UŽITKOVÉ RASTLINYZdravie

účinky zázvoru 11 zdravotných prínosov zázvoru

účinky zázvoru 11 preukázaných zdravotných prínosov zázvoru. Zázvor je kvitnúca rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenie na svete.

 

účinky zázvoru

 

účinky zázvoru

 

Patrí do čeľade Zingiberaceae účinky zázvoru a je úzko spätý s kurkumou, kardamónom a galangalom. Oddenok (podzemná časť stonky) je časť, ktorá sa bežne používa ako korenie. Často sa nazýva koreň zázvoru alebo jednoducho zázvor.

Zázvor sa môže používať čerstvý, sušený, v prášku alebo ako olej či šťava. Je to veľmi častá prísada do receptov. Niekedy sa pridáva do spracovaných potravín a kozmetiky. Tu je 11 zdravotných prínosov zázvoru, ktoré sú podložené vedeckým výskumom.

 

1. Obsahuje gingerol, ktorý má silné liečivé vlastnosti

Zázvor má veľmi dlhú históriu používania v rôznych formách tradičnej a alternatívnej medicíny. Používal sa na podporu trávenia, zníženie nevoľnosti a pomoc v boji proti chrípke a prechladnutiu, aby sme vymenovali aspoň niektoré z jeho účelov.

 

Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádza z jeho prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol. Gingerol je hlavnou bioaktívnou zložkou zázvoru. Je zodpovedná za väčšinu liečivých vlastností zázvoru.

 

Podľa výskumov má gingerol silné protizápalové a antioxidačné účinky. Môže napríklad pomáhať znižovať oxidačný stres, ktorý je výsledkom nadmerného množstva voľných radikálov v tele.

 

ZHRNUTIE Zázvor má vysoký obsah gingerolu, látky so silnými protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami.

 

2. Dokáže liečiť mnohé formy nevoľnosti, najmä rannú nevoľnosť

Zdá sa, že zázvor je veľmi účinný proti nevoľnosti. Môže pomôcť zmierniť nevoľnosť a zvracanie u ľudí, ktorí podstupujú niektoré typy operácií. Zázvor môže pomôcť aj pri nevoľnosti súvisiacej s chemoterapiou, ale sú potrebné väčšie štúdie na ľuďoch.

 

Môže však byť najúčinnejší, keď ide o nevoľnosť súvisiacu s tehotenstvom, napríklad rannú nevoľnosť. Podľa prehľadu 12 štúdií, ktoré zahŕňali celkovo 1 278 tehotných žien, môže 1,1-1,5 gramu zázvoru výrazne znížiť príznaky nevoľnosti. Tento prehľad však dospel k záveru, že zázvor nemá žiadny vplyv na epizódy zvracania.

 

Hoci sa zázvor považuje za bezpečný, pred užitím väčšieho množstva sa poraďte so svojím lekárom, ak ste tehotná. Odporúča sa, aby sa zázvoru vyhýbali tehotné ženy, ktoré sú blízko pôrodu alebo ktoré potratili. Zázvor je kontraindikovaný aj pri vaginálnom krvácaní a poruchách zrážania krvi v anamnéze.

 

ZHRNUTIE
Už 1-1,5 gramu zázvoru môže pomôcť predchádzať rôznym typom nevoľnosti vrátane nevoľnosti súvisiacej s chemoterapiou, nevoľnosti po operácii a rannej nevoľnosti.

 

3. Môže pomôcť pri chudnutí – účinky zázvoru

 

Môže pomôcť pri chudnutí - účinky zázvoru

Podľa štúdií vykonaných na ľuďoch a zvieratách môže zázvor zohrávať úlohu pri chudnutí.

Z prehľadu literatúry z roku 2019 vyplynulo, že suplementácia zázvorom významne znižuje telesnú hmotnosť, pomer pásu a bokov a pomer bokov u ľudí s nadváhou alebo obezitou.

Štúdia z roku 2016 na 80 ženách s obezitou zistila, že zázvor môže pomôcť znížiť aj index telesnej hmotnosti (BMI) a hladinu inzulínu v krvi. Vysoká hladina inzulínu v krvi sa spája s obezitou. Účastníci štúdie dostávali pomerne vysoké denné dávky – 2 gramy – zázvorového prášku počas 12 týždňov.

