VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Ako na upchatý nos – najlepšie možnosti

Ako na upchatý nos – najlepšie možnosti. Upchatý nos je častým problémom, ktorý môže spôsobiť veľa nepohodlia a obmedziť schopnosť dýchať normálne. Príčiny upchatého nosa môžu byť rôznorodé, vrátane alergií, prechladnutia, zápalových ochorení alebo aj nesprávneho spôsobu dýchania. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko spôsobov, ako si môžete uľaviť od upchatého nosa.

Ako na upchatý nos

 

Ako na upchatý nos

 

Všeobecne platí, že prevencia je najlepšie liečenie. Zdravý životný štýl, zdravá výživa a pravidelná fyzická aktivita môžu pomôcť zlepšiť vaše zdravie a znížiť riziko vzniku upchatého nosa. Ak trpíte častým upchatím nosu, konzultujte to so svojim lekárom, aby ste zistili príčinu a riešenie tohto problému.

1. Použite nosovú sprej alebo kvapky

 

Použite nosovú sprej alebo kvapky

 

Nosové spreje alebo kvapky môžu byť veľmi účinnými spôsobmi na uvoľnenie upchatého nosa. Obsahujú látky, ktoré zúžia krvné cievy v nosnej sliznici a zmiernia opuch. Existuje mnoho rôznych typov nosových sprejov a kvapiek, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu, a každý z nich má svoje vlastné účinky a vedľajšie účinky. Je preto dôležité konzultovať s lekárom alebo farmaceutom, aby ste zistili, ktorý typ nosového spreja alebo kvapiek by bol pre vás najvhodnejší.

 

2. Inhalácia

 

Inhalácia

 

Inhalácia pary môže pomôcť uvoľniť upchatý nos a uľaviť od dýchavičnosti. Môžete si kúpiť inhalátor alebo si pripraviť vlastnú inhaláciu. Pridajte pár kvapiek éterického oleja do horúcej vody, zakryte si hlavu uterákom a vdychujte paru asi 10 minút. Eukalyptusový olej, mäta, levanduľa, čajovník alebo harmanček sú niektoré z najlepších éterických olejov na inhaláciu.

 

3. Zvlhčovač vzduchu – Ako na upchatý nos

 

Zvlhčovač vzduchu - Ako na upchatý nos

 

Zvlhčovač vzduchu môže byť tiež užitočným spôsobom na zmiernenie upchatého nosa. Suchý vzduch v miestnosti môže zhoršiť opuch nosovej sliznice a spôsobiť, že sa nosné cesty zapália. Zvlhčovač vzduchu pomáha udržiavať vlhkosť v miestnosti a zmierniť tým upchatý nos. Ak nemáte zvlhčovač vzduchu, môžete si vyrobiť improvizovaný zvlhčovač vzduchu pomocou misky s vodou umiestnenej na radiátore alebo blízko zdroja tepla. Keď sa voda zohreje, vypúšťa do vzduchu vlhkosť a pomáha uvoľniť upchaté nosné cesty.

 

4. Vykonajte nosnú sprchu

 

  1. Nosná sprcha je jednoduchá technika, ktorá môže pomôcť odstrániť hlien a zlepšiť dýchanie. Stačí si pripraviť roztok z morskej soli a teplej vody v pohári alebo špeciálnom nádobíku na nosnú sprchu. Pomocou lievikového náustku zavediete tekutinu do jednej nosnej dierky a necháte ju odtiecť von cez druhú dierku. Opakujte postup na druhej strane. Čaj na zapchaný nos – 8 najlepších čajov

 

5. Vyhýbajte sa alergénom – Ako na upchatý nos

 

Vyhýbajte sa alergénom - Ako na upchatý nos

 

Ak je vaše upchatie nosu spôsobené alergiou, je dôležité sa vyhnúť alergénom, ktoré ju spôsobujú. Alergény môžu byť rôzne, od peľu tráv a stromov po prach, zvieracie chlpy alebo plesne v dome. Pokúste sa minimalizovať vystavenie sa alergénom a použite antihistaminiká, ak je to potrebné.

 

6. Masáž tváre

 

Masáž tváre môže pomôcť zlepšiť krvný obeh a uvoľniť upchatý nos. Pomocou prstov jemne masírujte čelo, nos, líca a okolie očí. Tento spôsob môže tiež pomôcť uvoľniť napätie v oblasti tváre a zmierniť stres. Účesy pre riedke vlasy

 

7. Správne dýchanie – Ako na upchatý nos

 

Nesprávne dýchanie môže byť jednou z príčin upchatého nosa. Ak sa dýchacie cesty neotvoria správne, môže to viesť k nedostatočnému prívodu kyslíka do tela a zhoršiť stav upchatého nosa. Dýchajte pomaly a hlboko, aby ste sa uvoľnili a zlepšili prívod kyslíka do tela.

 

V prípade, že sa vaše upchatie nosu zhoršuje, trvá viac ako niekoľko dní alebo sprevádza sa bolesťou a horúčkou, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc . Lekár vám môže predpísať lieky na zmiernenie príznakov a pomôcť vám zistiť príčinu vašich problémov s dýchaním.

 

V niektorých prípadoch môže byť potrebná chirurgická liečba, ak je upchatie nosu spôsobené napríklad deviáciou nosnej priehradky alebo inými anatomickými abnormalitami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button