ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo je dobré na hlasivky – 10 tipov pre zdravý hlas

Čo je dobré na hlasivky – 10 spôsobov, ako si udržať zdravý a silný hlas. Či už v práci, pri starostlivosti o zaneprázdnenú rodinu alebo pri telefonovaní s mamou – hlas používame neustále. Väčšina z nás sa nad svojím hlasom ani príliš nezamýšľa, kým ho dočasne nestratíme kvôli chorobe.

 

Váš hlas zohráva v každodennom živote dôležitú úlohu, ale je ľahké považovať ho za samozrejmosť.

 

Čo je dobré na hlasivky

 

Čo je dobré na hlasivky

 

Hlas často strácame po silnom prechladnutí, ktoré sa vyvinie do laryngitídy, ktorú môže sprevádzať silný kašeľ a chrapot. Čo je dobré na hlasivky. Väčšinou sa náš hlas po niekoľkých dňoch obnoví. Raz za čas však chrapot nezmizne – čo vedie k tomu, že hlas znie nízko a chrapľavo a v konečnom dôsledku poškodzuje naše hlasivky. Často krát môže tento problém vyriešiť odpočinok, ale pretože náš život musí pokračovať (konferenčné hovory, futbalové zápasy a veselé hodiny v hlučných baroch), chrapľavý hlas môže pretrvávať.

 

Dočasný chrapot sa vyskytuje takmer u každého a takmer 20 % populácie má určitý stupeň chronickej hlasovej dysfunkcie. Čo je dobré na hlasivky. Toto číslo sa dramaticky zhoršuje pri povolaniach náročných na hlas. Školskí učitelia uvádzajú problémy s hlasom v 60 % prípadov počas svojho života a 11 % v danom období.

 

Nezabúdajte, že váš celkový zdravotný stav bude mať veľa spoločného so zdravím vášho hlasu. Ľudia, ktorí sa dobre stravujú, sledujú svoju hmotnosť, minimalizujú alkohol a cvičia, budú mať výdrž a silu na podporu svojho hlasu.

 

Na zachovanie a ochranu vášho hlasu navrhujeme tieto jednoduché tipy na udržanie zdravých hlasiviek:

 

Skutočne sa počúvajte

 

Skutočne sa počúvajte

 

Chrapľavosť môže znamenať niečo tak jednoduché, ako je alergia, alebo niečo vážne, ako je rakovina hrtana. Ak vaše zachrípnutie trvá dlhšie ako niekoľko týždňov, najmä ak fajčíte alebo ak nemáte iné príznaky podobné prechladnutiu, objednajte sa k hlasovému špecialistovi. Sledujte svoj hlas. Ak je váš hlas chrapľavý alebo vás v dôsledku nadmerného používania začne škriabať v hrdle, čo najviac si odpočiňte od hlasu – a pite vodu, aby ste si pomohli premastiť hlasivkové záhyby.

 

Prestaňte fajčiť

 

Prestaňte fajčiť

 

Tabak, nikotín, chemikálie a vdychované teplo môžu spôsobiť zápal a opuch a spôsobiť rakovinu úst, nosa, hrdla a pľúc. Prestaňte žuť tabák a prestaňte fajčiť. Je to škodlivé pre vaše zdravie z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Ako prestať fajčiť, 13 najúčinnejších rád.

 

Nedovoľte, aby vás pitie alkoholu vysušovalo

 

Nedovoľte, aby vás pitie alkoholu vysušovalo

 

Alkohol a kofeín pite s mierou, pretože ich dehydratačné účinky môžu namáhať vaše hlasivkové záhyby. Na každú šálku kávy alebo alkoholického nápoja, ktorý vypijete, vypite jeden pohár vody, aby ste predišli dehydratácii. Ako prestať piť alkohol : 14 účinných rád.

 

Znížte hlasitosť

 

Znížte hlasitosť

 

Dávajte si pozor, keď kričíte pri hrách. Vyhnite sa kriku, hlasnému povzbudzovaniu a rozprávaniu pri veľmi hlasnom zvuku, pretože zbytočne zaťažujú hlasivkové záhyby a niekedy môžu poškodiť hlas. Ak musíte kričať, kričte krátko. Použite trochu hlasný hlas a potom ho vráťte na konverzačnú úroveň. Pozdrav na dobrú noc

 

Zahrejte hlasivky – Čo je dobré na hlasivky

 

 Čo je dobré na hlasivky

 

Predtým, ako začnete učiť, prednášať alebo spievať, urobte si strečing krku a ramien, chvíľu si brnkajte alebo kĺzajte od nízkych tónov k vysokým, pričom používajte rôzne samohlásky.

