Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Jemnosrstý pšeničný teriér: Popis plemena

Jemnosrstý pšeničný teriér je plemeno psa, ktoré patrí medzi najstaršie teriéry. Je to stredne veľký pes s jemnou srsťou farby pšenice, od ktorej bol odvodený aj jeho názov. Toto plemeno má úzky vzťah s ostatnými írskymi teriérmi, ako je írsky, kerrský modrý a glen of Imaal. Avšak definitívne sa od nich oddelil až v 30. rokoch tohto storočia.

 

Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Pôvod tohto plemena sa predpokladá v okolí grófstiev Kerry a Cork v Írsku. Tento pes bol pôvodne chovaný ako univerzálny pes, ktorý dokázal loviť hlodavce, strážiť domácnosť aj byť spoločníkom svojho majiteľa. V súčasnosti sa však tento pes často využíva ako spoločník a rodinný pes. Jeho temperament je temperamentný a rozhodný, no zároveň dobromyseľný, majiteľovi podriadený a veľmi oddaný. Veľmi inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí a ľahko sa prispôsobuje novým situáciám.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je plemeno psa, ktoré sa pôvodom z Írska. Predpokladá sa, že ide o najstaršie plemeno teriéra v Írsku, ktoré sa vyskytovalo v okolí grófstiev Kerry a Cork. Vzniklo asi v 18. storočí a bežne je označovaný za predchodcu írskeho teriéra a modrého teriéra z Kerry.

 

Pôvod jemnosrstého pšeničného teriéra je úzko spätý s ostatnými írskymi teriérmi, ako sú írsky teriér, kerrský modrý teriér alebo glen of Imaal teriér. Od týchto plemien sa definitívne oddelil až v 30. rokoch tohto storočia mäkkou srsťou plavej farby, od ktorej bol odvodený aj jeho názov – soft coated wheaten.

Jemnosrstý pšeničný teriér bol uznaný ako samostatné plemeno v roku 1937 FCI (Fédération Cynologique Internationale) a v skupine 3 pod číslom 40. Taktiež je uznaný aj v rámci iných kynologických organizácií, ako napríklad AKC (American Kennel Club), ANKC (Australian National Kennel Club) alebo CKC (Canadian Kennel Club).

Tento pes sa v minulosti využíval na lov hlodavcov a malých zvierat, ale aj na stráženie a ochranu domácnosti. Dnes sa využíva najmä ako spoločník a rodinný pes. Jemnosrstý pšeničný teriér je známy svojou vernosťou, inteligenciou a hravosťou, no zároveň aj svojou nezávislosťou a tvrdohlavosťou.

 

Vlastnosti a temperament

 

Vlastnosti a temperament

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je živý, hravý a energický pes, který má sklon riešiť situácie individuálne. Je to pes, který potrebuje pri svojom temperamente pevnú ruku a dôslednosť, ale v žiadnom prípade nie bitku.

Je vhodný najmä pre aktívnych ľudí, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie. Tento pes je inteligentný, chytrý a učenlivý, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi.

Jemnosrstý pšeničný teriér je veselý, priateľský a lojálny pes, ktorý zbožňuje svojich ľudí. Je to skvelý rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s ostatnými domácimi miláčikmi.

Pretože je to pes s pôvodom loveckého psa, môže byť stále trochu temperamentný, ale je menej ostrý a bojovný ako ostatné teriéry. Tento pes je vynikajúci spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu, stimulácie a dôslednosti.

 

Fyzické charakteristiky Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Fyzické charakteristiky Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je stredne veľký pes s mohutným telom a pestrými farbami srsťou. Vzhľadom pripomína ostatné írske teriéry, ale odlíšiť ho môžeme podľa jeho mäkšej srsťou.

 

Výška a hmotnosť

Jemnosrstý pšeničný teriér má výšku okolo 46-48 cm pre psy a 43-46 cm pre sučky. Jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 16-20 kg.

 

Hlava, oči a uši

Hlava psa je dlhá a štíhla s mohutnými čeľusťami a tmavými očami. Jeho uši sú stredne veľké a visia dolu, pričom sú pokryté mäkkou srsťou.

