ČAJEZdravie

Čaj na chudnutie – 5 najlepších čajov

Čaj na chudnutie – 5 najlepších čajov. Niektoré nápoje môžu pomôcť schudnúť vďaka rastlinným zlúčeninám nazývaným katechíny, ktoré môžu zrýchliť metabolizmus. Tu sú čaje, ktoré majú podľa odborníkov najväčší potenciál.

 

Ak pijete čaj, pravdepodobne už viete, že vaša šálka je zdraviu prospešná. Čaj má liečivé vlastnosti a je to druhý najkonzumovanejší nápoj na svete.

Pitie dvoch alebo troch šálok denne je spojené s nižším rizikom predčasného úmrtia, srdcových ochorení, cukrovky 2. typu a mŕtvice. Na druhej strane, dôkazy o účinkoch čaju na chudnutie neboli vždy jednoznačné.

Čaj na chudnutie

 

Čaj na chudnutie
Čaj na chudnutie

 

Ak sú vaše nápoje zvyčajne vysokokalorické, ich výmena za čaj môže viesť k zníženiu hmotnosti. Napríklad výmena sladenej minerálky s vysokým obsahom cukru za čaj s nulovou kalorickou hodnotou vám môže ľahko ušetriť niekoľko stoviek kalórií.

 

Čaj zohráva aj priamu úlohu pri chudnutí. Čaje obsahujú katechíny, ktoré môžu zvýšiť metabolizmus tým, že stimulujú telo k rýchlejšiemu odbúravaniu tukov a spaľovaniu väčšieho množstva kalórií.

Katechíny sú podľa doterajších výskumov typom rastlinnej zlúčeniny so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Čaj je obzvlášť bohatý na štyri katechíny: epikatechín (EC), epigalokatechín (EGC), epikatechín galát (ECG) a epigalokatechín galát (EGCG). Z týchto štyroch látok je EGCG najrozšírenejší a podľa minulého prehľadu sa predpokladá, že najviac prispieva k mnohým zdravotným účinkom čaju.

1. Zelený čaj

 

Zelený čaj

 

Väčšina rozhovorov o čaji a chudnutí sa zvyčajne začína zeleným čajom – a to z dobrého dôvodu. Spomedzi všetkých čajov má táto jemná, horkosladká odroda najviac výskumov, ktoré potvrdzujú jej potenciálne výhody pri chudnutí.

 

Účinky zeleného čaju na spaľovanie kalórií môžu vyplývať z kombinovaných účinkov EGCG a kofeínu, ktoré zrejme pôsobia synergicky.

 

2. Čierny čaj

 

Čierny čaj

 

Lístky čierneho čaju po zbere nechávajú oxidovať – teda nasiaknuť okolitým vzduchom – dlhšie ako iné čaje. To zintenzívňuje chuť, vďaka čomu je čierny čaj jedným z najvýraznejších druhov na trhu. Čaj na chudnutie.

Dlhodobá oxidácia, ktorá sa bežne označuje ako „fermentácia“, tiež mení zloženie polyfenolov alebo rastlinných zlúčenín v čiernom čaji. Hoci obsahuje EGCG ako menej spracované odrody čaju, je lepším zdrojom teaflavínov. Tieto polyfenoly vznikajú pri oxidácii listov čierneho čaju a môžu mať prínos pri chudnutí.Polyfenoly v čiernom čaji môžu pôsobiť tak, že znižujú príjem kalórií a znižujú vstrebávanie tukov a sacharidov.

 

3. Čaj Oolong – Čaj na chudnutie

 

Čaj Oolong - Čaj na chudnutie

 

Tento čiastočne oxidovaný čaj je populárny výber s výraznejšou chuťou ako zelený čaj, ktorý je však jemnejší ako čierny. Oolong obsahuje zmes polyfenolov, vďaka ktorým sa zelený a čierny čaj preslávili: katechíny (zelený čaj) a teaflavíny (čierny čaj). Podobne ako tieto ostatné druhy čaju, aj oolong poskytuje kofeín a môže podporovať chudnutie.

 

Niektorí vedci sa domnievajú, že účinky čaju oolong na spaľovanie tukov môžu viesť priamo k úbytku hmotnosti tým, že podporujú metabolizmus lipidov. V minulosti sa napríklad zistilo, že pitie štyroch šálok čaju oolong denne pomohlo dospelým ľuďom s nadváhou alebo obezitou schudnúť. Približne 70 % osôb s ťažkou obezitou totiž do konca šiestich týždňov schudlo viac ako 2,2 kg a 22 % schudlo viac ako 6 kg.

 

SÚVISIACE:  Top 10 jedál na chudnutie

4. Biely čaj

 

Biely čaj

 

Čaj na chudnutie. Biely čaj je najmenej spracovaný zo všetkých čajov, čo vysvetľuje jeho ľahkú, jemnú chuť. Minimálne spracovanie tiež znamená, že biely čaj si uchováva vysoké množstvo protizápalových antioxidantov a EGCG spaľujúceho tuky, čo z neho robí ďalší potenciálne prospešný nápoj na chudnutie.

Predpokladá sa, že biely čaj pomáha urýchľovať odbúravanie tukových buniek a blokuje tvorbu nových, takže môže mať potenciálne výhody pri chudnutí. Zimne.

 

5. Ibiškový čaj – Čaj na chudnutie

 

 Ibiškový čaj - Čaj na chudnutie

 

Tento štipľavý, pikantný čaj – zbieraný z listov ibišteka – ponúka katechíny ako EGCG a preukázateľne pomáha znižovať krvný tlak a cholesterol.

 

Môže vám tiež pomôcť udržať si zdravšiu hmotnosť. U Dospelých ľudí s nadváhou alebo obezitou, ktorí 12 týždňov užívali ibištekový extrakt sa znížila telesná hmotnosť a telesný tuk. Ibištek

Neexistuje žiadny zázračný elixír na chudnutie. Pitie čaju môže pomôcť zlepšiť hydratáciu a zvýšiť metabolizmus, ale na udržateľnú reguláciu hmotnosti je potrebné zmeniť stravu a životný štýl.

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button