Z prehľadu literatúry o funkčných potravinách z roku 2019 tiež vyplynulo, že zázvor má veľmi pozitívny vplyv na obezitu a chudnutie. Sú však potrebné ďalšie štúdie. Dôkazy v prospech úlohy zázvoru pri prevencii obezity sú silnejšie v štúdiách na zvieratách.

U potkanov a myší, ktoré konzumovali zázvorovú vodu alebo zázvorový extrakt, sa dôsledne pozoroval pokles telesnej hmotnosti, a to aj v prípadoch, keď boli kŕmené aj stravou s vysokým obsahom tuku.

 

Schopnosť zázvoru ovplyvňovať chudnutie môže súvisieť s určitými mechanizmami, napríklad s jeho potenciálom pomáhať zvyšovať počet spálených kalórií alebo znižovať zápal.

 

ZHRNUTIE
Podľa štúdií na zvieratách a ľuďoch môže zázvor pomôcť zlepšiť merania súvisiace s hmotnosťou. Medzi ne patrí telesná hmotnosť a pomer pásu a bokov.

 

4. Môže pomôcť pri osteoartróze

Osteoartróza (OA) je bežný zdravotný problém. Zahŕňa degeneráciu kĺbov v tele, čo vedie k príznakom, ako je bolesť a stuhnutosť kĺbov. V jednom z prehľadov literatúry sa zistilo, že u ľudí, ktorí používali zázvor na liečbu OA, došlo k výraznému zníženiu bolesti a zdravotného postihnutia.

 

Pozorovali sa len mierne vedľajšie účinky, ako napríklad nespokojnosť s chuťou zázvoru. Chuť zázvoru spolu so žalúdočnými ťažkosťami však aj tak prinútila takmer 22 % účastníkov štúdie, aby z nej odstúpili. Účastníci štúdie dostávali od 500 miligramov (mg) do 1 gramu zázvoru každý deň počas 3 až 12 týždňov. Väčšina z nich mala diagnostikovanú OA kolena.

Ďalšia štúdia z roku 2011 zistila, že kombinácia lokálneho zázvoru, mastichy, škorice a sezamového oleja môže pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť u ľudí s OA kolena.

 

ZHRNUTIE
Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že zázvor je účinný pri zmierňovaní príznakov osteoartrózy, najmä osteoartrózy kolena.

 

5. Môže výrazne znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť rizikové faktory srdcových ochorení – účinky zázvoru

 

Môže výrazne znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť rizikové faktory srdcových ochorení - účinky zázvoru

 

Táto oblasť výskumu je pomerne nová, ale zázvor môže mať silné antidiabetické vlastnosti. V štúdii z roku 2015 na 41 účastníkoch s cukrovkou 2. typu 2 gramy zázvorového prášku denne znížili hladinu cukru v krvi nalačno o 12 %.

 

Výrazne zlepšil aj hemoglobín A1c (HbA1c), čo je ukazovateľ dlhodobej hladiny cukru v krvi. HbA1c sa počas 12 týždňov znížil o 10 %. Došlo tiež k 28 % zníženiu pomeru apolipoproteínu B a apolipoproteínu A-I a 23 % zníženiu malondialdehydu (MDA), ktorý je vedľajším produktom oxidačného stresu. Vysoký pomer ApoB/ApoA-I a vysoká hladina MDA sú hlavnými rizikovými faktormi srdcových ochorení.

 

Nezabúdajte však, že išlo len o jednu malú štúdiu. Výsledky sú neuveriteľne pôsobivé, ale pred vydaním akýchkoľvek odporúčaní ich treba potvrdiť vo väčších štúdiách.

 

Trochu povzbudivou správou je aj prehľad literatúry z roku 2019, v ktorom sa dospelo k záveru, že zázvor významne znižuje HbA1c u ľudí s cukrovkou 2. typu. Zistilo sa však tiež, že zázvor nemá žiadny vplyv na hladinu cukru v krvi nalačno.

ZHRNUTIE
Ukázalo sa, že zázvor znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje rôzne rizikové faktory srdcových ochorení u ľudí s diabetom 2. typu.

