HLODAVCEZaujímavosti z ríše zvierat

Čo môže a nemôže jesť škrečok

Čo môže a nemôže jesť škrečok. Ak máte doma škrečka, pravdepodobne sa zaujímate o to, čo môže a nemôže jesť. Správna strava je pre zdravie vášho škrečka veľmi dôležitá. V tomto článku sa dozviete, čo môže škrečok jesť a čo by mal radšej vynechať.

Čo môže a nemôže jesť škrečok

Čo môže a nemôže jesť škrečok

 

Škrečok je bytové zviera, ktoré potrebuje správnu výživu, aby sa cítilo dobre a bolo zdravé. Jeho strava by mala pozostávať z rôznych druhov semien, obilnín a zeleniny. Medzi obľúbené druhy patrí napríklad mrkva, zeler, cuketa, kukurica a zemiaky. Okrem toho sa škrečok môže stravovať aj rôznymi druhmi semien, ako sú slnečnicové semienka, sezamové semienka alebo ľanové semienka.

Je veľmi dôležité, aby ste svojmu škrečkovi nedávali potraviny, ktoré by mu mohli ublížiť. Niektoré druhy ovocia a zeleniny môžu byť pre škrečka príliš kyslé alebo obsahovať príliš veľa cukru. Okrem toho by ste mu nemali dávať potraviny, ktoré sú pre ľudí toxické, ako sú napríklad avokádo, cesnak, cibuľa alebo hrozno.

Čo môže jesť škrečok

Čo môže jesť škrečok

 

Ak sa staráte o škrečka, musíte sa uistiť, že dostáva správnu stravu. Škrečok je malý hlodavec, ktorý potrebuje rôznorodú stravu, aby získal všetky potrebné živiny. Tu je niekoľko potravín, ktoré môže škrečok jesť:

 • Obilná zmes: Obilná zmes je základom stravy pre škrečka. Môžete ju kúpiť v každom obchode so zvieratami. Je dôležité vyhýbať sa zmesiam s pridanými cukrami alebo farbivami.
 • Zelenina: Škrečok môže jesť množstvo zeleniny, ako sú mrkvy, uhorky, cukety, zeler, cvikla, kukurica, endívia a ľadový šalát. V menších dávkach môže jesť aj hlávkový šalát. Je dôležité vyhnúť sa zelenine s vysokým obsahom kyseliny, ako sú paradajky alebo citrusy.
 • Ovocie: Škrečok môže jesť niektoré druhy ovocia, ako sú jablká, banány, hrozno, jahody, maliny a kiwi. Je dôležité vyhnúť sa ovociu s vysokým obsahom cukru alebo kyseliny.
 • Tvaroh: Tvaroh je vynikajúcim zdrojom bielkovín pre škrečka. Môžete mu dať malé množstvo tvarohu ako občasné občerstvenie.
 • Mandle: Mandle sú zdravým zdrojom tukov a bielkovín pre škrečka. Môžete mu dať malé množstvo mandlí ako občasné občerstvenie.
 • Kokos: Kokos je zdravým zdrojom tukov pre škrečka. Môžete mu dať malé množstvo kokosu ako občasné občerstvenie.

Všetky tieto potraviny môžu byť zdravým doplnkom stravy pre vašho škrečka. Vždy sa však uistite, že mu dávate správne množstvo a nezabudnite na dostatok čistej vody.

Čo by škrečok nemal jesť

Čo by škrečok nemal jesť

 

Pri kŕmení škrečka je dôležité vedieť, čo by nemal jesť, aby sme zabezpečili jeho zdravie a zdravie tráviaceho traktu. Nasledujúce potraviny by mali byť pre škrečka tabu:

