Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Krašský ovčiak: Všetko o plemene

Krašský ovčiak, známy aj ako krasový ovčiak, je plemeno psa, ktoré pochádza zo Slovinska. Toto stredne veľké plemeno patrí do rodiny východoeurópskych ovčiakov a je úzko príbuzné so šarplanincom, ďalším plemenom ovčiarskeho psa. Krasňanský ovčiak je uznaný Medzinárodnou federáciou kynologických klubov (FCI) a je známy svojou silou, robustnosťou a dobre vyvinutým svalstvom.

 

Krašský ovčiak

 

Krašský ovčiak

 

Krasový ovčiak je vysoko inteligentné a verné plemeno, ktoré bolo pôvodne vyšľachtené na pasenie a stráženie hospodárskych zvierat. Sú známe svojou odvahou a schopnosťou chrániť svoju rodinu a majetok. Plemeno má charakteristický vzhľad s dlhou, hustou a rovnou srsťou, ktorá je oceľovo sivej farby. Chvost je husto pokrytý srsťou a visí dole. Plemeno je známe aj svojou silnou a harmonickou stavbou tela, pričom výška sa pohybuje od 57 do 63 cm u samcov a od 54 do 60 cm u samíc.

Krasový ovčiak je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pohybu a duševnej stimulácie. Neodporúčajú sa na bývanie v byte, pretože potrebujú priestor na behanie a hry. Toto plemeno je tiež známe svojou nezávislosťou a niekedy môže byť tvrdohlavé. Pri správnom výcviku a socializácii však môžu byť vynikajúcimi rodinnými miláčikmi. Celkovo je krasoňský ovčiak jedinečné a fascinujúce plemeno, ktoré stojí za zváženie pre tých, ktorí hľadajú verného a ochranárskeho spoločníka.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Krašský ovčiak, známy aj ako KRO, má bohatú históriu a pôvod, ktoré sú úzko spojené s Ilyrským ovčiakom a Krašským pastierskym psom.

 

Ilyrský ovčiak

 

Ilyrský ovčiak bol pôvodne používaný na pasenie oviec v oblastiach, ktoré dnes zahŕňajú Slovinsko a Chorvátsko. Tento pôvodný ovčiak bol veľmi podobný dnešnému Krašskému ovčiakovi a bol využívaný na tvrdej práci na farmách a v pastvinách.

Krašský pastiersky pes

V 17. storočí sa v oblastiach, ktoré dnes tvoria Slovinsko, začali objavovať nové plemená psov, ktoré boli vyšľachtené z Ilyrského ovčiaka. Tieto nové plemená boli využívané na pasenie oviec a ochranu majetku.

Krašský pastierský pes bol jedným z týchto nových plemien a bol využívaný na pasenie oviec v oblastiach, ktoré dnes tvoria Slovinsko a Chorvátsko. Tento pes bol veľmi obľúbený pre svoju inteligenciu a pracovitosť. V priebehu času sa Krašský pastevecký pes stal predkom dnešného Krašského ovčiaka.

 

Dnes je Krašský ovčiak uznávaný ako samostatné plemeno a je obľúbený pre svoju inteligenciu a pracovitosť. Tento pes je využívaný na pasenie oviec, ale aj ako spoločník a záchranársky pes. Krašský ovčiak bol uznávaný v roku 1948 a bol pomenovaný podľa oblasti Kraš, kde bol vyšľachtený.

Krašský ovčiak bol tiež uznávaný na Svetovej výstave psov v roku 1956 v Štokholme, kde získal titul Najlepší pes v plemene. Tento pes je obľúbený po celom svete a jeho popularita stále rastie.

 

Charakteristika a vzhľad Krašský ovčiak

 

Charakteristika a vzhľad Krašský ovčiak

 

Krašský ovčiak, známy aj ako krašák, je impozantné plemeno psa, ktorého charakteristickým znakom je robustný trup a ocelovo šedý hrbet. Toto plemeno je známe svojou schopnosťou chrániť stáda a zároveň sa stáva skvelým psím parťákom, ktorý miluje svoju rodinu a je verný a oddaný.

 

Hmotnosť a veľkosť

Krašský ovčiak je stredne veľký pes, ktorý dosahuje výšku 60-70 cm v kohútiku a váhu 30-40 kg. Hmotnosť a veľkosť sa môžu líšiť v závislosti od pohlavia a veku psa.

