VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZdravie

Najstarší človek na svete : 10 najstarších ľudí

Najstarší človek na svete : 10 najstarších ľudí . Koľko rokov má najstarší človek na svete ? Aký je priemerný vek ? Najstarší ľudia na svete .10 najstarších žijúcich osôb na svete (aktualizované 2020) :

 

Najstarší človek na svete

 

Aj keď priemerná dĺžka života na svete je asi 71,5 roka (68 rokov a 4 mesiace u mužov a 72 rokov a 8 mesiacov u žien), všetkých desať ľudí v tomto zozname sa vzoprelo týmto číslam a sú najstarší ľudia, ktorí žili viac ich 110. narodeniny.

Najstarší žijúci ľudia 

Všetci najstarší žijúci ľudia na svete sú ženy, pretože ženy zvyčajne žijú dlhšie ako muži . Väčšina žien na tomto zozname pochádza z Japonska, ktoré má podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najvyššiu dĺžku života na svete.

 

10. Mina Kitagawa (3. novembra 1905 – súčasnosť)

 

 Mina Kitagawa

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 114 rokov, 126 dní
 • Krajina pôvodu: prefektúra Shiga, Japonsko
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: Neznáme

O Mine Kitagawe nie je k dispozícii veľa verejných informácií, jej vek však potvrdila Gerontologická výskumná skupina. Kitagawa je tretia najstaršia žijúca osoba v Japonsku vo veku 114 rokov. Ak prežije do začiatku novembra, bude mať 115 rokov.

Vedel si?

Aj keď presné miesto narodenia Miny Kitagawy nie je verejne známe, v súčasnosti žije v prefektúre Shiga v Hikoneshi. Kitagawa bol najstaršou osobou v prefektúre Shiga po smrti Shige Kitagawa 13. septembra 2014.Najstarší človek na svete.

 

9. Noeme de Silveira Freitas (7. septembra 1905 – súčasnosť)

 

 Noeme de Silveira Freitas

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 114 rokov, 183 dní
 • Krajina pôvodu: Fortaleza, Ceará, Brazília
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: krajčírka

 

Noeme de Silveria Freitas je ďalšou hlásenou supercentenárkou, ktorej vek ešte nebol overený skupinou Gerontology Research Group. Podľa spravodajskej správy 2019 sa Freitas narodila v roku 1905, vďaka čomu by mala mať 114 rokov. Ak sú tvrdenia Freitas pravdivé, je to najstarší žijúci človek v Južnej Amerike.Najstarší človek na svete.
Noeme de Silveira Freitas je celkom zdravá, trpí však problémami so štítnou žľazou a má tiež obmedzenú pohyblivosť. Dcéra Elizabeth sa o ňu stará a Freitas ju nazvala „svätou“ za to, že ju neopustila ako zvyšok jej rodiny.Najstarší človek na svete.

Vedel si?

Noeme de Silveria Freitas bola vydatá za svojho tínedžerského miláčika, kým nezomrel vo veku 98 rokov.

 

8. Iris Westman (28. augusta 1905 – súčasnosť)

 

 Iris Westman

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 114 rokov, 183 dní
 • Krajina pôvodu: Aneta, Severná Dakota, USA
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: Farmárka ,učiteľka a knihovníčka

Iris Westman je druhou najstaršou Američankou a v súčasnosti má 114 rokov. Westman sa narodila v Severnej Dakote na farme svojej rodiny, ktorú vlastní dodnes. Aj keď boli jej rodičmi poľnohospodári, chceli, aby všetky ich deti dostali vzdelanie, a Westmanová získala vzdelanie. Westman sa stala učiteľkou a nakoniec knihovníčkou. Čítanie je stále jednou z Westmanových vášní, ale v dnešnej dobe počúva zvukové knihy, pretože jej oči slabli.Najstarší človek na svete.

 

Vedel si?

Aj keď mala Iris Westman príležitosť vydať sa raz, nikdy to neprijala a zostala slobodná. Zatiaľ čo Westman nemá vlastné deti, má generácie neterí a synovcov, ktorí sa ňou inšpirovali a tiež vyštudovali University of North Dakota.

