Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Novofunlandský pes: Charakteristika plemena

Novofunlandský pes, známy aj ako Newfoundland, je jedno z najväčších plemien psov na svete. Toto plemeno pochádza z kanadského ostrova Newfoundland a Labrador a bolo pôvodne vyšľachtené na prácu pri vode, kde pomáhalo rybárom a námorníkom. Novofunlandský pes je obľúbený nielen pre svoje veľké a mohutné telo, ale aj pre jeho priateľskú a mierumilovnú povahu.

 

Novofunlandský pes

 

Novofunlandský pes

 

Tento veľký pes má obdĺžnikový formát a môže dosiahnuť váhu až 65 kg. Novofunlandský pes je známy svojou láskou k vode a aportovacími schopnosťami. Okrem toho, že je to skvelý spoločník pre rodiny s deťmi, je to aj vynikajúci plavec a zachránca. Vzhľadom na jeho veľkosť a silu by mal byť vedený majiteľom, ktorý má skúsenosti s veľkými plemienmi psov.

Novofunlandský pes je známy aj ako „the gentle giant“ pre jeho mierumilovnú a priateľskú povahu. Toto plemeno je ideálne pre majiteľov, ktorí hľadajú veľkého psa s dobrým charakterom. Novofunlandský pes je tiež známy ako „Newfie“ alebo „Newf“. Toto plemeno je blízko príbuzné s plemenom Landseer, ktoré sa líši výhradne farbou srsti.

 

História a Pôvod

 

História a Pôvod

 

Pôvod

Novofundlandský pes, známy aj ako novofundlanďan, je kanadské molossoidné psie plemeno, ktoré pochádza z ostrova Newfoundland v Kanade. Tieto psy sú známe svojou silou a vytrvalosťou a sú veľmi dobre prispôsobení pre život v klimatických oblastiach s extrémnymi podmienkami.

Názov v krajine pôvodu

V Kanade sa tento pes nazýva Newfoundland, zatiaľ čo v Spojenom Kráľovstve sa používa názov Newfoundland dog.

Spojené Kráľovstvo

V Spojenom Kráľovstve sa tento pes stal obľúbeným u aristokracie, ktorá ho používala na love a na ochranu svojho majetku. V roku 1832 bol založený klub pre chov novofundlandských psov, ktorý sa zaoberal štandardizáciou plemena.

 

Kanada

 

V Kanade bol tento pes používaný na rybolov a na ťahanie saní. V roku 1887 bol založený klub pre chov novofundlandských psov v Kanade, ktorý sa zaoberal štandardizáciou plemena.

Novofundlandský pes je známy svojou schopnosťou plávať a vynárať sa. Tieto psy boli používané na záchranu ľudí z vody a na ťahanie nákladových plavidiel. V súčasnosti sa tieto psy používajú ako spoločníci a rodinní miláčikovia. Pes ako medveď – 7 plemien vyzerajúcich ako medveď

Toto plemeno má aj niekoľko synonym, medzi ktoré patria novofundlanďan, novofundlandský retrívr, novofundlandský pes a novofundlandský vodný pes.

 

Charakteristika a vzhľad Novofunlandský pes

 

Charakteristika a vzhľad Novofunlandský pes

 

Výška

Novofundlandský pes je veľký pes, ktorý môže dosiahnuť výšku od 64 do 73 cm. Sučky sú obvykle nižšie ako samci, ale majú dlhší trup.

Hmotnosť

Tieto psy sú tiež veľmi ťažké a môžu vážiť od 50 do 70 kg. Samice sú zvyčajne ľahšie ako samci.

Srsť

 

Novofundlandský pes má dvojitú srsť, ktorá sa skladá z krycej srsť a podsady. Srsť je hustá, silná a rovná. Tieto psy majú vodeodolnú srsť, ktorá im umožňuje plávať v chladnej vode.

 

Farebné varianty

 

Novofundlandský pes môže mať čiernu alebo hnedú srst. Niektoré jedince môžu mať aj biele znaky na hrudi alebo labkách.

 

Popis Novofunlandský pes

 

Popis Novofunlandský pes

 

Novofundlandský pes je masívne stavaný pes so silným telom a dobrými pohybovými schopnosťami. Títo psi majú veľkú hlavu s mohutnými čeľusťami a tmavohnedé oči. Ich uši sú stredne veľké a visia. Novofundlandský pes má silné a široké chrbátne svaly a krátky, silný krk. Tieto psy majú silné a mohutné nohy s veľkými labami, ktoré im umožňujú plávať a pracovať v ťažkom teréne.

Vzhľad týchto psov sa líši medzi samcami a sučkami. Sučky majú trup dlhší a nie sú tak masívne stavene ako samci.

Povaha a Výcvik

 

Povaha

Novofundlandský pes je známy svojou priateľskou a oddanou povahou. Je to veľký a mohutný pes, ktorý má dušu psa, ktorý je trpezlivý, kľudný a milí. Jeho dobrá povaha robí z neho ideálneho rodinného psa. Je to nežný obrovský pes, ktorý má veľmi blízky vzťah k deťom a dokáže sa prispôsobiť rôznym okolnostiam. Jeho priateľská a toleratná povaha robí z neho skvelého spoločníka pre deti aj dospelých.

