VÝZORZdravie

Koľko mam vážiť na svoju výšku a na svoj vek

Koľko mam vážiť na svoju výšku a na svoj vek. Mnoho ľudí si želá poznať odpoveď na túto otázku: Koľko by som mal vážiť? Neexistuje však jediná ideálna hmotnosť pre všetkých ľudí.

Každý je iný a pri určovaní ideálnej hmotnosti každého človeka zohrávajú úlohu rôzne faktory. Tieto faktory môžu byť biologické, ako napríklad vek, výška a natalita, ale rovnako dôležité môžu byť aj psychické faktory.

Koľko mam vážiť na svoju výšku a na svoj vek

Koľko mam vážiť na svoju výšku a na svoj vek

Jednotlivec môže definovať svoju ideálnu hmotnosť ako hmotnosť, s ktorou sa cíti najpohodlnejšie. Udržiavanie primeranej hmotnosti však môže znížiť riziko vzniku viacerých zdravotných ťažkostí vrátane:

  • obezita
  • cukrovky 2. typu
  • vysoký krvný tlak
  • kardiovaskulárnych ochorení (KVO)

Nie u každého človeka s nadváhou sa však vyvinú zdravotné problémy. Vedci sa však domnievajú, že hoci táto nadváha nemusí mať v súčasnosti vplyv na zdravie, ťažkosti s reguláciou hmotnosti by mohli viesť k problémom v budúcnosti.

Čítajte ďalej a zistite, aké sú rôzne spôsoby určovania ideálnej hmotnosti človeka.

Koľko mám vážiť na svoj vek?

Koľko mám vážiť na svoj vek? Vaša ideálna telesná hmotnosť závisí od viacerých faktorov, vrátane výšky, veku, pohlavia a celkovej stavby tela. Nie je jednotná hmotnosť, ktorá by bola vhodná pre každého jedinca v určitom veku. Všeobecne sa odporúča udržiavať si hmotnosť, ktorá spadá do zdravého rozsahu podľa indexu telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je vypočítaný na základe pomeru váhy a výšky. Pre dospelých je zdravé BMI typicky v rozmedzí 18,5 až 24,9. Pre deti a mladistvých sa používajú percentilové grafy, ktoré zohľadňujú vek a pohlavie.

Koľko mám vážiť na svoj vek

Orientačná tabuľka hmotnosti a výšky

Orientačná tabuľka hmotnosti a výšky

Nasledujúca tabuľka hmotnosti a výšky využíva tabuľky BMI z dôveryhodného zdroja na určenie toho, aká by mala byť hmotnosť osoby vzhľadom na jej výšku.

Výška Normálna hmotnosť Nadváha Obezita Závažná obezita
145 cm  40 – 50 kg  55 – 60 kg 65 -85 kg  viac ako 85 kg
150 cm 42- 53 kg  55 – 65 kg  67 – 88 kg  viac ako 90 kg
155 cm 44 – 55 kg 60 – 67 kg 70 – 90 kg  viac ako 95 kg
165 cm  50 – 65 kg  70- 80 kg 80 – 100 kg  viac ako 105 kg

 

Ideálna hmotnosť na základe veku

Ideálna hmotnosť na základe veku

Vek nie je faktorom hmotnosti u dospelých, ale u detí áno. Je to preto, že rastú. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) používa pri výpočte ideálnej hmotnosti pre osoby vo veku 2-19 rokov vek aj natálne pohlavie.

Na výpočet ideálnej hmotnosti dieťaťa môže človek použiť kalkulačku  pre deti a dospievajúcich.

V čom spočíva problém s ideálnou hmotnosťou – Koľko mam vážiť na svoju výšku

V čom spočíva problém s ideálnou hmotnosťou - Koľko mam vážiť na svoju výšku

Ideálna hmotnosť je veľmi jednoduché meranie. Zohľadňuje síce výšku, ale nezohľadňuje faktory, ako napr:

  • miery pásu alebo bokov
  • podiel alebo rozloženie tuku
  • podiel svalovej hmoty
  • Tieto faktory môžu ovplyvniť zdravie. Napríklad výkonní športovci majú tendenciu byť veľmi zdatní a majú málo telesného tuku. Môžu mať väčšiu hmotnosť, pretože majú viac svalovej hmoty, ale to neznamená, že na svoju výšku vážia príliš veľa.
  • Najtučnejší človek na svete – 10 najťažších ľudí

Táto nepresnosť môže viesť k nesprávnej diagnóze alebo nesprávnemu posúdeniu rizikových faktorov medzi jednotlivcami. Ideálna hmotnosť môže poskytnúť približnú predstavu o tom, či má osoba primeranú hmotnosť, a je užitočný na meranie trendov v populačných štúdiách. Nemal by však byť jediným meradlom na posúdenie toho, či je hmotnosť jednotlivca ideálna.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button