ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čajovníkový olej – 10 výhod používania

Čajovníkový olej je jedným z najznámejších esenciálnych olejov s rôznymi výhodami. Celostná veda ajurvéda poskytuje dôkazy o tomto oleji už od dávnych čias. Správny Čajovníkový olej má veľký význam tým, že vyrovnáva všetky ajurvédske tridóše – váta, pitta a kapha dóšu.

 

Čajovníkový olej

 

Čajovníkový olej

 

Čajovníkový olej, známy ako melaleukový olej; získava sa z austrálskej rastliny Melaleuca alternifolia. Aj rastlina čajovníka sa líši od bežnej čajovníkovej rastliny bez ohľadu na ich názvy. Je označovaná ako „rytier v žiarivej zbroji“, pretože chráni pred všetkými druhmi infekcií a rôznymi alergickými reakciami.

Vďaka svojim protizápalovým, upokojujúcim, antialergickým, antimikrobiálnym a vyživujúcim vlastnostiam sa môže používať na liečbu viacerých ochorení, ako sú napríklad problémy s pokožkou a vlasmi.

 

Ako pôsobí?

Čajovníkový olej obsahuje mnoho zlúčenín, ako je terpinen-4-ol, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti. Tento terpinen-4-ol pomáha bojovať proti infekciám tým, že posilňuje vašu imunitu. Zvyšuje aktivitu bielych krviniek na tvorbu imunity. Výhody a použitie čajovníkového oleja

1: Podporuje žiarivú pokožku

 

Podporuje žiarivú pokožku

Čajovníkový olej je najlepšie používať na priaznivé účinky na pokožku. Je veľmi prospešný pre vašu pokožku a dodáva jej žiarivý vzhľad. Je to sila antioxidantov, ktorá pomáha pokožke znižovať jej suchosť a vyhladzovať ju.

 

2: Pomáha zbaviť sa akné

 

Pomáha zbaviť sa akné

Olej je veľmi účinný proti akné vďaka svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam. Výskum naznačuje, že je rovnako účinný ako benzoylperoxid. Údajne upokojuje začervenanie, opuch a zápal. Preniká do pórov, aby odstránil toxíny a zabránil ich upchatiu. Zmenšuje a zosvetľuje aj jazvy.

Čajovníkový olej obnovuje prirodzenú olejovú rovnováhu pokožky. Olej z čajovníka síce pôsobí pomaly, ale jeho priame používanie počas 45 dní môže byť pre vašu pleť také zázračné. Na dosiahnutie dobrých výsledkov môžete používať gél na báze čajovníkového oleja.

 

3: Zabraňuje kožným infekciám – Čajovníkový olej

 

 Zabraňuje kožným infekciám - Čajovníkový olej

Antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti tohto oleja pomáhajú odstraňovať infekcie. Výborne účinkuje pri všetkých typoch kožných infekcií, ako je psoriáza a herpes ( Ako sa zbaviť herpesu ). Pomáha tiež zmierňovať podráždenie a zápaly pokožky. Niekoľko kvapiek čajovníkového oleja môžete pridať do hydratačného krému alebo olivového oleja a naniesť na postihnuté miesto.

Týmto spôsobom nám čajovníkový olej prospieva rovnako ako dezinfekčný prostriedok na ruky. Olej môže byť účinný aj pri odpudzovaní hmyzu. Napríklad v poľnohospodárstve sa čajovníkový olej používa na ochranu produktov pred mravcami. Je účinný aj ako prírodný repelent proti komárom.

Čajovníkový olej je údajne aj účinným antiseptikom, ktorý sa používa na drobné rezné rany a škrabance. Keďže obsahuje antimikrobiálne vlastnosti, môže sa používať na ošetrenie a dezinfekciu drobných rezných rán a odrenín tým, že okrem iných baktérií, ktoré spôsobujú infekcie v otvorených ranách, ničí aj S. aureus.

