ĽUDSKÉ TELOZdravie

Kde sa nachádza srdce – anatómia tela

Kde sa nachádza srdce. Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov nášho tela. Jeho neustále pulzovanie nám dodáva životodarnú energiu, ktorá zaisťuje cirkuláciu krvi a tým zabezpečuje prenos kyslíka a živín do všetkých tkanív a orgánov. Ale kam presne sa v našom tele nachádza toto výnimočné srdcové zázraky? V tomto článku sa pozrieme na polohu srdca a jeho umiestnenie v ľudskom tele.

 

Kde sa nachádza srdce

 

Kde sa nachádza srdce

 

Srdce je vitálnym orgánom, ktorý zabezpečuje cirkuláciu krvi a zásobovanie kyslíkom a živinami do tela. Nachádza sa v hrudnej dutine medzi pľúcnymi polovicami a je obklopené pľúcami. Srdce má špecifickú orientáciu, pričom jeho báza je umiestnená pri vrchole hrudnej dutiny a špička srdca je bližšie k dolnej časti hrudníka. Je rozdelené na ľavú a pravú stranu, pričom každá strana má svoje vlastné komory a chlopne. Je tiež chránené perikardom, tenkou membránou, ktorá ho obklopuje.

 

Srdce – vitálny orgán nášho tela

 

Srdce - vitálny orgán nášho tela

 

Srdce je hruškovitý svalový orgán, ktorý sa nachádza v hrudnej dutine. Jeho dôležitosť je neoceniteľná, pretože zabezpečuje nepretržitý prietok krvi po celom tele. Srdce je spojené so sústavou ciev, ktoré tvoria krvný obeh. Toto úžasné červené srdce je pre nás životne dôležité a jeho poloha je takisto veľmi špecifická.

 

Poloha srdca v hrudníku

 

Kde sa nachádza srdce? Srdce je umiestnené v hrudnej dutine za hrudnou kosťou. Konkrétne sa nachádza medzi dvoma pľúcnymi polovicami a je obklopené pľúcami. Väčšina srdca je umiestnená na ľavej strane hrudníka, čo je dôvod, prečo mnohí ľudia majú pocit, že srdce je na ľavej strane tela. Avšak, srdce sa skutočne nachádza v strede hrudníka a iba jeho ľavá strana vyčnieva viac vľavo. Je pot nebezpečný pre vlasy?

 

Srdce a jeho vzťah k ostatným orgánom – Kde sa nachádza srdce

 

Srdce a jeho vzťah k ostatným orgánom - Kde sa nachádza srdce

 

Okrem pľúc, srdce má aj blízke vzťahy s ďalšími orgánmi v hrudnej dutine. Nachádza sa nad bránicou, svalom, ktorý oddeluje hrudnú dutinu od brucha. Pod srdcom sa nachádza žalúdok a pečeň. Srdce je taktiež spojené s priedušnicou a pažerákom, ktoré vedú resp. do pľúc a žalúdka. Čo robiť pri vysokom tlaku – situácie pod tlakom

Srdce a jeho poloha v tele

 

Kde sa nachádza srdce. Srdce nie je len umiestnené v hrudnej dutine, ale má aj špecifickú orientáciu. Jeho najširšia časť, známa ako báza, je umiestnená pri vrchole hrudnej dutiny. Vrchol srdca, nazývaný špička alebo špic, sa nachádza bližšie k dolnej časti hrudníka. Tento vrchol špicu srdca je obvykle umiestnený okolo piatych a šiestych rebier.

 

Z pohľadu vnútornej štruktúry srdca, jeho priamej polohy a orientácie, musíme spomenúť, že srdce je rozdelené na dve časti – ľavú a pravú stranu. Každá strana má svoju vlastnú sústavu komôr a chlopní, ktoré zabezpečujú správny tok krvi.

 

Srdce a jeho ochrana – Kde sa nachádza srdce

 

Srdce a jeho ochrana - Kde sa nachádza srdce

 

Hoci srdce je chránené hrudnou kosťou a pľúcami, existuje aj ďalší ochranný mechanizmus. Srdcový vak, známy ako perikard, je tenká membrána, ktorá obklopuje srdce. Táto membrána poskytuje dodatočnú ochranu a zároveň umožňuje srdcu slobodne sa pohybovať v hrudnej dutine, keď bije.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button