Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Waleský teriér: Charakteristika plemena

Waleský teriér, tiež známy ako Welsh Terrier, je malé, robustné a energické plemeno teriéra, ktoré pochádza z Walesu. Je to jedno z najstarších existujúcich plemien psov s históriou, ktorá siaha až do 18. storočia. Plemeno bolo vyvinuté na lov malej zveri, ako sú líšky a jazvece, ale je z neho aj skvelý spoločník.

 

Waleský teriér

 

Waleský teriér

 

Waleský teriér je kompaktný pes s drôtenou, čiernou a trieslovou srsťou, ktorá si na udržanie svojho vzhľadu vyžaduje pravidelnú úpravu. Má živú a hravú osobnosť a je známy tým, že je odvážny, inteligentný a trénovateľný. Plemeno je tiež láskyplné a lojálne k svojej rodine, čo z neho robí skvelého rodinného maznáčika.

Daeargi cymreig, ako sa toto plemeno volá vo waleštine, je obľúbeným plemenom teriéra po celom svete vrátane Slovenska. Je uznaný FCI (Fédération Cynologique Internationale) ako člen skupiny teriérov a je zaradený do sekcie 1 skupiny, ktorá zahŕňa veľké a stredné teriéry. Či už hľadáte poľovníckeho psa alebo verného spoločníka, Waleský teriér je skvelou voľbou pre každého, kto má rád teriérov.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Waleský teriér, ako naznačuje jeho názov, pochádza z Walesu v Spojenom kráľovstve. Toto plemeno bolo vyvinuté na lov líšok, jazvecov, zajacov a vydier. Bezprostredne naväzuje na hrubosrstého staroanglického black and tan teriéra, ktorý bol používaný na škodnú zver. V 19. storočí ho šľachtili prostredníctvom ďalších plemien ako bedlingtonský teriér, foxteriér, írsky, yorkshirský a airedale teriér.

Waleský teriér bol prvýkrát predstavený na výstave psov na konci 18. storočia. V roku 1885 bol založený Kennel Club of England, ktorý stanovil štandard pre waleského teriéra a uznal ho ako samostatné plemeno. V súčasnosti je toto plemeno populárne nielen v UK, ale aj v iných krajinách.

Waleský teriér má rovnaký pôvod ako Lakelandský teriér a Sealyhamský teriér. Tieto tri plemená sa líšia vzhľadom, ale majú podobnú povahu. Historicky boli tieto teriéry využívané na lov hlodavcov a škodnej zveri. Dnes sú však tieto psy hlavne spoločníkmi a výstavnými psami.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Waleský teriér je malý drôtosrstý pes s kompaktnou telesnou stavbou a harmonickými proporciemi. Toto plemeno je živé, energické a hravé do vysokého veku, a je veľmi odvážne a ostré. Napriek tomu je však dobre ovládateľný a ľahko cvičiteľný.

 

Veľkosť a Hmotnosť

Waleský teriér má kohútikovú výšku do 39 cm a váži zhruba 9-9,5 kg. Toto plemeno je teda malé a kompaktné, a je ideálnym spoločníkom pre ľudí, ktorí žijú v menších bytoch alebo domoch.

 

Farba a srsť

Waleský teriér má hrubú, drôtovú srsť, ktorá je tvrdá a hrubá na dotyk. Farba srsti môže byť rôzna, ale najčastejšie je to tmavá farba, ako je napríklad čierna alebo tmavá sivá. Niektoré jedince môžu mať aj biele alebo hnedé znaky. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

Waleský teriér má pod srstou aj hustú podsadu, ktorá mu pomáha udržiavať teplo v chladnejších podmienkach. Toto plemeno však sheduje menej ako iné plemená s hrubou srsťou, takže je vhodné aj pre alergikov.

Celkovo je Waleský teriér živý a hravý pes, ktorý sa dobre hodí pre aktívnych majiteľov. Toto plemeno je tiež veľmi odvážne a ostré, takže je vhodné pre skúsených majiteľov psov, ktorí majú skúsenosti s tréningom a výcvikom.

