ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Kedy je najlepšie otehotnieť – najlepší vek

Kedy je najlepšie otehotnieť? Vďaka antikoncepcii a širokej dostupnosti reprodukčných technológií majú dnes páry väčšiu kontrolu nad tým, kedy chcú založiť rodinu, ako v minulosti. Počkať so založením rodiny je možné, hoci to môže trochu sťažiť otehotnenie.

 

Kedy je najlepšie otehotnieť

 

Kedy je najlepšie otehotnieť

 

Plodnosť prirodzene klesá s vekom a mať dieťa v neskoršom veku môže zvýšiť riziko komplikácií v tehotenstve tak isto aj používanie antikoncepcie. Napriek tomu neexistuje „najlepší vek“ na otehotnenie. Rozhodnutie založiť si rodinu by malo vychádzať z mnohých faktorov – vrátane vášho veku a pripravenosti stať sa rodičom.

To, že máte viac ako 30 alebo 40 rokov, neznamená, že nemôžete mať zdravé dieťa. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o otehotnení v jednotlivých fázach vášho života.

 

Po dvadsiatke

 

Po dvadsiatke

Ženy sú najplodnejšie a majú najväčšiu šancu otehotnieť vo svojich 20 rokoch. Je to obdobie, keď máte k dispozícii najväčší počet kvalitných vajíčok a vaše riziko otehotnenia je najnižšie. Vo veku 25 rokov je vaša šanca na počatie po 3 mesiacoch snaženia len necelých 20 percent. Ako zistím že som tehotná – Príznaky tehotenstva

 

Po tridsiatke

 

Po tridsiatke

Plodnosť sa postupne začína znižovať približne vo veku 32 rokov. Po 35. roku života sa tento pokles zrýchľuje.

Ženy sa rodia so všetkými vajíčkami, ktoré kedy budú mať – je ich približne 1 milión. Počet vajíčok časom postupne klesá. Skoršia menštruácia – 14 dôvodov prečo krámy prišli skôr

Odhaduje sa, že vo veku 37 rokov vám zostane približne 25 000 vajíčok.

Vo veku 35 rokov je vaša šanca na počatie po 3 mesiacoch snaženia približne 12 percent.

Po 35. roku života sa začína zvyšovať aj riziko potratu a genetických abnormalít. S väčšími komplikáciami v tehotenstve alebo počas pôrodu sa môžete stretnúť, ak budete mať dieťa v neskoršom veku.

Z tohto dôvodu vám lekár môže odporučiť ďalšie vyšetrenia a testy pre vás a vaše dieťa.

 

Po štyridsiatke – Kedy je najlepšie otehotnieť

 

Po štyridsiatke - Kedy je najlepšie otehotnieť

Po 40. roku života dochádza k prudkému poklesu schopnosti ženy otehotnieť. Vo veku 40 rokov je vaša šanca na počatie po 3 mesiacoch snaženia približne 7 percent. Rizikové tehotenstvo – 10 vecí na čo si dávať pozor.

Postupom času sa znižuje množstvo a kvalita vašich vajíčok. Staršie vajíčka môžu mať viac chromozómových problémov, čo zvyšuje pravdepodobnosť narodenia dieťaťa s vrodenou chybou.

Väčšina žien po štyridsiatke ešte môže mať zdravé tehotenstvo a dieťa, ale riziká sa v tomto období výrazne zvyšujú. Medzi tieto riziká patrí napr:

  • pôrod cisárskym rezom
  • predčasný pôrod
  • nízka pôrodná hmotnosť
  • vrodené chyby
  • narodenie mŕtveho dieťaťa

 

Zdravotné ťažkosti, ako je cukrovka a vysoký krvný tlak, sú častejšie u žien po 35. roku života. Tie môžu viesť ku komplikáciám v tehotenstve, ako je gestačná cukrovka a preeklampsia.

Po 40. roku života môže váš lekár vykonať ďalšie vyšetrenia a monitorovanie s cieľom vyhľadať možné komplikácie.

Možnosti plodnosti

 

Ak máte viac ako 35 rokov a snažíte sa otehotnieť dlhšie ako 6 mesiacov, môžete mať problémy s plodnosťou. Váš gynekológ vám môže pomôcť určiť, prečo ešte nie ste tehotná, a odporučiť vám ďalšie kroky pri snahe otehotnieť. Dámske zimné topánky – 8 tipov ako si vybrať

 

Mužská plodnosť – Kedy je najlepšie otehotnieť

 

Mužská plodnosť - Kedy je najlepšie otehotnieť

Plodnosť mužov sa vekom tiež znižuje. K tomuto procesu však dochádza neskôr, zvyčajne od veku okolo 40 rokov.

Po tomto veku majú muži nižší objem semena a počet spermií. Spermie, ktoré majú, neplavú tak dobre.

Spermie staršieho muža majú tiež väčšiu pravdepodobnosť genetických abnormalít ako spermie mladšieho muža.

Čím je muž starší, tým dlhšie mu trvá, kým jeho partnerka otehotnie. A jeho partnerka je vystavená väčšiemu riziku potratu bez ohľadu na svoj vek.

To však neznamená, že muž nemôže byť otcom dieťaťa vo veku 40 rokov a viac. Môže to však byť o niečo ťažšie, ako to bolo na začiatku jeho života.

 

Kedy vyhľadať pomoc

Ak sa snažíte otehotnieť, ale nemáte šťastie, je čas navštíviť odborníka na plodnosť.

Zapamätajte si

 

Kedy je najlepšie založiť si rodinu

Ubiehajúce roky môžu spôsobiť, že otehotnieť bude náročnejšie. Napriek tomu je stále možné mať zdravé dieťa, keď máte 30 alebo 40 rokov.

V konečnom dôsledku je ideálny čas na otehotnenie vtedy, keď sa vám to zdá správne. Na druhej strane rodina je to najviac čo môžete na svete mať a ak si ju založíte skôr, skôr sa budete tešiť aj z vnúčat.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button