 

Telo a Chvost

Telo psa je mohutné a svalnaté s krátkymi nohami. Jeho chrbát je rovný a silný. Chvost je stredne dlhý a nesený vysoko.

 

Vzhľad Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Vzhľad Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Jemnosrstý pšeničný teriér má mäkkú srsťou, ktorá je pšeničnej farby. Farba srsťou sa môže líšiť od svetlejších odtieňov až po tmavé, ale vždy by mala byť jednofarebná.

 

Celkovo, jemnosrstý pšeničný teriér je pekný, dobre vyzerajúci pes s pestrými farbami srsťou a mäkkými kontúrami.

 

Starostlivosť

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je plemeno, ktoré si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Nižšie uvádzame niekoľko základných informácií o tom, ako sa o neho starať.

Starostlivosť o srsť

 

Srsť jemnosrstého pšeničného teriéra je mäkká a hodvábna. Pravidelné česanie pomáha udržiavať srsť v dobrej kondícii a predchádza kožným problémom. Odporúča sa kefovať srsť aspoň raz týždenne. Okrem toho by sa mali pravidelne kontrolovať a čistiť uši, oči a zuby. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Kefovanie

 

Čistenie srsti jemnosrstého pšeničného teriéra je veľmi dôležité. Pomáha odstraňovať odumretú srsť, predchádza kožným problémom a udržiava srsť jemnú a lesklú. Odporúča sa používať kefu s mäkkými štetinami a postupovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu srsti.

 

Strih

 

Jemnosrstý pšeničný teriér nepotrebuje časté strihanie, ale srsť na nohách a okolo análnej oblasti by sa mala pravidelne zastrihávať. Strihanie srsti by mal vykonávať odborník aspoň raz za šesť mesiacov.

 

Farbenie

 

Srsť jemnosrstého pšeničného teriéra má charakteristické pšeničné sfarbenie. Je dôležité chrániť srsť pred slnečným žiarením, aby sa zabránilo vyblednutiu farby. Okrem toho by sa mala srsť pravidelne kontrolovať na prítomnosť bĺch a kliešťov.

Celkovo je starostlivosť o jemnosrstého pšeničného teriéra pomerne jednoduchá, ale vyžaduje si pravidelnosť a trpezlivosť. Pravidelná starostlivosť a pravidelné návštevy profesionálneho kaderníka sú kľúčom k udržaniu srsti v dobrej kondícii. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Tréning a Aktivity Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je energické plemeno a vyžaduje pravidelný pohyb a tréning. Je dôležité mu poskytnúť dostatok fyzickej aktivity, aby bol zdravý a spokojný.

Práca s týmto plemeno môže byť veľmi zábavná a stimulujúca pre psa aj majiteľa. Teriér je inteligentný a rýchlo sa učí, čo znamená, že je vhodný na rôzne kynologické aktivity.

Agility a Flyball sú pre jemnosrstého pšeničného teriéra skvelými aktivitami, ktoré mu umožnia prejaviť jeho energiu a zručnosti. Tento pes je tiež skvelým tanečníkom a môže sa naučiť rôzne tanečné kroky.

Je dôležité, aby bol tréning jemnosrstého pšeničného teriéra pozitívny a motivujúci. Toto plemeno nie je vhodné na tvrdú výchovu a štýl „vyžaduj a poslúchaj“ mu nevyhovuje.

Výchova jemnosrstého pšeničného teriéra by mala byť založená na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní. V tréningu sa odporúča používať hračky a pamlsky ako odmenu za dobré správanie.

 

Štěkot môže byť pre niektorých majiteľov problémom, ale s dostatočným tréningom a výchovou by sa to dalo zvládnuť. Je dôležité naučiť psa, kedy a kedy nie štekať, aby sa minimalizovali problémy so susedmi a okolím.

Celkovo je jemnosrstý pšeničný teriér skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí mu poskytnú dostatok pohybu a tréningu. S pozitívnou výchovou a motiváciou môže byť skvelým spoločníkom na rôzne kynologické aktivity.

