ĽUDSKÉ TELOZdravie

Je zdravé spať v ponožkách – Spanie v ponožkách

Spanie v ponožkách: Je zdravé spať v ponožkách? Myšlienka spania v ponožkách je kontroverzná. Mnohí ľudia radi nosia ponožky do postele. Iní sú presvedčení, že je to zlé. Alebo prinajmenšom považujú spanie v ponožkách za nepohodlné. Je zvláštne, že za tým, ako nosenie ponožiek do postele ovplyvňuje vaše zdravie aj spánok, je prekvapivo veľa vedeckých poznatkov. Preskúmame to nižšie, pričom sa budeme zaoberať výhodami aj nevýhodami a trochu aj vedeckými poznatkami o tom, či by ste si mali alebo nemali nosiť ponožky v posteli.

 

Je zdravé spať v ponožkách?

 

Je zdravé spať v ponožkách

 

Je zdravé spať v ponožkách? Nosenie ponožiek do postele zvyšuje prekrvenie nôh. Tým sa zrýchľuje pokles teploty vášho tela. Vaše končatiny – chodidlá, ruky a uši – sú miesta, z ktorých najrýchlejšie strácate teplo. Preto všetko, čo urýchľuje prietok krvi do týchto oblastí, vám pomôže znížiť telesnú teplotu. A Je zdravé spať v ponožkách keďže nízka telesná teplota je nevyhnutná pre spánok, nosenie ponožiek v posteli vám pomôže ľahšie zaspať, ako keby ste žiadne nemali.

 

Má to však aj svoje nevýhody. Prečítajte si celý zoznam výhod a nevýhod nosenia ponožiek v posteli.

 

1. Zlepšenie krvného obehu:

 

Spanie v ponožkách zlepšuje krvný obeh v nohách. Dobrý krvný obeh zabezpečuje zdravý tok krvi a kyslíka, čo umožňuje svalom, pľúcam a srdcu efektívne pracovať.

 

2. Termoregulácia:

 

Ako už názov napovedá, termoregulácia sa vzťahuje na spôsob, akým naše telo reguluje svoju vlastnú teplotu. Aby sme sa nestali obeťou meniacich sa teplôt – spomeňte si na vyhrievané vlaky v chladných dňoch – naše telo reaguje na prostredie, aby si udržalo optimálnu teplotu. Je zdravé spať v ponožkách?

 

3. Predchádzanie Raynaudovmu záchvatu:

 

Raynaudov syndróm je zdravotný stav, pri ktorom vaše telo – zvyčajne prsty na rukách a nohách – reaguje na chladné počasie a pociťuje necitlivosť. Hoci tento stav zvyčajne nespôsobuje žiadne vážne zdravotné problémy, napriek tomu sa odporúča urobiť všetko pre to, aby ste mu predišli. Nosenie ponožiek v posteli môže pomôcť. Kľúčovým príznakom je, že postihnuté miesta sú biele alebo fľakaté, pretože je obmedzený prietok krvi.

 

4. Predchádzajte návalom horúčavy:

 

Pre ženy prechádzajúce menopauzou môže byť spánok často ťažko dosiahnuteľný. Návaly horúčavy sú reakciou na hormonálne zmeny, ale dá sa im predísť nosením ponožiek v posteli. Spaním v ponožkách spustíte proces nazývaný vazodilatácia. Pri ňom sa rozšíria cievy, čo vám umožní rýchlejšie sa ochladiť, a teda rýchlejšie dosiahnuť spánok.

 

Nevýhody nosenia ponožiek do postele:

 

1. Znížený krvný obeh:

 

Ponožky v posteli síce môžu zlepšiť krvný obeh, ale môže to byť aj naopak. Ak sú ponožky, ktoré ste si vybrali na nosenie, obmedzujúce a príliš tesné, môže to spôsobiť zníženie prietoku krvi. Buď sa rozhodnite pre ponožky do postele, alebo si vyberte o veľkosť väčšie, ako by ste bežne nosili počas dňa.

 

2. Nedostatočná hygiena:

 

V niektorých prípadoch môže nosenie ponožiek do postele zvýšiť riziko nedostatočnej hygieny. Ak sú ponožky príliš tesné alebo nie sú čisté, vaše nohy nemôžu správne dýchať a zvyšuje sa pravdepodobnosť infekcie alebo zápachu. Aby ste tomu zabránili, uistite sa, že si pred spaním vymeníte ponožky a vyberiete si pár, ktorý je vyrobený z priedušných materiálov, ako je bavlna, merino vlna, kašmír alebo bambus.

 

3. Prehriatie:

 

V niektorých prípadoch to môže mať opačný účinok: Aj keď vám nosenie správneho páru ponožiek do postele pomôže rýchlejšie sa ochladiť, v niektorých prípadoch to môže mať opačný účinok. Ak ponožky nie sú priedušné, teplo, ktoré sa vylúči rozšírením ciev, nebude mať kam odísť a spôsobí vám prehriatie. O najlepších materiáloch pre ponožky do postele sa podrobnejšie zmienime neskôr v tomto článku.

 

Vedecké poznatky o nosení ponožiek v posteli

 

Vedecké poznatky o nosení ponožiek v posteli

 

Aby ste sa uistili, že si nosením ponožiek v posteli zlepšujete spánok, musíte pochopiť niektoré kľúčové telesné funkcie. Sú to vazodilatácia, cirkadiánny rytmus a termoregulácia.

 

1. Vazodilatácia:

 

Definícia: Rozšírenie ciev, ktoré znižuje krvný tlak.

