ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo jesť pred darovaním krvi a naopak čomu sa vyhnúť

Čo jesť pred darovaním krvi a naopak čomu sa vyhnúť? Darovanie krvi je relatívne bezpečný spôsob, ako pomôcť ľuďom s vážnymi zdravotnými problémami. Darovanie krvi však môže viesť k niektorým vedľajším účinkom, ako je únava alebo anémia. Jedenie a pitie správnych vecí pred a po darovaní krvi môže pomôcť znížiť riziko vedľajších účinkov. Prečítajte si, čo by ste mali jesť a piť pred darovaním krvi, a tiež sa dozviete tipy, čo môžete robiť po darovaní.

 

 

Čo jesť a piť pred darovaním krvi

 

Čo jesť a piť pred darovaním krvi

 

Ak darujete krv, je dôležité, aby ste pred darovaním a po ňom zostali hydratovaní.  Čo jesť pred darovaním krvi? Je to preto, že približne polovicu vašej krvi tvorí voda. Je tiež dobré zvýšiť príjem železa, pretože pri darovaní ho strácate. Nízka hladina železa môže spôsobiť príznaky únavy.

 

Železo

 

Železo je dôležitý minerál, ktorý vaše telo využíva na tvorbu hemoglobínu. Hemoglobín je zodpovedný za prenos kyslíka z pľúc do zvyšku tela.

 

Vyvážená strava s množstvom potravín bohatých na železo vám môže pomôcť uložiť si ďalšie železo. Ak nemáte v zásobe dostatok železa, aby ste nahradili železo, ktoré stratíte pri darovaní krvi, môže sa u vás vyvinúť anémia z nedostatku železa.

 

V potravinách sa nachádzajú dva rôzne typy železa: hemové a nehémové železo. Hemové železo sa ľahšie vstrebáva, takže účinnejšie zvyšuje hladinu železa. Vaše telo absorbuje až 30 % hemového železa a len 2 až 10 % nehémového železa.

 

Pred darovaním krvi zvážte zvýšenie príjmu potravín bohatých na železo. Môže to pomôcť zvýšiť zásoby železa vo vašom tele a znížiť riziko anémie z nedostatku železa.

 

Medzi potraviny bohaté na hemové železo patria:

Medzi potraviny bohaté na nehémové železo patria:

 

  • Zelenina, napríklad špenát, sladké zemiaky, hrášok, brokolica, fazuľa, červená repa, púpava, kapusta, kel a mangold.
  • Chlieb a obilniny vrátane obohateného bieleho chleba, obohatených obilnín, celozrnného chleba, obohatených cestovín, pšenice, obilnín s otrubami, kukuričnej múky, ovsa, ražného chleba a obohatenej ryže.
  • Ovocie, ako sú jahody, melón, hrozienka, datle, figy, sušené slivky, slivková šťava, sušené marhule a sušené broskyne.
  • Fazuľa vrátane tofu, obličiek, garbanzo, bielej, sušeného hrachu, sušených fazúľ a šošovice.

 

Vitamín C

 

Hoci hemové železo zvýši hladinu železa účinnejšie, vitamín C môže pomôcť vášmu telu lepšie absorbovať rastlinné železo alebo nehémové železo.

 

Mnohé druhy ovocia sú dobrým zdrojom vitamínu C. Medzi ovocie s vysokým obsahom tohto vitamínu patria:

 

Voda

 

Približne polovicu krvi, ktorú darujete, tvorí voda. To znamená, že budete chcieť byť plne hydratovaný. Keď počas procesu darovania krvi stratíte tekutiny, môže vám klesnúť krvný tlak, čo vedie k závratom. Červený kríž odporúča vypiť pred darovaním krvi ďalšie 2 šálky vody. Vhodné sú aj iné nealkoholické nápoje. Táto tekutina navyše je doplnkom k odporúčanej dávke 9 až 13 šálok, ktorú by ste mali vypiť každý deň.

 

Čomu sa vyhnúť pred darovaním krvi

 

Čomu sa vyhnúť pred darovaním krvi

 

Niektoré potraviny a nápoje môžu mať negatívny vplyv na vašu krv. Pred darovaním krvi sa snažte vyhnúť nasledujúcim potravinám:

 

Alkohol

 

Alkoholické nápoje vedú k dehydratácii. Snažte sa vyhnúť pitiu alkoholu 24 hodín pred darovaním krvi. Ak pijete alkohol, nezabudnite to kompenzovať dodatočným pitím vody.

 

Mastné potraviny

 

Potraviny s vysokým obsahom tuku, ako sú hranolky alebo zmrzlina, môžu ovplyvniť testy, ktoré sa vykonávajú z vašej krvi. Ak sa vaša darovaná krv nedá testovať na infekčné choroby, nemôže sa použiť na transfúziu. Preto v deň darovania vynechajte šišky.

 

Blokátory železa

 

Niektoré potraviny a nápoje môžu ovplyvniť schopnosť vášho tela absorbovať železo. Nemusíte sa týmto potravinám úplne vyhýbať, ale vyhýbajte sa ich konzumácii v rovnakom čase, keď konzumujete potraviny bohaté na železo alebo výživové doplnky so železom. Medzi potraviny, ktoré znižujú vstrebávanie železa, patria napr:

 

  • káva a čaj
  • potraviny s vysokým obsahom vápnika, ako je mlieko, syr a jogurt
  • červené víno
  • čokoláda

 

Aspirín

 

Ak darujete krvné doštičky – čo je iný proces ako darovanie celej alebo bežnej krvi – váš organizmus musí byť 48 hodín pred darovaním bez aspirínu.

 

Čo jesť a piť po darovaní krvi

 

Čo jesť a piť po darovaní krvi

 

Po darovaní krvi dostanete ľahké občerstvenie a niečo na pitie. Pomôže vám to stabilizovať hladinu cukru a tekutín v krvi. Na doplnenie tekutín vypite počas nasledujúcich 24 hodín navyše 4 šálky vody a vyhnite sa alkoholu.

 

 

Existujú nejaké vedľajšie účinky darovania krvi?

 

Väčšina ľudí pri darovaní krvi nepociťuje žiadne vedľajšie účinky. Po darovaní krvi vás požiadajú, aby ste 10 až 15 minút počkali v priestore s občerstvením, aby sa uistili, že sa cítite dobre.

 

Keď sa občerstvíte a niečo vypijete, môžete sa vrátiť k svojim každodenným činnostiam. Červený kríž odporúča vyhýbať sa po zvyšok dňa zdvíhaniu ťažkých bremien a intenzívnemu cvičeniu.

 

Ak ste častým darcom krvi, možno sa budete chcieť poradiť so svojím lekárom o doplnkoch železa. Môže trvať mesiace kým sa vaša hladina železa po darovaní krvi vráti do normálu. Štúdia zistili, že užívanie doplnkov železa môže tento čas zotavenia výrazne skrátiť.

 

Čo jesť pred darovaním krvi

 

Čo jesť pred darovaním krvi

 

Darovanie krvi je skvelý spôsob, ako sa odvďačiť svojej komunite. Zvyčajne je to rýchle a jednoduché. Ak sa budete v deň darovania zdravo stravovať a piť dostatok tekutín navyše, mali by ste mať minimálne alebo žiadne vedľajšie účinky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button