Úžitkové rastlinyUŽITKOVÉ RASTLINY

Jahody Sonata – starostlivosť a pestovanie

Jahody Sonata. Pestovanie jahôd je neuveriteľne jednoduché a oplatí sa vynaložiť väčšie úsilie pre ich sladké, šťavnaté plody, ktoré svojou chuťou výrazne prevyšujú odrody kupované v obchode. Odolným jahodám sa darí na plnom slnku v pôde, ktorá je náročná na vlhkosť, a rozmnožujú sa vytváraním odnoží, z ktorých vyrastajú nové rastliny.

 

Jahody Sonata

 

Jahody Sonata

 

Fragaria x ananassa „Sonata“ je nástupcom odrody „Elsanta“ – jednej z najrozšírenejších komerčne pestovaných odrôd pre supermarkety. Plody sa rovnako ako u „Elsanty“ po zbere dobre skladujú, ale jahody „Sonata“ sú oveľa sladšie.

Jahody Sonata sú jednou z najobľúbenejších odrôd jahôd na Slovensku. Jahody Sonata perfektne znášajú mráz a majú radi priame slnko. Čítajte. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Fragaria x ananassa ‚Sonata‘ je stredne skorá odroda s dobrým nasadením plodov a dlhodobou tvorbou veľkých, rovnomerných plodov. Pod nezrelé plody umiestnite slamu, aby ste znížili pravdepodobnosť, že ich zožerú slimáky, a každé tri roky rastliny vymeňte, pretože s pribúdajúcim vekom postupne plodia menej.

 

Pestovanie jahôd

 

Pestovanie jahôd

Táto rastlina je polozelená, takže v zime môže stratiť časť listov. V chladnejších oblastiach alebo v exponovanejších záhradách ich môže stratiť všetky, ale na jar sa opäť objavia nové listy.

  • Poloha: na plnom slnku
  • Pôda: akákoľvek pôda
  • Rýchlosť rastu: rýchlorastúca
  • Mrazuvzdornosť: plne mrazuvzdorný

Od konca júna možno na tejto nedávno introdukovanej jahode zbierať bohatú úrodu veľkých plodov, ktoré majú lahodnú sladkú chuť a pevnú dužinu. Hovorí sa, že má oveľa nižší výskyt deformovaných plodov ako mnohé iné druhy. Najlepšie stále rodiace jahody – 11 odrôd

 

Jahody Sonata sadenie

 

Jahody Sonata sadenie

Pred výsadbou dobre pripravte pôdu. Odstráňte všetku burinu a zapravte veľa dobre zhnitého hnoja. Pri výsadbe rozmiestnite rastliny vo vzdialenosti 45 cm a 75 cm medzi jednotlivými radmi a okolo základne rastlín naneste bohatú vrstvu mulča, pričom dbajte na to, aby ste sa vyhli korunke. Ak ich pripevňujete na oporu, vyviažte ich, keď začnú rásť, a udržujte ich odnože nad zemou. Starostlivosť o jahody: Ako sa starať o jahody

. Ak ich chcete pestovať tradičným spôsobom a nechať ich viesť po zemi, potom pod rastliny položte hrubú vrstvu slamy alebo použite podložky pod jahody, aby sa plody nedotýkali pôdy, keď sa začínajú tvoriť. Možno použiť aj čierne plastové mulčovacie fólie, ktoré tiež pomáhajú zadržiavať vlhkosť v pôde, znižujú výskyt burín a podporujú skorú úrodu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button