 

Vazodilatácia je rozšírenie (dilatácia) ciev. Ide o prirodzený proces, ktorý prebieha ako reakcia na zlepšenie prietoku krvi do tkanív vo vašom tele. Keď sa vaše cievy zväčšia, môžu vylučovať teplo oveľa rýchlejšie ako zvyčajne. Je to spôsobené väčším povrchom, ktorý umožňuje ochladzovanie teploty vášho jadra väčšou rýchlosťou ako zvyčajne.

 

2. Cirkadiánny rytmus:

 

Definícia: Fyzické, psychické a behaviorálne zmeny, ktoré sa riadia denným cyklom.

 

Cirkadiánny rytmus, ktorý funguje ako 24-hodinové hodiny, je telesná funkcia riadená časťou vášho mozgu nazývanou hypotalamus. Tento rytmus reaguje na zmeny svetla a teploty. Je tiež známy ako váš cyklus spánku a bdenia. Potraviny pre zdravé vlasy.

 

Zdravý cirkadiánny rytmus dosiahnete dodržiavaním pravidelných spánkových návykov. Vo svete, ktorý je v takom pohybe ako 21. storočie, to však môže byť ťažké. Aby ste pomohli svojmu telu vysielať správne signály do mozgu, môžete si v posteli nosiť ponožky. Ak sa to robí správne, znižuje sa tým teplota vášho jadra. V kombinácii s tmavým alebo slabo osvetleným prostredím váš mozog rozpozná, že je čas spať, a naštartuje proces zaspávania.

 

Najlepšie ponožky do postele:

 

Najlepšie ponožky do postele

 

Teraz, keď sme sa pozreli na to, prečo vám nosenie ponožiek v posteli môže pomôcť dosiahnuť spánok, budete pravdepodobne chcieť vedieť, ktoré sú najlepšie ponožky na spanie.

 

1. Kašmírové ponožky – Je zdravé spať v ponožkách

 

Kašmír je dobre známy ako jeden z najkvalitnejších, prirodzene sa vyskytujúcich materiálov. Je to preto, že priemer jeho vlákien je tenší ako u vlny Merino a bavlny. Výsledkom je menej medzier, cez ktoré môže prechádzať vzduch, čo pomáha udržiavať nohy v teple. Napriek tomu, že kašmír pomáha udržiavať teplo, jeho štruktúra umožňuje priechod vzduchu. To zasa pomáha termoregulácii.  Jednoducho povedané, kašmír zahreje vaše nohy dostatočne na to, aby sa rozšírili cievy, a potom sa nahromadené teplo vylúči.

 

2. Ponožky z ovčej vlny Je zdravé spať v ponožkách

 

Ponožky z ovčej vlny sú skvelé aj na nosenie do postele. Aj v tomto prípade sú vlákna dostatočne hrubé na to, aby vaše nohy zahriali, a zároveň ponúkajú dostatok vzduchových medzier, ktoré umožňujú ich ochladenie, keď sa nahromadí teplo. Ovčia vlna tiež odvádza vlhkosť a je odolná voči zápachu, pričom poskytuje neuveriteľné pohodlie. Mastné vlasy.

 

3. Bavlnené ponožky

 

Ak ste vegán alebo jednoducho nie ste fanúšikom nosenia živočíšnych produktov, pravdepodobne sa budete chcieť držať ďalej od kašmíru a ovčej vlny. Bavlnené ponožky poskytujú podobné výhody a výberom tých, ktoré sú zo 100 % bavlny, si môžete byť istí, že používate len výrobky rastlinného pôvodu. Podobne ako ovčia vlna, aj bavlna je skvelý materiál na odvádzanie vlhkosti, reguláciu teploty a priedušnosť počas celej noci.

 

4. Ponožky do postele Je zdravé spať v ponožkách

 

Ak sa chystáte kúpiť ponožky na spanie, nemôžete urobiť nič lepšie ako tie, ktoré sú určené na tento účel. Jednoduché vyhľadávanie na Googli vás pošle správnym smerom. Zvyčajne sú oveľa hrubšie ako bežné ponožky, a pritom ponúkajú neuveriteľnú priedušnosť. Sú vyrobené zo superhrubých vlákien, takže majú dostatok priestoru na odvod tepla, keď sa nahromadí. Nezabudnite si kúpiť niekoľko párov, aby ste mali vždy čistý pár.

 

Ako regulovať teplotu nôh bez ponožiek – Je zdravé spať v ponožkách?

 

Ak ste úplne proti noseniu ponožiek v posteli, existujú aj iné spôsoby, ako regulovať teplotu a naštartovať proces rozširovania ciev. Obľúbenou voľbou je umiestnenie fľaše s horúcou vodou na spodok postele. Medzi ďalšie možnosti patrí teplý kúpeľ nôh pred spaním, spanie s dekou na konci postele alebo obutie teplých papúč pred spaním.

 

Verdikt: Je zdravé spať v ponožkách? 

 

Je zdravé spať v ponožkách

 

Ak dokážete zabezpečiť dobrú hygienu – vymieňanie ponožiek každú noc a výber materiálov, ktoré ponúkajú priedušnosť – nosenie ponožiek v posteli môže pomôcť zlepšiť vašu schopnosť zaspať. Udržiavanie nôh v teple spúšťa telesné funkcie, ako je napríklad rozširovanie ciev, ktoré následne vášmu mozgu oznamujú, že je čas spať. Súvisí to s ľudským cirkadiánnym rytmom, čo je proces, ktorý riadi, prečo v noci spíme a ráno sa budíme. Je teda zlé spať v ponožkách? Nie, ak sa vám často stáva, že máte problémy so spánkom, zvážte nosenie ponožiek do postele a pravdepodobne uvidíte zlepšenie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button