 • Cibuľa, cesnak a korenie: Tieto potraviny môžu spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu a dýchania.
 • Oriešky: Oriešky sú pre škrečka príliš mastné a môžu spôsobiť problémy s trávením. Navyše, niektoré druhy orehov sú pre škrečka jedovaté.
 • Surové cestoviny a celozrné pečivo: Škrečok by nemal jesť surové cestoviny ani celozrné pečivo, pretože tieto potraviny môžu spôsobiť zápchu.
 • Citrusové plody: Citrusové plody obsahujú kyselinu, ktorá môže spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu.
 • Mlieko a mliečne výrobky: Škrečok by nemal jesť mlieko a mliečne výrobky, pretože nemôže tráviť laktózu.
 • Žalude a chrumky: Škrečok by nemal jesť žalude ani chrumky, pretože sú príliš tvrdé a môžu poškodiť jeho zuby.
 • Soľ a cukor: Škrečok by nemal jesť potraviny s vysokým obsahom soli alebo cukru, pretože môžu spôsobiť zdravotné problémy.
 • Maslo a sadlo: Tieto potraviny sú príliš mastné a ťažko stráviteľné pre škrečka.
 • Čokoláda a žuvačky: Čokoláda a žuvačky obsahujú kofeín a iné látky, ktoré sú pre škrečka škodlivé.
 • Broskyňové kôstky, hríby a vetvy ihličnatých stromov: Tieto potraviny môžu byť pre škrečka jedovaté a spôsobiť zdravotné problémy.

Je dôležité byť opatrný pri kŕmení škrečka a zabezpečiť mu vyváženú stravu. Ak máte akékoľvek pochybnosti o bezpečnosti nejakej potraviny, radšej ju nekŕmte škrečka.

Výživa a kŕmenie škrečka – Čo môže a nemôže jesť škrečok

Výživa a kŕmenie škrečka 
Čo môže a nemôže jesť škrečok

 

Kŕmenie škrečka nie je zložitá vec, ale je dôležité mať na pamäti, že škrečok potrebuje správnu výživu, aby bol zdravý a šťastný. Denná spotreba krmiva závisí od veľkosti a aktivity škrečka. Pre dospelého škrečka by malo byť dostačujúce približne 10-15g krmiva denne.

Je najlepšie kŕmiť škrečka kompletným krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Ak sa rozhodnete kŕmiť škrečka potravinami vhodnými pre ľudí, mali by ste sa držať zdravej výživy a obmedziť liečenie na najviac desať percent stravy škrečka. Vynechajte nezdravé jedlo a držte sa zdravých vecí, ako sú celozrnné výrobky, čerstvá zelenina a ovocie (s mierou, inak sa môže vyvinúť hnačka).

Okrem krmiva by mal mať škrečok vždy k dispozícii čistú vodu. Denná spotreba vody pre škrečka závisí od jeho veľkosti a aktivity, ale zvyčajne by malo byť dostačujúce približne 10-15 ml denne.

Vitamíny a minerály sú dôležité pre zdravie škrečka. Škrečok by mal dostať dostatok vitamínu C, ktorý pomáha udržiavať zdravie jeho zubov a ďasien. Minerály, ako je vápnik a fosfor, sú tiež dôležité pre zdravie kostí škrečka.

Tiež čítajte

Dôležitosť veterinára v strave škrečka

 

 

Pri kŕmení svojho škrečka je dôležité pamätať na to, že jeho strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny. Avšak, môže sa stať, že váš škrečok odmietne kŕmenie alebo sa mu zhorší zdravotný stav. V takom prípade je dôležité vyhľadať veterinára, aby zistil príčinu problému a navrhol riešenie.

Veterinár môže pomôcť aj pri výbere správnej stravy pre vášho škrečka. Ako odborník na zdravie zvierat, môže vám poradiť, aké krmivo je pre vášho škrečka najvhodnejšie a aké potraviny by ste mali obmedziť alebo úplne vylúčiť z jeho stravy.

Okrem toho, veterinár môže odporučiť aj doplnky stravy, ktoré pomôžu vášmu škrečkovi udržať si dobré zdravie. Tieto doplnky môžu obsahovať vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu vášho škrečka.

