ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Na čo sa používa kurkuma – účinky kurkumi

Na čo sa používa kurkuma? Kurkuma je korenie, ktoré sa používa v tradičnej ázijskej kuchyni už stáročia. Okrem toho, že je to dôležitá súčasť mnohých jedál, má kurkuma aj mnoho ďalších výhod pre zdravie.

Na čo sa používa kurkuma

 

Na čo sa používa kurkuma - účinky kurkumi

Jednou z najznámejších vlastností kurkumy je jej protizápalové pôsobenie. Obsahuje totiž látku nazývanú kurkumin, ktorá má silné protizápalové vlastnosti. Táto vlastnosť pomáha pri liečení mnohých ochorení, ktoré sú spôsobené zápalom, ako napríklad artritída, ekzémy alebo žalúdočné vredy.

Detoxikácia organizmu

Detoxikácia organizmu

Okrem toho sa kurkuma používa aj pri detoxikácii organizmu. Kurkumin totiž podporuje činnosť pečene, ktorá je zodpovedná za detoxikáciu organizmu. Pomáha taktiež pri odbúravaní toxínov a škodlivín z tela.

Zlepšenie trávenia

 

Zlepšenie trávenia

Kurkuma sa tiež používa na zlepšenie trávenia. Má stimulačný účinok na tráviaci trakt a podporuje trávenie tým, že zvyšuje produkciu žalúdočných kyselín a enzýmov tráviaceho traktu. Tým sa zlepšuje trávenie a znižuje riziko tráviacich ťažkostí.

Liečba depresie

 

Ďalšou z výhod kurkumy je jej schopnosť pomáhať pri liečbe depresie a úzkosti. Kurkumin má totiž aj antidepresívne účinky, ktoré pomáhajú zlepšiť náladu a zmierniť príznaky úzkosti. Účinky kurkumy 10 preukázaných prínosov kurkumy

 

Využitie v kozmetike – Na čo sa používa kurkuma

 

Využitie v kozmetike - Na čo sa používa kurkuma

Nakoniec, kurkuma sa používa aj v kozmetike. Kurkumin má antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú pokožke chrániť sa pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím. Používa sa ako prírodný prostriedok na zlepšenie stavu pokožky, zvlhčenie a rozjasnenie pokožky.

 

Okrem toho sa kurkuma používa aj v tradičnej medicíne na liečbu mnohých ochorení, ako sú napríklad bolesti hlavy, zápaly hrdla, kašeľ a ďalšie. Avšak, treba si uvedomiť, že kurkuma nie je liekom a pri vážnych zdravotných problémoch by ste mali vyhľadať odbornú pomoc.

 

Vzhľadom na množstvo výhod, ktoré poskytuje, je kurkuma čoraz populárnejšia a používa sa v rôznych formách, ako sú napríklad kurkumové nápoje, doplnky stravy alebo prírodné kozmetické výrobky.

Pozor – Na čo sa používa kurkuma

 

Napriek tomu, že kurkuma je považovaná za bezpečnú a prírodnú zložku, môže byť pre niektorých ľudí kontraindikovaná. Napríklad, ľudia, ktorí užívajú lieky na zriedenie krvi, by mali byť opatrní, keďže kurkuma má tiež krvnú zriedkavosť. Preto je dôležité poradiť sa so svojím lekárom pred používaním kurkumy ako doplnku stravy.

 

V závere môžeme povedať, že kurkuma má mnoho výhod pre zdravie a je užitočná pre ľudí, ktorí hľadajú prírodný a zdravý spôsob života. Je dôležité si uvedomiť, že kurkuma nie je liekom a jej používanie by nemalo nahrádzať liečbu predpísanú lekárom. Avšak, v kombinácii s vyváženou stravou a zdravým životným štýlom môže byť kurkuma skvelým spôsobom, ako posilniť svoje zdravie a zlepšiť kvalitu života.

Kurkuma ako doplnok stravy

 

Doporučuje sa používať kurkumu v rámci stravy alebo ako doplnok stravy až do 1,5 gramov na deň. Pri používaní kurkumy ako kozmetického prostriedku sa odporúča používať prípravky s kurkumou, ktoré sú špeciálne navrhnuté na tento účel. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

V závere je dôležité poznamenať, že kurkuma má mnoho výhod pre zdravie a je užitočná pre ľudí, ktorí hľadajú prírodný a zdravý spôsob života. Avšak, ako pri každom doplnku stravy, je dôležité dôkladne preskúmať výrobok, ktorý si chcete kúpiť a poradiť sa so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu pred používaním kurkumy.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button