 

6. Môže pomôcť pri liečbe chronických tráviacich ťažkostí

Chronické tráviace ťažkosti sú charakterizované opakujúcou sa bolesťou a nepríjemnými pocitmi v hornej časti žalúdka. Predpokladá sa, že hlavnou príčinou tráviacich ťažkostí je oneskorené vyprázdňovanie žalúdka. Je zaujímavé, že zázvor preukázateľne urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka.

 

Ľudia s funkčnou dyspepsiou, čo sú tráviace ťažkosti bez známej príčiny, dostávali v malej štúdii z roku 2011 buď zázvorové kapsuly, alebo placebo. O hodinu neskôr dostali všetci polievku. U ľudí, ktorí dostávali zázvor, trvalo vyprázdnenie žalúdka 12,3 minúty. U tých, ktorí dostali placebo, to trvalo 16,1 minúty.

 

Tieto účinky boli pozorované aj u ľudí bez tráviacich ťažkostí. V štúdii niektorých členov toho istého výskumného tímu z roku 2008 dostalo 24 zdravých osôb zázvorové kapsuly alebo placebo. O hodinu neskôr dostali všetci polievku. Konzumácia zázvoru v porovnaní s placebom výrazne urýchlila vyprázdňovanie žalúdka. U ľudí, ktorí dostali zázvor, to trvalo 13,1 minúty a u ľudí, ktorí dostali placebo, 26,7 minúty.

 

ZHRNUTIE
Zdá sa, že zázvor urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka, čo môže byť prospešné pre ľudí s poruchami trávenia a súvisiacimi žalúdočnými ťažkosťami.

 

7. Môže výrazne znížiť menštruačné bolesti

Dysmenorea označuje bolesť pociťovanú počas menštruačného cyklu. Jedným z tradičných spôsobov použitia zázvoru je zmiernenie bolesti vrátane menštruačnej bolesti.

V štúdii z roku 2009 bolo 150 žien poučených, aby počas prvých 3 dní menštruácie užívali buď zázvor, alebo nesteroidný protizápalový liek (NSAID).

Tri skupiny dostávali štyri denné dávky buď zázvorového prášku (250 mg), kyseliny mefenamovej (250 mg), alebo ibuprofénu (400 mg). Zázvor dokázal znížiť bolesť rovnako účinne ako dva NSAID. Aj novšie štúdie dospeli k záveru, že zázvor je účinnejší ako placebo a rovnako účinný ako lieky, ako sú kyselina mefenamová a paracetamol/kofeín/ibuprofén (Novafen).

 

Hoci sú tieto zistenia sľubné, stále sú potrebné kvalitnejšie štúdie s väčším počtom účastníkov štúdie.

 

ZHRNUTIE
Zdá sa, že zázvor je veľmi účinný proti menštruačnej bolesti, ak sa užíva na začiatku menštruácie.

 

8. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu – účinky zázvoru

Vysoké hladiny LDL (zlého) cholesterolu sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení. Potraviny, ktoré konzumujete, môžu mať veľký vplyv na hladinu LDL. Účinky cesnaku 11 preukázaných zdravotných prínosov.

 

V štúdii z roku 2018 na 60 ľuďoch s hyperlipidémiou sa u 30 ľudí, ktorí každý deň dostávali 5 gramov zázvorového prášku, znížila hladina LDL (zlého) cholesterolu o 17,4 % počas 3 mesiacov. Hoci je pokles LDL pôsobivý, je dôležité vziať do úvahy, že účastníci štúdie dostávali veľmi vysoké dávky zázvoru.

Mnohí z nich uvádzali zlú chuť v ústach ako dôvod, prečo odstúpili od štúdie OA, v ktorej dostávali dávky 500 mg – 1 gram zázvoru . Dávky prijaté počas štúdie o hyperlipidémii sú 5 až 10-krát vyššie. Je pravdepodobné, že väčšina ľudí môže mať problém užívať 5-gramovú dávku dostatočne dlho na to, aby sa prejavili výsledky.

