Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Appenzellský salašnícky pes – Všetko o plemene

Appenzellský salašnícky pes, známy tiež ako Appenzeller Sennenhund, je pôvodné švajčiarske plemeno psov. Patrí do skupiny švajčiarskych salašníckych psov a je jedným z najstarších plemien v tejto skupine. Appenzellský salašnícky pes je stredne veľký, silný a vytrvalý pes, ktorý bol pôvodne chovaný pre prácu na salašoch v horách.

Toto plemeno je známe svojou schopnosťou pracovať v ťažkých podmienkach a je obľúbené medzi pastiermi a farmármi. Appenzellský salašnícky pes má krátku, hrubú srst a trojfarebné zafarbenie. Jeho farba môže byť čierna, hnedá alebo biela s rôznymi kombináciami týchto farieb. Jeho temperament je energický a lojálny, a je to skvelý spoločník pre aktívne rodiny.

 

Appenzellský salašnícky pes

 

"</p

 

Ak hľadáte psa, ktorý je verný a pracovitý, Appenzellský salašnícky pes môže byť pre vás to správne plemeno. Jeho schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach a jeho lojalita k rodine robia z neho skvelého spoločníka pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Appenzellský salašnícky pes pochádza zo Švajčiarska a patrí do skupiny salašníckych psov, ktoré boli pôvodne chované pre pastierske a strážne účely. Plemeno má svoje korene v oblasti Appenzell, kde sa v minulosti využívalo ako pomocník pri pasení dobytka.

História tohto plemena siaha až do stredoveku, ale ako samostatné plemeno bol uznaný až koncom 19. storočia. Prvý štandard plemena vytvoril Max Sieber, ktorý sa zaslúžil o čistokrvný chov plemena. V 20. storočí sa založil prvý oficiálny klub plemena, čo pomohlo zvýšiť jeho popularitu. Švajčiarske plemená psov : 8 plemien psov

 

Appenzellský salašnícky pes je jedným zo štyroch plemien švajčiarskych salašníckych psov, ktoré sa vyznačujú silnou stavbou tela, vynikajúcim zdravím a vysokou inteligenciou. V minulosti sa tieto psy využívali nielen pri pasení dobytka, ale aj ako strážne a ochranné psy. Ich silný a odolný charakter ich robí ideálnymi spoločníkmi pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a záujem o tréning. Entlebušský salašnícky pes

 

V súčasnosti je Appenzellský salašnícky pes obľúbeným plemenom po celom svete. Jeho charakteristickým znakom je vlnitá srst a chvost stočený smerom na stehno. Títo psi majú vysokú úroveň energie a potrebujú dostatok pohybu a tréningu, aby sa cítili šťastní a zdraví.

Charakteristické vlastnosti

 

Charakteristické vlastnosti

 

Vzhľad

 

Appenzellský salašnícky pes je stredne veľké psie plemeno, ktoré pochádza zo Švajčiarska. Jeho vzhľad je charakteristický svojou svalnatou postavou a krátkou srstou, ktorá môže byť trojfarebná. Tento pes má hladký a lesklý kožuch, ktorý mu dodáva elegantný vzhľad. Jeho oči sú tmavohnedé a uši sú v tvare trojuholníka.

Výška a hmotnosť

 

Podľa štandardu FCI dosahuje výšku od 50 do 56 cm a váhu od 22 do 32 kg. Samice sú zvyčajne menšie ako samci. Výška v kohútiku by mala byť v pomere k dĺžke tela 9:10.

Farba srsti

 

Má trojfarebnú srst, ktorá sa skladá z čiernej, hrdzavohnedej a bielej farby. Na čiernom základe sa nachádza hrdzavohnedá až žltá kresba. Tento pes má krátku a hustú srst, ktorá sa leskne.

Pri chove tohto plemena je potrebné dbať na jeho charakteristické vlastnosti, ktoré zahŕňajú jeho silný a sebavedomý charakter, inteligenciu a oddanosť svojmu majiteľovi. Jeho hruď by mala byť dobre vyvinutá a krk silný. Pysky by mali byť pevné a hřbet rovný.

 

Pri výchove je dôležité nezabúdať na trpezlivosť a konzistentnosť, aby sa pes mohol stať skvelým spoločníkom a strážnym psom. Pri výcviku by sa malo dbať na jeho potreby a zabezpečiť mu dostatok pohybu a stimulácie.

