ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Čo dať na popáleniny – ošetrenie popálenin

Čo dať na popáleniny? Popáleniny prvého stupňa sú veľmi časté a často k nim dochádza po náhodnom dotyku horúceho sporáka, kulmy alebo žehličky na vlasy. Popálenina od slnka môže byť tiež popáleninou prvého stupňa. Na rozdiel od popálenín druhého alebo tretieho stupňa, ktoré sú závažnejšie, popáleniny prvého stupňa zahŕňajú len vrchnú vrstvu kože. Ak máte popáleninu prvého stupňa, vaša pokožka môže byť červená a bolestivá a môže sa vyskytnúť mierny opuch.

 

Čo dať na popáleniny

 

Čo dať na popáleniny

 

Väčšinu popálenín prvého stupňa možno ošetriť doma, je však dôležité vedieť, čo robiť. Hoci popáleniny prvého stupňa nie sú také závažné ako popáleniny vyššieho stupňa, môžu dosť bolieť a pri nesprávnom ošetrení môžu zanechať jazvu.

Na ošetrenie popálenín prvého stupňa dermatológovia odporúčajú nasledujúce tipy:

  • Chlaďte popáleninu. Popáleninu okamžite ponorte do studenej vody z vodovodu alebo priložte studené vlhké obklady. Takto postupujte približne 10 minút alebo dovtedy, kým bolesť neustúpi.
  • Na popáleninu nenanášajte masti, zubnú pastu ani maslo, pretože môžu spôsobiť infekciu.
  • Popáleninu prekryte nelepivým, sterilným obväzom. Ak sa vytvoria pľuzgiere, nechajte ich, aby sa samé zahojili, pričom oblasť nechajte zakrytú. Pľuzgiere neotláčajte.
  • Zvážte užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti. Môžu pomôcť zmierniť bolesť a zmierniť zápal.
  • Chráňte oblasť pred slnkom. Po zahojení popáleniny chráňte oblasť pred slnkom vyhľadávaním tieňa, nosením ochranného odevu alebo použitím širokospektrálneho, vodeodolného opaľovacieho krému s ochranným faktorom 30 alebo vyšším. Pomôže to minimalizovať tvorbu jaziev, pretože začervenanie po popálení niekedy pretrváva niekoľko týždňov, najmä u ľudí s tmavším odtieňom pleti.
  • Prečo jesť arašidy – zdravotné výhody arašidov

Popáleniny vyššieho stupňa

 

Popáleniny vyššieho stupňa

 

Popáleniny prvého stupňa sa zvyčajne zahoja samé bez ošetrenia lekárom. Ak je však popálenina prvého stupňa veľmi veľká, ak je obeťou dojča alebo starší človek, alebo ak si myslíte, že vaša popálenina je vážnejšia, okamžite choďte na pohotovosť.

 

Pri varení sa vám ľahko môže stať, že sa popálite na ramene alebo ruke o horúcu panvicu. Existuje však mnoho mýtov o tom, ako ošetriť menšie popáleniny. Mali by ste pľuzgier vypučiť? Máte naň použiť horúcu alebo studenú vodu? Je dobré zakryť popáleninu obväzmi?

 

Jednou z najdôležitejších vecí je konať rýchlo

 

Jednou z najdôležitejších vecí je konať rýchlo

 

Postupujte podľa týchto tipov na ošetrenie drobných popálenín:

 

  • Popáleninu umiestnite pod tečúcu studenú vodu, o niečo chladnejšiu ako izbová teplota, na 10 až 15 minút alebo kým bolesť nepominie. Alebo si na popáleninu priložte chladnú, čistú, vlhkú látku.
    Upozorňujeme, že môže vzniknúť opuch. Z popáleného miesta odstráňte tesné predmety, ako sú prstene alebo oblečenie.
  • Neporušujte pľuzgiere, ak sú väčšie ako necht malíčka. Ak pľuzgier predsa len praskne, očistite ho jemným mydlom a vodou. Naneste antibiotickú masť a potom ho prekryte obväzom alebo gázou.
  • Prospešný môže byť aj voľne predajný liek proti bolesti. Môžu pomôcť zmierniť bolesť.
  • Je tiež dôležité uistiť sa, že ste sa za posledných 10 rokov nechali očkovať proti tetanu, pretože tetanus môžete dostať cez otvorenú ranu v koži.
  • Prečo jesť slivky – 10 výhod sliviek

Kedy navštíviť lekára

 

Kedy navštíviť lekára

Navštívte lekára, ak sa príznaky začnú zhoršovať a vznikne väčší pľuzgier. Veľké pľuzgiere je najlepšie odstrániť, pretože len zriedkakedy zostanú samé neporušené. Starostlivosť vyhľadajte aj vtedy, ak popálenina pokrýva veľkú plochu tela alebo sa začnú prejavovať príznaky podobné infekcii, napríklad výtok z rany, zvýšená bolesť, začervenanie a opuch.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button