 

V staršej štúdii z roku 2008 ľudia, ktorí dostávali 3 gramy zázvorového prášku (vo forme kapsúl) každý deň, tiež zaznamenali významné zníženie väčšiny ukazovateľov cholesterolu. Hladina LDL (zlého) cholesterolu u nich klesla o 10 % v priebehu 45 dní.

 

Tieto zistenia potvrdzuje aj štúdia na potkanoch s hypotyreózou alebo cukrovkou. Extrakt zo zázvoru znižoval LDL (zlý) cholesterol v podobnej miere ako liek na zníženie cholesterolu atorvastatín. U účastníkov štúdie zo všetkých 3 štúdií došlo aj k poklesu celkového cholesterolu. Účastníci štúdie z roku 2008, ako aj laboratórne potkany, zaznamenali aj zníženie triglyceridov v krvi.

ZHRNUTIE
Existujú určité dôkazy u ľudí aj zvierat, že zázvor môže viesť k významnému zníženiu hladiny LDL (zlého) cholesterolu, celkového cholesterolu a triglyceridov v krvi.

 

9. Obsahuje látku, ktorá môže pomôcť predchádzať rakovine

Zázvor bol skúmaný ako alternatívny liek na viaceré formy rakoviny. Protirakovinové vlastnosti sa pripisujú gingerolu, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v surovom zázvore. Forma známa ako -gingerol sa považuje za obzvlášť účinnú.

V 28-dňovej štúdii na osobách s normálnym rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka 2 gramy zázvorového extraktu denne významne znížili prozápalové signálne molekuly v hrubom čreve.

 

Následná štúdia u jedincov s vysokým rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka však nepriniesla rovnaké výsledky. Existujú určité dôkazy, aj keď obmedzené, že zázvor môže byť účinný aj proti iným druhom rakoviny tráviaceho traktu, ako je rakovina pankreasu a rakovina pečene.

 

Môže byť účinný aj proti rakovine prsníka a vaječníkov. Vo všeobecnosti je potrebný ďalší výskum (37Trusted Source, 38Trusted Source).

ZHRNUTIE
Zázvor obsahuje látku gingerol, ktorá má zrejme ochranné účinky proti rakovine. Sú však potrebné ďalšie štúdie.

10. Môže zlepšiť funkciu mozgu a chrániť pred Alzheimerovou chorobou – účinky zázvoru

 

 Môže zlepšiť funkciu mozgu a chrániť pred Alzheimerovou chorobou - účinky zázvoru

 

Oxidačný stres a chronický zápal môžu urýchliť proces starnutia. Predpokladá sa, že patria medzi kľúčové faktory Alzheimerovej choroby a poklesu kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom.

 

Niektoré štúdie na zvieratách naznačujú, že antioxidanty a bioaktívne zlúčeniny v zázvore môžu inhibovať zápalové reakcie, ktoré sa vyskytujú v mozgu.

 

Existujú aj určité dôkazy, že zázvor môže priamo pomôcť zlepšiť funkciu mozgu. V štúdii z roku 2012 na zdravých ženách stredného veku sa ukázalo, že denné dávky zázvorového extraktu zlepšujú reakčný čas a pracovnú pamäť. Okrem toho početné štúdie na zvieratách ukazujú, že zázvor môže pomôcť chrániť pred poklesom mozgových funkcií súvisiacim s vekom. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.

 

ZHRNUTIE
Štúdie na zvieratách naznačujú, že zázvor môže chrániť pred poškodením mozgu súvisiacim s vekom. Môže tiež pomôcť zlepšiť funkciu mozgu u žien v strednom veku.

 

11. Môže pomôcť v boji proti infekciám

Gingerol môže pomôcť znížiť riziko infekcií. Extrakt zo zázvoru totiž dokáže potlačiť rast mnohých rôznych druhov baktérií.

Podľa štúdie z roku 2008 je veľmi účinný proti ústnym baktériám spojeným so zápalom ďasien a paradentózou. V oboch prípadoch ide o zápalové ochorenia ďasien. Čerstvý zázvor môže byť účinný aj proti respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV), ktorý je častou príčinou infekcií dýchacích ciest.

ZHRNUTIE
Zázvor môže pomôcť v boji proti škodlivým baktériám a vírusom, čo môže znížiť riziko infekcií.

