ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo je dobré na kŕčové žily – 10 domácich typov

Kŕčové žily vznikajú, keď sú žily opuchnuté a zväčšené. U niektorých ľudí môžu spôsobovať bolesť a nepohodlie. K zníženiu výskytu a bolesti kŕčových žíl môže pomôcť celý rad domácich liečebných postupov.

 

Čo je dobré na kŕčové žily

 

Čo je dobré na kŕčové žily
Čo je dobré na kŕčové žily

 

Približne 20 percent dospelých sa niekedy stretne s kŕčovými žilami. Na tento stav existuje niekoľko lekárskych postupov, hoci človek môže vyskúšať aj prírodné domáce prostriedky na zmiernenie príznakov. V tomto článku sa pozrieme na 10 prírodných spôsobov domácej liečby kŕčových žíl.

 

Čo sú kŕčové žily?

 

Čo sú kŕčové žily

 

Kŕčové žily môžu vzniknúť, keď sa oslabia malé chlopne v žilách. Tieto chlopne zvyčajne zastavujú spätný tok krvi cez žily, a keď sú poškodené, krv sa môže v žilách hromadiť. To spôsobuje pokrútené a opuchnuté žily, ktoré sú aj veľmi viditeľné.

 

Kŕčové žily môžu byť nápadné vďaka svojmu tmavomodrému alebo fialovému vzhľadu, často tiež vystupujú spod kože.

 

Medzi ďalšie príznaky kŕčových žíl patria:

 

príznaky kŕčových žíl

 

 • pocit pálenia alebo pulzovania v nohách
 • nepríjemný pocit ťažkých alebo bolestivých nôh
 • svalové kŕče, ktoré môžu byť výraznejšie v noci
 • opuchy nôh a členkov
 • suchá alebo svrbivá koža, ktorá sa zdá byť tenšia v mieste kŕčových žíl

 

Desať domácich postupov na liečbu kŕčových žíl

 

Ak má človek kŕčové žily, môže vyskúšať nasledujúce domáce prostriedky, ktoré mu pomôžu zvládnuť tento stav a zlepšiť príznaky:

 

1. Cvičenie

 

Pravidelné cvičenie podporuje lepší krvný obeh v nohách, čo pomáha vytláčať krv, ktorá sa nahromadila v žilách. Cvičenie tiež pomáha znižovať krvný tlak, ktorý je ďalším faktorom prispievajúcim ku vzniku kŕčových žíl.

 

Cvičenia s nízkou záťažou pomáhajú naštartovať lýtkové svaly bez nadmernej záťaže. Medzi účinné cvičenia s nízkou záťažou patria:

 

 • plávanie
 • chôdza
 • bicyklovanie

 

2. Kompresné pančuchy

 

Kompresívne pančuchy sú dostupné vo väčšine lekární a môžu pomôcť tým, že vyvíjajú tlak na nohy. To pomáha svalom a žilám presúvať krv smerom k srdcu.

 

Štúdia z roku 2018 zistila, že ľudia, ktorí používali kompresívne pančuchy s tlakom 18 až 21 mmHg na kolená počas jedného týždňa, zaznamenali zníženie bolestí spojených s kŕčovými žilami.

 

3. Rastlinné výťažky

 

Prehľadová štúdia z roku 2006 naznačuje, že extrakt z pagaštanu konského, Aesculus hippocastanum L., môže pomôcť znížiť bolesť, ťažkosť a svrbenie nôh u ľudí s chronickou žilovou nedostatočnosťou, ktorá je hlavnou príčinou kŕčových žíl. Aesculus hippocastanum L. je možné zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou a na internete.

 

Prehľadová štúdia z roku 2010 uvádza že výťažok z morskej borovice Pinus maritima a výťažok z mätonohu Ruscus aculeatus môžu znížiť opuchy nôh alebo edémy, ktoré sú často spojené s kŕčovými žilami. Ruscus aculeatus sa dá kúpiť v obchodoch so zdravou výživou a online.

