UŽITKOVÉ RASTLINYZdravie

Účinky kurkumy 10 preukázaných prínosov kurkumy

Účinky kurkumy 10 preukázaných prínosov kurkumy a kurkumínu. Korenie známe ako kurkuma môže byť najúčinnejším výživovým doplnkom. Mnohé vysokokvalitné štúdie dokazujú, že kurkuma má pre vaše telo a mozog veľké prínosy. Mnohé z týchto výhod pochádzajú z jej hlavnej účinnej látky, kurkumínu.

 

Účinky kurkumy 10 preukázaných prínosov kurkumy

 

Účinky kurkumy 10 preukázaných prínosov kurkumy

 

Prečítajte si, čo hovorí veda o kurkume a kurkumíne, ako aj o ich výhodách.

 

Čo je kurkuma a kurkumín?

Účinky kurkumy – Kurkuma je korenie, ktoré dáva kari žltú farbu. V Indii sa používa už tisíce rokov ako korenie aj liečivá rastlina. Nedávno začala veda potvrdzovať tradičné tvrdenia, že kurkuma obsahuje zlúčeniny s liečivými vlastnosťami.

Tieto zlúčeniny sa nazývajú kurkuminoidy. Účinky kurkumy najdôležitejšou z nich je kurkumín. Kurkumín je hlavnou účinnou zložkou kurkumy. Má silné protizápalové účinky a je veľmi silným antioxidantom. Tu je 10 hlavných zdravotných prínosov kurkumy a kurkumínu založených na dôkazoch.

 

1. Kurkuma obsahuje bioaktívne zlúčeniny s liečivými vlastnosťami

Obsah kurkumínu v kurkume však nie je taký vysoký. Je to približne 3 % hmotnosti. Väčšina štúdií o tejto rastline používa výťažky z kurkumy, ktoré obsahujú prevažne samotný kurkumín, pričom dávky zvyčajne presahujú 1 gram denne.

 

Bolo by veľmi ťažké dosiahnuť tieto hodnoty len pomocou kurkumy ako korenia v potravinách. Preto sa niektorí ľudia rozhodnú používať doplnky stravy. Kurkumín sa však zle vstrebáva do krvného obehu. Aby ste mohli naplno pocítiť účinky kurkumínu, je potrebné zlepšiť jeho biologickú dostupnosť (rýchlosť, akou vaše telo absorbuje určitú látku).

 

Pomáha konzumovať ho s čiernym korením, ktoré obsahuje piperín. Piperín je prírodná látka, ktorá zvyšuje vstrebávanie kurkumínu o 2 000 %. V skutočnosti najlepšie doplnky stravy s kurkumínom obsahujú piperín, a to ich robí podstatne účinnejšími.

 

Kurkumín je tiež rozpustný v tukoch, čo znamená, že sa rozkladá a rozpúšťa v tuku alebo oleji. Preto môže byť dobrý nápad užívať doplnky s kurkumínom s jedlom s vysokým obsahom tuku.

ZHRNUTIE
Kurkuma obsahuje kurkumín, látku so silnými protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Vo väčšine štúdií sa používajú výťažky z kurkumy, ktoré sú štandardizované tak, aby obsahovali veľké množstvo kurkumínu.

 

2. Kurkumín je prírodná protizápalová zlúčenina

Zápal je neuveriteľne dôležitý. Pomáha bojovať proti cudzím votrelcom a má úlohu pri oprave poškodení v tele. Hoci akútny, krátkodobý zápal je prospešný, môže byť problémom, ak sa stane chronickým a napadne vlastné tkanivá vášho tela.

Vedci sa v súčasnosti domnievajú, že chronický zápal na nízkej úrovni môže zohrávať úlohu pri niektorých zdravotných stavoch a ochoreniach. Patrí medzi ne :

  • ochorenia srdca
  • rakovina
  • metabolický syndróm
  • Alzheimerova choroba
  • rôzne degeneratívne ochorenia
  • Preto je všetko, čo môže pomôcť v boji proti chronickému zápalu, potenciálne dôležité pri prevencii a liečbe týchto ochorení.