V prípade, že sa pes nechová podľa očakávaní, môže to byť spôsobené jeho nedostatkom výchovy alebo jeho prirodzenými chybami. Pri výbere šteniatka je preto dôležité zvoliť si spoľahlivého chovateľa, ktorý dbá na kvalitu svojich šteniatok.

 

Povaha a temperament

 

"Povaha

 

Appenzellský salašnícky pes je považovaný za všestranného pracovného a rodinného psa. Jeho povaha je charakteristická odvahou, obratnosťou, inteligenciou, veľkou výdržou a ostražitosťou. Toto plemeno má vynikajúce zmysly a je veľmi bystré.

Appenzellský salašnícky pes je milujúci a oddaný spoločník. K svojim ľuďom sa správa veľmi priateľsky a lojálne. Je ochranný a nedôverčivý voči cudzincom a neznámym. Jeho výrazné štekoty sú prejavom jeho ostražitosti a ochranného inštinktu.

Je to pes, ktorý potrebuje harmonické prostredie a veľa pohybu. Jeho temperament a povaha ho predurčujú na široké využitie, či už ako pastierskeho, záchranárskeho psa, alebo na agility. Appenzellský salašnícky pes je skvelý plavec a miluje vodu.

 

Výchova a výcvik appenzellského salašníckeho psa nie sú jednoduché a vyžadujú veľa času a trpezlivosti. Je dôležité ho správne socializovať a naučiť poslušnosti. Jeho temperamentná povaha vyžaduje tréning, aby bol správne vybitý a správanie sa mu nebolo na škodu.

Celkovo je appenzellský salašnícky pes inteligentný a vynikajúci spoločník, ktorý sa hodí pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a pozornosti.

 

Zdravie a starostlivosť

 

"Zdravie

 

Starostlivosť

 

Appenzellský salašnícky pes je zdravé plemeno s hustou podsadou, ktorá ho chráni pred chladom a vlhkom. Starostlivosť o toto plemeno zahŕňa pravidelné kúpanie a strihanie srsti, ako aj pravidelnú starostlivosť o zuby a uši. Tento pes potrebuje aj dostatok pohybu a zdravej stravy, aby bol zdravý a šťastný.

 

Zdravie

 

Appenzellský salašnícky pes je považovaný za zdravé plemeno, ale ako každé plemeno, aj toto môže mať určité zdravotné problémy. Pri chove sa pravidelne röntgenujú bedrové a lakťové kĺby kvôli dysplázii. Iné vyšetrenia chovné jedince povinné nemajú. Je však dôležité, aby majitelia tohto psa pravidelne navštevovali veterinára, aby sa predišlo možným zdravotným problémom. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Pri starostlivosti o toto plemeno je dôležité, aby majitelia boli informovaní o možných zdravotných problémoch a aby pravidelne navštevovali veterinára. Tento pes potrebuje dostatok pohybu a zdravej stravy, aby bol zdravý a šťastný.

 

Výchova a výcvik

 

Appenzellský salašnícky pes je inteligentný, pozorný a učenlivý pes, ktorý si vyžaduje dôslednú a pozitívnu výchovu. V rukách skúseného majiteľa je appenzellský salašnícky pes doslova poklad. Vhodný k všestrannému výcviku, psím športom, záchranárčine a mnohým iným odvetviam kynológie. Je však takmer nutné disponovať nejakými skúsenosťami, predovšetkým s výchovou.

 

Socializácia je kľúčová pre úspešnú výchovu appenzellského salašníckeho psa. Od mladosti by mal byť pes vystavený rôznym situáciám, ľuďom a zvieratám, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách. Je dôležité, aby bol pes vedený k pozitívnym skúsenostiam a aby sa mu dostávalo pozitívneho posilňovania.

 

Výcvik appenzellského salašníckeho psa by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a motivácii. Tento pes má tendenciu byť tvrdohlavý a môže byť náchylný k dominancii, preto je dôležité, aby bol majiteľ dôsledný a zároveň trpezlivý. Je vhodné používať rôzne metódy výcviku, ako napríklad clicker tréning, ktorý pomáha psom učiť sa nové veci rýchlejšie a efektívnejšie.