 

Zdravie a životnosť

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života od 12 do 15 rokov. Avšak, ako aj u iných plemien, môžu sa vyskytnúť niektoré zdravotné problémy.

Jedným z najčastejších problémov sú problémy s pankreasom, vrátane pankreatitídy. Toto ochorenie môže byť spôsobené nezdravou stravou, nadmerným príjmom tukov alebo inými faktormi. Je dôležité dbať na zdravú stravu a pravidelnú fyzickú aktivitu, aby sa minimalizovalo riziko tohto ochorenia.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý sa môže vyskytnúť u jemnosrstých pšeničných teriérov, sú očné problémy, ako napríklad katarakty alebo glaukóm. Pravidelné veterinárne prehliadky môžu pomôcť odhaliť tieto problémy včas a minimalizovať ich vplyv na zdravie psa.

Okrem týchto zdravotných problémov, je dôležité dbať aj na pravidelné očkovanie a prevenciu proti parazitom, aby sa zabezpečila dlhá a zdravá životnosť jemnosrstého pšeničného teriéra.

 

Kúpa a Adopcia Jemnosrstý pšeničný teriér

 

Ak sa rozhodnete pre kúpu Jemnosrstého pšeničného teriéra, mali by ste sa najprv dôkladne informovať o plemene a jeho potrebách. Je dôležité zvoliť si kvalitného chovateľa, ktorý má skúsenosti s týmto plemenom a dodržuje štandardy.

V USA existuje niekoľko organizácií, ktoré sa zaoberajú adopciou psov, vrátane psov tohto plemena. Ak zvažujete adopciu, môžete sa obrátiť na tieto organizácie a zistiť, či majú k dispozícii Jemnosrstého pšeničného teriéra.

Pre štěňata Jemnosrstého pšeničného teriéra môžete navštíviť psí portál, kde nájdete ponuky od rôznych chovateľov. Je dôležité zvoliť si overeného a spoľahlivého chovateľa, ktorý dbá na zdravie a pohodu šteniat.

Toto plemeno sa dobre hodí ako spoločenský pes, pretože je veľmi priateľský a miluje ľudskú spoločnosť. Avšak, mali by ste si uvedomiť, že potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto nie je vhodný pre sedavého majiteľa.

V prípade adopcie alebo kúpy Jemnosrstého pšeničného teriéra, je dôležité venovať sa mu dostatočnú pozornosť a starostlivosť, aby bol zdravý a šťastný.

 

Použitie v praxi

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je pôvodne poľovný pes, ktorý bol využívaný na hubenie domácich škodcov a ochranu pred škodnou, ako sú napríklad lasičky, kuny, líšky a tchori. Je to všestranný pes, ktorý sa v súčasnosti využíva ako rodinný pes, spoločník, športovec a strážca.

Tento pes je veľmi inteligentný a učenlivý, čo ho robí vhodným pre rôzne aktivity a úlohy. Jeho jemná srsť farby pšenice a jeho prirodzený temperament ho robia obľúbeným psom medzi majiteľmi, ktorí hľadajú verného spoločníka.

Jemnosrstý pšeničný teriér je vhodný pre aktívnych ľudí, ktorí sú ochotní poskytnúť mu dostatok pohybu a stimulácie. Jeho temperament ho robí ideálnym pre rodiny s deťmi, pretože má radi deti a sú s nimi veľmi trpezliví. Okrem toho, že sú skvelými spoločníkmi, môžu byť aj skvelými športovcami, ktorí sa venujú agility, obedience a iným psím športom.

 

Jemnosrstý pšeničný teriér je tiež skvelým strážcom, ktorý bude chrániť svojich majiteľov a ich majetok. Jeho sklon riešiť situácie individuálne mu umožňuje byť pripravený na akékoľvek nebezpečenstvo a ochrániť svoju rodinu.

Výhodou tohto plemena je aj ich mäkká srsť, ktorá je príjemná na dotyk a nealergizuje. Srsť treba pravidelne prečesávať a upravovať strihaním. Jemnosrstý pšeničný teriér je ideálny pre ľudí, ktorí hľadajú verného a inteligentného spoločníka, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám a úlohám.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button