VČELYZdravie

Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu

Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu. Med je sirupovitá tekutina, ktorú včely medonosné vyrábajú z rastlinného nektáru. Med je obľúbený po celom svete pre svoju sladkosť a hĺbku chuti a používa sa v mnohých jedlách a receptoch.

 

Účinky Medu

 

Účinky Medu

 

Vôňa, farba a chuť medu sa líšia v závislosti od druhu kvetov, z ktorých sa vyrába, takže existuje nespočetné množstvo druhov. Med má množstvo potenciálnych zdravotných výhod a zohráva úlohu v mnohých domácich prostriedkoch a liečebných postupoch alternatívnej medicíny. Tu je 7 jedinečných zdravotných prínosov medu.

 

1. Obsahuje množstvo živín

 

Jedna polievková lyžica (20 gramov) medu obsahuje (1Dôveryhodný zdroj):

 • Kalórie: 61
 • Tuk: 0 gramov
 • Bielkoviny: 0 gramov
 • Sacharidy: 17 gramov
 • Vláknina: 0 gramov
 • Riboflavín: 1 % dennej hodnoty (DV)
 • Meď: 1 % DV
  Med je v podstate čistý cukor, bez tuku a len so stopovým množstvom bielkovín a vlákniny. Obsahuje malé množstvo niektorých živín, ale väčšina ľudí zvyčajne nekonzumuje dostatočné množstvo medu na to, aby bol významným zdrojom vitamínov a minerálov. Účinky Medu.

 

Napriek tomu stojí za zmienku, že med je bohatý na zdravie podporujúce rastlinné zlúčeniny známe ako polyfenoly. Účinky cesnaku 11 preukázaných zdravotných prínosov.

 

ZHRNUTIE
Med sa skladá predovšetkým z cukru, poskytuje malé množstvo viacerých vitamínov a minerálov a je bohatý na zdraviu prospešné rastlinné zlúčeniny.

 

2. Bohatý na antioxidanty – Účinky Medu

 

Bohatý na antioxidanty - Účinky Medu

Vysokokvalitný med – minimálne spracovaný, nezahriaty a čerstvý – obsahuje mnoho dôležitých bioaktívnych rastlinných zlúčenín a antioxidantov, ako sú flavonoidy a fenolové kyseliny. Tmavšie odrody majú tendenciu ponúkať viac antioxidantov ako svetlejšie odrody.

Antioxidanty pomáhajú neutralizovať reaktívne formy kyslíka (ROS) v tele, ktoré sa môžu hromadiť v bunkách a spôsobovať ich poškodenie. Toto poškodenie môže prispieť k ochoreniam, ako je predčasné starnutie, cukrovka 2. typu a srdcové choroby. Mnohé zdravotné účinky medu sa preto pripisujú jeho obsahu antioxidantov.

 

ZHRNUTIE
Med obsahuje množstvo antioxidantov vrátane fenolových kyselín a flavonoidov.

 

3. Lepšie pre hladinu cukru v krvi ako bežný cukor

Pokiaľ ide o reguláciu hladiny cukru v krvi, med môže mať oproti bežnému cukru určité výhody. Hoci med zvyšuje hladinu cukru v krvi rovnako ako iné druhy cukru, antioxidanty, ktoré obsahuje, môžu pomôcť chrániť pred metabolickým syndrómom a cukrovkou 2. typu.

 

Vedci zistili, že med môže zvyšovať hladinu adiponektínu, hormónu, ktorý znižuje zápal a zlepšuje reguláciu hladiny cukru v krvi. Existujú aj dôkazy, že denný príjem medu môže zlepšiť hladinu cukru v krvi nalačno u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Aj keď je však med pre ľudí s cukrovkou o niečo lepší ako rafinovaný cukor, stále by sa mal konzumovať s mierou. Dôležité je tiež vedieť, že niektoré druhy medu by sa mohli riediť obyčajným sirupom. Hoci je falšovanie medu vo väčšine krajín nezákonné, zostáva rozšíreným problémom.

 

ZHRNUTIE
Med môže mať určité ochranné účinky súvisiace s reguláciou hladiny cukru v krvi, ale aj tak by ho mali ľudia konzumovať s mierou, najmä ľudia s cukrovkou 2. typu.

 

4. Môže zlepšiť zdravie srdca

Med môže tiež pomôcť predchádzať srdcovým ochoreniam. Podľa jedného z prehľadov môže med pomáhať znižovať krvný tlak, zlepšovať hladinu tukov v krvi, regulovať srdcový tep a zabraňovať odumieraniu zdravých buniek, čo sú všetko faktory, ktoré môžu zlepšiť funkciu a zdravie vášho srdca.

Jedna pozorovacia štúdia zahŕňajúca viac ako 4 500 ľudí starších ako 40 rokov spája mierny príjem medu s nižším rizikom vysokého krvného tlaku u žien. Štúdia na potkanoch navyše sľubne ukázala, že med pomáha chrániť srdce pred oxidačným stresom.

 

Okrem toho surový med zvyčajne obsahuje propolis, druh živice, ktorú včely produkujú zo stromov produkujúcich šťavu a podobných rastlín. Propolis môže zlepšiť hladinu cholesterolu a triglyceridov. Celkovo nie je k dispozícii žiadna dlhodobá štúdia o mede a zdraví srdca na ľuďoch. Na lepšie pochopenie účinkov medu na zdravie srdca je potrebný ďalší výskum.

