ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Najčastejšie infekčné ochorenia – TOP 5

Najčastejšie infekčné ochorenia – TOP 5. Infekčné choroby postihujú ročne miliardy ľudí na celom svete. Podľa WHO a CDC je týchto päť infekčných ochorení najčastejších.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bolo v roku 2011 zaznamenaných 12 420 rôznych chorôb a ochorení súvisiacich so zdravím. Inými slovami, každý večer pred spaním by ste mali poďakovať svojmu imunitnému systému a modernej medicíne.

 

Najčastejšie infekčné ochorenia

 

Najčastejšie infekčné ochorenia

 

Z tohto množstva chorôb snáď žiadna nie je bežnejšia ako infekčné choroby, ktoré WHO definuje ako „akýkoľvek patogénny mikroorganizmus, ktorý sa môže šíriť priamo alebo nepriamo z jednej osoby na druhú“.

V danom roku hovoríme doslova o miliardách ľudí, ktorí sa nakazia infekčnou chorobou. Samozrejme, nezabúdajte, že môže ísť o niečo tak jednoduché, ako je bežné prechladnutie, ktoré je často len nepríjemné, až po niečo tak závažné, ako je vírus HIV/AIDS, ktorý si od začiatku epidémie v 80. rokoch minulého storočia vyžiadal takmer 14 miliónov životov. Podľa štatistík WHO je kombinácia AIDS, malárie a tuberkulózy zodpovedná za polovicu (približne 5 miliónov) všetkých úmrtí na infekčné choroby ročne. Ako sa prejavuje cukrovka – Príznaky cukrovky

 

Vzhľadom na to sa dnes pozrieme na päť najrozšírenejších infekčných chorôb na svete. Keď budeme postupne preberať tieto infekčné choroby, uvedomte si, že väčšina týchto údajov je odhadovaná, pretože je ťažké zistiť mieru infekcií v rozvojových krajinách, kde môže byť prístup k zdravotnej starostlivosti obmedzený. Preto možno tieto údaje ponechať na malú interpretáciu na základe štatistík WHO a Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb.

 

Okrem toho sa pozrieme aj na to, aké prípadné globálne farmaceutické spoločnosti môžu využiť tieto mnohomiliónové a dokonca miliardové príležitosti. Takže, bez ďalších rečí, tu je päť najčastejších infekčných ochorení. Zimne

 

Hepatitída B

 

Hepatitída B

Najčastejšie infekčné ochorenia. Podľa súčasných štatistík je hepatitída B najrozšírenejším infekčným ochorením na svete, ktoré postihuje približne 2 miliardy ľudí – to je viac ako štvrtina svetovej populácie. Toto ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalom pečene, ktorý vedie k žltačke, nevoľnosti a únave, môže viesť k dlhodobým komplikáciám, ako je cirhóza pečene alebo dokonca rakovina pečene. Obavy sa týkajú predovšetkým tých, ktorí sú nositeľmi chronickej formy ochorenia, čo je podľa odhadov približne 350 miliónov ľudí.

 

Jednou z najznámejších terapií je Viread spoločnosti Gilead Sciences (GILD -0,44 %), ktorý bol schválený v roku 2008 a blokuje enzým, ktorý vírus hepatitídy B potrebuje na replikáciu v pečeňových bunkách. Podľa správy spoločnosti Gilead za tretí štvrťrok vzrástol predaj tohto lieku za prvých deväť mesiacov oproti predchádzajúcemu roku o 11 %. Vďaka silnému zastúpeniu v oblasti liečby AIDS sa spoločnosť Gilead rýchlo stáva obrovským gigantom v oblasti infekčných chorôb. Ako sa prejavuje zápal pľúc – Príznaky a diagnostika

Malária – Najčastejšie infekčné ochorenia

 

Malária - Najčastejšie infekčné ochorenia

Malária, choroba prenášaná komármi, ktorá v tropickom a subtropickom podnebí najviac postihuje deti, ročne postihuje viac ako 500 miliónov ľudí a spôsobuje 1 až 3 milióny úmrtí. Po hepatitíde typu B je zrejme druhou najrozšírenejšou infekčnou chorobou a určite patrí k najsmrteľnejším ročným ochoreniam.

