Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Dalmatínsky pes: Charakteristika a starostlivosť

Dalmatínsky pes je jedno z najznámejších plemien psov na svete. Toto plemeno sa vyznačuje bielou srstou s čiernymi alebo pečeňovohnedými bodkami. Dalmatínsky pes má dlhú históriu a bol používaný ako kočiarový pes, ale aj ako spoločník a strážny pes.

 

Dalmatínsky pes

 

Dalmatínsky pes

 

Typickým znakom dalmatínskeho psa sú jeho bodky, ktoré sú charakteristické pre toto plemeno. Šteniatka sa rodia bez bodiek a bodky sa objavia na ich tele až po niekoľkých dňoch. Dalmatínsky pes je stredne veľký až veľký pes, ktorý je dobre osvalený a má elegantný krk. Toto plemeno je veľmi aktívne a má vysokú vytrvalosť, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre turistov a bežcov.

Dalmatínsky pes má svoje korene v Európe a bol šľachtený najmä v Spojenom kráľovstve. Toto plemeno sa vyznačuje svojou inteligenciou a ľahko sa učí nové veci. Dalmatínsky pes je vhodný pre aktívnych majiteľov, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie.

 

História

 

História

 

Dalmatínsky pes patrí medzi najstaršie známe plemená a ich vzhľad zmenil iba neveľmi. Už v hrobkách starých egyptských faraónov sa objavujú nápadne bodkovaní psi, ale s postavou chrta. Je možné, že sa už títo psi podieľali na vzniku plemena Dalmatínsky pes.

Možno usudzovať, že dalmatínsky pes bezpochyby pochádza z Dalmácie, krajiny, ktorá sa nachádza v súčasnosti na území Chorvátska. A predsa sú o jeho pôvode pochybnosti. Patrí medzi najstaršie známe plemená, ktoré zmenilo svoj vzhľad len minimálne.

Prvý štandard plemena bol vyhlásený už v roku 1860, ale história tejto rasy siaha oveľa viac do minulosti. Strakaté psy s postavou chrta boli vyobrazené už na nástenných maľbách v hrobkách egyptských faraónov, neskôr kočovali s potulnými kapelami Rómov alebo sa plavili s námorníkmi na ich lodiach.

 

Dalmatínsky pes bol cielene šľachtený najmä v Európe, kde sa stal populárnym nielen pre svoj vzhľad, ale aj pre svoje vynikajúce vlastnosti. Dnes je toto plemeno známe po celom svete a často sa využíva aj na filmových plátnach. V roku 1991 bol Dalmatínsky pes oficiálne uznaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a má pridelené číslo 153.

Jedným z najznámejších dalmatínskych psov na Slovensku je Ch Jasper Straciatella, ktorý získal titul Najkrajší pes Slovenska v roku 2011.

Všeobecný popis

 

Všeobecný popis

 

Dalmatínsky pes je veľký, robustný pes s krátkou, hustou a tvrdou lesklou srsťou. Jeho najvýraznejšou fyzickou charakteristikou sú bodky, ktoré sa nachádzajú na bielom pozadí. Farba bodiek môže byť čierna alebo hnedá. Dalmatínsky pes má širokú a hlbokú hrudnú kosť, ktorá mu umožňuje byť vytrvalým psom.

Tento pes má primeranú veľkosť hlavy s mocným, ale nie končitým ňucháčom. Jeho oči sú stredne veľké, guľaté a jasné, pri čiernobodkovaných tmavé, pri hnedobodkovaných hnedé až jantárové. Jeho uši sú vysoko a široko nasadené, stredne veľké a priliehajúce k hlave, zaokrúhlené.

Dalmatínsky pes je považovaný za inteligentného, chápavého a učenlivého psa. Potrebuje veľa pohybu a je obľúbený ako športový spoločník. Jeho prirodzenou schopnosťou je sprevádzanie kočov. Jeho temperament je primerane živý a temperamentný.