 

ZHRNUTIE
Med sa spája s priaznivými účinkami na zdravie srdca vrátane zníženia krvného tlaku a hladiny tukov v krvi. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum tejto témy na ľuďoch.

 

5. Podporuje hojenie popálenín a rán – Účinky Medu

 

Podporuje hojenie popálenín a rán - Účinky Medu

Lokálna liečba medom sa používala na hojenie rán a popálenín už v starovekom Egypte. Táto prax je bežná aj v súčasnosti.

Prehľad 26 štúdií o mede a ošetrovaní rán ukázal, že je najúčinnejší pri hojení popálenín s čiastočnou hrúbkou a rán, ktoré sa infikovali po operácii. Med je tiež účinným prostriedkom na liečbu vredov na nohách súvisiacich s cukrovkou, ktoré predstavujú závažné komplikácie, ktoré môžu viesť až k amputácii.

 

Jedna štúdia zahŕňajúca ľudí s vredmi na nohách spôsobenými cukrovkou zaznamenala 43,3 % úspešnosť liečby rán medom. V ďalšej štúdii med na lokálne použitie vyliečil pôsobivých 97 % vredov účastníkov súvisiacich s cukrovkou. účinky zázvoru 11 zdravotných prínosov zázvoru.

Výskumníci predpokladajú, že liečivé účinky medu pochádzajú z jeho antibakteriálnych a protizápalových účinkov. Navyše môže pomôcť pri liečbe iných kožných ochorení vrátane psoriázy a herpesových lézií.

 

Manukový med sa považuje za mimoriadne účinný pri liečbe popálenín. Ak však máte vážne popáleniny, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

ZHRNUTIE
Pri aplikácii na pokožku môže byť med súčasťou účinného plánu liečby popálenín, rán a mnohých ďalších kožných ochorení. Obzvlášť účinný je pri vredoch na nohách súvisiacich s cukrovkou.

 

6. Môže pomôcť potlačiť kašeľ u detí

Kašeľ je častým problémom detí s infekciami horných dýchacích ciest. Tieto infekcie môžu ovplyvniť spánok a kvalitu života detí aj rodičov. Bežné lieky proti kašľu však nie sú vždy účinné a môžu mať vedľajšie účinky. Zaujímavé je, že med môže byť dobrou alternatívou, pričom dôkazy naznačujú, že ide o účinnú možnosť liečby.

 

V jednom prehľade viacerých štúdií o mede a kašli u detí sa zistilo, že med sa zdá byť pri príznakoch kašľa účinnejší ako difenhydramín. Môže tiež pomôcť skrátiť trvanie kašľa. Účinky Medu.

 

V inom prehľade sa uvádza, že môže tiež zlepšiť kvalitu spánku detí s kašľom, ako aj ich rodičov. Navyše, na rozdiel od niektorých liekov proti kašľu nemá med žiadne vedľajšie účinky. Med však nikdy nepodávajte deťom mladším ako 1 rok kvôli riziku botulizmu.

 

ZHRNUTIE
U detí starších ako 1 rok môže med pôsobiť ako prirodzený a bezpečný prostriedok proti kašľu. Niektoré štúdie ukazujú, že je dokonca účinnejší ako niektoré lieky proti kašľu.

 

7. Ľahko sa pridáva do vášho jedálnička – Účinky Medu

Med sa ľahko pridáva do vášho jedálnička.

Ak chcete získať malú dávku antioxidantov z medu, môžete ho použiť akýmkoľvek spôsobom, akým zvyčajne používate cukor. Je výborný na osladenie obyčajného jogurtu, kávy alebo čaju. Môžete ho použiť aj pri varení a pečení. Ako domáci liek sa môže aplikovať priamo na drobné popáleniny alebo rany alebo podávať ústne pri kašli.

Nezabudnite, že med by ste nemali dávať deťom mladším ako 1 rok kvôli riziku botulizmu. Majte tiež na pamäti, že med je druh cukru, takže jeho konzumácia spôsobí zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Navyše konzumácia veľkého množstva medu, najmä sústavne počas dlhšieho obdobia, môže prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a zvýšiť riziko ochorení, ako je cukrovka 2. typu alebo srdcové choroby. Preto sa držte nízkeho až mierneho príjmu. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.

 

ZHRNUTIE
Med môžete používať na sladenie jogurtov alebo nápojov, ako prísadu do mnohých receptov alebo ako domáci liek na drobné poranenia a kašeľ. Keďže med je cukor, snažte sa jeho príjem obmedziť.

 

 • Med ponúka niekoľko potenciálnych zdravotných výhod vďaka prospešným zlúčeninám, ktoré obsahuje, ako sú antioxidanty a propolis.
 • Je skvelou alternatívou cukru, ale konzumujte ho len s mierou, pretože sa v tele stále správa ako cukor.
 • Vedzte tiež, že deti do 1 roka by med nemali konzumovať, pretože sa spája s rizikom botulizmu.

 

Len jedna vec

 

Len jedna vec

Vyskúšajte to ešte dnes: Manuka med je jedinečný druh medu, ktorý včely vyrábajú z rastliny Manuka, ktorá pochádza z Nového Zélandu. Tento med je bohatý na účinnú zlúčeninu nazývanú metylglyoxal (MGO), ktorá zabezpečuje mnohé jeho zdravotné výhody.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button