ČAJEZdravie

Čaj na zapchaný nos – 8 najlepších čajov

Čaj na zapchaný nos -8 najlepších čajov. Ucpané dutiny môžu byť pekelné. Či už sú vaše problémy s dutinami spôsobené infekciou dutín, zápalom prínosových dutín, bežným prechladnutím alebo alergiou, tento stav môže byť vyčerpávajúci a vyčerpávajúci. Našťastie existujú domáce lieky a bylinné čaje, ktoré môžete použiť na zmiernenie preťaženia a rýchly pocit pohody. Nabudúce, keď sa budete cítiť nachladnutý, vyskúšajte tieto praktické tipy a najlepší čaj na zapchatý nos a cíťte sa opäť zdraví.

 

Čaj na zapchaný nos – Mätový čaj

 

Čaj na zapchaný nos - Mätový čaj

Mätový čaj ponúka brnivú, osviežujúcu chuť, ktorá môže pomôcť jemne otvoriť upchaté dutiny. Tento čaj obsahuje účinnú zložku známu ako mentol, ktorá ponúka protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať opuchy ciev v nose, ktoré spôsobujú upchatie. Laboratórne štúdie tiež ukazujú, že listy mäty piepornej obsahujú zložky, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám, ktoré môžu byť príčinou vášho ochorenia.

 

Zázvorový čaj

 

 

Zázvorový čaj

Čaj z koreňa zázvoru je mierne korenistý nápoj, ktorý môže pomôcť znížiť upchatie tým, že znižuje zápal a uvoľňuje svaly v nosových priechodoch. Tento čaj je tiež všeobecne známy ako prírodný liek na liečbu nevoľnosti a žalúdočných ťažkostí. Výskum ukazuje, že zázvor môže pomôcť zlepšiť dýchanie, najmä u ľudí, ktorí trpia astmou, a to uvoľnením hladkého svalstva.

Ďalšie výskumy ukazujú, že zázvor je účinným liekom proti bolesti hrdla a upchatiu nosových prieduchov a môže skrátiť závažnosť a trvanie prechladnutia. Do šálky vriacej vody pridajte niekoľko kúskov zázvoru nakrájaného na tenké plátky. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pridajte trošku jablčného octu alebo citrónovej šťavy a medu.

 

Harmančekový čaj

 

Harmančekový čaj

Harmančekový čaj síce priamo nezmierňuje prekrvenie, ale výskumy ukazujú, že tento kvetinový čaj môže pomôcť zlepšiť náladu a zlepšiť relaxáciu – čo pri boji s prechladnutím alebo chrípkou potrebujete. Výskum totiž ukazuje, že harmanček pôsobí priamo na GABA receptory v nervovom systéme, čím prirodzene zvyšuje uvoľnenie a znižuje stres. Pitie tohto čaju počas preťaženia môže poskytnúť upokojujúci a pokojný pocit, aby ste sa mohli sústrediť na zotavenie. Najlepšie zo všetkého je, že tento čaj ponúka lahodnú sviežu chuť zeleného jablka, ktorá je vhodná pre väčšinu chuťových buniek.

 

Zelený čaj – Čaj na zapchaný nos

 

Zelený čaj - Čaj na zapchaný nos

Počas chrípkového obdobia môže byť zelený čaj vaším najlepším priateľom. Tento pravý čaj je plný antioxidantov vrátane katechínov, polyfenolov a flavonoidov, ktoré ponúkajú širokú škálu zdravotných výhod. Výskumy ukazujú, že pravidelná konzumácia zeleného čaju môže pomôcť znížiť riziko vysokého krvného tlaku, podporiť mozgové funkcie a urýchliť chudnutie.

Súvisiaci článok: Čo je dobré na upchaný nos – ako sa zbaviť upchatého nosa

Tento čaj môže tiež pomôcť zmierniť príznaky upchatého nosa tým, že znižuje zápal a opuch, ktoré spôsobujú pocit upchatých nosových ciest. Nalejte si šálku tohto horúceho čaju a skúste vdychovať jeho vôňu a teplú paru, aby ste uvoľnili upchatý nos. Pitie čaju môže pomôcť aj pri liečbe ďalších príznakov prechladnutia, ako je bolesť hrdla a prekrvenie hrudníka. A čo je najlepšie, je to chutný spôsob, ako zostať hydratovaný, čo je dôležitá súčasť imunitnej reakcie pri boji s prechladnutím alebo chrípkou.

 

Žihľavový čaj – Čaj na zapchaný nos

 

Žihľavový čaj - Čaj na zapchaný nos

Bylinný doplnok obsahujúci žihľavu a bazu čiernu účinne zmierňuje príznaky alergickej nádchy vrátane upchatého nosa. Výskumníci zistili, že bylinky pôsobili ako prírodné dekongestanty a vyznačovali sa aj antimikrobiálnymi vlastnosťami, ktoré pomáhajú imunitnému systému bojovať proti infekcii.