Je tiež dôležité nezanedbávať preventívnu starostlivosť o zdravie vášho škrečka. To znamená, že by ste mali pravidelne navštevovať veterinára na preventívne prehliadky a očkovanie. Týmto spôsobom môžete predchádzať mnohým zdravotným problémom a zabezpečiť si zdravého a šťastného škrečka.

V prípade, že sa vášmu škrečkovi niečo stane alebo sa mu zhorší zdravie, neváhajte a okamžite vyhľadajte veterinára. Čím skôr sa problém zistí a začne sa s liečbou, tým väčšia je šanca na úspešné uzdravenie vášho škrečka.

Starostlivosť o škrečka – Čo môže a nemôže jesť škrečok

Starostlivosť o škrečka Čo môže a nemôže jesť škrečok

 

Ak sa rozhodnete mať škrečka ako domáceho maznáčika, musíte sa naučiť, ako sa o neho postarať. Škrečok je zvieratko, ktoré vyžaduje určitú starostlivosť, aby sa cítil dobre a bol zdravý. Tu je niekoľko tipov na to, ako sa starať o svojho škrečka:

Chov a výber škrečka

Ak sa rozhodnete pre škrečka, vyberte si zdravého jedinca, ktorý má lesklú srst a živý pohyb. Zistite, či máte povolenie na chov škrečkov, ak to vyžaduje miestna legislatíva. V prípade, že máte viac ako jedného škrečka, dajte pozor, aby ste ich nechali spolu iba vtedy, ak sú z rovnakého vrhu. V opačnom prípade sa môžu začať napádať.

Vlas a klietka

Škrečok potrebuje miesto, kde sa môže schovať a cítiť sa bezpečne. Klietka by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej mohol pohybovať a aby sa do nej zmestila miska na jedlo a pitie. Klietka by mala byť umiestnená na suchom a teplom mieste, pretože škrečok neznáša prievan a chlad. Okrem toho by ste mali pravidelne čistiť klietku a meniť podstielku.

Terárium

Ak sa rozhodnete pre terárium namiesto klietky, uistite sa, že má dostatočnú veľkosť pre škrečka. Terárium by malo byť umiestnené na suchom a teplom mieste, aby sa škrečok cítil pohodlne. V teráriu by mala byť miska na jedlo a pitie a podstielka, ktorá sa pravidelne mení.

Miska a podstielka

Tak miska, v ktorej škrečok dostáva jedlo a pitie, by mala byť umiestnená v klietke alebo teráriu tak, aby sa do nej nedostávala podstielka. Miska by sa mala pravidelne čistiť a dezinfikovať. Podstielka by mala byť suchá a čistá, aby sa zabránilo vzniku plesní a baktérií.

Slnečné svetlo

Škrečok potrebuje slnečné svetlo, aby si doplnil vitamín D. Ak máte klietku alebo terárium umiestnené v interiéri, môžete použiť UV lampu, aby ste škrečkovi poskytli dostatok slnečného svetla.

Jedlo

Škrečok potrebuje kvalitné krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Vhodné krmivo pre škrečka zahŕňa sušené krmivo, ovocie, zeleninu, semená a oriešky. Zabráňte prekrmovaniu škrečka a vyhnite sa krmivám, ktoré obsahujú cukor alebo tuk. Okrem toho by ste mali škrečkovi poskytnúť dostatok čerstvej vody.

Starostlivosť

Škrečok potrebuje pravidelnú starostlivosť, aby sa cítil dobre a bol zdravý. Môžete si zvoliť rôzne spôsoby starostlivosti, vrátane hry s ním

Rôzne druhy škrečkov a ich stravovacie návyky

Rôzne druhy škrečkov a ich stravovacie návyky

 

Ak hľadáte vhodné krmivo pre svojho škrečka, musíte si najprv uvedomiť, že nie všetky druhy škrečkov majú rovnaké stravovacie návyky. Napríklad, roborovský škrečok je zvyknutý žiť v pouštnych oblastiach, takže jeho strava sa líši od škrečka sýrskeho, ktorý pochádza z iných oblastí.

