ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Rizikové tehotenstvo – 10 vecí na čo si dávať pozor

Rizikové tehotenstvo – 10 vecí na čo si dáva pozor. Keď sa žena dozvie, že je tehotná, môže to byť obdobie veľkej radosti, vzrušenia a očakávania. Môže to však byť aj čas úzkosti, stresu a obáv, ak sa tehotenstvo považuje za vysoko rizikové. Vysoko rizikové tehotenstvo naznačuje, že na to, aby bolo tehotenstvo a pôrod zdravé a úspešné, je potrebná mimoriadna starostlivosť.

 

Rizikové tehotenstvo

 

"

 

U žien, ktoré začínajú normálne tehotenstvo, sa môžu objaviť stavy, ktoré ju zaradia do kategórie vysokorizikových tehotenstiev, ktoré sa vyskytujú približne v šiestich až ôsmich percentách všetkých tehotenstiev. Oveľa viac tehotenstiev - takmer 50 % - je však rizikových a prospela by im špecializovaná starostlivosť poskytovaná subšpecialistom na materno-fetálnu medicínu (poskytovateľom vysoko rizikového tehotenstva).

 


<h2 data-lazy-src=

 

Existuje mnoho dôvodov, pre ktoré sa tehotenstvo môže považovať za vysoko rizikové. Medzi najčastejšie patria:

Pokročilý vek matky – Rizikové tehotenstvo

 

Pokročilý vek matky - Rizikové tehotenstvo

 

Tehotné ženy staršie ako 35 rokov majú vyššie riziko gestačného diabetu, preeklampsie a vnútromaternicového obmedzenia rastu. Ako zistím že som tehotná – Príznaky tehotenstva

Preexistujúce zdravotné ťažkosti

 

Preexistujúce zdravotné ťažkosti

 

Zdravie ženy zohráva v tehotenstve veľkú úlohu. Tie, ktoré majú vysoký krvný tlak, cukrovku, problémy s pľúcami, obličkami alebo srdcom alebo autoimunitné či pohlavne prenosné ochorenia, majú vyššie riziko potratu alebo iných komplikácií.

Súbežné zdravotné stavy

Stavy, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, ako je preeklampsia (vysoký krvný tlak) alebo gestačná cukrovka, môžu byť pre tehotnú ženu alebo jej plod nebezpečné alebo dokonca smrteľné, ak nie sú lekársky liečené.

Problémy súvisiace s tehotenstvom

Niektoré infekcie, skrátený krčok maternice alebo predchádzajúci predčasný pôrod môžu tehotnú ženu a jej plod vystaviť riziku predčasného pôrodu. Vypadávanie vlasov: 3 jednoduché domáce produkty na zabránenie rednutia vlasov

Viacpočetné tehotenstvo – Rizikové tehotenstvo

 

Nosenie viacčiat (napr. dvojčiat, trojčiat atď.) tiež zvyšuje riziko predčasného pôrodu, tehotenskej cukrovky a vysokého krvného tlaku u ženy.

Placenta previa

 

Placenta previa je ďalším problémom súvisiacim s tehotenstvom, ktorý môže ženu počas tehotenstva a pôrodu ohroziť. Tento stav spôsobuje nadmerné krvácanie, najmä ak má žena kontrakcie. V tomto prípade môžu lekári naplánovať cisársky rez, aby minimalizovali riziko krvácania pre matku a dieťa.

Depresia

 

Depresia u tehotných žien môže mať za následok predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť a vyšší výskyt cisárskeho rezu. Čo potrebuje novorodenec – kontrolný zoznam

Poruchy krvi

 

Poruchy krvi, ako napríklad kosáčikovitá choroba, môžu u žien počas tehotenstva zvýšiť riziko infekcií močových ciest, straty plodu, predčasného pôrodu a vnútromaternicového obmedzenia rastu.

Obezita – Rizikové tehotenstvo

 

Tak Obezita postihuje približne 35 % všetkých žien v reprodukčnom veku. Obezita počas tehotenstva zvyšuje riziko preeklampsie, gestačného diabetu, potratu, pôrodu mŕtveho plodu a opakovaného potratu.

Gestačný diabetes

 

Diabetes sa vyskytuje v Nevade u 13 % tehotenstiev a prísna kontrola cukrov môže znížiť riziko preeklampsie, pôrodu cisárskym rezom a poranenia pri pôrode.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button