HMYZZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Čím sa živia mravce – stravovanie a výskum

Čím sa živia mravce. Mravce sú malé, ale neuveriteľne zaujímavé tvory, ktoré môžete nájsť takmer všade po celom svete. Ak ste sa niekedy zaujímali o to, čím sa živia tieto malé tvory, tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie. V tejto štúdii sa pozrieme na to, čo jedia mravce, ako získavajú potravu a ako sa líšia stravovacie návyky rôznych druhov mravcov.

Čím sa živia mravce

 

Čím sa živia mravce

Mravce sú omnivory, čo znamená, že jedávajú rastlinnú aj živočíšnu stravu. Ich stravovacie návyky sa môžu líšiť v závislosti od druhu mravcov a miesta, kde žijú. Všeobecne však mravce konzumujú potravu, ktorú získavajú z okolitého prostredia, kde sa pohybujú.

Rastlinná strava

Rastlinná strava mravcov

Niektoré druhy mravcov jedávajú rastliny. Tieto mravce môžu konzumovať semienka, ovocie a nektár rastlín. Nektár je sladká tekutina, ktorú produkujú niektoré rastliny a ktorú získavajú aj včely a iné druhy hmyzu. Čím sa živia mravce. Mravce často navštevujú kvety, aby získali nektár a pomáhajú tak pri opylovaní rastlín.

Okrem toho môžu niektoré druhy mravcov žiť v symbióze s rastlinami. Napríklad, mravce z rodu Pseudomyrmex žijú v symbióze s rastlinou zvanou akácia. Hady na Slovensku

Akácia poskytuje mravcom prístrešie a potravu v podobe sladkých tekutín a tukov. Mravce zase chránia rastlinu pred hmyzom a zvieratami, ktoré by mohli poškodiť jej listy a kôru. Tento druh symbiózy sa nazýva myrmekofília a je veľmi zaujímavý príklad vzájomnej závislosti medzi dvoma druhmi v prírode. Ako na vinne mušky – 10 tipov ako sa ich zbaviť

 

Živočíšna strava

Živočíšna strava

Okrem rastlinnej stravy mnohé druhy mravcov jedávajú aj živočíšnu stravu. Táto strava môže zahŕňať hmyz, mŕtve zvieratá, ktoré obsahujú tráveninu a iné organické zvyšky, a dokonca aj iné mravce. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

Niektoré druhy mravcov sú dokonca schopné loviť a zabíjať väčšie zvieratá. Napríklad, africký druh mravcov zvaný driver ants (Dorylus) má silné čeľuste a schopnosť spolupracovať, aby mohli loviť a zabiť malé zvieratá, ako sú hady a hlodavce.

 

Ako získavajú mravce potravu – Čím sa živia mravce

Ako získavajú mravce potravu - Čím sa živia mravce

Mravce majú rôzne spôsoby, ako získavajú potravu, a tieto spôsoby sa môžu líšiť v závislosti od druhu mravcov a miesta, kde žijú.

 

Niektoré druhy mravcov sa živia tým, že zbierajú potravu z okolia. Tieto mravce môžu byť závislé od hmyzu, ktorý sa zhromažďuje okolo kvetov a vyrába nektár. Mravce môžu tiež zbierať iné druhy potravy, ako sú semienka, ovocie a mŕtve zvieratá. Tieto mravce sa často pohybujú v radoch, ktoré sa nazývajú „mraveniská“. Čím sa živia mravce. Tieto rady môžu byť veľmi dlhé a obsahovať stovky až tisíce jedincov. Mravce v radoch si prenášajú potravu pomocou svojich mandibúl, ktoré majú silné a dokážu niesť predmety, ktoré sú oveľa väčšie ako mravec sám.

 

Iné druhy mravcov sú schopné vytvoriť kolónie, ktoré sú plne zamerané na získavanie potravy. Tieto kolónie môžu byť veľmi rozsiahle a zahrňovať tisíce jedincov. Mravce v týchto kolóniách pracujú spoločne, aby získali potravu pre celú kolóniu. Tieto kolónie môžu byť veľmi efektívne pri získavaní potravy a môžu zabezpečiť, že celá kolónia bude mať dostatok potravy na prežitie.

 

Rôzne druhy mravcov majú rôzne spôsoby získavania potravy. Niektoré druhy sú závislé od rastlín a nektáru, zatiaľ čo iné sú závislé od hmyzu a mŕtvych zvierat. Mnohé druhy mravcov sú tiež schopné vytvárať symbiotické vzťahy s inými organizmami, ktoré pomáhajú zabezpečiť, že majú dostatok potravy na prežitie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button