 

Získajte úľavu pri refluxe – Čo je dobré na hlasivky

 

Získajte úľavu pri refluxe - Čo je dobré na hlasivky

 

Kyseliny, ktoré sa dostávajú zo žalúdka do hrdla, môžu poškodiť hlasivkové záhyby. Medzi príznaky refluxu kyselín patrí časté pálenie záhy, zlá chuť v ústach ráno, časté nadúvanie alebo grganie, hrča v zadnej časti hrdla a časté zachrípnutie. Pomoc vyhľadajte u odborníka.

 

Nevynucujte si to – Čo je dobré na hlasivky

 

Nevynucujte si to - Čo je dobré na hlasivky
Čo je dobré na hlasivky

 

Keď chraptíte v dôsledku laryngitídy, prechladnutia alebo chrípky, zvoľnite. Vyhnite sa hlasnému alebo zdĺhavému rozprávaniu a nenamáhajte hlas a dokonca ani spevu, kým sa nebudete cítiť lepšie.

 

Bojujte s nutkaním vyčistiť si hrdlo

 

Bojujte s nutkaním vyčistiť si hrdlo

 

Vyhnite sa častému čisteniu hrdla a prudkému kašľaniu, keď máte prechladnutie. Namiesto toho sa pokúste popíjať vodu alebo sa starať o kvapky proti kašľu.

 

Doprajte mu odpočinok – Čo je dobré na hlasivky

 

Čo je dobré na hlasivky

 

Ak ste príliš veľa alebo príliš hlasno rozprávali, nechajte chvíľu rozprávať niekoho iného. Váš hlas sa vám poďakuje. Vyskúšajte chladnú, čistú vodu. Pitie veľkého množstva vody vždy pomáha premazať hlasivkové záhyby.

 

Prečo je silný hlas taký dôležitý

 

Váš hlas je silný a vo vašom živote zohráva zásadnú úlohu.

Napríklad vedci skúmali hlasové rozpätie mužov a žien v scenároch dvorenia. Výsledky ukázali, že muži a ženy menia silu, tón a výšku hlasu, keď sa rozprávajú s príslušníkmi opačného pohlavia, ktorí sa im zdajú atraktívni. Iná štúdia ukazuje, že počúvanie hlasu matky pomáha rozvíjať mozog predčasne narodeného dieťaťa.

Okrem bežného každodenného používania môžu váš hlas namáhať aj podujatia, ako sú športové zápasy alebo koncerty, kde fandíte a hovoríte nahlas. Je skutočne možné, že si pomliaždite hlasivkové záhyby, čo môže vytvoriť jazvu a môže mať za následok, že váš hlas bude znieť menej jasne.

Ak ste človek, ktorý sa živí používaním hlasu, možno by stálo za to absolvovať niekoľko lekcií hlasovej výchovy buď prostredníctvom rečového (hlasového) patológa, alebo učiteľa spevu. Môžu vás naučiť techniky na zlepšenie hlasovej účinnosti a zníženie únavy. Čo je dobré na kŕčové žily.

 

Kedy sa treba starať o svoj hlas

 

  • Krátke obdobia chrapotu po infekcii dýchacích ciest alebo po dlhom či hlasnom používaní hlasu nie sú nezvyčajné. Pri určitom hlasovom odpočinku by mali v krátkom čase ustúpiť.
  • Ak váš chrapot trvá dlhšie ako dva alebo tri týždne a postupne sa nezlepšuje, najmä ak fajčíte alebo nemáte príznaky podobné prechladnutiu, navštívte svojho lekára.
  • V prípade výrazného znepokojenia vás váš lekár pravdepodobne odošle k odborníkovi , ktorý je špeciálne vyškolený na diagnostiku a liečbu problémov hrtana.
  • Našťastie, aj pri dlhotrvajúcom zachrípnutí sú skutočne znepokojujúce alebo život ohrozujúce stavy zriedkavé a liečba je zvyčajne účinná. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Z dlhodobého hľadiska, ak budete mať zdravý životný štýl a k starostlivosti o hlas budete pristupovať rovnako ako k celkovému zdraviu a pohode, udržíte si hlas silný a vitálny.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button