Charakteristika plemena Dalmatínsky pes

 

Charakteristika plemena Dalmatínsky pes

 

Dalmatínsky pes je veľmi inteligentné a energické psie plemeno. Je to lovecký pes, ktorý bol pôvodne chovaný na poľovníctvo a neskôr sa stal populárnym ako spoločenský pes. Jeho typickým znakom sú biela srsť s čiernymi alebo pečeňovohnedými bodkami, ktoré sa nemajú zlievať. Šteniatka sa rodia bez škvŕn, tie sa objavujú na tele až na 10. až 14. deň života.

Dalmatínsky pes má veľmi veselú povahu a je veľmi citlivý na náladu svojho majiteľa. Je to veľmi čulé a živé plemeno, ktoré sa ľahko vychováva a cvičí. Je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a miluje spoločnosť ľudí. Dalmatínec sa veľmi dobre hodí ako rodinný pes a je ideálnym spoločníkom pre veľmi aktívnych ľudí.

Dalmatínsky pes je veľmi výkonný a rýchly pes, ktorý má nekonečnú energiu. Je to pes, ktorý sa narodil pre beh, preto potrebuje veľa pohybu a aktivity. Je veľmi vhodný pre ľudí, ktorí majú radi beh, cyklistiku alebo iné aktivity na čerstvom vzduchu. Dalmatínec sa veľmi dobre hodí aj pre agility a výstavný postoj.

 

V chove dalmatínskeho psa je dôležité dodržiavať štandard plemena, ktorý určuje vzhľad a charakteristiky psa. Dalmatínsky pes je veľmi populárne psie plemeno a je chovaný po celom svete. Vo všeobecnosti je to zdravé plemeno, ale môže byť náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako napríklad slepota alebo problémy s obličkami.

 

Výška a hmotnosť

 

Výška a hmotnosť

 

Dalmatínsky pes je stredne veľké plemeno, ktoré dosahuje kohútikovú výšku od 54 do 59 cm pre sučky a 56 až 61 cm pre psy. Hmotnosť dalmatínskeho psa sa pohybuje v rozmedzí od 24 do 32 kg.

Výška a hmotnosť dalmatínskeho psa je veľmi dôležitá, pretože toto plemeno bol pôvodne chované na behanie vedľa kočiarov a lovenie zveri. Preto je dôležité, aby bol pes dostatočne vysoký a svalnatý, aby udržal krok s kočiarom alebo zverou.

V porovnaní s inými plemenami, dalmatínsky pes má pomerne veľkú výšku a hmotnosť. Je to však výhoda, pretože mu umožňuje byť rýchlym a vytrvalým psom. Je to tiež veľmi silný pes, ktorý môže ťahať ťažké bremená a byť vynikajúcim spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú psa na behanie alebo cvičenie.

Výška a hmotnosť dalmatínskeho psa môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, ako sú genetika, výživa a cvičenie. Je dôležité, aby majiteľia dalmatínskeho psa poskytovali svojmu psovi dostatočnú výživu a cvičenie a aby sa uistili, že pes má správnu váhu a kondíciu.

 

Farba a Srsť Dalmatínsky pes

 

Dalmatínsky pes je známy pre svoju charakteristickú bielu srsť pokrytú bodkami. Základná farba srsťou tohto plemena je biela, pričom bodky môžu byť čierne alebo pečeňovohnedé. Tieto bodky sú rôznej veľkosti a môžu sa vytvárať už od mladosti psa. Krátkosrsté plemená psov : 15 plemien krátkosrstých psov

Srsť dalmatínskeho psa je krátka, hustá a tvrdá. Hoci má jemnú srsť, nie je práve mäkká. Táto srsť je lesklá a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť.

Farba a srsť sú dôležitými znakmi tohto plemena. Dalmatínsky pes je jedným z mála plemien, kde sa základná farba srsťou líši od bodiek. Táto charakteristika robí toto plemeno veľmi ľahko rozpoznateľným a populárnym.