Čo môže a nemôže jesť škrečok

Čo môže a nemôže jesť škrečok

Tu je zoznam rôznych druhov škrečkov a ich stravovacích návykov:

 • Škrečok sýrsky: Tento druh škrečka je všežravec a jeho strava by mala pozostávať z kvalitného krmiva pre škrečky, ovocia a zeleniny. Mali by ste sa vyhýbať sladkým a mastným jedlám, ako sú čokoláda a mäso, pretože môžu spôsobiť zdravotné problémy. Škrečok sýrsky
 • Roborovský škrečok: Pre tento druh škrečka je dôležité, aby mal v strave dostatok bielkovín a vlákniny. Jeho strava by mala pozostávať z kvalitného krmiva pre škrečky, ovocia a zeleniny. Mali by ste sa vyhýbať sladkým a mastným jedlám, ako sú čokoláda a mäso, pretože môžu spôsobiť zdravotné problémy. Škrečok roborovský: ako sa oň starať
 • Škrečok čínsky: Tento druh škrečka má radi ovocie a zeleninu, a to najmä mrkvu, jablká a broskyne. Jeho strava by mala obsahovať aj kvalitné krmivo pre škrečky a semiačka. Mali by ste sa vyhýbať sladkým a mastným jedlám, ako sú čokoláda a mäso, pretože môžu spôsobiť zdravotné problémy. Škrečok čínsky: Popis a charakteristika
 • Škrečok campbellov: Tento druh škrečka má radi ovocie a zeleninu, najmä mrkvu, jablká a uhorky. Jeho strava by mala obsahovať aj kvalitné krmivo pre škrečky a semiačka. Mali by ste sa vyhýbať sladkým a mastným jedlám, ako sú čokoláda a mäso, pretože môžu spôsobiť zdravotné problémy. Škrečok Campbellov – charakteristika a starostlivosť
 • Škrečok poľný: Tento druh škrečka má radi ovocie a zeleninu, najmä jablká, mrkvu a uhorky. Jeho strava by mala obsahovať aj kvalitné krmivo pre škrečky a semiačka. Mali by ste sa vyhýbať sladkým a mastným jedlám, ako sú čokoláda a mäso, pretože môžu spôsobiť zdravotné problémy. Škrečok poľný: starostlivosť o pekného škrečka

Všeobecne platí, že by ste mali svojho škrečka kŕmiť 2-3 krát denne a mali by ste mu poskytnúť čerstvú vodu denne. Okrem toho by ste mali svojho škrečka kŕmiť iba kvalitným krmivom pre škrečky a ovocím a zeleninou, ktoré sú pre neho vhodné.

Fyzické vlastnosti škrečka súvisiace s stravou

Fyzické vlastnosti škrečka súvisiace s stravou

 

Škrečok je malý hlodavec so zubami, ktoré rastú po celý jeho život. Preto je dôležité, aby mali škrečkovia vždy k dispozícii niečo, čo im pomôže zuby opotrebovať. K tomu môžu slúžiť granule alebo kusy dreva, ktoré môžu žuvať.

Okrem zubov majú škrečkovia aj veľmi dobrý zrak a sluch, ktoré sú pre ich prežitie v prírode veľmi dôležité. Preto by mali mať k dispozícii dostatok svetla a ticha, aby sa mohli cítiť bezpečne a komfortne.

Škrečkovia sú samotári, ktorí sa cítia najlepšie, keď majú svoj vlastný priestor. Preto by mali mať k dispozícii dostatok miesta na pohyb a hranie sa.

Pri výbere stravy pre škrečka by ste mali brať do úvahy aj jeho vlastnosti. Napríklad zlaté škrečky sú náchylné na obezitu, preto by mali mať obmedzený prístup k potrave s vysokým obsahom cukru a tuku.

Zároveň je dôležité mať na pamäti, že každý škrečok môže mať odlišné preferencie, pokiaľ ide o stravu. Preto by ste mali skúšať rôzne druhy potravy a pozorovať, čo váš škrečok najradšej zje.

Tiež čítajte

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button