AKVARISTIKAAkvaristika

Chameleón jemenský: Chov a starostlivosť

Ak hľadáte zaujímavého domáceho maznáčika, ktorý bude určite upútať pozornosť každého návštevníka, chameleón jemenský (Chamaeleo calyptratus) môže byť tou správnou voľbou. Tento druh veľkého chameleóna je pôvodom z hornatých oblastí Jemenu a Saudskej Arábie a je jedným z najobľúbenejších druhov chameleónov chovaných ako terarijné zvieratá. Jeho typickými znakmi sú vysoká prilba a výrazný hrdelný hrebeň.

 

Chameleón jemenský

Chameleón jemenský

 

Chameleón jemenský je samotársky tvor, ktorý sa dožíva veku piatich až sedem rokov. Jeho potravou sú hmyz, mláďatá drobných stavovcov a občas aj rastlinná strava. V chovateľskej praxi sa tento druh chameleóna ukázal ako relatívne nenáročný na starostlivosť, no pred kúpou si treba uvedomiť jeho nároky na prostredie a teplotu. Ak sa vám však podarí vytvoriť mu vhodné podmienky, môže byť chameleón jemenský skvelým spoločníkom a krásnou ozdobou vášho domova.

Chov a starostlivosť

Chov a starostlivosť

 

Ak sa rozhodnete chovať si chameleóna jemenského, musíte mu zabezpečiť vhodné prostredie a starostlivosť.

Terárium

Terárium pre chameleóna jemenského by malo byť dostatočne veľké, aby sa v ňom mohol pohybovať a cítiť sa pohodlne. Pre jedného jedinca odporúčame terárium o rozmere minimálne 60 x 60 x 100 cm. Ak chcete chovať skupinu jedného samca a viacerých samic, terárium musí byť oveľa väčšie – minimálne 100 x 80 x 120 cm. V teráriu by mali byť umiestnené minimálne dva teplotné zdroje na lokálny výhrev, aby sa chameleón mohol vyhriať podľa potreby.

Teplota a vlhkosť

Chameleón jemenský potrebuje teplotu okolo 28-32 °C vo dne a okolo 20-24 °C v noci. Teplota by mala byť meraná teplomerom, ktorý by mal byť umiestnený v rôznych častiach terária, aby ste mohli sledovať teplotné zóny. Vlhkosť by mala byť udržiavaná okolo 50-70%. Na udržanie vlhkosti môžete do terária umiestniť vodnú nádržku alebo sprejovač.

UVB osvetlenie

Chameleón jemenský potrebuje UVB osvetlenie na syntézu vitamínu D3, ktorý pomáha pri vstrebávaní vápnika. UVB lampy by mali byť umiestnené nad teráriom a mali by byť menené každých 6-12 mesiacov, pretože ich účinnosť klesá s časom.

Substrát, rastliny, větve a listy

Ako substrát môžete použiť napríklad kokosovú zem alebo mach. V teráriu by mali byť umiestnené aj rôzne rastliny, ako napríklad fíkusy, dracény alebo bromélie. Chameleón jemenský potrebuje aj větve a listy, na ktorých sa môže schovať alebo si na nich odpočinúť.

Octomilky

Chameleón jemenský môže byť napadnutý octomilkami, ktoré sa môžu usadiť na jeho koži a spôsobiť mu problémy. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať jeho kožu a prípadne ho ošetrovať proti octomilkám.

S dodržaním týchto základných pravidiel a starostlivosti by ste mali mať zdravého a šťastného chameleóna jemenského.

Anatómia a fyziológia Chameleón jemenský

Chameleón jemenský Anatómia a fyziológia

 

Chameleón jemenský (Chamaeleo calyptratus) je veľký chameleón, ktorý sa vyznačuje svojou vysokou prilbou a výrazným hrdelným hrebenom. Oči sú umiestnené na bočných stranách hlavy a môžu sa pohybovať nezávisle od seba. Tento druh chameleóna má dlhý jazyk, ktorý môže byť až dvakrát dlhší ako celé telo. Jazyk mu slúži na lovenie koristi, ktorú rýchlo vystrelí z úst.

