ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo je dobré na upchaný nos – ako sa zbaviť upchatého nosa

Čo je dobré na upchaný nos – 10 tipov, ako sa zbaviť upchatého nosa.  Upchatý nos je bežným príznakom prechladnutia alebo alergie. Existuje mnoho spôsobov, ako zmierniť nepríjemné pocity, ktoré môže priniesť upchatý nos. Keď telo reaguje na neznámu látku – napríklad prach, alergén alebo vírus – spustí imunitnú reakciu a môže vzniknúť zápal. Upchatie nosa vzniká vtedy, keď zápal postihne cievy vo vnútri nosa a nosové tkanivá opuchnú. Môže dôjsť aj k nahromadeniu hlienu.

 

Čo je dobré na upchaný nos

 

Čo je dobré na upchaný nos

 

Tento článok sa zaoberá rôznymi tipmi na zvládnutie upchatého nosa, od inhalácie pary až po konzumáciu chrenu. Vedecké dôkazy o tom, že mnohé z týchto metód fungujú, sú obmedzené, ale niektorí ľudia ich môžu považovať za užitočné.

1. Inhalácia pary

 

Inhalácia pary

 

Mnohí ľudia s upchatým nosom zistili, že inhalácia pary im pomáha cítiť sa lepšie. Môžu použiť misku s čistou vodou, pridať harmančekový alebo mätový olej alebo si dať teplú sprchu.

 

Ľudia by však mali dbať na to, aby nepoužívali vriacu vodu, a nádobu by mali vždy umiestniť na rovný, rovný povrch.

 

Teplo a vlhkosť môžu pôsobiť upokojujúco na membrány vo vnútri nosa a poskytnúť dočasnú úľavu. Existuje aj teória, že umožňuje lepšie odtekanie hlienu a že môže pomôcť zničiť vírus. Veda však tieto teórie nepotvrdila a neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že zlepšuje príznaky.

 

Výsledky štúdie z roku 2016 naznačujú, že para nemala vplyv na upchatie nosa v dôsledku opakovaného zápalu prínosových dutín. Ani v prehľadovej štúdii z roku 2017 sa nenašli žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že para môže človeku s bežným prechladnutím prospieť alebo uškodiť.

 

2. Fyziologický sprej

 

Fyziologický sprej

 

Používanie fyziologického spreja môže pomôcť znížiť zápal tkaniva v nose a znížiť upchatie.

V tej istej štúdii z roku 2016, ktorá skúmala účinnosť inhalácie pary, sa skúmal aj vplyv výplachu nosa. Autori dospeli k záveru, že výplach nosa fyziologickým sprejom má zrejme určitý prínos pre ľudí s upchatým nosom v dôsledku chronického zápalu prínosových dutín.

 

Spreje len so soľným roztokom neobsahujú lieky, takže ich používanie počas tehotenstva je zvyčajne bezpečné. Fyziologické spreje sú dostupné bez lekárskeho predpisu a online.

 

3. Neti hrnce

 

Neti hrnce

 

Ľudia môžu používať neti hrnce na preplachovanie dutín a pomoc pri uvoľňovaní suchých nosových ciest.

Ľudia môžu pomocou týchto zariadení aplikovať slanú vodu alebo soľný roztok. Môžu pomôcť vypláchnuť a zvlhčiť nosné dierky. Čo je dobré na upchaný nos.

 

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv však upozorňuje, aby ľudia prijali nasledujúce preventívne opatrenia na zníženie rizika infekcie:

 • Používajte len destilovanú, sterilnú alebo predtým prevarenú a vychladenú vodu.
 • Opatrne dodržiavajte pokyny k zariadeniu.
 • Zabezpečte, aby bola pomôcka čistá a úplne suchá, keď sa nepoužíva.
 • Pred použitím si umyte a osušte ruky.
 • Ak má osoba oslabený imunitný systém alebo je dieťa, pred použitím pomôcky sa poraďte s lekárom.
 • Voda z vodovodu môže obsahovať baktérie. Nie je vhodná na použitie v neti pot ani v žiadnom inom zariadení na preplachovanie.

 

4. Teplý obklad

 

Teplý obklad

Priloženie teplého obkladu môže pomôcť zmierniť bolesť pri upchatí nosa a zvýšiť cirkuláciu v dutinách.

Príprava teplého obkladu:

 • Namočte žínku do teplej, ale nie horúcej vody.
 • Vyžmýkajte všetku prebytočnú vodu.
 • Priložte na nos alebo čelo.
 • Niektorí ľudia radi pridávajú do vody pred namočením žínky nakrájaný čerstvý zázvor.

 

5. Eukalyptový olej Čo je dobré na upchaný nos

 

Eukalyptový olej Čo je dobré na upchaný nos

 

Eukalyptový olej pochádza z listov eukalyptu. Ľudia ho používali na liečebné účely počas celej histórie. Niektoré zložky v eukalyptovom oleji môžu mať liečivé vlastnosti a pôsobia ako:

 • antibakteriálny prostriedok
 • protizápalový prostriedok
 • na zmiernenie bolesti
 • sedatívum

 

Vdychovanie eukalyptu v pare alebo prostredníctvom difuzéra môže pomôcť zmierniť nosové príznaky. Na použitie pridajte niekoľko kvapiek oleja do misky s horúcou vodou alebo postupujte podľa pokynov na difuzéri.

