Zdravie

Rastliny na zníženie cukru – Čo jesť pri cukrovke

Rastliny na zníženie cukru – Čo jesť pri cukrovke. Cukrovka je celoživotné ochorenie, ktoré ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a inzulínu v tele. Liečba zahŕňa stratégie životného štýlu a niekedy aj lieky, ale pomôcť môžu aj niektoré doplnkové terapie, ako sú bylinky a doplnky stravy.

 

Rastliny na zníženie cukru – Čo jesť pri cukrovke

 

Rastliny na zníženie cukru - Čo jesť pri cukrovke

 

Pri cukrovke telo buď neprodukuje dostatok inzulínu, alebo produkuje inzulín, ktorý nevyužíva efektívne. Bylinky a doplnky nemôžu vyliečiť cukrovku a ani byť samostatnou liečbou. Rastliny na zníženie cukru. Niektoré však v kombinácii s konvenčnou liečbou môžu priniesť úľavu od príznakov cukrovky a znížiť riziko komplikácií.

V tomto článku sa dozviete o siedmich bylinkách a doplnkoch, ktoré môžu byť prospešné pre ľudí s cukrovkou 2. typu.

 

1. Aloe vera

 

Aloe vera

 

Aloe vera je bežná rastlina s rôznym využitím. Mnohí ľudia poznajú jej prínos pre pokožku, ale môže mať aj ďalšie, vrátane spomalenia postupu cukrovky 2. typu.

 • Jeden prehľad, sa zaoberal použitím aloe vera na liečbu príznakov cukrovky u potkanov. Zistenia naznačujú, že aloe vera môže pomôcť chrániť a obnovovať beta bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín. Vedci sa domnievali, že by to mohlo byť spôsobené antioxidačnými účinkami aloe.
 • Štúdia z roku 2016 ukázala, že aloe vera môže pomôcť znížiť hladinu glukózy v krvi nalačno aj hemoglobínu A1C. Test A1C je jedným z testov, ktorý pomáha lekárom diagnostikovať a monitorovať cukrovku.
 • Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu
 • Autori prehľadu z roku 2020 našli ďalšie dôkazy, ktoré podporujú predchádzajúce zistenia, a tiež dospeli k záveru, že aloe vera môže pomôcť:
 1. zvýšiť hladinu inzulínu
 2. zvýšiť zdravie a počet príbuzných buniek v pankrease nazývaných ostrovčeky
 3. chrániť pred diabetickým ochorením obličiek, depresiou a úzkosťou znížením oxidačného stresu
 4. zlepšiť zdravie očí, ako sa ukázalo v jednej štúdii na hlodavcoch
 5. Tieto výsledky sa zdajú byť sľubné. Ale aby sa zabezpečilo, že aloe vera je bezpečná a účinná pre ľudí s cukrovkou, bude potrebný ďalší výskum.

Ľudia, ktorí používajú aloe vera, môžu pridávať odšťavenú dužinu do nápojov, napríklad do smoothie, alebo ju môžu užívať ako doplnok v kapsulách. Ľudia by nemali požívať výrobky na starostlivosť o pokožku z aloe vera.

Každý, kto má záujem používať výrobky z aloe vera na pomoc pri liečbe cukrovky, by sa mal poradiť so zdravotníckym pracovníkom, ktorý možno bude musieť primerane upraviť súčasné lieky.

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

 

2. Škorica

 

Škorica

Škorica je voňavé korenie, ktoré pochádza z kôry stromu. Je obľúbenou zložkou sladkostí a pečiva, ako aj niektorých slaných jedál.

Toto korenie môže dodať jedlu sladkosť, čím sa obmedzí potreba cukru. Už len z tohto dôvodu je obľúbené medzi ľuďmi s cukrovkou 2. typu, ale môže mať aj ďalšie výhody.

