ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo je dobre na bolesť hrdla – 12 prírodných liekov

Čo je dobre na bolesť hrdla. 12 prírodných liekov na bolesť hrdla. Bolesť hrdla znamená bolesť, svrbenie alebo podráždenie hrdla. Bolesť hrdla je primárnym príznakom ochorenia. Môže sa zhoršiť, keď sa pokúšate prehĺtať, a môžete mať ťažkosti s prehĺtaním jedla a tekutín.

 

Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Aj keď bolesť hrdla nie je natoľko závažná, aby ste museli navštíviť lekára, stále je bolestivá a môže vám brániť v dobrom spánku. Našťastie môžete použiť domáce prostriedky na zmiernenie bolesti a podráždenia.

 

1. Med

 

Med rozmiešaný v čaji alebo užívaný samostatne je bežným domácim liekom na bolesť hrdla. Jedna štúdia zistila, že med je dokonca účinnejší pri krotení nočného kašľa ako bežné lieky proti kašľu. Iné výskumy ukazujú, že med je účinným hojivým prostriedkom na rany, čo znamená, že môže pomôcť urýchliť hojenie bolestí v krku. Účinky Medu 7 jedinečných výhod medu.

 

2. Slaná voda

 

Kloktanie teplou slanou vodou môže pomôcť upokojiť bolesť hrdla a rozložiť sekréty. Je tiež známe, že pomáha ničiť baktérie v hrdle. Pripravte si roztok slanej vody s pol lyžičky soli v plnom pohári teplej vody. Kloktajte ho, aby ste znížili opuch a udržali hrdlo čisté. Toto by sa malo robiť približne každé tri hodiny.

 

3. Harmančekový čaj – Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Harmančekový čaj - Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Harmančekový čaj je prirodzene upokojujúci. Už dlho sa používa na liečebné účely, napríklad na upokojenie bolesti hrdla. Často sa používa pre svoje protizápalové, antioxidačné a sťahujúce vlastnosti.

 

Niektoré recenzie štúdií ukázali, že vdychovanie harmančekovej pary môže pomôcť zmierniť príznaky prechladnutia vrátane bolesti hrdla. Rovnaký prínos môže mať aj pitie harmančekového čaju. Môže tiež stimulovať imunitný systém, aby pomohol vášmu telu bojovať s infekciou, ktorá bolesť hrdla spôsobila.

 

4. Mäta pieporná – Čo je dobre na bolesť hrdla

 

 Mäta pieporná - Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Mäta pieporná je známa svojou schopnosťou osviežiť dych. Zriedené spreje s mätovým olejom môžu tiež zmierniť bolesť hrdla. Mäta pieporná obsahuje mentol, ktorý pomáha riediť hlieny a upokojuje bolesť hrdla a kašeľ. Mäta pieporná má tiež protizápalové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, ktoré môžu podporiť hojenie.

 

Nikdy nepoužívajte esenciálne oleje bez toho, aby ste ich nezmiešali s nosným olejom, ako je olivový olej, olej zo sladkých mandlí alebo zmäkčený kokosový olej. V prípade mätového oleja zmiešajte päť kvapiek esenciálneho oleja s jednou uncou nosného oleja podľa vlastného výberu. Esenciálne oleje nikdy neprehĺtajte.

 

5. Kloktadlo z jedlej sódy

 

Hoci sa častejšie používa kloktadlo so slanou vodou, kloktanie jedlej sódy zmiešanej so slanou vodou môže tiež pomôcť zmierniť bolesť hrdla. Kloktanie tohto roztoku môže zničiť baktérie a zabrániť rastu kvasiniek a plesní.

 

 

6. Senovka grécka

 

Senovka grécka má mnoho zdravotných výhod. Má tiež mnoho podôb. Môžete jesť semená senovky gréckej, používať lokálny olej alebo piť čaj zo senovky gréckej. Čo je dobre na bolesť hrdla, Čaj zo senovky gréckej je prírodným liekom na bolesť hrdla.

 

Výskum dokazuje liečivé schopnosti senovky gréckej. Dokáže zmierniť bolesť a ničiť baktérie, ktoré spôsobujú podráždenie alebo zápal. Senovka grécka je tiež účinným antimykotickým prostriedkom.

 

7. Koreň Ibišu (Marshmallow plant)

 

Koreň Ibišu  obsahuje látku podobnú hlienu, ktorá pokrýva a upokojuje bolesť hrdla. Stačí pridať trochu sušeného koreňa do šálky vriacej vody a pripraviť si čaj. Popíjanie čaju dva až trikrát denne môže pomôcť zmierniť bolesť hrdla.

 

Ľudia s cukrovkou by sa mali pred užívaním koreňa marshmallow poradiť s lekárom. Niektoré výskumy na zvieratách ukazujú, že môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi.

 

8. Koreň sladkého drievka

 

Koreň sladkého drievka sa už dlho používa na liečbu bolesti v krku. Najnovší výskum ukazuje, že je účinný, keď sa zmieša s vodou a vytvorí roztok na kloktanie. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali tomuto lieku vyhnúť.

 

9. Brest červený

 

Brest červený má v sebe látku podobnú hlienu. Po zmiešaní s vodou vytvára klzký gél, ktorý pokrýva a upokojuje hrdlo. Na použitie zalejte práškovú kôru vriacou vodou, premiešajte a vypite. Možno vám pomôžu aj pastilky z brestu klzkého. Brest červený je tradičným liekom na bolesť hrdla.