 

Pastilky a potieranie s obsahom eukalyptu alebo metolu môžu tiež pomôcť vyčistiť nos. Eukalyptový ani iný olej nikdy neaplikujte priamo na pokožku, pretože to môže spôsobiť reakciu.

 

6. Antihistaminikum

 

Antihistaminikum

 

Niekedy alergická reakcia spôsobuje upchatý nos. Lieky proti alergii často obsahujú antihistaminikum, ktoré túto reakciu blokuje.

 

Antihistaminiká môžu pomôcť zvládnuť závažnosť príznakov u dospelých s bežným prechladnutím počas prvého dňa alebo dvoch dní ochorenia. V ďalších dňoch však neboli o nič nápomocnejšie ako placebo.

 

Na internete sú dostupné rôzne možnosti, ale ľudia by sa pred použitím antihistaminík mali poradiť so zdravotníckym pracovníkom. Je nevyhnutné prečítať si pokyny na obale a byť si vedomý vedľajších účinkov. Niektoré lieky proti alergii môžu napríklad spôsobiť ospalosť, preto by ľudia pri ich užívaní nemali šoférovať.

 

7. Dekongestíva Čo je dobré na upchaný nos

 

 Dekongestíva Čo je dobré na upchaný nos

 

Dekongestíva spôsobujú zúženie malých krvných ciev v nose. Tým sa znižuje opuch sliznice nosa a znižuje sa pocit upchatia.

 

Nedokázalo sa potvrdiť, že by jedna dávka mohla pomôcť zmierniť príznaky bežného prechladnutia u dospelých, ale viacero dávok môže mať malý prínos.

 

Ľudia by nemali používať dekongestíva dlhšie ako týždeň, pretože dlhodobé používanie môže v skutočnosti zhoršiť upchatie. Medzi vedľajšie účinky môže patriť zvýšená srdcová frekvencia, bolesť hlavy a sucho v ústach. Dekongestíva v nosovom spreji môžu tiež spôsobiť kýchanie a pálenie vo vnútri nosa.

 

Každý, kto má vysoký krvný tlak, cukrovku, hypertyreózu, glaukóm alebo iné ochorenie, by sa mal pred použitím dekongestantov opýtať lekára, či je bezpečné ich používať. Nie sú vhodné pre deti mladšie ako 6 rokov a nemusia byť vhodné počas tehotenstva. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Dekongestíva sú dostupné online alebo bez lekárskeho predpisu a niektoré potrebujú lekársky predpis. Dodávajú sa vo forme nosových sprejov, kvapiek, tabliet alebo sirupu.

 

8. Zvlhčovače vzduchu Čo je dobré na upchaný nos

 

 Zvlhčovače vzduchu Čo je dobré na upchaný nos

 

Niektorí ľudia zistili, že pridávanie vlhkosti do vzduchu zo zvlhčovača vzduchu s chladnou alebo teplou hmlou prináša úľavu. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by naznačovali, že to funguje na zmiernenie bežného prechladnutia.

 

Je dôležité udržiavať zvlhčovač v čistote a dodržiavať pokyny výrobcu, aby sa zabránilo vzniku baktérií alebo plesní.

 

9. Hydratácia Čo je dobré na upchaný nos

 

Hydratácia Čo je dobré na upchaný nos

 

Vždy je dobré piť veľa vody a niektorí ľudia tvrdia, že to pomáha znížiť upchatie nosa.

Odborníci však nenašli žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že pitie ďalších tekutín môže pomôcť zmierniť príznaky, a radia ľuďom, aby konzumovali len toľko, koľko im vyhovuje. Upozorňujú však, že teplé nálevy alebo citrónové nápoje môžu mať upokojujúci účinok. Čo je dobré na upchaný nos. Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu.

10. Iné metódy Čo je dobré na upchaný nos

 

Iné metódy Čo je dobré na upchaný nos

 

Medzi ďalšie tipy, ktoré môžu pomôcť, patria napr:

 • konzumácia korenistej zeleniny, ako je napríklad chren
 • ľahký tlak palcom a ukazovákom na hrot nosa
 • jemné masírovanie dutín prstami
 • vypitie pohára vody zmiešaného s čajovou lyžičkou jablčného octu
 • konzumácia mätového alebo zázvorového čaju
 • varenie dvoch alebo troch strúčikov cesnaku vo vode a pitie zmesi dvakrát denne
 • používanie podporného vankúša na podopretie hlavy počas spánku
 • Čaj na zapchaný nos – 8 najlepších čajov

 

Príčiny upchatého nosa

 

 • Ucpaný nos môžu spôsobovať rôzne ochorenia a stavy vrátane nasledujúcich:
 • vírusová infekcia, napríklad chrípka alebo prechladnutie
 • zápal prínosových dutín
 • alergická nádcha a iné typy nádchy
 • vychýlená priehradka
 • nosové polypy

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button