 

Pridanie zázvoru do stravy

 

Pridanie zázvoru do stravy

Ak chcete pridať zázvor do svojho jedálnička, môžete tak urobiť prostredníctvom toho, čo jete a pijete. Tu je niekoľko receptov na kuracie mäso a nápoje, ktoré môžete vyskúšať:

 • kuracie mäso so zázvorom
 • cesnakovo-zázvorové kurča s koriandrom a mätou
 • pikantné kuracie mäso s pomarančom a zázvorom
 • kuracie mäso s citrónom a zázvorom
 • čerstvý zázvorový čaj
 • čaj z koreňa zázvoru
 • malijský zázvorový džús

Záver

 

 • Zázvor je plný živín a bioaktívnych látok, ktoré majú silný prínos pre vaše telo a mozog.
 • Je to jedna z mála superpotravín, ktoré si tento termín skutočne zaslúžia.
 • Je zázvorové pivo dobré pre vás? Výhody, druhy a možné vedľajšie účinky

Zázvorové pivo je obľúbený druh limonády vyrobenej zo zázvoru. Mnoho ľudí pije zázvorové pivo na zmiernenie nevoľnosti, ale môžete si ho vychutnať aj ako každodenný nápoj.

Keďže zázvorové pivo je známe už dlho, možno vás zaujíma, či je pre vás dobré alebo či má nejaké výhody.

V tomto článku sú vysvetlené výhody a nevýhody pitia zázvorového piva a prehľad rôznych dostupných štýlov.

 

Čo je zázvorové pivo? – účinky zázvoru

 

Čo je zázvorové pivo - účinky zázvoru

 

Zázvorové pivo je sýtený nápoj ochutený korením zázvor. Ľudia ho zvyčajne konzumujú samostatne, ale niekedy ho používajú aj v receptoch na miešané nápoje.

 

Výrobcovia klasifikujú väčšinu komerčných zázvorových pív ako sódu. Zázvorové pivo vyrábajú zmiešaním sýtenej vody s cukrom alebo kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy a prírodnou alebo umelou zázvorovou arómou. Zázvorové pivo často obsahuje konzervačné látky, ako je kyselina citrónová a benzoan sodný, ako aj karamelové farbivo.

 

Niektoré značky pridávajú ďalšie zložky ako súčasť „prírodnej príchute“. Tieto kombinácie zložiek sú patentované zmesi, čo znamená, že spoločnosti si ich nechávajú pre seba. V niektorých obchodoch a na internete je však k dispozícii tradičnejší štýl zázvorového piva. Tento štýl sa vyrába buď s kvasnicami, alebo so zázvorovým chrobákom ako mikrobiálnou štartovacou kultúrou.

 

Zázvorový chrobák je podobný SCOBY alebo štartovacej kultúre, ktorá sa používa na výrobu kváskového chleba alebo kombuchy. Získava sa buď z rastliny zázvorového piva, alebo z čerstvého koreňa zázvoru. Pri kvasení sa v ňom rozmnožujú prospešné baktérie a kvasinky, ktoré produkujú prirodzené sýtenie. Toto tradične pripravované zázvorové pivo tiež zvykne obsahovať viac prírodných zložiek, ako je trstinový cukor, čerstvý koreň zázvoru a voda, a neobsahuje umelé farbivá.

Zázvorové pivo je sýtený nápoj vyrobený z koreňa zázvoru a sladidla. Zatiaľ čo väčšina komerčných zázvorových pív používa kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy a umelé farbivá, tradičné zázvorové pivo je fermentované a zvyčajne obsahuje viac prírodných zložiek.

 

Druhy zázvorového piva

Zázvorové pivo sa vyrába v niekoľkých variantoch.

Medzi najobľúbenejšie druhy zázvorového piva patria:

Bežné. Do tejto kategórie patria limonády a tradičné zázvorové pivo opísané vyššie. Obsahujú zázvor, cukor alebo kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy a oxid uhličitý. V závislosti od značky môžu obsahovať aj ďalšie zložky.

Suché. „Suchý“ je zrejme marketingový termín, ktorý značky používajú na označenie zázvorových pív, ktoré majú pikantnejšiu, „suchšiu“ zázvorovú chuť v dôsledku špecifického spôsobu, akým výrobcovia získavajú a spracúvajú zázvorový koreň.

