Ako zistím že som tehotná – Príznaky tehotenstva
- Ako zistím že som tehotná? Príznaky skorého tehotenstva. Rozmýšľate, či ste tehotná? Jediný spôsob, ako to zistiť s istotou, je urobiť si tehotenský test. Existujú však skoré príznaky tehotenstva, ktoré môžu poukazovať na túto možnosť. Tu je návod, na čo sa zamerať.
Obsah článku:
Ako zistím že som tehotná
Majú všetky ženy skoré príznaky tehotenstva? Každá žena je iná. Rovnako aj ich skúsenosti s tehotenstvom. Nie každá žena má rovnaké príznaky alebo dokonca rovnaké príznaky od jedného tehotenstva k druhému.
Aj preto, že skoré príznaky tehotenstva často napodobňujú príznaky, ktoré môžete pociťovať tesne pred menštruáciou a počas nej, nemusíte si uvedomiť, že ste tehotná.
Nasleduje opis niektorých najčastejších skorých príznakov tehotenstva. Mali by ste vedieť, že tieto príznaky môžu byť spôsobené aj inými príčinami ako tehotenstvom. To, že si všimnete niektoré z týchto príznakov, teda nemusí nevyhnutne znamenať, že ste tehotná. Jediný spôsob, ako to s istotou zistiť, je tehotenský test.
Špinenie a kŕče – Ako zistím že som tehotná
Po počatí sa oplodnené vajíčko prichytí k stene maternice. To môže spôsobiť jeden z prvých príznakov tehotenstva – špinenie a niekedy aj kŕče. To sa nazýva implantačné krvácanie. Objavuje sa šesť až 12 dní po oplodnení vajíčka.
Kŕče pripomínajú menštruačné kŕče, preto si ich niektoré ženy mýlia a krvácanie považujú za začiatok menštruácie. Krvácanie a kŕče sú však slabé.
Okrem krvácania si žena môže všimnúť biely, mliečny výtok z pošvy. Ten súvisí so zhrubnutím stien pošvy, ktoré sa začína takmer okamžite po počatí. Zvýšený rast buniek vystieľajúcich pošvu spôsobuje výtok.
Tento výtok, ktorý môže pokračovať počas celého tehotenstva, je zvyčajne neškodný a nevyžaduje si liečbu. Ak však s výtokom súvisí nepríjemný zápach alebo pocit pálenia a svrbenia, povedzte to svojmu lekárovi, aby mohol skontrolovať, či máte kvasinkovú alebo bakteriálnu infekciu.
Zmeny na prsníkoch
Zmeny na prsníkoch sú ďalším veľmi skorým príznakom tehotenstva. Hladina hormónov ženy sa po počatí rýchlo mení. V dôsledku týchto zmien môžu byť ich prsia o týždeň alebo dva neskôr opuchnuté, bolestivé alebo mravenčiace. Alebo môžu byť ťažšie, plnšie či citlivé na dotyk. Oblasť okolo bradaviek, nazývaná areola, môže tiež stmavnúť. Strihy svadobných šiat
Zmeny na prsníkoch môžu spôsobiť aj iné veci. Ak sú však zmeny skorým príznakom tehotenstva, majte na pamäti, že bude trvať niekoľko týždňov, kým si zvyknete na novú hladinu hormónov. Keď sa tak však stane, bolesť prsníkov by sa mala zmierniť.
Únava – Ako zistím že som tehotná
Pocit veľkej únavy je v tehotenstve normálny, začína sa už na začiatku. Žena sa môže začať cítiť nezvyčajne unavená už týždeň po počatí. Prečo? Často to súvisí s vysokou hladinou hormónu nazývaného progesterón, hoci k tomu môžu prispieť aj iné faktory – napríklad nižšia hladina cukru v krvi, nižší krvný tlak a zvýšená tvorba krvi.
Ak únava súvisí s tehotenstvom, je dôležité, aby ste si dostatočne oddýchli. Jedenie potravín bohatých na bielkoviny a železo ju môže pomôcť kompenzovať.
