ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Zub múdrosti – prečo je dobré ho odstrániť

Zub múdrosti. Odstránenie zubov múdrosti (alebo tretích stoličiek) je jedným z najčastejších chirurgických zákrokov vykonávaných na Slovensku. Zuby múdrosti rastú v zadnej časti ďasien a sú to posledné zuby, ktoré sa prerezávajú. Väčšina ľudí má 4 zuby múdrosti (1 v každom rohu).

 

Zub múdrosti

 

Zub múdrosti

 

Zuby múdrosti zvyčajne prerastajú cez ďasná v neskorej puberte alebo začiatkom dvadsiatych rokov. V tomto čase je už zvyčajne na svojom mieste ostatných 28 dospelých zubov, takže v ústach nie je vždy dostatok miesta na to, aby zuby múdrosti mohli správne rásť.

 

 
 
Zub múdrosti príznaky

 

Zub múdrosti príznaky

 

Kvôli nedostatku miesta sa niekedy môže stať, že zuby múdrosti vyrastú pod uhlom alebo sa zaseknú a vyrastú len čiastočne. Zuby múdrosti, ktoré takto prerastajú, sa nazývajú impaktované. Prečo si musím čistiť zuby – 10 dôvodov

 

Kedy treba navštíviť zubára

 

Kedy treba navštíviť zubára

Ak vám zuby múdrosti spôsobujú silnú bolesť, mali by ste sa objednať k zubárovi. Skontroluje vám zuby a poradí vám, či je potrebné ich odstrániť.

Ak si váš zubár myslí, že by ste si mohli nechať odstrániť zuby múdrosti, zvyčajne vám urobí röntgenové vyšetrenie ústnej dutiny. Vďaka tomu získa jasnejší obraz o polohe vašich zubov.

Rovnako ako pri iných problémoch so zubami je dôležité navštíviť zubára čo najskôr a nečakať na pravidelnú zubnú prehliadku. Zuby múdrosti trhanie.

 

Prečo sa odstraňujú zuby múdrosti?

 

Prečo sa odstraňujú zuby múdrosti

Zuby múdrosti sa zvyčajne nemusia odstraňovať, ak sú impaktované, ale nespôsobujú žiadne problémy. Je to preto, že nie je dokázaný žiadny prínos tohto postupu a nesie so sebou riziko komplikácií.

Niekedy môžu zuby múdrosti, ktoré sa dostali do impaktu alebo sa úplne nepreklenuli cez povrch ďasna, spôsobiť problémy so zubami. Okolo okraja zubov múdrosti sa môže zachytiť jedlo a baktérie, čo spôsobí nahromadenie zubného povlaku, ktorý môže viesť k:

  • zubnému kazu (zubnému kazu)
  • ochorenia ďasien (nazývané aj zápal ďasien alebo paradentóza)
  • perikoronitída – keď zubný povlak spôsobí infekciu mäkkého tkaniva, ktoré obklopuje zub
  • celulitída – bakteriálna infekcia v oblasti tváre, jazyka alebo hrdla
  • absces – hromadenie hnisu v zuboch múdrosti alebo v okolitom tkanive v dôsledku bakteriálnej infekcie
  • cysty a nezhubné výrastky – veľmi zriedkavo sa na zube múdrosti, ktorý sa neprerezal cez ďasno, vytvorí cysta (opuch naplnený tekutinou)
  • Mnohé z týchto problémov sa dajú liečiť antibiotikami a antiseptickými ústnymi vodami.

 

Ako sa odstraňujú zuby múdrosti

 

Ako sa odstraňujú zuby múdrosti

Odstránenie zubov múdrosti sa zvyčajne odporúča, keď iné spôsoby liečby nezabrali. Zubný lekár vám môže odstrániť zuby múdrosti alebo vás môže odoslať na špecializované ošetrenie k chirurgovi do nemocnice.

Pred operáciou vám zvyčajne vysvetlia postup a môžu vás požiadať o podpísanie súhlasu.

Zvyčajne vám bude podaná injekcia s lokálnym anestetikom na znecitlivenie oblasti okolo zuba. Tesne pred odstránením zuba pocítite určitý tlak, pretože váš zubár alebo ústny chirurg musí rozšíriť zubnú jamku kývaním zuba dopredu a dozadu. Chlapčenské zimné topánky – Ako správne vybrať

Niekedy je potrebný malý rez v ďasne a zub môže byť pred odstránením rozrezaný na menšie časti.

Odstránenie zuba múdrosti trvá od niekoľkých minút do 20 minút, niekedy aj dlhšie.

 

Po odstránení zubov múdrosti môžete mať opuch a nepríjemné pocity v ústach aj mimo nich. Príležitostne sú viditeľné aj mierne modriny. To je zvyčajne horšie počas prvých 3 dní, ale môže to trvať až 2 týždne.

 

 

Možné komplikácie

Ako pri každom chirurgickom zákroku, aj pri odstraňovaní zuba múdrosti existujú riziká. Patrí medzi ne infekcia alebo oneskorené hojenie, pričom obe sú pravdepodobnejšie, ak počas rekonvalescencie fajčíte.

Ďalšou možnou komplikáciou je „suché zubné puzdro“, čo je tupý, bolestivý pocit v ďasne alebo čeľusti a niekedy aj nepríjemný zápach alebo chuť vychádzajúce z prázdneho zubného puzdra. Suché zubné puzdro je pravdepodobnejšie, ak nedodržíte pokyny týkajúce sa následnej starostlivosti, ktoré vám dal váš zubný lekár.

 

Existuje aj malé riziko poškodenia nervov, ktoré môže spôsobiť pocit mravčenia alebo znecitlivenia jazyka, dolnej pery, brady, zubov a ďasien. Zvyčajne je to dočasné, ale v ojedinelých prípadoch to môže byť trvalé.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button