 

Osobnosť a temperament Waleský teriér

 

Osobnosť a temperament Waleský teriér

 

Waleský teriér je temperamentný a energický pes s nezávislou povahou. Je to verný spoločník, ktorý sa veľmi ľahko priživí na život v domácnosti. Jeho temperament mu umožňuje byť veľmi pozorný a ostražitý, čo ho robí skvelým strážcom.

Je to veľmi odvážny pes, ktorý si neberie servítky. Jeho prirodzená sebavedomosť a húževnatosť robí z neho skvelého lovca. Jeho silná osobnosť a nezávislosť však znamená, že potrebuje veľa trpezlivosti a konzistentnosti pri tréningu.

 

Waleský teriér je zvyčajne veľmi priateľský a hravý pes, ktorý miluje spoločnosť ľudí. Jeho zvedavosť a energický temperament ho robia skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí. Jeho hravosť a veselosť zase robia z neho skvelého spoločníka pre deti.

Je to pes s výraznou osobnosťou a temperamentom. Jeho silná osobnosť a nezávislosť ho robia skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý sa dokáže prispôsobiť ich životnému štýlu. Jeho temperament a zvedavosť robia z neho skvelého spoločníka pre deti a jeho odvaha a húževnatosť ho robia skvelým lovcom. Vlasové hnojivo šampón

 

Výcvik a socializácia

Waleský teriér je energický a bystrý pes, ktorý potrebuje dostatok cvičenia a socializácie, aby bol šťastný a zdravý. Majitelia by mali byť pripravení venovať mu dostatok času a pozornosti, aby dosiahol svoj plný potenciál.

Výcvik waleského teriéra by mal byť pozitívny a motivujúci. Tento pes je inteligentný a rýchlo sa učí, ale môže byť tvrdohlavý a nezávislý, ak nie je správne trénovaný. Majiteľ by mal byť pevný, ale nie príliš tvrdý, a mali by sa používať pozitívne posilňovacie techniky, ako sú odmeny a pochvaly.

 

Obedience training je dôležitou súčasťou výcviku waleského teriéra. Tento pes je náchylný k stratu pozornosti, takže musí byť trénovaný, aby bol poslušný a reagoval na príkazy majiteľa. Majitelia by mali začať s jednoduchými príkazmi, ako sú sedni, zostan a príď sem, a postupne sa posúvať k zložitejším príkazom.

Socializácia je tiež dôležitou súčasťou výcviku waleského teriéra. Tento pes môže byť plachý alebo agresívny voči cudzincom a iným psom, ak nie je dostatočne socializovaný. Majitelia by mali začať s socializáciou čo najskôr, aby sa pes naučil byť v pohode v rôznych situáciách a s rôznymi ľuďmi a zvieratami.

Výcvik a socializácia waleského teriéra by mali byť postupné a prispôsobené individuálnej potrebe psa. Majitelia by mali byť trpezliví a dôslední a mali by sa vyhnúť tvrdosti a násilnému tréningu. S dostatočným cvičením a socializáciou sa waleský teriér môže stať skvelým spoločníkom pre rodinu a aktívneho partnera pre majiteľa.

 

Zdravie a starostlivosť Waleský teriér

 

Zdravie a starostlivosť Waleský teriér

 

Waleský teriér je pomerne zdravé plemeno, ktoré má priemernú dĺžku života od 12 do 16 rokov. Aby sa zachovalo zdravie waleského teriéra, je dôležité zabezpečiť mu primeranú starostlivosť a stravu.

 

Stravovanie a diéta

Waleské teriéry sú pomerne malé a majú rýchly metabolizmus, preto potrebujú stravu s vysokým obsahom bielkovín a kalórií. Je dôležité, aby mali prístup k čerstvej vode a stravu rozdelenú do niekoľkých malých porcií denne. Výživové potreby sa môžu líšiť v závislosti od veku, hmotnosti a aktivity psa.