V prehľadovej štúdii z roku 2010 sa našli dôkazy zo štúdií na ľuďoch, že škorica môže zlepšiť hladinu:

 • glukózy
 • inzulínu a citlivosti na inzulín
 • lipidov alebo tukov v krvi
 • antioxidantov
 • krvný tlak
 • beztukovej telesnej hmotnosti
 • trávenie

V ďalšom prehľade uverejnenom v roku 2013 vedci dospeli k záveru, že užívanie doplnku stravy so škoricou môže viesť k:

 • nižšiu hladinu glukózy v krvi nalačno
 • nižšiu hladinu celkového cholesterolu a „zlého“ cholesterolu v lipoproteínoch s nízkou hustotou
 • vyššiu hladinu „dobrého“ cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínov
 • zníženie triglyceridov alebo tukov v krvi
 • zvýšená citlivosť na inzulín
 • Nezdá sa, že by mal významný vplyv na hemoglobín A1C. Ale hoci je hemoglobín A1C jedným z ukazovateľov, ktoré lekári sledujú pri monitorovaní cukrovky, dôležité sú aj hladiny lipidov, cholesterolu a citlivosť na inzulín.

Okrem toho sa v roku 2019 v prehľadovej štúdii 16 štúdií našli dôkazy, že škorica by mohla pomôcť znížiť hladinu glukózy v krvi nalačno a inzulínovú rezistenciu u ľudí s prediabetom a cukrovkou 2. typu.

Je dôležité poznamenať, že celkovo väčšina príslušných štúdií nezahŕňala ľudských účastníkov. Chýbajú dôkazy o tom, ako by mohli doplnky so škoricou pôsobiť na ľudí, a predtým, ako vedci potvrdia účinky škorice ako liečby, musia vykonať ďalší výskum.

Ľudia môžu škoricu používať:

 • v pečive
 • v čajoch
 • ako doplnok stravy
  Každý, kto uvažuje o používaní doplnkov so škoricou, by sa mal najprv poradiť so zdravotníckym pracovníkom.

 

3. Horký melón – Rastliny na zníženie cukru

 

Horký melón - Rastliny na zníženie cukru

Momordica charantia alebo horký melón je liečivé ovocie. Ľudia ho varia a vychutnávajú si ho v mnohých jedlách. A lekári tradičnej čínskej a indickej medicíny používajú horký melón už po stáročia. V poslednom čase sa jeho vlastnosťami zaoberajú aj vedci.

Existujú dôkazy, že horký melón môže pomôcť pri liečbe cukrovky. V štúdii z roku 2020 90 účastníkov dostávalo buď extrakt z horkého melóna, alebo placebo. Tí, ktorí užívali extrakt, mali po 12 týždňoch nižšiu hladinu glukózy v krvi nalačno. Rastliny na zníženie cukru.

Okrem toho sa v skoršom prehľade pozorovalo, že ľudia používali mnohé časti rastliny na pomoc pri liečbe cukrovky. Užívanie horkého melóna v nasledujúcich formách môže u niektorých ľudí viesť k zníženiu hladiny cukru v krvi:

Upozorňujeme, že neexistuje dostatok dôkazov na podporu používania horkého melónu namiesto inzulínu alebo iných liekov na cukrovku. Môže však pomôcť ľuďom menej sa spoliehať na tieto lieky.

 

4. Pestrec mariánsky – Rastliny na zníženie cukru

 

Pestrec mariánsky - Rastliny na zníženie cukru

Ľudia oddávna používajú pestrec mariánsky na liečbu rôznych ochorení a najmä ako tonikum na pečeň. Silymarín, výťažok z pestreca mariánskeho, ktorému vedci venovali najviac pozornosti, je zlúčenina s antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Práve vďaka nim môže byť pestrec mariánsky užitočnou bylinou pre ľudí s cukrovkou. Pestrec Mariansky – pomocník pre pečeň

Podľa jedného prehľadu uverejneného v roku 2016 boli mnohé výsledky skúmania účinkov silymarínu sľubné, ale nie dostatočne sľubné na to, aby odborníci odporúčali túto bylinu alebo samotný extrakt z nej na liečbu cukrovky.

Autori výskumu z roku 2018 našli skromné dôkazy, že pestrec mariánsky môže pomôcť znížiť hladinu glukózy u ľudí s cukrovkou. Upozorňujú tiež, že hoci ľudia bylinu vo všeobecnosti dobre znášajú, pestrec mariánsky môže viesť k nevoľnosti, hnačke a nadúvaniu.

Ako pri každom doplnku stravy, aj tu platí, že pred jeho vyskúšaním je najlepšie poradiť sa s lekárom.