 

Hoci téma zápalu je viacvrstvová a pravdepodobne na ňu neexistuje jednoduchá odpoveď, kľúčovým poznatkom v súvislosti s kurkumínom je, že ide o bioaktívnu látku, ktorá dokáže bojovať proti zápalu. Na dosiahnutie liečivých výsledkov sú však potrebné veľmi vysoké dávky.

ZHRNUTIE
Chronický zápal prispieva k niektorým bežným zdravotným stavom. Kurkumín dokáže potlačiť mnohé molekuly, o ktorých je známe, že hrajú hlavnú úlohu pri zápale, ale je potrebné zvýšiť jeho biologickú dostupnosť.

 

3. Kurkuma môže zvýšiť antioxidačnú kapacitu organizmu – Účinky kurkumy

 

Kurkuma môže zvýšiť antioxidačnú kapacitu organizmu - Účinky kurkumy

Oxidačné poškodenie sa považuje za jeden z mechanizmov, ktoré stoja za starnutím a mnohými chorobami. Zahŕňa voľné radikály, vysoko reaktívne molekuly s nespárovanými elektrónmi. Voľné radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami, ako sú mastné kyseliny, bielkoviny alebo DNA.

 

Hlavným dôvodom, prečo sú antioxidanty také prospešné, je, že chránia vaše telo pred voľnými radikálmi. Kurkumín je silný antioxidant, ktorý vďaka svojej chemickej štruktúre dokáže neutralizovať voľné radikály.

 

Okrem toho štúdie na zvieratách a bunkách naznačujú, že kurkumín môže blokovať pôsobenie voľných radikálov a môže stimulovať pôsobenie iných antioxidantov. Na potvrdenie týchto prínosov sú potrebné ďalšie klinické štúdie na ľuďoch.

 

ZHRNUTIE
Hoci má kurkumín antioxidačné účinky, na ich potvrdenie sú potrebné ďalšie štúdie.

 

4. Kurkumín môže zvýšiť neurotrofický faktor odvodený od mozgu

Predtým, ako vedci lepšie porozumeli neurónom, sa predpokladalo, že po ranom detstve sa nedokážu deliť a množiť. Teraz však vedia, že to tak nie je. Neuróny sú schopné vytvárať nové spojenia a v určitých oblastiach mozgu sa môžu množiť a zvyšovať ich počet.

 

Jednou z hlavných hybných síl tohto procesu je neurotrofický faktor odvodený od mozgu (BDNF). Ide o gén, ktorý sa podieľa na tvorbe proteínu zodpovedného za podporu života neurónov. Proteín BDNF zohráva úlohu pri pamäti a učení a možno ho nájsť v oblastiach mozgu zodpovedných za jedlo, pitie a telesnú hmotnosť.

 

Mnohé bežné mozgové poruchy sú spojené so zníženou hladinou proteínu BDNF vrátane depresie a Alzheimerovej choroby. Zaujímavé je, že štúdie na zvieratách zistili, že kurkumín môže zvyšovať hladinu BDNF v mozgu.

 

Tým môže byť účinný pri oddialení alebo dokonca zvrátení mnohých mozgových ochorení a vekom podmienených poklesov mozgových funkcií. Napriek tomu, keďže tieto štúdie boli vykonané na zvieratách, je ťažké povedať, čo tieto výsledky znamenajú pre ľudí.

 

Môže tiež pomôcť zlepšiť pamäť a pozornosť, čo sa zdá byť logické vzhľadom na jeho účinky na hladinu BDNF. Na potvrdenie tejto skutočnosti sú však potrebné ďalšie štúdie.

 

ZHRNUTIE
Kurkumín zvyšuje hladinu mozgového hormónu BDNF, ktorý zvyšuje rast nových neurónov a môže pomôcť v boji proti rôznym degeneratívnym procesom v mozgu.

 

5. Kurkumín môže znížiť riziko srdcových ochorení

Ochorenia srdca sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Vedci ju skúmajú už mnoho desaťročí a dozvedeli sa veľa o tom, prečo k nej dochádza. Nie je prekvapením, že ochorenie srdca je neuveriteľne komplikované a prispievajú k nemu rôzne veci.