Pri farbení srsťou sa vyskytujú rôzne farbiarske mutácie, ktoré môžu ovplyvniť farbu bodiek. Všetky tieto mutácie však neovplyvňujú základnú farbu srsťou, ktorá zostáva biela.

 

Celkovo, farba a srsť dalmatínskeho psa sú dôležitými znakmi tohto plemena. Jeho krátka, hustá a tvrdá srsť s charakteristickými bodkami robí toto plemeno veľmi populárnym a ľahko rozpoznateľným. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Výcvik

 

Dalmatínsky pes je inteligentné plemeno a je schopný naučiť sa mnoho trikov a príkazov. Výcvik dalmatína by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa zabránilo tvrdohlavosti a úmyselnej hluchote.

Pri výcviku je dôležité začať čo najskôr, aby sa pes naučil správne správanie a príkazy. Dobrým spôsobom na začatie výcviku s dalmatínom je osvojenie si základných príkazov ako sedni, ďalej, bližšie, stoj, lehni a podobne.

Dalmatínec má vrodený talent pre poľovný výcvik, a preto by sa mal výcvik prispôsobiť jeho prirodzeným schopnostiam. Agility a coursing sú tiež skvelými spôsobmi, ako udržať dalmatína v kondícii a zlepšiť jeho koordináciu.

Dalmatínsky pes môže byť tiež využitý v služobnom výcviku, ako napríklad v canisterapii alebo pachových prácach. Je dôležité, aby bol výcvik prispôsobený jeho individuálnym potrebám a schopnostiam.

Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa zabránilo tvrdohlavosti a úmyselnej hluchote. Použitie pozitívnej posilňovacej metódy, ktorá zahŕňa odmenu za správne správanie, je najlepší spôsob, ako dosiahnuť úspech v tréningu dalmatína. Ako si vybrať správneho psa do života – Návod ako si vybrať

Povaha Dalmatínsky pes

 

Dalmatínsky pes je priateľské a dobromyseľné plemeno so živou a veselou povahou. Je to inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa ľahko vychováva a cvičí. Dalmatínec je veľmi čulý a vnímavý pes, ktorý sa veľmi dobre hodí ako rodinný pes.

Dalmatínec má priateľský vzťah k deťom a rád sa hrá s nimi. Je to aktívne plemeno, ktoré má radi pohyb a zábavu. Dalmatínec sa veľmi dobre hodí pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú športu a vychádzkam.

Dalmatínec sa tiež veľmi dobre hodí pre bytové prostredie, pretože je od prírody čistotný a nemá tendenciu ničiť veci v byte. Je to plemeno, ktoré sa dobre vychádza s inými zvieratami a ľuďmi.

Všetky tieto vlastnosti robia z dalmatínskeho psa skvelého spoločníka pre každú rodinu, ktorá má radi aktívny a zábavný život.

 

Zdravotné problémy

 

Dalmatínsky pes má relatívne dlhú dĺžku života, no môže mať sklon k určitým zdravotným problémom. Nie u všetkých týchto psov sa tieto podmienky vyvinú, ale je dôležité, aby majitelia o nich vedeli skôr, ako si kúpia jedno z týchto šteniat.

Podľa [da] sú najbežnejšie zdravotné problémy tohto plemena hluchota, urolitiáza, juvenilná nefropatia, torzia žalúdka, Addisonová choroba, alergie a kožné ochorenia.

Hluchota sa vyskytuje u približne 10-12% dalmatínskych psov a je dedičná. Preto by sa malo pri výbere šteniat dbať na to, aby boli rodičia testovaní na sluch.

Urolitiáza sa prejavuje tvorbou kameňov v močových cestách a močovom mechúre. Toto ochorenie je u dalmatínskych psov častejšie ako u iných plemien a môže byť spôsobené vysokým obsahom močoviny v krvi a moči.