 

Celkovo je appenzellský salašnícky pes vhodný pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a pozornosti. S dôslednou a pozitívnou výchovou a výcvikom sa môže stať skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí si radi vychutnávajú rôzne aktivity so svojimi psami.

 

Aktivity a športy

 

Appenzellský salašnícky pes je veľmi aktívny pes a potrebuje veľa pohybu, aby bol šťastný. S Appenzellom môžete vykonávať rôzne športy a aktivity, ktoré mu umožnia využiť svoju energiu a zlepšiť jeho fyzickú kondíciu.

Agility je jedným z najobľúbenejších psích športov pre Appenzellského salašníckeho psa. Tento šport zahŕňa prekonávanie prekážok a pretekársky okruh. Appenzellský salašnícky pes je rýchly a obratný, a preto sa mu tento šport veľmi hodí. Flyball je ďalší populárny psí šport, ktorý Appenzellský salašnícky pes môže vykonávať. Tento šport zahŕňa beh na pretekárskom okruhu a získavanie loptičky.

 

Okrem toho môžete Appenzellského salašníckeho psa trénovať aj v psích športoch, ako je obedience, ktorý zahŕňa poslušnosť a disciplínu, alebo v záchranárčine, ktorá zahŕňa hľadanie a záchranu osôb. Appenzellský salašnícky pes je všestranný pes a môže sa zapojiť do rôznych športov a aktivít.

Je dôležité, aby sa Appenzellský salašnícky pes dostatočne pohyboval a využíval svoju energiu. Ak nemá dostatok pohybu, môže sa stať nešťastným a podráždeným. Preto by mal byť majiteľ pripravený venovať mu dostatok času a energie na tréning a cvičenie.

 

Chov a Chovateľské stanice

 

Appenzellský salašnícky pes je stredne veľký, aktívny a povahovo rozvážny pes, ktorý je všestranný a veľmi činorodý. Jeho charakter ho predurčuje na široké využitie a výcvik, či už ako rodinného, strážneho, pastierskeho, alebo záchranárskeho psa. Preto sa stáva čoraz populárnejším a chovateľská základňa pomaly, ale isto rastie.

 

V súčasnosti existuje niekoľko chovateľských staníc v Slovenskej republike, ktoré sa venujú chovu tohto plemena. Medzi najznámejšie chovateľské stanice patrí napríklad LAURENTIUS alebo zahraničné chovateľské stanice ako Sennenhund Appenzeller v Nemecku. Tieto stanice sa snažia chovať zdravé, štandardom zodpovedajúce jedince, ktoré spĺňajú požiadavky plemennej knihy.

 

Pre tých, ktorí by radi mali appenzellského salašníckeho psa, ale nechcú kupovať šteniatko od chovateľa, existuje možnosť adopcie z útulku. V niektorých útulkoch sa môžete stretnúť aj s týmto plemenom, ktoré tam skončilo z rôznych dôvodov. Pri adopcii z útulku je však potrebné brať do úvahy, že pes môže mať určité zdravotné alebo správacie problémy, ktoré si vyžadujú špeciálny prístup a trpezlivosť.

 

Klasifikácia

 

Appenzellský salašnícky pes patrí do skupiny 2 FCI, ktorá zahŕňa pinče, knírače, molossoidné a švajčiarske salašnícke psy. Tento pes je zaradený do sekcie FCI 3, ktorá zahŕňa švajčiarske salašnícke psy.

Tento pes je stredne veľký, so silnou a svalnatou postavou. Jeho výška sa pohybuje od 50 do 56 cm a jeho hmotnosť je od 23 do 30 kg. Jeho farba je trojfarebná, s čiernou, hnedou a bielou farbou.

Appenzellský salašnícky pes má silný instinkt strážiť svoj domov a svojich majiteľov, čo ho robí skvelým strážcom. Je to tiež skvelý spoločník pre aktívnych majiteľov, ktorí si radi užívajú vonkajších aktivít s ich psom.

Toto plemeno je inteligentné a ľahko sa učí, čo ho robí skvelým kandidátom na tréning. Jeho temperament je energický a hravý, čo ho robí skvelým spoločníkom pre deti.

Celkovo, Appenzellský salašnícky pes je skvelým plemeno pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a spoľahlivého spoločníka, ktorý má silný instinkt strážiť ich domov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button