Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Estrelský pastiersky pes: Charakteristika plemena

Estrelský pastiersky pes, známy aj ako Cão da Serra da Estrela, je plemeno psa pôvodom z Portugalska. Toto starobylé plemeno bolo pôvodne chované na ochranu stád pred vlkmi a zlodějmi v hornatom regióne Estrela. Estrelský pastiersky pes je psom molos-ského typu, ktorý svojím vzhľadom pripomína mastifa. Jeho silná, veľká hlava s dobre vyvinutými čeľusťami a konvexné línie profilu, spolu s kompaktnou a rustikálnou postavou, robia z neho impozantného psa.

 

Estrelský pastiersky pes

 

Estrelský pastiersky pes

 

Estrelský pastiersky pes je harmonicky stavaný a morfologicky dokonale tvarovaný. Vyslovená vyváženosť celého jeho vzhľadu vypovedá o dlhoročnej minulosti čistokrvného chovu s hlbokými miestnymi koreňmi. Jeho robustná postava a silná konštitúcia robia z neho vynikajúceho pastierskeho psa, ktorý je schopný pracovať v náročných podmienkach.

V súčasnosti sa Estrelský pastiersky pes využíva ako strážny pes, ale aj ako spoločník. Je to veľmi oddaný a lojálny pes, ktorý sa ľahko prispôsobí rodinnému životu. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou a schopnosťou učiť sa rýchlo. Ak hľadáte psa, ktorý je impozantný, silný a zároveň oddaný a verný, Estrelský pastiersky pes by mohol byť tou správnou voľbou pre vás.

 

Historický pôvod

 

Historický pôvod

 

Estrelský pastiersky pes (Cao da Serra da Estrela) je plemeno pôvodom z Portugalska. Jeho pôvod sa stráca v dávnej histórii, ale isté je, že patrí k najstarším plemenám na Iberskom polostrove. Toto plemeno v minulosti slúžilo ako ochrana salašov pred vlkmi a zlodejmi, a to vďaka svojej veľkosti, sile a odvážnosti.

Títo psi boli využívaní aj ako ovčiarsky pes, ktorý pomáhal pri pasení oviec na horských lúkach. Vďaka svojej vytrvalosti a odolnosti proti nepriaznivým poveternostným podmienkam bol ideálnym spoločníkom pre pastierov, ktorí sa museli zdržiavať na horských pastvinách po celé dni.  Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

Estrelský pastiersky pes je charakteristický svojou veľkosťou a silou, ktoré mu umožňujú ochraňovať stáda pred vlkmi aj inými dravcami. Vďaka svojmu výbornému čuchu a sluchu dokáže včas zareagovať na nebezpečenstvo a varovať svojich majiteľov.

V súčasnosti sa Estrelský pastiersky pes využíva ako hlídací pes, ale stále sa vyskytuje aj v role ovčiarskeho psa. V roku 2001 bol prvýkrát priviezdený do Českej republiky a patrí k najmenej rozšíreným plemenám.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Veľkosť a Hmotnosť

Estrelský pastiersky pes je molosoidný pes typu mastifa s konvexnými líniami profilu, kompaktný a rustikálny. Je harmonicky stavaný a morfologicky bezchybne konštruovaný. Samci majú výšku v rozmedzí 63 – 75 cm a hmotnosť medzi 45 – 60 kg, zatiaľ čo samice majú výšku v rozmedzí 60 – 71 cm a hmotnosť medzi 45 – 60 kg.

 

Srsť a Farba

Estrelský pastiersky pes má podlhovastú srsť, ktorá je hrubá a tvrdá na dotyk. Osrstenie je dlhé a môže byť vlkosivé, žltej alebo plavej farby s bielymi znakmi. Farba srsti sa môže líšiť od svetlej až po tmavú.

 

Hlava a Tvár

Hlava estrelského pastierskeho psa je veľká a silná s dobre vyvinutými čeľusťami. Lebka je zaoblená a z profilu konvexná. Oči sú oválny tvar a farba sa môže líšiť od hnedých po tmavohnedé. Krk je silný a stredne dlhý, pýšky sú mohutné a sliznice papule sú tmavé. Chrbát nosa je veľký a čierny.

 

Telo a Končatiny

Telo estrelského pastierskeho psa je silné a svalnaté s hlbokým hrudníkom a dobre klenutými rebry. Horná línia chrbta je rovná a bedrá sú široké a silné. Spodná línia je mierne zdvihnutá. Zadné končatiny sú silné a mohutné s dobre klenutými stehnami a kĺbmi. Ramená sú dlhé a silné. Labky sú veľké a oválne s vankúšikmi a pazúrikmi, ktoré sú silné a tmavé.