 

5. Senovka grécka – Rastliny na zníženie cukru

 

Senovka grécka - Rastliny na zníženie cukru

Senovka grécka je semeno, ktoré môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Obsahuje vlákniny a chemické látky, ktoré pomáhajú spomaliť trávenie sacharidov a cukru.

Existujú tiež určité dôkazy, že semienko môže pomôcť oddialiť alebo zabrániť vzniku cukrovky 2. typu. Zistenia 3-ročného vyšetrovania uverejnené v roku 2015 zaznamenali, že ľudia s prediabetom mali menšiu pravdepodobnosť, že dostanú diagnózu cukrovky 2. typu, keď užívali práškové semená senovky gréckej.

Štúdie sa zúčastnilo 66 ľudí s cukrovkou, ktorí užívali 5 gramov prípravku zo semien dvakrát denne pred jedlom, a 74 zdravých účastníkov, ktorí ho neužívali.

Vedci dospeli k záveru, že užívanie prípravku zo semien viedlo k zníženiu hladiny cukru v krvi v dôsledku zvýšenia hladiny inzulínu. Zistili tiež, že prípravok viedol k zníženiu hladiny cholesterolu.

Človek môže:

 • Používať senovku grécku ako bylinu pri varení.
 • Pridať ju do teplej vody a vypiť ju.
 • Rozdrviť semená na prášok a konzumovať ho.
 • Rozhodnúť sa pre doplnok stravy z pískavice vo forme kapsúl.

6. Gymnema

 

Gymnema

Gymnema je bylina pochádzajúca z Indie. Jej názov znamená „ničiteľ cukru“.

V prehľade z roku 2013 sa zistilo, že u ľudí s cukrovkou 1. alebo 2. typu, ktorí užívali gymnemu, sa prejavili známky zlepšenia. Rastliny na zníženie cukru.

 • U ľudí s cukrovkou 1. typu, ktorí užívali výťažok z listov počas 18 mesiacov, výrazne klesla hladina cukru v krvi nalačno v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala len inzulín.
 • Ďalšie testy ukázali, že ľudia s cukrovkou 2. typu dobre reagovali na list aj na extrakt z neho počas rôznych období. Niektorí ľudia mali nižšiu hladinu cukru v krvi a vyššiu hladinu inzulínu.
 • Užitie buď mletého listu, alebo výťažku z listu môže byť prospešné. Predtým sa však poraďte so zdravotníckym pracovníkom.
 • Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

 

7. Zázvor – Rastliny na zníženie cukru

 

Zázvor - Rastliny na zníženie cukru

Zázvor je ďalšia bylina, ktorú ľudia používajú už tisícky rokov v tradičnej medicíne. Ľudia často používajú zázvor na liečbu tráviacich a zápalových problémov.

V roku 2015 sa v prieskume zistilo, že môže pomôcť aj pri liečbe cukrovky. Vedci dospeli k záveru, že zázvor znižuje hladinu cukru v krvi, ale nie hladinu inzulínu v krvi. V dôsledku toho naznačujú, že zázvor môže znížiť inzulínovú rezistenciu u ľudí s cukrovkou 2. typu. Spôsob, akým to zázvor dosiahol, však nebol jasný a tím vyzval na ďalší výskum, ktorý by tieto zistenia potvrdil.

Ľudia môžu zázvor užívať:

 • pridaním prášku alebo čerstvého a nakrájaného na tenké plátky do surových alebo varených jedál
  uvarený do čaju
 • ako doplnok vo forme kapsúl
 • pitím zázvorového nápoja

Pred užívaním akejkoľvek novej byliny alebo doplnku vždy spolupracujte so zdravotníckym pracovníkom. Môže vám navrhnúť začať s nižšou dávkou a postupne ju zvyšovať, kým sa nedostavia viditeľné, uspokojivé účinky.

Niektoré bylinky sa môžu vzájomne ovplyvňovať s inými liekmi, ktoré majú rovnaký účinok, ako sú lieky na riedenie krvi a lieky na vysoký krvný tlak. Pred vyskúšaním nového doplnku je nevyhnutné poznať všetky interakcie.

Je tiež veľmi dôležité získavať bylinky a doplnky z kvalitných zdrojov.

 

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button