Na prípravu tohto čaju môžete použiť čerstvé alebo sušené žihľavové listy alebo jednoducho vložiť žihľavové čajové vrecúško do horúcej vody. Pridajte štipku kajenského korenia alebo čierneho korenia, aby ste dodali pikantný nádych, ktorý môže ešte viac znížiť upchatie nosa.

 

Kurkumový čaj – Čaj na zapchaný nos

 

Kurkumový čaj - Čaj na zapchaný nos

Kurkuma je obľúbené korenie s jasne žltým odtieňom, ktoré sa môže pochváliť širokou škálou potenciálnych zdravotných výhod. Kurkumín – hlavná zložka kurkumy – má protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré zmierňujú nosové príznaky vrátane kýchania a upchatia dutín u ľudí trpiacich alergiami.

 

Eukalyptový čaj – Čaj na zapchaný nos

 

Eukalyptový čaj - Čaj na zapchaný nos

Eukalyptový čaj sa môže pochváliť silnou vôňou, ktorá môže pomôcť zmierniť upchatie nosa vďaka účinnej zložke nazývanej 1,8-cineol. Vdychovanie eukalyptového oleja alebo vône eukalyptového čaju môže vďaka protizápalovým vlastnostiam pomôcť znížiť upchatie. Bylina pôsobí ako mierny expektorans, ktorý môže pomôcť vyčistiť hlieny spôsobujúce upchatie hrudníka. Čajové lístky si uvarte v teplej vode a nezabudnite vdychovať arómu, kým si vychutnávate šálku čaju, aby ste dosiahli najlepšie účinky.

 

Čaj z koreňa sladkého drievka – Čaj na zapchaný nos

 

Čaj z koreňa sladkého drievka - Čaj na zapchaný nos

Čaj z koreňa sladkého drievka môže pomôcť zmierniť preťaženie a ponúka výraznú chuť, ktorú si obľúbia aj milovníci kávy. Malé štúdie ukazujú, že čaj z koreňa sladkého drievka sa môže pochváliť antivírusovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami, ktoré môžu podporiť imunitný systém a zahnať baktérie spôsobujúce zápchu. Keďže má získanú chuť, noví konzumenti čaju by mali pridať kvapku surového medu alebo plátok citróna, aby vyvážili jeho chuť.

Ďalšie domáce prostriedky na rýchle uvoľnenie dýchacích ciest

 

Ďalšie domáce prostriedky na rý

 

Používajte zvlhčovač vzduchu

Prekrvenie nosa môže byť spôsobené príliš suchým vzduchom. Pridanie vlhkosti do vzduchu môže pomôcť zmierniť pocit upchatého nosa. V prípade potreby môžete pridať aj niekoľko kvapiek esenciálnych olejov, ako je šalviový olej, eukalyptový olej alebo levanduľový olej. Dámske zimné topánky – 8 tipov ako si vybrať

 

Vyskúšajte výplach dutín

Výplach nosa môže pomôcť odstrániť hlieny a upokojiť podráždené cievy, ktoré spôsobujú upchatie. Najznámejšia z týchto pomôcok je známa ako Netiho nádoba. Čaj na zapchaný nos. Stačí naplniť nádobu teplou destilovanou vodou a nakloniť hlavu na jednu stranu. Čajovú kanvičku jemne stlačte v jednej nosovej dierke a nechajte vodu vytiecť druhou nosovou dierkou. Pomáha mať mierne pootvorené ústa a nakloniť hlavu smerom k stropu. Odporúčame vyskúšať tento postup v sprche, aby ste ho mohli ľahko vyčistiť, kým si ho osvojíte.

 

Doplňte vitamíny

Konzumácia zdravej stravy vám poskytne správne vitamíny a minerály, aby ste zostali zdraví. Ale aj tí najzdravší ľudia občas ochorejú. Ak cítite, že sa na vás chystá prechladnutie alebo chrípka, doplnenie vitamínov, ako je napríklad vitamín C, vám môže pomôcť skrátiť trvanie prechladnutia alebo mu zabrániť.

 

Spite s vyvýšenou hlavou

Čaj na zapchaný nos. Ak máte upchatý nos, príznaky sa môžu zhoršiť v noci. Snažte sa spať s hlavou zdvihnutou nad srdcom, aby ste si jemne odvodnili dutiny. Použite niekoľko vankúšov, aby ste sa pohodlne podopreli, a dbajte na dostatok tekutín a odpočinku, aby ste rýchlo prekonali nádchu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button