Estrelský pastiersky pes je pôvodne pastierský pes, ktorý bol používaný na ochranu stád v horách. Jeho silné a robustné telo mu umožňuje byť veľmi odolným voči nepriateľom. Jeho silná a sebavedomá povaha robí z tohto psa dobrého strážcu, ktorý je schopný chrániť svoju rodinu a majetok. Zvieratá na e – 5 zvierat na písmeno e

 

Povaha a Správanie Estrelský pastiersky pes

 

Povaha a Správanie Estrelský pastiersky pes

 

Estrelský pastiersky pes je charakteristický svojím pokojným a ostražitým správaním, ktoré mu umožňuje byť vynikajúcim spoločníkom pre svojho majiteľa. Jeho inteligencia a oddanosť robia z neho ideálneho psa pre rodiny s deťmi, ktorí hľadajú verného a spoľahlivého psa.

Toto plemeno je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí, čo ho robí vhodným pre rôzne druhy výcviku. Jeho prirodzená ostražitosť mu umožňuje byť vynikajúcim strážcom domova a rodiny. Jeho prirodzené sklony k ochrane a obrane robia z neho vynikajúceho psa pre majiteľov, ktorí hľadajú psa na ochranu svojho majetku.

Estrelský pastiersky pes je tiež veľmi oddaný svojmu majiteľovi a rodine. Jeho prirodzená nadradenosť mu umožňuje byť dominantným psom, ktorý sa dokáže postaviť za svojich majiteľov. Jeho prirodzená oddanosť robí z neho vynikajúceho psa pre rodiny, ktoré hľadajú verného a spoľahlivého spoločníka.

Vzhľadom na svoje veľké telo a silnú postavu, je dôležité, aby majitelia estrelských pastierskych psov mali dostatočné skúsenosti s výchovou a výcvikom veľkých plemien psov. Správna výchova a výcvik sú nevyhnutné pre zabezpečenie toho, aby bol pes dobre ovládateľný a aby sa správal priateľsky voči ostatným ľuďom a zvieratám.

 

Výcvik a Pohyb

 

Estrelský pastiersky pes potrebuje dôslednú, vyrovnanú výchovu. Jeho výcvik by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní. Toto plemeno je veľmi inteligentné, ale aj dominantné, preto je dôležité, aby bol majiteľ dôrazný a konzistentný v tréningu.

Pohyb je pre Estrelského pastierskeho psa veľmi dôležitý. Je to aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Jeho majiteľ by mal zabezpečiť, aby mal pes pravidelné prechádzky a možnosť beha na voľnom priestranstve.

Estrelský pastiersky pes je vhodný pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať sa mu dostatok času a energie. Toto plemeno si vyžaduje dostatok pozornosti a spoločnosti od svojho majiteľa. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Ak má majiteľ dostatok času a zdrojov, Estrelský pastiersky pes môže byť skvelým spoločníkom pre rôzne aktivity, ako sú napríklad agility, obedience, alebo dokonca aj pastva oviec.

Celkové zdravie a pohoda Estrelského pastierskeho psa závisí od toho, ako je cvičený a ako sa pohybuje. Preto je dôležité, aby sa majiteľ zaujímal o jeho potreby a zabezpečil mu dostatok pohybu a výcviku.

Estrelský pastiersky pes pochádza z Estrelského pohoria, ktoré sa nachádza v srdci Portugalska. Jeho pôvodné využitie bolo na ochranu stád pred vlkmi. Dnes sa však toto plemeno často využíva aj ako spoločník a domáci maznáčik.

 

Zdravie a Starostlivosť Estrelský pastiersky pes

 

Zdravie a Starostlivosť Estrelský pastiersky pes

 

Estrelský pastiersky pes je plemeno, ktoré sa vyskytuje v miestnych podmienkach a má vynikajúcu odolnosť voči chorobám. Všeobecne platí, že tieto psy sú zdravé a majú dlhú životnosť. Avšak, ako u každého psa, aj u Estrelského pastierskeho psa môžu vzniknúť niektoré zdravotné problémy.

Jedným z bežných zdravotných problémov u tohto plemena je dysplázia bedrových kĺbov. Toto ochorenie môže byť dedičné a môže spôsobiť bolesť a zníženú pohyblivosť. Preto je dôležité, aby majiteľ dbal na to, aby jeho pes nebol nútený vynakladať nadmerné úsilie a aby mal dostatok pohybu.

Estrelský pastiersky pes má krátke a husté srsti, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pri česání by mali byť používané špeciálne kefy, ktoré pomôžu odstraňovať odumreté chlpy a zabránia tvorbe uzlov. Okrem toho by sa mali pravidelne kontrolovať aj uši a zuby, aby sa predišlo infekciám a zubnému kameňu.

Pri výbere stravy pre Estrelského pastierskeho psa je dôležité brať do úvahy jeho vek, váhu a úroveň aktivity. Mali by byť kŕmení kvalitným krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny. Okrem toho by mali mať k dispozícii čistú vodu vždy, keď ju potrebujú.

Celkovo platí, že Estrelský pastiersky pes je zdravé plemeno, ktoré vyžaduje primeranú starostlivosť a pozornosť zo strany majiteľa. Pravidelná starostlivosť o jeho srst, zuby a uši, ako aj správna výživa a dostatočný pohyb, pomôžu udržať jeho zdravie a pohodu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button