Juvenilná nefropatia je ochorenie obličiek, ktoré sa prejavuje u mladých psov. Symptómami sú zvyčajne zvýšená spotreba vody, časté močenie a zmena chuti k jedlu.

Torzia žalúdka je akútna stav, ktorá môže byť spôsobená nadmerným príjmom potravy alebo vody, alebo príliš rýchlym cvičením po jedle. Príznaky zahŕňajú nevoľnosť, opakované zvracanie, nadúvanie a bolesť brucha.

Addisonova choroba je ochorenie, ktoré postihuje nadobličky a môže mať rôzne príznaky, ako sú zvracanie, hnačka, únava a strata chuti k jedlu. Najrýchlejšie psy : Top 12 najrýchlejších plemien psov

Dalmatínci tiež môžu trpieť alergiami a kožnými ochoreniami, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú potraviny, alergény v ovzduší a pod.

Je dôležité, aby majitelia dalmatínskych psov pravidelne navštevovali veterinára a dbali na zdravý životný štýl svojho psa, aby minimalizovali riziko vzniku týchto zdravotných problémov.

 

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť o dalmatínskeho psa nie sú náročné, ale vyžadujú si určitú pozornosť a čas. Dalmatín je aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a stimulácie.

Pri výbere šteniatka je dôležité zvoliť si renomovaného chovateľa, ktorý sa zameriava na zdravie a kvalitu svojich šteniatok. Dalmatínsky pes má sklon k dedičnej hluchote, a preto by mal byť rodičovský pár testovaný na tento problém.

Starostlivosť o dalmatína je jednoduchá. Ich krátka srsť občas potrebuje vykefovať a utrieť vlhkou handrou. V období pľznutia (dvakrát ročne) je vhodné srsť kefovať denne gumovou kefou alebo rukavicou.

Dalmatínsky pes potrebuje dostatok pohybu a stimulácie, a preto je dôležité zabezpečiť mu pravidelné prechádzky a hry. Sú to skvelí spoločníci pre bežcov a turistov. Dalmatín má silné puto na svojho majiteľa a potrebuje byť s ním často.

Chovatelia dalmatínskych psov by mali byť informovaní o štandardoch plemena a mali by sa riadiť pravidlami a smernicami organizácií ako AKC, ANKC, CKC, KC (UK), NZKC, a UKC. Dalmatín je skvelým spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov, ktorí hľadajú aktívneho psa s výraznou osobnosťou.

 

Šteniatka Dalmatínsky pes

 

Dalmatínsky pes je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou jedinečnou farebnosťou a temperamentom. Šteniatka tohto plemena sú veľmi roztomilé a obľúbené, pretože majú charakteristické čierne bodky na bielej srsi.

Ak sa chystáte kúpiť si šteniatko Dalmatínskeho psa, musíte byť pripravení na zodpovednosť, ktorú s týmto rozhodnutím prichádza. Šteniatka sú veľmi hravé a potrebujú veľa pozornosti a starostlivosti.

Dôležité je tiež zabezpečiť dostatok miesta pre šteniatko, pretože Dalmatínsky pes je pomerne veľké plemeno. Ak máte malý byt alebo dom, môže byť pre šteniatko príliš tesno a nekomfortne.

Pri výbere šteniatka je dôležité zabezpečiť, aby bolo zdravé a bez genetických chorôb. Odporúča sa kúpiť šteniatko od overenej chovateľskej stanice, ktorá má skúsenosti s chovom tohto plemena.

V prípade, že sa rozhodnete adoptovať šteniatko z útulku alebo duriča, musíte byť pripravení na to, že šteniatko môže mať určité problémy s výchovou a sociálnou adaptáciou. Preto je dôležité venovať mu dostatok času a trpezlivosti, aby sa stal dobre vychovaným a spoločenským psom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button