 

Srsť a farba

Srsť krašského ovčiaka je hrubá a dlhá, s jemnou podsadou. Farba srsti je zvyčajne ocelovo šedá s tmavou maskou na tvári a svetlým bruchom.

Robustný trup a oceľovo šedý chrbát

 

Krašský ovčiak má robustný trup a oceľovo šedý chrbát, ktorý je jeho charakteristickým znakom. Jeho chrbát je rovný a silný, svalnaté nohy a silná hrudná kosť.

 

Hlava a chvost

Hlava krašského ovčiaka je silná a široká, s masívnou čeľusťou a tmavými očami. Jeho uši sú stredne veľké a stočené dozadu. Chvost je dlhý a hustý, stočený dozadu alebo visí dole.

Krašský ovčiak je skvelým psím parťákom a verným spoločníkom, ktorý je schopný chrániť svoju rodinu a stáda. Jeho charakter je nezávislý a odhodlaný, ale zároveň je to aj veľmi inteligentný a oddaný pes.

 

Povaha a správanie

 

Povaha a správanie

 

Krašský ovčiak je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje dominantným a ostrým temperamentom. Toto plemeno má talent na stráženie objektov a zvierat, vďaka čomu je ideálne ako strážny pes. Krašský ovčiak nie je veľmi aktívny a jeho dennou rutinou bolo vždy skôr nečinné pozorovanie svojho teritória. Vyžaduje si jasne vymedzené územie, a keď má možnosť utiecť, využije ju. Je to pes, ktorý dokáže konať samostatne a svojvoľne a ťažko sa cvičí.

 

Sebavedomý a nezávislý

Krašský ovčiak je sebavedomý pes s nezávislou povahou. Je to pes, ktorý neustále pozoruje svoje okolie a dokáže sa rýchlo prispôsobiť novým situáciám. Je schopný robiť vlastné rozhodnutia a nevyžaduje neustálu pozornosť svojho pána. Toto plemeno je tiež veľmi nezávislé, preto je dôležité poskytnúť mu jasne vymedzené územie, aby sa necítil obmedzený.

 

Oddaný a Poslušný

 

Krašský ovčiak je veľmi oddaný pes, ktorý sa rýchlo pripúta k svojmu majiteľovi. Je to pes, ktorý sa snaží vyhovieť svojmu majiteľovi a byť mu čo najužitočnejší. Toto plemeno je tiež veľmi poslušné a dokáže sa naučiť mnoho povelov. Je však dôležité dávať pozor na jeho svojhlavú povahu, ktorá môže byť niekedy problémom.

 

Inteligentný a vyrovnaný

Krašský ovčiak je veľmi inteligentný pes, ktorý rýchlo pochopí a prispôsobí sa novým situáciám. Je to pes, ktorý sa dokáže naučiť mnoho trikov a povelov. Toto plemeno je tiež veľmi vyrovnané a pokojné, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi. Je však potrebné dávať pozor na jeho dominantnú povahu, ktorá môže byť niekedy problémom.

 

Úloha a práca

Krašský ovčiak je pracovný pes, ktorý má za úlohu chrániť stáda oviec a dobytka na pasienkoch. Tento pes bol pôvodne vyšľachtený na pastierske účely a dodnes sa ho využíva ako pastierského psa. Okrem toho sa však dá trénovať aj na iné úlohy, napríklad ako strážny pes alebo spoločník.

Strážny pes Krašský ovčiak

 

Strážny pes Krašský ovčiak

 

Krašský ovčiak je známy svojou schopnosťou chrániť svoj domov a rodinu. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a bude ho chrániť za každých okolností. Jeho impozantná postava a silný hlas budú stačiť na to, aby odradili nežiadúcich návštevníkov. V prípade ohrozenia svojho majiteľa alebo jeho majetku dokáže byť veľmi agresívny. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Pastiersky pes

Krašský ovčiak je vynikajúci pastiersky pes. Má v sebe vrodenú schopnosť udržiavať stádo pohromade a chrániť ho pred predátormi. Jeho silné a vytrvalé telo mu umožňuje prejsť veľké vzdialenosti a zvládnuť ťažké podmienky na pasienkoch. Okrem toho má vynikajúce zmysly a dokáže rýchlo reagovať na zmeny v okolí.