Nevoľnosť (ranná nevoľnosť)
Ranná nevoľnosť je známym príznakom tehotenstva. Nie každá tehotná žena ju však má. Presná príčina rannej nevoľnosti nie je známa, ale k tomuto príznaku pravdepodobne prispievajú tehotenské hormóny. Nevoľnosť počas tehotenstva sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa, ale najčastejšie ráno.
Niektoré ženy majú v tehotenstve chuť na určité potraviny alebo ich neznášajú. To tiež súvisí s hormonálnymi zmenami. Tento účinok môže byť taký silný, že aj myšlienka na to, čo bolo predtým obľúbeným jedlom, môže tehotnej žene obrátiť žalúdok. Ako zistím že som tehotná.
Je možné, že nevoľnosť, chute a nechuť k jedlu môžu pretrvávať počas celého tehotenstva. Našťastie, u mnohých žien sa príznaky približne v 13. alebo 14. týždni tehotenstva zmiernia. Dovtedy sa uistite, že sa stravujete zdravo, aby ste vy a vaše vyvíjajúce sa dieťa dostali potrebné živiny. Môžete sa o tom poradiť so svojím lekárom.
- Koľko mam vážiť na svoju výšku a na svoj vek
- Čo si zobrať do pôrodnice – kontrolný zoznam
- Ranné vstavanie – Ako ľahko vstať z postele
Vynechaná menštruácia – Ako zistím že som tehotná
Najzjavnejším skorým príznakom tehotenstva – a tým, ktorý väčšinu žien podnieti k tomu, aby si urobili tehotenský test – je vynechanie menštruácie. Ale nie všetky vynechané alebo oneskorené menštruácie sú spôsobené tehotenstvom. Ako otehotnieť – 7 tipov na rýchlejšie otehotnenie
Aj počas tehotenstva sa u žien môže vyskytnúť krvácanie. Ak ste tehotná, opýtajte sa svojho lekára, na čo by ste si mali dávať pozor pri krvácaní. Napríklad, kedy je krvácanie normálne a kedy je znakom naliehavosti?
Okrem tehotenstva existujú aj iné dôvody vynechania menštruácie. môže to byť to, že ste pribrali alebo schudli príliš veľa. Ďalšími možnosťami sú hormonálne problémy, únava alebo stres. Niektorým ženám vynechá menštruácia, keď prestanú užívať antikoncepčné tabletky. Ak však menštruácia mešká a existuje možnosť tehotenstva, možno si budete chcieť urobiť tehotenský test.
Ďalšie skoré príznaky tehotenstva
Tehotenstvo prináša zmeny vo vašej hormonálnej rovnováhe. A to môže spôsobiť ďalšie príznaky, medzi ktoré patria:
- časté močenie. U mnohých žien sa začína približne v šiestom alebo ôsmom týždni po počatí. Hoci to môže byť spôsobené infekciou močových ciest, cukrovkou alebo užívaním diuretík, ak ste tehotná, je to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené hormonálnou hladinou.
- Zápcha. Počas tehotenstva vám vyššie hladiny hormónu progesterónu môžu spôsobiť zápchu. Progesterón spôsobuje, že potrava prechádza črevami pomalšie. Na zmiernenie tohto problému pite veľa vody, cvičte a jedzte veľa potravín s vysokým obsahom vlákniny. Ako zistím že som tehotná
- Výkyvy nálad. Tie sú bežné najmä počas prvého trimestra. Súvisia tiež so zmenami hormónov.
- Bolesti hlavy a chrbta. Mnohé tehotné ženy uvádzajú časté mierne bolesti hlavy a iné pociťujú bolesti chrbta.
- Závraty a mdloby. Tie môžu súvisieť s rozširovaním ciev, nižším krvným tlakom a nižšou hladinou cukru v krvi.
- Tehotná žena môže mať všetky tieto príznaky, alebo môže mať len jeden či dva. Ak sa niektoré z týchto príznakov stanú obťažujúcimi, porozprávajte sa o nich so svojím lekárom, aby ste mohli vypracovať plán na ich kompenzáciu.