 

7. Hester Ford (15. augusta 1905 – súčasnosť)

 

Hester Ford Najstarší človek na svete

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 114 rokov, 206 dní; možno 115 rokov, 206 dní
 • Krajina pôvodu: Lancaster, Južná Karolína, USA
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: pracovníčka na farme a opatrovateľka

Hester Ford je neoficiálne najstaršou žijúcou osobou v Spojených štátoch a má 114 alebo 115 rokov. Podľa starších správ a záznamov Gerontology Research Group je rok narodenia Hester Ford uvedený ako rok 1905. Novšie príbehy však uvádzajú, že jej rodina našla staré záznamy o sčítaní ľudu, podľa ktorých sa Hester Ford mohla skutočne narodiť v roku 1904. V tejto dobe tieto nové informácie musia byť ešte overené vonkajšími zdrojmi. Bez ohľadu na jej presný vek je Hester Ford jednou z najstarších žijúcich žien na svete a zároveň najstaršou žijúcou Američankou.Najstarší človek na svete.

Vedel si?
V priebehu rokov Hester Ford v demenci ochorila , ale prekvapivo si stále dokonale pamätá niektoré biblické verše.Najstarší človek na svete.

 

6. Katerina Karnarou (25. júla 1905 – súčasnosť)

 

Katerina Karnarou Najstarší človek na svete

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 114 rokov, 227 dní
 • Krajina pôvodu: Mountriza (dnešný Gryllos), západné Grécko, Grécko
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: pracovník na farme

Katerina Karnarou je v súčasnosti najstaršou žijúcou osobou v Grécku a o pár mesiacov oslávi 115. narodeniny. Karanarou sa narodila v dedine Mountriza, ktorá sa dnes volá Gryllos, ale žije v Krestene v západnom Grécku, odkedy sa vydala ako 25-ročná. Aj keď je Karnarou relatívne zdravá, je už taká stará, že nie je tak celkom iste koľko má rokov. V rozhovore z roku 2018 Karnarou povedal: „Musím mať okolo 105 rokov, ale nepamätám si to dobre.“

Vedel si?
V apríli 2018 mala Katerina Karnarou tri žijúce dcéry – Lambiu, Sofoulu a Theodoru – sedem vnukov, osem pravnukov a jedného prapravnuka.

 

5. Shigeyo Nakashi (1. februára 1905 – súčasnosť)

 

Shigeyo Nakashi Najstarší človek na svete

Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 115 rokov, 36 dní
Krajina pôvodu: Japonsko
Pohlavie: Žena
Predchádzajúce zamestnanie: Učiteľka

O Shigeyo Nakashi nie je veľa verejných informácií, ale je známa tým, že je ďalšou z japonských supercentenárok. Nakashi mala nedávno 115 rokov a je dnes druhým najstarším žijúcim človekom v Japonsku a najstarším žijúcim človekom v prefektúre Saga.Najstarší človek na svete.

 

Vedel si?
Shigeyo Nakashi pracovala ako učiteľka na škole a odišla do dôchodku, keď mala 62 rokov.Najstarší človek na svete.

 

4. Jeanne Bot (14. januára 1905 – súčasnosť)

 

 Jeanne Bot Najstarší človek na svete

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 115 rokov, 54 dní
 • Krajina pôvodu: Francúzsko
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: účtovník

Jeanne Bot je po Lucile Randonovej druhou najstaršou žijúcou osobou vo Francúzsku a nedávno oslávila 115. narodeniny. Bot sa narodila 14. januára 1905 vo vojenských kasárňach v Mont-Louis, kde bol jej otec poddôstojníkom.

Bot strávila 50 rokov ako účtovníčka v garáži pre automobily a nikdy sa nevidala a nemala žiadne deti. V súčasnosti Bot naďalej žije samostatne vo svojom vlastnom byte. Každých pár dní ju navštevuje aj Botov synovec, ktorý má 71 rokov.