 

Spoločník

Krašský ovčiak sa dá trénovať aj ako spoločník. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Jeho bystrý mozog mu umožňuje zvládnuť rôzne úlohy, napríklad agility alebo frisbee. Okrem toho je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a dokáže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Vzhľadom na jeho pôvod a povahu je Krašský ovčiak ideálnym psom pre pastevcov a ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Tento pes je veľmi vytrvalý a zvládne pracovať aj v náročných podmienkach. Ak hľadáte verného a pracovitého psa, Krašský ovčiak by mohol byť tou správnou voľbou.

 

Výcvik

Krašský ovčiak je plemeno, ktoré potrebuje dôslednú, ale vyrovnanú výchovu. Toto plemeno je veľmi oddané svojmu majiteľovi a je schopné sa naučiť mnoho trikov. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby pes nebol stresovaný a aby sa mu chcelo učiť.

 

Socializácia

Socializácia je dôležitá pre každé plemeno, najmä pre toto, ktoré má silný ochranný inštinkt a môže byť nedôverčivé voči cudzincom. Pes by mal byť vystavený rôznym situáciám a ľuďom už od mladosti, aby sa naučil, že nie všetci sú nebezpeční. Je dôležité, aby sa socializácia uskutočňovala postupne a bez stresu pre psa.

 

Agility

Agility je šport, ktorý môže byť pre Krašského ovčiaka veľmi zábavný a užitočný. Tento šport zlepšuje koordináciu pohybov a posilňuje väzivo a svaly psa. Agility tiež pomáha zlepšiť komunikáciu medzi psom a jeho majiteľom.

 

Zdravie

Starostlivosť o Krašského ovčiaka je jednoduchá a zahŕňa predovšetkým pravidelné vyčesávanie srsť. Toto plemeno je v zásade zdravé, ale ako u všetkých plemien, aj u neho sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy, ako napríklad dysplázia kĺbov. Je dôležité, aby bol pes pravidelne kontrolovaný veterinárom a mal dostatok pohybu a kvalitnej stravy.

To je v skratke popis starostlivosť a výcviku Krašského ovčiaka. Toto plemeno je veľmi oddané svojmu majiteľovi a je schopné sa naučiť mnoho trikov. Je dôležité, aby bol pes vystavený rôznym situáciám a ľuďom už od mladosti, aby sa naučil, že nie všetci sú nebezpeční. Agility môže byť pre Krašského ovčiaka veľmi zábavný a užitočný. Pravidelná starśtlivosť a kontrola veterinárom sú nevyhnutné pre zdravie tohto plemena.

 

Zaujímavosti

 

Krašský ovčiak je slovinské plemeno psa, ktoré je stredne veľké a plné energie. Toto plemeno je úzko príbuzné so šarplaninským pastierskym psom a majú spoločnú históriu. Prvá zmienka o týchto psoch pochádza zo 17. storočia, keď sa opisujú ako silné, dlhosrsté psy, ktoré strážia stáda. Korzický ovčiak je najmenším členom východnej molossoidnej rodiny pastierskych psov.

Krašský psy sú uznané ako plemeno Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI). FCI je organizácia, ktorá zabezpečuje štandardizáciu plemien psov a organizuje medzinárodné výstavy psov. Plemeno Krašský ovčiak je zaradený do skupiny 2 – pinče, knírači, molossoidné plemená a švajčiarske horské psy. Krašský ovčiak je tiež plemenom uznaným Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI).

Krašský ovčiak je veľmi inteligentný a učenlivý pes. Je to rodený ochranca, ktorý sa nezľakne nikoho. Jeho hlavnou úlohou je chrániť stádo pred útokom svorky vlkov, pred túlavými psami alebo obyčajnými zlodejmi. Túto úlohu plní naozaj dobre. Krašský ovčiak je tiež skvelý spoločník a rodinný pes.

Krašský ovčiak má niekoľko zaujímavých vlastností. Napríklad jeho chvost je nápadne bohato osrstený, dlhý a nesený v oblúku. Toto plemeno má tiež veľmi hustú a dlhú srsť, ktorá chráni pred chladom a vlhkom. Krašský ovčiak je tiež veľmi odolný a má silný rámec.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button