 

10. Jablčný ocot

 

Jablčný ocot

 

Jablčný ocot má mnoho prírodných antibakteriálnych použití. Početné štúdie dokazujú jeho antimikrobiálne účinky v boji proti infekciám. Vďaka svojej kyslej povahe sa môže používať na rozklad hlienu v hrdle a zastavenie šírenia baktérií.

 

Ak cítite, že sa blíži bolesť hrdla, skúste zriediť 1 až 2 polievkové lyžice jablkového octu v jednej šálke vody a kloktajte ho. Potom si zo zmesi urobte malý dúšok a celý proces opakujte jeden až dvakrát za hodinu. Medzi kloktaním nezabudnite piť veľa vody.

 

Existuje mnoho rôznych spôsobov použitia jablkového octu na liečbu bolesti hrdla, v závislosti od závažnosti ochorenia a tiež citlivosti vášho tela na ocot. Najlepšie je najprv sa poradiť so svojím lekárom alebo zdravotníckym pracovníkom.

 

 

11. Cesnak – Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Cesnak má tiež prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Obsahuje alicín, organosulfátovú zlúčeninu známu svojou schopnosťou bojovať proti infekciám. Účinky cesnaku.

 

Štúdie ukázali, že pravidelné užívanie cesnakového doplnku môže pomôcť predchádzať vírusu bežného prechladnutia. Pridávanie čerstvého cesnaku do stravy je tiež spôsob, ako získať jeho antimikrobiálne vlastnosti. Vaša babička vám možno hovorila, aby ste si cmúľali strúčik cesnaku na upokojenie bolesti v krku. Keďže cesnak má mnoho liečivých účinkov, môžete to vyskúšať, hoci si potom budete chcieť vyčistiť zuby, aby ste ochránili zuby pred enzýmami a zlepšili si dych.

 

12. Kajenské korenie alebo palivá omáčka

 

Kajenské korenie, ktoré sa často používa ako liek proti bolesti, obsahuje kapsaicín, prírodnú zlúčeninu známu tým, že blokuje receptory bolesti.

 

Hoci to nie je vedecky dokázané, požitie kajenského korenia zmiešaného s teplou vodou a medom môže pomôcť pri úľave od bolesti pri bolestiach hrdla. Nezabudnite, že počiatočný pocit pálenia je bežný. Kajenské korenie by ste nemali užívať, ak máte v ústach otvorené rany. Začnite len s niekoľkými kvapkami štipľavej omáčky alebo ľahkým posypom kajenského korenia, pretože oboje môže byť veľmi pálivé.

 

Prostriedky proti bolesti hrdla pre dojčatá a deti

 

Bolesť hrdla u dojčiat a malých detí rozhodne nie je zábavná, ale dobrou správou je, že sama o sebe je len zriedkavo znakom lekárskej pohotovosti. Napriek tomu môže byť liečba bolesti hrdla u dojčiat a detí odlišná. Tu je niekoľko tipov a prostriedkov na nápravu:

 

Do detskej izby pridajte chladnú hmlu alebo zvlhčovač vzduchu. Vlhkosť vzduchu môže pomôcť zmierniť bolesť z bolesti hrdla.

Udržujte deti hydratované tým, že ich budete povzbudzovať, aby čo najviac pili. Vyhnite sa džúsom alebo nanukom s veľkým množstvom citrusov.

Deťom mladším ako 5 rokov by ste nemali dávať tvrdé cukríky na kašeľ ani nič iné, čo by mohlo predstavovať riziko zadusenia. Pri podávaní kvapiek proti kašľu deťom mladším ako 10 rokov buďte opatrní. Nedávajte med deťom, ktoré sú mladšie ako 1 rok.

 

Prevencia Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Aby ste predišli bolestiam hrdla, držte sa ďalej od ľudí, ktorí sú chorí na infekčné ochorenie, ako je chrípka alebo angína. Často si umývajte ruky. Čo je dobre na bolesť hrdla, Snažte sa vyhýbať koreneným alebo kyslým jedlám a nepribližujte sa k chemickým výparom alebo dymu, ktoré by mohli spôsobiť zápal.

Vyhnite sa sedeniu s prekríženými nohami, pretože to môže ešte viac obmedziť prietok krvi do nôh a chodidiel, čo môže prispieť k problémom s krvným obehom.

 

Liečba bez lekárskeho predpisu

 

Ak prírodné prostriedky nepomáhajú, existuje niekoľko možností voľnopredajnej liečby. Paracetamol môže byť účinný pri bolestiach hrdla a možno ho podávať aj malým deťom.

 

K ďalším potenciálnym prostriedkom proti bolesti hrdla patrí eukalyptus, ktorý pravdepodobne nájdete v prírodných pastilkách na hrdlo a sirupoch proti kašľu.

 

Úplné uzdravenie Čo je dobre na bolesť hrdla

 

Bakteriálne infekcie, ako je angína, čierny kašeľ a záškrt, sú zodpovedné len za malé percento bolestí hrdla. Väčšina lekárov odporúča vyhľadať lekára len v prípadoch silnej bolesti hrdla, napríklad pri bolesti hrdla s horúčkou alebo keď opuchnuté mandle blokujú hrdlo. Pivo na vlasy.

 

Vyskúšanie niektorých z týchto prírodných prostriedkov vám môže pomôcť rýchlejšie sa cítiť lepšie a ušetriť vám návštevu lekára. Aby ste sa cítili čo najlepšie, nezabudnite piť veľa tekutín a dostatočne odpočívať.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button