 

4: Zabraňuje vzniku rakoviny kože

 

Zabraňuje vzniku rakoviny kože

Podľa niektorých výskumov môže čajovníkový olej pomôcť v boji proti rakovine kože. Je prospešný pri redukcii rakovinových nádorov.

 

5: Zabraňuje tvorbe lupín a vší

 

Zabraňuje tvorbe lupín a vší

Čajovníkový olej má antiseptické vlastnosti, ktoré pôsobia na odstraňovanie lupín, vší, bielych šupín a odumretej pokožky hlavy. Pôsobí aj ako čistič a kondicionér, pomáha upokojovať suchú pokožku hlavy a liečiť vši. Na dosiahnutie najlepších výsledkov skúste denne naniesť na vlasy niekoľko kvapiek čajovníkového oleja v kokosovom alebo mandľovom oleji.

 

6: Znižuje padanie vlasov – Čajovníkový olej

 

 Znižuje padanie vlasov - Čajovníkový olej

Čajovníkový olej pôsobí ako tonikum pre vaše vlasy a robí ich zdravými a lesklými. Podporuje prirodzený rast vlasov a posilňuje ich. Vypadávanie vlasov u mužov

 

7: Liečba plesňovej infekcie nechtov

 

Liečba plesňovej infekcie nechtov

Hubové infekcie nechtov sú bežné, ale ťažko liečiteľné. Najlepší Čajovníkový olej pomáha zbaviť sa plesní nechtov, ak sa používa samostatne alebo v kombinácii s inými prírodnými prostriedkami. Použite niekoľko kvapiek samotného čajovníkového oleja alebo ho zmiešajte s rovnakým množstvom kokosového oleja a naneste na postihnuté miesto.

 

8: Blahodarne pôsobí na dýchacie ťažkosti

 

Blahodarne pôsobí na dýchacie ťažkosti

Vďaka množstvu protizápalových vlastností čajovníkový olej skvele pomáha pri dýchacích ťažkostiach. Je silným expektorantom, pomáha čistiť zablokované hlieny v hrdle a nose. Je tiež silným liekom na astmu, tuberkulózu, bronchitídu atď.

 

9: Podporuje zdravie ústnej dutiny – Čajovníkový olej

 

Podporuje zdravie ústnej dutiny - Čajovníkový olej

Výskum naznačuje, že čajovníkový olej bojuje proti baktériám, ktoré spôsobujú zubný kaz, zápach z úst a iné zápalové ochorenia ústnej dutiny. Môžete ho použiť ako ústnu vodu bez chemikálií, stačí pridať kvapku čajovníkového oleja do polovice šálky vody, premiešať a 30 sekúnd si ho vyplachovať v ústach.

 

10: Pôsobí ako prírodný dezodorant

 

Pôsobí ako prírodný dezodorant

Antibakteriálne vlastnosti čajovníkového oleja môžu pomôcť kontrolovať zápach súvisiaci s potením. Môže byť bezpečnou a účinnou alternatívou dezodorantu.

 

Vedľajšie účinky čajovníkového oleja

Pri lokálnej aplikácii je bezpečný, ale niekedy môže spôsobiť podráždenie pokožky, jej vysušenie a opuch. Hoci čajovníkový olej môže byť skvelým doplnkom vašej každodennej rutiny, je dôležité dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia.

Čajovníkový olej nie je určený na konzumáciu a pred použitím by sa mal vždy zriediť. Medzi ďalšie vedľajšie účinky môže patriť začervenanie, svrbenie, pálenie a suchá alebo šupinatá pokožka. U ľudí sa môže vyvinúť alergická reakcia na čajovníkový olej. Pred aplikáciou čajovníkového oleja na veľkú plochu pokožky sa odporúča urobiť náplasťový test.

Keďže čajovníkový olej sa môže používať aj na aromaterapiu, vdychovanie alebo vdychovanie príliš veľkého množstva esencie môže viesť k príznakom, ako je nevoľnosť, bolesť hlavy alebo závraty.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button