 

Rastlinné výťažky a esenciálne oleje by sa mali pred lokálnym použitím riediť v nosných olejoch alebo používať v difuzéri na aromaterapiu.

 

4. Zmeny v stravovaní – Čo je dobré na kŕčové žily

 

Čo je dobré na kŕčové žily

 

Slané potraviny alebo potraviny bohaté na sodík môžu spôsobiť zadržiavanie vody v tele, takže obmedzenie slaných potravín môže minimalizovať zadržiavanie vody. Potraviny s vysokým obsahom draslíka môžu pomôcť znížiť zadržiavanie vody.

 

Medzi potraviny s vysokým obsahom draslíka patria:

 

 • mandle a pistácie
 • šošovica a biela fazuľa
 • zemiaky
 • listová zelenina
 • niektoré ryby, napríklad losos a tuniak

Potraviny s vlákninou pomáhajú udržiavať črevá v pohybe a zabraňujú zápche. To môže byť dôležité, pretože napínanie môže zhoršiť alebo zhoršiť stav poškodených chlopní.

 

Medzi potraviny s vysokým obsahom vlákniny patria:

 

Ľudia s nadváhou majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu kŕčových žíl, preto zhodenie nadbytočných kilogramov môže znížiť tlak na žily a zmierniť opuchy a nepríjemné pocity.

 

5. Jedzte viac flavonoidov

 

Pridávanie potravín, ktoré obsahujú flavonoidy, môže tiež pomôcť človeku zmenšiť kŕčové žily. Flavonoidy zlepšujú krvný obeh, vďaka čomu krv prúdi a je menej pravdepodobné, že sa bude v žilách hromadiť. Pomáhajú tiež znižovať krvný tlak v tepnách a môžu uvoľňovať cievy, čo všetko môže znížiť kŕčové žily.

 

Medzi potraviny, ktoré obsahujú flavonoidy, patria:

 

 

6. Bylinné lieky – Čo je dobré na kŕčové žily

 

 

Čo je dobré na kŕčové žily

 

Perorálne užívanie extraktu z jadierok hrozna, Vitis vinifera, môže pomôcť znížiť opuchy dolných končatín a ďalšie príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti, hoci v súčasnosti existujú len obmedzené dôkazy o jeho účinnosti.

 

Osoba, ktorej sú predpísané lieky na zrážanie krvi, by sa mala vyhnúť užívaniu extraktu z hroznových jadierok ako doplnku stravy, pretože môže interagovať s liekmi a zvýšiť riziko krvácania.

 

7. Vyberte si neobmedzujúce oblečenie

 

Nosenie priliehavého oblečenia môže obmedziť prietok krvi. Človek môže zistiť, že jeho krvný obeh sa zlepší, ak bude nosiť voľné oblečenie, ktoré neobmedzuje prívod krvi do dolnej časti tela.

 

Pri kŕčových žilách na nohách môže pomôcť aj nosenie plochej obuvi namiesto vysokých podpätkov.

 

8. Udržujte nohy vo zvýšenej polohe

 

Udržiavanie nôh vo zvýšenej polohe, ideálne v rovnakej výške ako srdce alebo nad ním, pomôže zlepšiť krvný obeh. Zníži sa tým tlak v žilách nôh a gravitácia pomôže krvi plynulo prúdiť späť do srdca.

 

Človek by sa mal snažiť mať nohy vyvýšené, ak bude dlhší čas sedieť, napríklad počas práce alebo odpočinku.

 

9. Masáž

 

Jemné masírovanie postihnutých oblastí môže pomôcť udržať krv v žilách. Človek môže pre optimálny účinok používať jemné masážne oleje alebo hydratačný krém.

 

10. Pokračujte v pohybe Čo je dobré na kŕčové žily

 

Vyhnite sa dlhému sedeniu. Ak musí človek pri práci dlho sedieť, mal by sa snažiť vstať a často sa hýbať alebo meniť polohu, aby udržal plynulý tok krvi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button