 

Kurkumín môže pomôcť zvrátiť mnohé kroky v procese vzniku srdcových ochorení. Pravdepodobne hlavným prínosom kurkumínu, pokiaľ ide o ochorenia srdca, je zlepšenie funkcie endotelu, výstelky ciev.

 

Dysfunkcia endotelu je hlavnou príčinou srdcových ochorení. Ide o situáciu, keď váš endotel nie je schopný regulovať krvný tlak, zrážanie krvi a rôzne ďalšie faktory.

Viaceré štúdie naznačujú, že kurkumín môže viesť k zlepšeniu zdravia srdca. Jedna štúdia navyše zistila, že je rovnako účinný ako cvičenie u žien po menopauze . Okrem toho kurkumín môže pomôcť znížiť zápal a oxidáciu (ako je uvedené vyššie), ktoré môžu zohrávať úlohu pri ochoreniach srdca.

 

V jednej štúdii na 121 ľuďoch, ktorí podstúpili operáciu koronárneho bypassu, im vedci pridelili buď placebo, alebo 4 gramy kurkumínu denne niekoľko dní pred operáciou a po nej. V skupine s kurkumínom sa riziko srdcového infarktu v nemocnici znížilo o 65 %.

 

ZHRNUTIE
Kurkumín má priaznivé účinky na viaceré faktory, o ktorých je známe, že zohrávajú úlohu pri srdcových ochoreniach. Navyše je to protizápalová látka a antioxidant.

 

6. Kurkuma môže pomôcť predchádzať rakovine – Účinky kurkumy

 

 Kurkuma môže pomôcť predchádzať rakovine - Účinky kurkumy

Rakovina je ochorenie, ktoré sa vyznačuje nekontrolovaným rastom buniek. Existuje mnoho rôznych foriem rakoviny, na ktoré zrejme majú vplyv doplnky s kurkumínom. Kurkumín sa skúmal ako prospešná rastlina pri liečbe rakoviny a zistilo sa, že ovplyvňuje rast a vývoj rakoviny.

 

Štúdie preukázali, že môže:

 

  • prispievať k odumieraniu rakovinových buniek
  • znížiť angiogenézu (rast nových krvných ciev v nádoroch)
  • znížiť metastázovanie (šírenie rakoviny)
  • To, či vysoké dávky kurkumínu – najlepšie s látkou zvyšujúcou vstrebávanie, ako je piperín – môžu pomôcť pri liečbe rakoviny u ľudí, sa musí ešte poriadne preskúmať.

Existujú však dôkazy, že môže zabrániť vzniku rakoviny, najmä rakoviny tráviaceho systému, ako je rakovina hrubého čreva. Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu.

 

V 30-dňovej štúdii na 44 mužoch s léziami v hrubom čreve, ktoré sa niekedy menia na rakovinové, 4 gramy kurkumínu denne znížili počet lézií o 40 %.

 

ZHRNUTIE
Kurkumín vedie k viacerým zmenám na molekulárnej úrovni, ktoré môžu pomôcť pri prevencii a možno aj pri liečbe rakoviny.

 

7. Kurkumín môže byť užitočný pri liečbe Alzheimerovej choroby – Účinky kurkumy

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie a môže sa podieľať až na 70 % prípadov demencie. Hoci na niektoré jej príznaky existuje liečba, na Alzheimerovu chorobu zatiaľ neexistuje liek. Preto je veľmi dôležité predchádzať jej vzniku.

Na obzore možno máme dobré správy, pretože sa ukázalo, že kurkumín prechádza cez hematoencefalickú bariéru. Je známe, že pri Alzheimerovej chorobe zohrávajú úlohu zápal a oxidačné poškodenie a kurkumín má priaznivé účinky na oboje.

 

Okrem toho je kľúčovým znakom Alzheimerovej choroby hromadenie bielkovinových spleťou nazývaných amyloidné plaky. Štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť odstrániť tieto plaky. V súčasnosti nie je známe, či kurkumín dokáže spomaliť alebo dokonca zvrátiť postup Alzheimerovej choroby u ľudí, a je potrebné ho preskúmať.