Novofundlandský pes má zároveň silný lovecký pud, ktorý sa prejavuje najmä pri plávaní. Je to skvelý záchranár, ktorý dokáže zachrániť aj človeka v núdzi. Jeho schopnosť plávať a odolávať silným prúdom robí z neho skutočného hrdinu. Pes k deťom 10 najlepších psov pre deti

 

Výchova a Výcvik

 

Výcvik novofundlandského psa môže byť náročný, ale s dostatočnou trpezlivosťou a odhodlaním sa dá dosiahnuť skvelý výsledok. Novofundlanďan je milý a dobrosrdečný pes, ktorý robí všetko s rozvahou a pokojom. Pri výcviku nie je tak rýchly a dynamický ako iné plemená, ale ak s ním nájdete spoločnú reč a dokážete ho motivovať, naučí sa naozaj veľa cvikov.

 

Je dôležité začať s výchovou a výcvikom novofundlandského psa už v mladom veku. Veľký pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a pohybu. Je dôležité mu poskytnúť dostatok fyzickej aktivity a stimulovať ho aj mentálne. Novofundlanďan je veľmi inteligentný pes a má rád výzvy.

 

Pri výcviku novofundlandského psa je dôležité používať pozitívne metódy a odmeňovať ho za správanie, ktoré chcete vidieť. Novofundlanďan je veľmi citlivý pes a tvrdé metódy výcviku môžu byť pre neho traumatizujúce.

Celkovo, novofundlandský pes je skvelým rodinným spoločníkom s dobráckou a tolerantnou povahou. Jeho výcvik môže byť náročný, ale s dostatočnou trpezlivosťou a odhodlaním sa dá dosiahnuť skvelý výsledok. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a pohybu, ale zároveň dokáže byť veľmi oddaný svojim majiteľom.

 

Zdravie a starostlivosť Novofunlandský pes

 

Novofundlandský pes je od prírody zdravý a odolný, ale aj u neho sa môžu vyskytnúť rôzne zdravotné problémy. Preto je dôležité mu poskytnúť primeranú starostlivosť a zabezpečiť mu zdravý životný štýl.

Starostlivosť

 

Jednou z najdôležitejších vecí pri starostlivosti o novofundlandského psa je správna péča o jeho hustú srst. Je potrebné ju pravidelne kartáčovať, aby sa predišlo tvorbe uzlov a zlepšila sa cirkulácia krvi. Okrem toho je dôležité venovať pozornosť aj jeho plovacím blánam, ktoré by mali byť čisté a suché.

Výživa

 

Správna výživa je pre novofundlandského psa veľmi dôležitá, pretože má tendenciu priberať na váhe. Jeho strava by mala obsahovať primerané množstvo bielkovín, tukov a sacharidov. Je dôležité sa vyhnúť prekrmovaniu a nezdravým pochutinám.

Zdravie

 

Novofundlandský pes môže trpieť rôznymi zdravotnými problémami, ako napríklad dyspláziou bedrového kĺbu, Addisonovou chorobou, šedým zákalom, epilepsiou, rakovinou alebo hypotyreózou. Preto je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať jeho zdravotný stav.

Celkovo je starostlivosť o novofundlandského psa náročná, ale zároveň veľmi dôležitá pre zabezpečenie jeho zdravia a spokojného života.

Ostatné Informácie Novofunlandský pes

 

Ostatné Informácie Novofunlandský pes

 

FCI

Novofundlandský pes patrí pod kód FCI 50 a je zaradený do skupiny 2 – Pinčové, knírači, molossoidné plemena a švýcarskí salašnícki psi. Tento kód znamená, že pes spĺňa určité štandardy a vlastnosti, ktoré sú uznávané medzinárodnou organizáciou FCI.

Klub Novofundlandský Pes

Pre majiteľov a milovníkov tohto plemena existuje v Slovenskej republike Klub Novofundlandský Pes. Tento klub organizuje rôzne podujatia a snaží sa o ochranu a rozvoj tohto plemena. Rodinné psy 10 najlepších rodinných psov

Zoznam psích plemien

Novofundlandský pes je zaradený do zoznamu psích plemien na Slovensku. Tento zoznam obsahuje všetky plemená, ktoré sú uznávané a registrované na Slovensku.

 

Psí portál

 

Pre majiteľov a milovníkov psov existuje na Slovensku Psí Portál. Tento portál poskytuje rôzne informácie o psoch vrátane informácií o plemenách, starostlivosti o psov a rôznych podujatí.

Novofundlandský pes je veľké a silné plemeno s vynikajúcimi záchranárskymi schopnosťami. Jeho veľkosť a sila vyžadujú isté nároky na starostlivosť a výcvik. Tento pes je vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s väčšími plemenami psov a sú schopní poskytnúť mu primeranú starostlivosť a tréning. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Novofundlandský pes má vynikajúcu povahu a je veľmi oddaný svojim majiteľom. Jeho sliny a mokré labky však môžu byť problémom, pretože môžu špinavé nábytok a podlahy. Je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o jeho srsť a zdravie, aby bol zdravý a šťastný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button