ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Ako sa prejavuje cukrovka – Príznaky cukrovky

Ako sa prejavuje cukrovka – Príznaky cukrovky. Príznaky cukrovky sú často nenápadné. Tu sa dozviete, na čo sa zamerať – a kedy sa poradiť s lekárom. Milióny ľudí na svete majú cukrovku, ale nevedia o tom. Skoré príznaky cukrovky, najmä cukrovky 2. typu, nie sú vždy zjavné. Príznaky a symptómy môžu v skutočnosti prichádzať tak postupne, že ľudia môžu mať cukrovku 2. typu aj niekoľko rokov predtým, ako im ochorenie diagnostikujú.

 

Ako sa prejavuje cukrovka

 

Ako sa prejavuje cukrovka

 

  • Zvýšený smäd a močenie
  • Únava – Ako sa prejavuje cukrovka
  • Rozmazané videnie
  • Neočakávaný úbytok hmotnosti
  • Zvýšený hlad
  • Pomaly sa hojace rany a časté infekcie
  • Červené, opuchnuté ďasná
  • Brnenie alebo necitlivosť rúk alebo nôh

 

Poznanie možných príznakov cukrovky môže viesť k včasnej diagnostike a liečbe, čo vám pomôže predísť komplikáciám cukrovky a viesť k celoživotnému lepšiemu zdraviu.

 

Tu sú ďalšie podrobnosti o príznakoch a symptómoch cukrovky:

 

Nadmerný smäd a zvýšené močenie

 

Nadmerný smäd a zvýšené močenie

 

Nadmerný smäd a zvýšené močenie sú bežnými príznakmi cukrovky. Keď máte cukrovku, v krvi sa vám hromadí nadbytočná glukóza – typ cukru. Vaše obličky sú nútené pracovať nadčas, aby prebytočnú glukózu filtrovali a absorbovali. Pivo na vlasy.

 

Keď obličky nestíhajú, prebytočná glukóza sa vylučuje do moču a ťahá so sebou tekutiny z tkanív, čo spôsobuje vašu dehydratáciu. To zvyčajne spôsobuje pocit smädu. Keď budete piť viac tekutín, aby ste uhasili smäd, budete ešte viac močiť. Ako sa prejavuje cukrovka.

 

Únava – Ako sa prejavuje cukrovka

 

Únava - Ako sa prejavuje cukrovka

 

Diabetes môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavení. Vysoká hladina glukózy v krvi zhoršuje schopnosť vášho tela využívať glukózu na energetické potreby. Dehydratácia zo zvýšeného močenia tiež môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavení.

 

Úbytok hmotnosti

 

Úbytok hmotnosti

 

Keď častým močením strácate glukózu, strácate aj kalórie. Cukrovka zároveň môže zabrániť tomu, aby sa glukóza z potravy dostala do vašich buniek – čo vedie k neustálemu hladu. Kombinovaný účinok môže potenciálne spôsobiť rýchly úbytok hmotnosti, najmä pri cukrovke 1. typu.

 

Rozmazané videnie – Ako sa prejavuje cukrovka

 

Rozmazané videnie - Ako sa prejavuje cukrovka

 

Príznaky cukrovky sa niekedy týkajú aj vášho videnia. Vysoké hladiny glukózy v krvi odvádzajú tekutinu z vašich tkanív vrátane očných šošoviek. To ovplyvňuje vašu schopnosť zaostriť. Najdrahšie hodinky na svete – 20 najdrahších hodiniek.

 

Ak sa diabetes nelieči, môže spôsobiť, že sa vám v sietnici – zadnej časti oka – vytvoria nové cievy a poškodia sa už existujúce cievy. U väčšiny ľudí tieto skoré zmeny nespôsobujú problémy so zrakom. Ak však tieto zmeny nepozorovane postupujú, môžu viesť k strate zraku a slepote.

 

Pomaly sa hojace rany alebo časté infekcie

 

Pomaly sa hojace rany alebo časté infekcie

 

Vysoká hladina glukózy v krvi môže viesť k zlému prietoku krvi a narušiť prirodzený proces hojenia vášho tela. Z tohto dôvodu môžu ľudia s cukrovkou pozorovať pomaly sa hojace rany, najmä na nohách. U žien s cukrovkou sa môžu častejšie vyskytovať kvasinkové infekcie močového mechúra a pošvy.

 

Brnenie rúk a nôh – Ako sa prejavuje cukrovka

 

Brnenie rúk a nôh - Ako sa prejavuje cukrovka

 

Príliš veľa glukózy v krvi môže ovplyvniť funkciu vašich nervov. Môžete si všimnúť brnenie a stratu citlivosti (necitlivosť) v rukách a nohách, ako aj pálivú bolesť v ramenách, rukách, nohách a chodidlách.

 

Červené, opuchnuté a citlivé ďasná

 

Červené, opuchnuté a citlivé ďasná

 

Diabetes môže oslabiť vašu schopnosť bojovať proti choroboplodným zárodkom, čo zvyšuje riziko infekcie v ďasnách a v kostiach, ktoré držia zuby na svojom mieste. Ako sa prejavuje cukrovka. Vaše ďasná sa môžu odtrhnúť od zubov, zuby sa môžu uvoľniť alebo sa vám v ďasnách môžu vytvoriť vredy alebo hnisavé vrecká – najmä ak ste mali infekciu ďasien pred vznikom cukrovky.

 

Berte vážne náznaky svojho tela

 

Berte vážne náznaky svojho tela

 

Ak spozorujete akékoľvek možné príznaky cukrovky, kontaktujte svojho lekára. Cukrovka je závažné ochorenie a čím skôr sa diagnostikuje, tým skôr sa môže začať liečba. S vašou aktívnou účasťou a podporou vášho zdravotníckeho tímu môžete diabetes zvládnuť a užívať si aktívny a zdravý život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button