 

ZHRNUTIE
Kurkumín dokáže prechádzať cez hematoencefalickú bariéru a preukázalo sa, že vedie k rôznym zlepšeniam patologického procesu Alzheimerovej choroby.

 

8. Pacienti s artritídou dobre reagujú na doplnky s kurkumínom

Artritída je v západných krajinách bežným problémom. Existuje niekoľko rôznych typov artritídy, z ktorých väčšina zahŕňa zápal kĺbov. Vzhľadom na to, že kurkumín je silná protizápalová zlúčenina, je logické, že môže pomôcť pri artritíde. V skutočnosti niekoľko štúdií ukazuje, že existuje súvislosť. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.

V štúdii u ľudí s reumatoidnou artritídou bol kurkumín dokonca účinnejší ako protizápalový liek. Máj iné štúdie sa zaoberali účinkami kurkumínu na artritídu a zaznamenali zlepšenie rôznych príznakov.

 

ZHRNUTIE

Artritída je bežné ochorenie charakterizované zápalom kĺbov. Mnohé štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť liečiť príznaky artritídy a v niektorých prípadoch je účinnejší ako protizápalové lieky.

 

9. Kurkumín má účinky proti depresii

 

Kurkumín má účinky proti depresii

 

Kurkumín sa ukázal ako sľubný pri liečbe depresie.V kontrolovanej štúdii bolo 60 ľudí s depresiou náhodne rozdelených do troch skupín (43Dôveryhodný zdroj). Jedna skupina užívala Prozac, druhá skupina užívala 1 gram kurkumínu a tretia skupina užívala Prozac aj kurkumín. Po 6 týždňoch viedol kurkumín k zlepšeniu podobnému ako pri užívaní Prozacu. Najlepšie sa darilo skupine, ktorá užívala Prozac aj kurkumín.

 

Podľa tejto malej štúdie je kurkumín rovnako účinný ako antidepresívum. Depresia sa spája aj so zníženou hladinou BDNF a zmenšovaním hipokampu, oblasti mozgu, ktorá zohráva úlohu pri učení a pamäti. Kurkumín môže pomôcť zvýšiť hladinu BDNF, čo môže zvrátiť niektoré z týchto zmien.

 

Existujú tiež určité dôkazy, že kurkumín môže zvýšiť hladinu mozgových neurotransmiterov serotonínu a dopamínu.

 

ZHRNUTIE
Štúdia na 60 ľuďoch s depresiou ukázala, že kurkumín bol pri zmierňovaní príznakov tohto ochorenia rovnako účinný ako Prozac.

 

10. Kurkumín môže pomôcť oddialiť starnutie a bojovať proti chronickým chorobám súvisiacim s vekom – Účinky kurkumy

Ak kurkumín skutočne pomáha predchádzať srdcovým chorobám, rakovine a Alzheimerovej chorobe, môže mať prínos aj pre dlhovekosť. To naznačuje, že kurkumín môže mať potenciál ako doplnok proti starnutiu.

Vzhľadom na to, že sa predpokladá, že oxidácia a zápal zohrávajú úlohu pri starnutí, kurkumín môže mať účinky, ktoré ďaleko presahujú rámec prevencie chorôb.

ZHRNUTIE
Kurkumín môže vďaka svojim mnohým pozitívnym účinkom na zdravie, ako je napríklad možnosť prevencie srdcových ochorení, Alzheimerovej choroby a rakoviny, napomáhať dlhovekosti.

 

Záver

Kurkuma – a najmä jej najaktívnejšia zlúčenina kurkumín – má mnoho vedecky dokázaných zdravotných prínosov, napríklad potenciál zlepšovať zdravie srdca a predchádzať Alzheimerovej chorobe a rakovine.

Je to silný protizápalový a antioxidačný prostriedok. Môže tiež pomôcť zlepšiť príznaky depresie a artritídy.

Aj keď sú tieto prínosy možné, v súčasnosti sú obmedzené z dôvodu malej biologickej dostupnosti kurkumínu a je potrebný ďalší výskum.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button