 

Zdravotné problémy

Waleské teriéry sú pomerne zdravé plemeno, ale môžu sa vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie problémy patria:

  • Allergie: waleský teriér môže byť náchylný na kožné a potravinové alergie. Je dôležité včas rozpoznať príznaky a vyhľadať veterinárnu starostlivosť.
  • PPL (Primary Lens Luxation): Toto je genetická choroba, ktorá môže spôsobiť zrakové problémy a dokonca aj slepotu. Je dôležité, aby sa psy s touto chorobou nechovávali a aby sa vyhli stresovým situáciám.
  • Prey Drive: Waleské teriéry majú silný lovecký inštinkt, ktorý môže viesť k problémom s agresiou voči iným zvieratám.
  • Vermin: Kvôli svojmu loveckému inštinktu sa waleské teriéry môžu pokúšať loviť hlodavce a iné malé zvieratá. Je dôležité ich pravidelne sledovať a chrániť ich pred nebezpečenstvom.
  • PLL (Primary Lens Luxation): Toto je genetická choroba, ktorá môže spôsobiť zrakové problémy a dokonca aj slepotu. Je dôležité, aby sa psy s touto chorobou nechovávali a aby sa vyhli stresovým situáciám.

Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravie waleského teriéra, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov.

Chov a šteniatka Waleský teriér

 

Chov a šteniatka Waleského teriéra sú dôležitou súčasťou starostlivosti o toto plemeno. Ak plánujete získať šteniatko, mali by ste sa uistiť, že získate zodpovedného a spoľahlivého chovateľa.

Je dôležité vyhýbať sa nezodpovedným chovateľom, ktorí nevenujú pozornosť zdraviu a pohode svojich psov. Dobrý chovateľ by mal byť schopný poskytnúť dôkazy o zdravotnom stave rodičov šteniatok, ako aj ich rodokmeň.

Pri výbere šteniatka je dôležité venovať pozornosť jeho chovu. Šteniatka by mali byť zdravé, dobre socializované a prispôsobivé. Mali by byť čipované, očkované a registrované v kluboch pre plemeno Waleský teriér.

 

Je tiež dôležité zvážiť, či je Waleský teriér vhodným plemeno pre vašu rodinu. Sú to energické a hravé psy, ktoré vyžadujú veľa pozornosti a cvičenia. Sú však aj veľmi oddaní a verní svojim majiteľom.

Ak plánujete získať šteniatko Waleského teriéra, odporúča sa kontaktovať miestne kluby pre plemeno alebo reputačné chovateľské stanice. Tieto organizácie vám môžu pomôcť nájsť spoľahlivého chovateľa a poskytnúť vám ďalšie informácie o tomto plemene.

Všetky šteniatka Waleského teriéra majú krátky chvost a sú registrované v kluboch pre plemeno s touto charakteristikou. Je dôležité venovať pozornosť zdraviu a pohode šteniatok a získať ich od spoľahlivého a zodpovedného chovateľa.

 

Lov a práca

Waleský teriér bol pôvodne chovaný na lov drobných zvierat a hmyzu. Tento teriér bol využívaný na lov hlodavcov, ako sú myši a potkany, a aj na lov líšok a jazvecov. Waleský teriér je známy svojou schopnosťou vyháňať zver z nôr a brlohov. Tento pes je tiež schopný pracovať v rôznych podmienkach a na rôznych terénoch.

Waleský teriér je vhodný pre lov, pretože má vynikajúci zrak, sluch a čuch. Tento pes je tiež veľmi rýchly a obratný, čo mu umožňuje rýchlo reagovať na pohyb zveri. Waleský teriér má tiež silné a ostré zuby, ktoré mu umožňujú rýchlo a efektívne zabiť zver.

Waleský teriér bol tradične používaný na lov líšok a jazvecov. Tento pes bol trénovaný na to, aby vstúpil do nory a vyhnal zver von. Waleský teriér bol tiež používaný na lov líšok a jazvecov na otvorenom poli. Tento pes bol trénovaný na to, aby prenasledoval zver a zabil ju.