 

Vedel si?
Jeanne Bot je stále celkom fyzicky v poriadku, dokáže sa pohybovať s pomocou chodítka a okrem problémov so sluchom nemá Bot žiadne väčšie zdravotné problémy.

 

3. Maria Kononovich (27. mája 1904 – súčasnosť)

 

Maria Kononovich Najstarší človek na svete

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 115 rokov, 286 dní
 • Krajina pôvodu: Bielorusko
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: pracovník na farme

Maria Kononovich je jednou z mála supercentenárok na svete, ktorá ešte nemá overený svoj vek skupinou Gerontology Research Group. Podľa novinových správ však Kononovichov pas uvádza dátum jej narodenia ako 27. mája 1904.

Kononovič je najstaršou osobou žijúcou v Bielorusku a východnej Európe. Napriek svojmu vysokému veku je Kononovich podľa viacerých správ stále aktívna a okolo domu môže robiť drobné úlohy. Sociálna pracovníčka kontroluje Kononovičovú dvakrát týždenne a novinári sa často zastavia, aby napísali jej príbeh.

Vedel si?
Maria Kononovich stále rada pracuje na záhrade a ešte pred pár rokmi dokonca chovala včely a extrahovala ich med jednoduchým priložením hrebeňa na gázu.

 

2. Lucile Randon (11. februára 1904 – súčasnosť)

 

Lucile Randon Najstarší človek na svete

Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 116 rokov, 26 dní
Krajina pôvodu: Francúzsko
Pohlavie: Žena
Predchádzajúce zamestnanie: zdravotná sestra; v súčasnosti slúži ako katolícka mníška

Lucile Randon je druhou najstaršou potvrdenou žijúcou osobou na svete a najstaršou žijúcou osobou vo Francúzsku. Asi pred mesiacom Randon oslávila 116. narodeniny a podľa francúzskej správy z roku 2017 je Randon stále aktívna mníška.

Dnes je Randon známa ako sestra André a v súčasnosti slúži ako prodekanka vo Varois. Randon hovorí, že si meno Sister André zvolila na počesť svojho staršieho brata, ktorý sa o ňu staral. Aj keď je teraz Randon slepá a na invalidnom vozíku, jej pamäť je stále mimoriadne ostrá. Randon prežila obe svetové vojny a pripomína, aké boli v tých rokoch ťažké časy.

Tiež si prečítaj : Škrečok džungarský , Všetko o škrečkovi džungarskom

 

Vedel si?
Predtým, ako sa v roku 1944 stala mníškou, bola Lucile Randonová guvernantkou a učiteľkou a počas prvej svetovej vojny pracovala pre rôzne domácnosti.

 

1. Kane Tanaka (2. januára 1903 – súčasnosť)

 

Kane Tanaka Najstarší človek na svete

 

 • Aktuálny vek (stav k marcu 2020): 117 rokov, 66 dní
 • Krajina pôvodu: Japonsko
 • Pohlavie: Žena
 • Predchádzajúce zamestnanie: Ryžový koláč a majiteľ / pracovník obchodu s rezancami

Kane Tanaka nedávno oslávila 117. narodeniny, v súčasnosti je najstaršou žijúcou osobou na svete a jednou z niekoľkých japonských supercentenárok. Narodila sa v roku 1903 a v súčasnosti žije v opatrovateľskom dome v prefektúre Fukuoka. Tanaka sa stala najstaršou žijúcou osobou na svete po smrti Chiyo Miyako 22. júla 2018.
V roku 2016 ju v Japonsku navštívil Tanakov synovec Gary Okada Funakoshi a jeho manželka Linda, aby oslávili 113. narodeniny. Funakoshi hovorí, že jeho teta rada píše poéziu a stále si pamätá svoju cestu do USA v 70. rokoch, keď navštívila svojich príbuzných v Kalifornii (Funakoshi sú z Kalifornie) a Colorade. Povedala tiež, že svoj dlhý život pripisuje viere v Boha.

 

Vedel si?
Keď mala 103 rokov, diagnostikovali Kane Tanakovi rakovinu hrubého čreva, ktorú prežila a odvtedy sa nezhoršila.Najstarší človek na svete.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button