ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Prečo jeleň zhadzuje parohy: Tajomstvo za jeho rozhodnutím

Prečo jeleň zhadzuje parohy? Jeleň (Cervus elaphus) je majestátna zver, známa svojimi veľkými a impozantnými parohmi. No napriek ich významu a úžasu, ktorý vyvolávajú, jeleň ich každoročne zhadzuje. Prečo sa to deje a aké sú dôvody za týmto javom? V tomto článku sa pozrieme na niekoľko hlavných faktorov a tajomstvo za rozhodnutím jeleňa zhadzovať svoje parohy.

 

Prečo jeleň zhadzuje parohy

 

Prečo jeleň zhadzuje parohy

 

Zhadzovanie parohov je prirodzeným a neodmysliteľným javom vo svete jelenov. Tento proces im umožňuje obnovovať a regenerovať parohy, zabezpečiť si kondíciu a vitalitu, chrániť sa pred zranením a komunikovať s ostatnými jelenmi. Je to fascinujúci príklad prispôsobenia sa a evolučného vývoja týchto majestátnych zvierat.

1. Cyklus rastu a obnovy

 

Prečo jeleň zhadzuje parohy? Jelene majú unikátnu schopnosť rásť a zhadzovať svoje parohy v pravidelných intervaloch. Parohy rastú počas leta a dosahujú svoj vrchol na jeseň. Po tejto fáze začína proces zhadzovania. Jeleň vylučuje hormóny, ktoré oslabujú spojenie medzi parohmi a lebkou, čo umožňuje parohom odpadnúť. Tento cyklus rastu a obnovy je pre jeleňa prirodzený a dôležitý.

 

2. Zabezpečenie vitality a kondície

 

Zabezpečenie vitality a kondície jeleň

 

Zhadzovanie parohov je pre jeleňa dôležitým aspektom zabezpečenia jeho vitality a kondície. Po zhadzovaní starých parohov má jeleň možnosť vyraziť do novej sezóny rastu s novými a silnejšími parohmi. Tento proces je súčasťou prirodzenej adaptácie a evolučného vývoja jeleňa, ktorý mu umožňuje súťažiť a brániť sa v bojoch o teritórium a samicu.

 

3. Ochrana pred zranením – Prečo jeleň zhadzuje parohy

 

Parohy sú pre jeleňa náročným a ťažkým bremenom. Počas obdobia rastu parohov sú prekrvené a bohaté na živiny, čo im dáva vysokú hmotnosť. Táto hmotnosť môže byť pre jeleňa zaťažujúca, najmä ak sa pohybuje v náročnom teréne alebo bojuje s inými jeleňmi. Zhadzovanie parohov mu umožňuje odstrániť túto záťaž.

 

4. Obnova a regenerácia

 

Zhadzovanie parohov je tiež spôsobom, ako jeleň umožňuje svojim parohom regenerovať sa a obnoviť. Po zhadzovaní sa miesto spojenia parohov s lebkou hojí a vytvára sa nový rastový tkanivový lôžko pre budúce parohy. Tento proces zabezpečuje, že nové parohy budú mať stabilný základ a budú mať dostatočný priestor na rast a vývoj. Najväčšie Jelene na svete : Lov Jeleňov na Novom Zélande

 

5. Signál pre súperov a samice -Prečo jeleň zhadzuje parohy

 

Signál pre súperov a samice -Prečo jeleň zhadzuje parohy

 

Zhadzovanie parohov je aj spôsobom, ako jeleň komunikuje s inými jelenmi. Zmena vo vzhľade a absencia parohov môže slúžiť ako signál pre súperov, že jeleň momentálne nie je v bojovom stave a nemá záujem o súboje. Taktiež môže poskytovať informácie o hierarchii a postavení v skupine jelenov. Pre potenciálne partnerky to môže byť signál, že jeleň nieje pripravený na rozmnožovanie a párenie. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

6. Závislosť na sezóne a hormonálny regulácia

 

Závislosť na sezóne a hormonálny regulácia jelen

 

Prečo jeleň zhadzuje parohy? Zhadzovanie parohov je úzko spojené so sezónou a hormonálnou reguláciou v tele jeleňa. Hormóny, ako napríklad testosterón, ovplyvňujú rast a zhadzovanie parohov. Po párení sa hladina testosterónu v tele jeleňa znižuje, čo spúšťa proces zhadzovania parohov. Neskôr, na jar, sa hladina hormónov zvýši a nový cyklus rastu parohov sa začína.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button