Diéta. Tento typ zázvorového piva obsahuje namiesto cukru umelé alebo bezkalorické sladidlá.
Najlepší typ zázvorového piva pre vás závisí predovšetkým od vašej osobnej chuti a preferencií ingrediencií.

ZHRNUTIE
Okrem bežného zázvorového piva nájdete aj diétne zázvorové pivo, ktoré obsahuje sladidlá bez kalórií, a suché zázvorové pivo. „Suché“ je marketingový termín na označenie ostrejšej zázvorovej chuti.

 

Výhody účinky zázvoru

 

 • Hoci zázvorové pivo samo o sebe nie je zdravou potravinou, môže mať niekoľko výhod, ak obsahuje pravý zázvorový koreň.
 • Koreň zázvoru je podzemná stonka rastliny zázvoru. Má dlhú históriu liečebného a zdravotného využitia, najmä v súvislosti s tráviacim systémom.
 • Práškový koreň zázvoru sa predáva ako sušené korenie na varenie. Je však aj hlavnou ochucovacou látkou v zázvorovom nápoji.
 • Štúdie ukázali, že zázvor môže mať nasledujúce zdravotné účinky – tieto účinky sa však vzťahujú na samotný zázvor, nie konkrétne na zázvorové pivo.
 • Môže pomôcť znížiť nevoľnosť
 • Konzumácia zázvoru môže pomôcť zmierniť žalúdočné ťažkosti a nevoľnosť súvisiacu so žalúdočnou chrípkou, silnou migrénou, chemoterapiou alebo rannou nevoľnosťou v tehotenstve.
 • Čiastočne to môže byť spôsobené prírodnými zlúčeninami, ktoré sa nachádzajú v zázvore, vrátane gingerolov a shogaolov.
 • Vo väčšine štúdií skúmajúcich účinky zázvoru na nevoľnosť sa však používali vysoké dávky zázvorového extraktu, nie zázvorového nápoja.

 

Môže mať antioxidačné účinky

Zázvorový olej je prírodným zdrojom antioxidantov, zlúčenín, ktoré chránia bunky pred poškodením, ktoré môže viesť k ochoreniu. Obsah antioxidantov v ňom však spracovaním klesá (6Dôveryhodný zdroj, 7Dôveryhodný zdroj, 8Dôveryhodný zdroj).

 

Môže pomôcť pri liečbe migrény

Jedna štúdia zistila, že 250-mg dávka zázvorového prášku bola rovnako účinná ako liek na predpis na zníženie príznakov migrény. Iná štúdia zistila, že zázvor umiestnený pod jazykom bol tiež účinný.

 

Môže pomôcť znížiť zápal

Zázvor obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu mať protizápalové účinky na mozog a kĺby.

 

Môže podporovať zdravie srdca

Zázvor môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak, ktorý je rizikovým faktorom srdcových ochorení a mozgovej príhody.

 

Prirodzene bez kofeínu

Zázvorové pivo prirodzene neobsahuje kofeín, čo z neho môže robiť vhodnú alternatívu koly alebo iných nápojov s obsahom kofeínu.

 

Zázvor vs. zázvorové pivo

Väčšina uvedených zdravotných prínosov sa týka zázvoru, nie konkrétne zázvorového piva.

Napriek zdravotným prínosom zázvoru zázvorové pivo stále patrí do kategórie nealkoholických nápojov alebo limonád, takže nie je zdravou potravinou.

 

Ak sa rozhodnete konzumovať zázvorové pivo, najlepšie je robiť to s mierou ako súčasť celkovej zdravej stravy. V mnohých komerčných nápojoch typu ginger ale sa používa umelá zázvorová príchuť. Niektoré obsahujú aj veľmi málo zázvoru a veľa pridaného cukru.

 

ZHRNUTIE – účinky zázvoru

Zázvor môže mať protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Môže tiež pomáhať pri bolestiach hlavy a nevoľnosti a prinášať výhody pre zdravie srdca. Mnohé komerčné zázvorové nápoje však obsahujú málo zázvoru a veľa cukru.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button