ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Škorpión obrovský: Chov a starostlivosť

Škorpión obrovský. Ak sa zaujímate o chov exotických zvierat, možno ste uvažovali o chove škorpiónov. Škorpión obrovský, známy aj ako šťúr kráľovský, je jedným z najväčších druhov škorpiónov na svete a jeho chov môže byť zaujímavým a vzrušujúcim zážitkom. V tomto článku sa dozviete základné informácie o starostlivosti a chove škorpióna obrovského.

Škorpión obrovský

 

Škorpión obrovský

 

 

Predtým, ako sa pustíte do chovu škorpióna obrovského, musíte sa oboznámiť s jeho potrebami a nárokmi. Škorpión obrovský je mäsožravý a živí sa rôznymi bezstavovcami a malými stavovcami. Jeho terárium by malo byť dostatočne veľké, aby sa mohol pohybovať a mať v ňom miesto na odpočinok. Okrem toho by malo byť vybavené vhodným substrátom, úkrytmi, miestom na vodu a tepelnými zdrojmi.

Chov Škorpióna obrovského

 

Chov Škorpióna obrovského

 

 

Vedecká klasifikácia a synonymá

Škorpión obrovský alebo Pandinus imperator patrí do čeľade Scorpionidae. Bol opísaný v roku 1841 nemeckým entomológom a arachnológom Karlo Kochom. Je to najväčší druh škorpióna na svete a môže dorastať až do dĺžky 23 cm. Má niekoľko synonym, medzi ktorými sú aj šťúr obrovský alebo šťúr kráľovský.

Domov a vlhkosť Škorpión obrovský

 

Domov a vlhkosť Škorpión obrovský

 

Škorpión obrovský pochádza z tropických oblastí Afriky, kde žije v suchých a horúcich podmienkach. Preto je dôležité udržiavať v teráriu teplotu medzi 26 a 30 stupňami Celzia a vlhkosť na úrovni 70 až 80 percent. Na udržanie vlhkosti sa používa sprejovanie vody na steny terária alebo použitie vlhčiaceho substrátu.

Veľkosť a úkryt

Ako sme už spomenuli, škorpión obrovský môže dorastať až do dĺžky 23 cm, preto je dôležité mu poskytnúť dostatočne veľký úkryt. Môže sa jednať o kôru, kamene alebo drevo. Pri výbere úkrytu je dôležité zohľadniť aj to, aby sa do neho zmestil celý škorpión.

Terárium a substrát

Pri chove škorpióna obrovského je dôležité použiť dostatočne veľké terárium s rozmermi minimálne 60x40x40 cm. Ako substrát sa používa rašelina alebo kokosová drť (lignocel), ktoré sú schopné udržiavať vlhkosť. V teráriu by sa mali nachádzať aj rôzne úkryty a predmety na lezenie.

Bodnutie Škorpión obrovský

Škorpión obrovský má jedovú žľazu, ktorá sa nachádza na chvoste. Jeho bodnutie nie je smrteľné, ale môže byť pre človeka bolestivé a spôsobiť zápal. Preto je dôležité pri manipulácii so škorpiónom používať rukavice a dodržiavať opatrnosť.

Toto sú základné informácie o chove škorpióna obrovského. Dúfame, že vám pomohli pri príprave na chov tohto zaujímavého tvora.

Starostlivosť o Škorpióna obrovského

 

Starostlivosť o Škorpióna obrovského

 

 

Ak sa rozhodnete chovať Škorpióna obrovského, musíte sa o neho starať správne. Tento druh škorpióna je veľmi odolný, ale aj tak potrebuje správnu starostlivosť. V tejto sekcii sa dozviete o tom, ako sa starať o Škorpióna obrovského. Šampón na vlasy

Šťúr Obrovský a Šťúr Kráľovský

Škorpión obrovský a Škorpión kráľovský sú veľmi podobné druhy. Obaja majú rovnaké nároky na starostlivosť. Ich útočnou aj obrannou zbraňou je chvost, na konci ktorého majú tŕň s jedovými žľazami. Preto je dôležité, aby ste sa naučili, ako sa s nimi správne zaobchádzať.

Tieto škorpióny sú nočné zvieratá a potrebujú tmavé miesto, kde sa môžu skryť počas dňa. Ich terária by mali byť dostatočne veľké, aby mohli pohodlne žiť. Mali by mať aj dostatok miesta na pohyb a skrytie sa. Jedovaté zvieratá top 10 najjedovatejších zvierat na svete

Rozmnožovanie a vajíčka

Škorpióni obrovskí sa rozmnožujú pohlavným spôsobom. Samice nosia vajíčka v brušnej dutine až do chvíle, kým nevykľujú. Počet vajíčok sa líši v závislosti od veľkosti samice.

Po vyliahnutí sa mladí škorpióni musia postarať sami o seba. V tomto období sú veľmi krehkí a zraniteľní, preto je dôležité, aby ste ich nechali v pokoji a nedotýkali sa ich. Top 10 najsmrteľnejších zvierat

Pri starostlivosti o Škorpióna obrovského je dôležité dodržiavať základné pravidlá. Musíte sa uistiť, že má dostatok jedla a vody. Tiež musíte zabezpečiť, aby mali dostatok miesta na pohyb a skrytie sa. Ak sa budete o neho správne starať, váš Škorpión obrovský bude zdravý a šťastný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button