Samci vs samice

Tak samci a samice chameleóna jemenského sa líšia vo veľkosti a farbe. Samci sú väčší ako samice a majú výraznejšiu prilbu a hrdelný hrebeň. Ich farba môže byť nápadnejšia a kontrastnejšia ako u samíc. Samice majú tendenciu byť menej farebné a majú menšiu prilbu a hrdelný hrebeň.

Chameleón jemenský má päť prstov na každej končatine, ktoré sú usporiadané do dvoch skupín. Prsty na prednej končatine sú usporiadané do skupiny dvoch a skupiny troch. Prsty na zadnej končatine sú usporiadané do skupiny dvoch a skupiny dvoch s výnimkou paleca, ktorý je usporiadaný samostatne. Chvost chameleóna jemenského je dlhý a silný a slúži mu na udržanie rovnováhy a na komunikáciu s ostatnými chameleónmi.

Hřeben chameleóna jemenského je výrazný a rozprestiera sa od hlavy až po chvost. U samcov je hřeben väčší a výraznejší ako u samic. Hřeben slúži na komunikáciu s ostatnými chameleónmi a môže byť aj indikátorom zdravia a pohody zvieraťa.

Chameleón jemenský má schopnosť meniť farbu svojej kože, aby sa prispôsobil svojmu prostrediu a skryl sa pred predátormi alebo zaujal pozornosť samice. Farba kože sa mení pomocou pigmentov v koži, ktoré sa môžu rozšíriť alebo zúžiť. Tento druh chameleóna môže meniť farbu od zelenej až po žltú, oranžovú a červenú.

To je všetko o anatómii a fyziológii chameleóna jemenského.

Potrava Chameleón jemenský

Potrava Chameleón jemenský

 

Pre Chameleóna jemenského je typické, že je veľmi žravý a jeho jídelníček obsahuje rôzne druhy potravy. Primárnou zložkou jeho potravy je hmyz, najmä cvrčky, ale aj pavúky, mouchy, brouky, sarančatá, kobylky, šváby a ďalšie druhy hmyzu. Pri výbere hmyzu je dôležité zohľadniť veľkosť chameleóna, aby bol hmyz dostatočne malý na to, aby ho mohol požrať.

Okrem hmyzu môže chameleón jemenský konzumovať aj rastlinnú potravu, ako sú zelené listy, kvety a plody. Avšak, rastlinná potrava by mala byť len doplnkovou súčasťou jeho stravy a nemala by tvoriť väčšinu jeho denného príjmu.

Je dôležité dbať na to, aby bol jeho jídelníček pestrý a dostatočne vyvážený. Chameleón jemenský potrebuje dostatok vitamínov a minerálov, ktoré môžu byť získané aj z rôznych druhov potravy.

V prípade, že sa rozhodnete chovať chameleóna jemenského, mali by ste sa o jeho stravu starostlivo starať a zabezpečiť mu dostatok potravy, aby bol zdravý a vitálny. Exotické domáce zvieratá – 10 najlepších

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie

 

Ak máte samičku chameleóna jemenského, ktorá už dosiahla pohlavnej dospelosti (6-7 mesiacov), môžete na nej začať pozorovať zmeny v chovaní a zafarbení, ktorými vábi samcov. Ak sa párime, samica nakladá vajíčka do 45 dní po párení, v závislosti na jej veku a zdravotnom stave.

Vajíčka sa zahrabávajú do zeme a po 5 mesiacoch sa líhnú mláďatá. Znáška obsahuje 20 až 60 kožovitých vajec s váhou okolo 1 gramu, v dĺžke a šírke približne 17 x 11 mm. Oplodnené vajíčka sú biele, pevné a nafúknuté.