 

Waleský teriér je tiež vhodný na lov iných druhov zveri, ako sú zajace a srnky. Tento pes má vynikajúci zrak a sluch, čo mu umožňuje rýchlo identifikovať zver a prenasledovať ju. Waleský teriér má tiež silné a ostré zuby, ktoré mu umožňujú rýchlo a efektívne zabiť zver.

V súčasnosti sa však Waleský teriér používa najmä ako spoločník a rodinný pes. Tento pes je veľmi priateľský a miluje spoločnosť ľudí. Waleský teriér je tiež veľmi aktívny a potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Tento pes je vhodný pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku.

 

Výstavy a súťaže Waleský teriér

Waleský teriér je vynikajúci poľovnícky pes, ktorý sa však dokáže presadiť aj na výstavách a súťažiach. Tí, ktorí sa zaujímajú o tieto aktivity, majú možnosť ukázať svojho psa v plnej kráse a získať ocenenia.

Výstavy sú organizované pre zlepšenie rasy a prezentáciu psov. Waleský teriér môže byť ukázaný v rámci teriérovej skupiny na výstavách FCI. Výstavy sú tiež skvelou príležitosťou na stretnutie s ďalšími majiteľmi psov a získanie nových známostí.

Súťaže agility sú pre waleského teriéra skvelou aktivitou, pretože sú rýchli, obratní a majú veľa energie. Tieto súťaže spočívajú v tom, že pes musí prejsť prekážkovou dráhou v čo najkratšom čase. Tento druh súťaží je populárny po celom svete a waleský teriér je vynikajúcim zástupcom svojej rasy.

Waleský teriér sa tiež môže zúčastniť britskej show-ring súťaže. Táto súťaž sa zameriava na vzhľad a krásu psa. Waleský teriér je vynikajúcim kandidátom na tieto súťaže, pretože má krásnu srst a výraznú tvár.

V Spojenom kráľovstve sa waleský teriér môže zúčastniť súťaží organizovaných UK Kennel Clubom. Tieto súťaže sú pre majiteľov psov skvelou príležitosťou na ukázanie svojho psa a získanie ocenení. Waleský teriér sa v týchto súťažiach môže ukázať v rámci teriérovej skupiny.

Celkovo, waleský teriér je vynikajúci pes, ktorý sa dokáže presadiť na výstavách a súťažiach. Majitelia psov majú mnoho možností, ako ukázať svojho psa a získať ocenenia.

 

Zaujímavosti

Waleský teriér je malý a stredne veľký pes, ktorý má vynikajúce poľovnícke schopnosti. Toto plemeno sa vyznačuje svojou odvahou a nezávislosťou, a preto vyžaduje skúsených majiteľov s trpezlivosťou a schopnosťou poskytovať mu primeranú starostlivosť.

Tento pes má silné čeľuste a zuby, ktoré mu umožňujú chmatnúť a držať svoju korisť. Preto je dôležité, aby bol vedený na vodítku a aby sa mu nepovolovalo behať vo voľnej prírode, najmä v oblastiach, kde sú zvieratá, ktoré by mohol napadnúť.

 

Waleský teriér je stredne aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Preto je dôležité, aby mal prístup k dostatočnému množstvu cvičenia a hračiek, ktoré mu pomôžu udržať si jeho fyzickú a duševnú pohodu.

Aj keď je Waleský teriér známy svojou odvahou a sebavedomím, je tiež citlivý a potrebuje lásku a pozornosť svojho majiteľa. Preto je dôležité, aby bol vedený s láskou a pozornosťou a aby mu bol poskytovaný dostatok pozitívneho posilňovania a odmien za jeho správanie.

Súčasne je dôležité mať na pamäti, že Waleský teriér je ohrozeným plemenom, ktorému hrozí vymretie. Preto majitelia tohto plemena by mali byť informovaní o zákonoch a predpisoch týkajúcich sa ochrany zvierat a mali by podporovať úsilie na zachovanie tohto plemena.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button