. Je obľúbená v supermarketoch vďaka svojej kvalite, pevnosti a dlhej trvanlivosti. Pestuje sa v Spojených štátoch a v Európe.

 

Niektorí ľudia sa sťažujú, že Elsanta a iné supermarketové jahody stratili svoju chuť, ale existuje teória, že k tomu dochádza pri nadmernom zalievaní rastlín s cieľom ich rýchleho rastu. To je dobrý dôvod na pestovanie jahôd Elsanta doma! Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Ako pestovať jahody Elsanta

 

Ako pestovať jahody Elsanta

 

Vysaďte jahody Elsanta na slnečné, chránené miesto hneď, ako sa na jar začne obrábať pôda. Skorá výsadba umožní rastlinám dobre zakoreniť sa pred príchodom horúceho počasia. Jahody si vyžadujú dobre odvodnenú pôdu, preto pred výsadbou prihnojíme veľké množstvo kompostu alebo iného organického materiálu spolu s vyváženým univerzálnym hnojivom. Jahodám Elsanta sa darí aj vo vyvýšených záhonoch a nádobách.

Nevysádzajte jahody na miestach, kde sa pestovali paradajky, paprika, zemiaky alebo baklažán; v pôde sa môže vyskytovať závažná choroba známa ako verticiliové vädnutie.

 

Jahody najlepšie rastú pri plnom slnečnom svetle, ktoré trvá aspoň šesť až osem hodín denne. Medzi rastlinami ponechajte vzdialenosť približne 46 cm a nevysádzajte ich príliš hlboko. Dbajte na to, aby koruna rastliny bola mierne nad povrchom pôdy a zakrývala len vrcholky koreňov.

Rastliny začnú vytvárať výhonky a „dcérske“ rastliny za štyri až päť týždňov. Starostlivosť o Elsanta Počas prvej vegetačnej sezóny odstraňujte kvety hneď, ako sa objavia, aby ste podporili vývoj väčšieho počtu odnoží a väčšiu úrodu v nasledujúcich rokoch. Rastliny prihnojujte po prvej úrode v polovici leta, od druhého roku pomocou vyváženého univerzálneho hnojiva. Jahody pestované v nádobách prihnojujte každý druhý týždeň počas celého vegetačného obdobia hnojivom rozpustným vo vode.

Zalievanie

 

Zalievanie

 

Zalievajte často, ale nie nadmerne. Vo všeobecnosti stačí približne 2,5 cm vody, hoci počas horúceho a suchého počasia a v čase, keď rastliny tvoria plody, môžu rastliny potrebovať trochu viac vody. Pravidelne odstraňujte burinu z jahodového záhonu.

Burina odčerpáva z rastlín vlahu a živiny. Na jar rastliny mulčujte dobre zhnitým hnojom alebo kompostom, ale ak vám robia problémy slimáky, mulčujte ich striedmo. V takom prípade zvážte použitie plastového mulča. Slimáky a ulitníky ošetrite komerčnou návnadou proti slimákom. Slimáky možno dokážete potlačiť pomocou pivných pascí alebo iných domácich riešení. Rastliny zakryte plastovou sieťkou na ochranu plodov pred vtákmi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button