ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Kde žije kapybara – zaujímavý hlodavec

Kde žije kapybara? Kapybara sú najväčšími hlodavcami na svete a patria do rodu Hydrochoerus. Sú domácimi zvieratami v Južnej Amerike a žijú v podmienkach, ktoré sú pre nich ideálne.

 

Kde žije kapybara

 

Kde žije kapybara

 

Kapybara sú fascinujúcimi zvieratami, ktoré žijú v Južnej Amerike v podmienkach, ktoré sú im prirodzené. Sú veľmi dôležitým článkom v ekosystéme a ich ochrana je kľúčová pre zachovanie biodiverzity v Južnej Amerike. Dúfajme, že budú aj naďalej chránené a ich populácia sa bude zvyšovať.

Rozšírenie kapybar na juhoamerickom kontinente

 

Kapybara sa vyskytujú v Južnej Amerike a to konkrétne v oblastiach, ktoré sú vlhké a sú pokryté hustými lesmi. Najčastejšie sa vyskytujú v oblastiach Argentíny, Brazílie, Kolumbie, Paraguaja a Uruguaja. Ich prirodzeným prostredím sú rieky, jazerá, bažiny a mokrade.

 

Fyzický popis kapybar

 

Fyzický popis kapybar

 

Kapybara sú veľké zvieratá. Dospelí jedinci dosahujú dĺžku približne 1,3 metra a vážia okolo 50 až 65 kilogramov. Majú silné končatiny a ich telo je pokryté hrubou srsťou, ktorá je zvyčajne hnedá alebo sivá. Ich hlava je malá v porovnaní s telom a majú krátky chvost. Ich zuby stále rastú a preto ich musia často ohryzávať, aby sa im nezahryzli do ďasien.

 

Strava a správanie kapybar – Kde žije kapybara

 

Strava a správanie kapybar - Kde žije kapybara

 

Kapybara sú býložravé zvieratá a ich strava pozostáva prevažne z trávy, koreňov, kôry a vodnej vegetácie. Sú veľmi spoločenské zvieratá a žijú v skupinách, ktoré môžu mať až 20 jedincov. Sú veľmi mierumilovné, ale dokážu sa brániť, ak sú ohrozené. V prípade nebezpečenstva sa rýchlo pohybujú a dokážu sa udržať pod vodou až 5 minút. Kedy má mačka ruju – rozmnožovanie mačiek

 

Vplyv ľudskej činnosti na populáciu kapybar

 

Sú v súčasnosti klasifikované ako málo dotknuté druhy, avšak ich populácia sa v minulosti výrazne znížila kvôli lovu a ničeniu ich prírodného prostredia. Dnes sú chránené zákonom a ich populácia sa zvyšuje. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

V niektorých krajinách, ako napríklad v Brazíli i, sú kapybary dokonca považované za ochranný symbol a sú využívané v ekoturistike.

 

Ekologický význam kapybar – Kde žije kapybara

 

Ekologický význam kapybar

 

Kapybara sú dôležitým článkom v ekosystéme Južnej Ameriky. Ich strava pozostáva prevažne z rastlinnej hmoty, čím prispievajú k udržaniu rovnováhy v ekosystéme. Zároveň sú aj potravou pre mnohé druhy dravcov, ako sú jaguáre, pumy a anakondy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button