Gravidita trvá asi 4 až 6 týždňov a samica môže znášať vajíčka viackrát do roka. Počas gravidity sa samica stane menej aktívnou a môže sa stať agresívnou voči ostatným chameleónom v teráriu.

Ak chcete mať úspešné rozmnožovanie, je dôležité mať vhodné podmienky v teráriu. Teplota a vlhkosť by mali byť stabilné a vajíčka by mali byť zahrabané do vlhkej pôdy. Mláďatá by mali byť umiestnené v samostatnom teráriu, aby sa predišlo agresii starších chameleónov.

Je dôležité venovať pozornosť aj správnemu kŕmeniu gravidnej samice a mláďat. Samica by mala dostávať dostatok živín a vitamínov, aby podporila rast a vývoj vajec. Mláďatá by mali byť kŕmené malými kŕdľami cvrčkov a iného hmyzu, ktorý je pre nich vhodný. Exotické zviera: 6 druhov ktoré neuveríte že existujú

Areál rozšírenia a ochrana

Areál rozšírenia a ochrana

 

Chameleón jemenský (Chamaeleo calyptratus) je druh veľkého chameleóna, ktorý obýva hornaté oblasti Jemenu a Saudskej Arábie. Tento druh zvierat žije samotársky a dožíva sa veku piatich rokov. Chameleón jemenský je typický svojou vysokou přilbou a výrazným hrdelním hřebenom.

V súčasnosti je chameleón jemenský chránený podľa dohovoru CITES, ktorý zabezpečuje reguláciu obchodu so zvieratami. Tento druh chameleóna je zaradený v prílohe II CITES, čo znamená, že obchod s ním je povolený, ale podlieha určitým obmedzeniam. Preto je dôležité, aby sa zabezpečila jeho udržateľná ochrana v jeho prirodzenom prostredí.

Podľa IUCN je chameleón jemenský považovaný za najmenej dotknutý druh, teda nie je v súčasnosti ohrozený vyhynutím. Preto je dôležité, aby sme sa snažili zachovať jeho prirodzené prostredie a minimalizovať negatívny vplyv ľudských aktivít na jeho životné prostredie.

Ak sa rozhodnete chovať chameleóna jemenského ako domáce zviera, je dôležité, aby ste mali dostatok skúseností s chovom plazov a šupinatých zvierat. Pretože chameleón jemenský je samotársky druh, je dôležité zabezpečiť mu dostatočný priestor a vhodné prostredie, kde sa bude cítiť pohodlne. Dôležité je tiež zabezpečiť mu dostatok potravy a vody, a pravidelne ho kontrolovať na príznaky chorôb. Top 10 zvierat vhodných pre vaše deti

Záver Chameleón jemenský

 

Záver Chameleón jemenský

 

 

V tomto článku sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o chameleónovi jemenskom. Tento druh chameleóna je veľmi obľúbený ako terárijné zviera a jeho chov je možný aj pre začiatočníkov.

Vyskytuje sa v hornatých oblastiach Jemenu a Saudskej Arábie a jeho potravou sú hmyz, drobné stavovce a rastliny. Dospelý samec môže dorásť až do dĺžky 45 cm, samice majú menšie rozmery a žijú kratšie ako samci.

Pri chove chameleóna jemenského je dôležité zabezpečiť mu vhodné prostredie, kde sa bude cítiť pohodlne a bude mať dostatok priestoru na pohyb. Je potrebné sa tiež o neho pravidelne starať a zabezpečiť mu primeranú stravu. Šampón na vlasy

Ak sa rozhodnete pre chov chameleóna jemenského, nezabudnite sa najskôr dôkladne informovať o jeho nárokoch na prostredie a starostlivosť. Sledujte jeho správanie a zdravotný stav a v prípade akýchkoľvek problémov sa obráťte na odborníka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button