Zvýšenie povedomia verejnosti o nebezpečenstve komárov v tropickom a subtropickom podnebí do istej miery pomohlo, ale počet prípadov malárie v posledných rokoch, žiaľ, opäť narastá. Najbežnejším dostupným liekom proti malárii je perorálna liečba známa pod názvom Lariam, ktorú koncom 80. rokov 20. storočia vynašla americká armáda, ale licenciu na ňu získala spoločnosť Roche (RHHBY 0,26 %), ktorá ju predávala do augusta 2009. Liek sa teraz predáva v generických verziách.

 

Hepatitída C

 

Hepatitída C

Hepatitída C je menej častá a menej závažná forma hepatitídy, ale takmer vždy sa vyvíja ako chronické. Nie akútne ochorenie, na rozdiel od hepatitídy B. Hoci sú každoročne hlásené len 3 až 4 milióny nových prípadov. Približne 180 miliónov ľudí na celom svete trpí týmto chronickým ochorením. Ktoré môže časom viesť k rakovine pečene alebo cirhóze pečene.

 

Dengue – Najčastejšie infekčné ochorenia

 

Dengue - Najčastejšie infekčné ochorenia

 

V takýchto chvíľach preklíname komáre, pretože veľmi špecifický druh komára (Aedes aegypti) je zodpovedný za prenos horúčky dengue na približne 50 miliónov ľudí ročne. Horúčka dengue sa najčastejšie vyskytuje v Afrike a Ázii a našťastie sa vyskytuje len v miernych až stredne ťažkých formách, ktoré môžu spôsobiť vysokú horúčku. Silné bolesti hlavy a bolesti kĺbov a svalov, ale zriedkavo vedú k úmrtiu nakazeného pacienta. Ako sa zbaviť múch – overené zbrane na muchy

 

Je prekvapujúce, že hoci toto infekčné ochorenie postihne ročne približne 50 miliónov ľudí. Nheexistuje špecifický liek určený na liečbu horúčky dengue. Najčastejšie predpisovaným liekom na zmiernenie príznakov spojených s horúčkou dengue je … Tylenol. Presne tak, Tylenol od spoločnosti Johnson & Johnson (JNJ -0,42 %), ktorého účinnou látkou je paracetamol, pôsobí na zníženie horúčky aj bolesti svalov u pacientov. V najvážnejších prípadoch horúčky dengue môžu byť potrebné infúzie a transfúzie krvi.

 

Tuberkulóza – Najčastejšie infekčné ochorenia

 

Tuberkulóza - Najčastejšie infekčné ochorenia

Ako som už spomínal. Odhad nových a prebiehajúcich prípadov niektorých z týchto chorôb môže byť vyslovene zložitý, a možno nie viac ako tuberkulóza. Tuberkulózu spôsobuje baktéria, ktorá sa nachádza v pľúcach. Môže spôsobiť bolesť na hrudníku a silný kašeľ.  Ako aj množstvo ďalších nepríjemných vedľajších účinkov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je tiež druhým najväčším svetovým zabijakom po AIDS ako jediný infekčný agens. Najčastejšie infekčné ochorenia.

K väčšine úmrtí súvisiacich s TBC (95 %) dochádza v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Kde informovanosť o TBC a prevencia jednoducho nie sú na takej úrovni, ako by mali byť. Dobrou správou je, že počet úmrtí na TBC v celosvetovom meradle klesá. V minulom roku však bolo stále zaznamenaných 8,6 milióna nových prípadov TBC a približne tretina svetovej populácie je nositeľom latentnej formy TBC, čo znamená, že sa infikovali, ale nie sú chorí a zatiaľ nemôžu prenášať chorobu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button