CestovanieHISTÓRIA A DINOSAURY

Opustený zámok vo Francúzsku

Opustený zámok Tento magický zámok zostal od požiaru v roku 1932 opustený

 

Pohľad na Opustený zámok vám vezme dych.

Každým dňom sa čarovný francúzsky zámok Château de la Mothe-Chandeniers mení v ruiny.Ako spiace krása zarastajúce vegetáciou dnes pôsobí zámok Château de la Mothe-Chandeniers, ktorý sa nachádza v kantóne Les Trois-Moutiers na západe Francúzska. Príbeh, ktorý sa s ním spája, je rovnako fascinujúce ako to, čo z neho dodnes zostalo.

Turistika so psami: 10 plemien vhodných na turistiku

Château de la Mothe-Chandeniers Opustený zámok

V 13. storočí býval baštou význačného šľachtického rodu Baucay, pánov z Loudon, ktorí mali otvorené dvere až k samotnému francúzskemu kráľovi. V čase stredoveku dvakrát sa zámku zmocnili Angličania, ale Francúzi si ho  nakoniec získali naspäť. Stal sa potom jedným z najpopulárnejších zámkov vo Francúzsku, kde sa usporadúvali opulentné hostiny. Aj to bolo jedným z dôvodov, prečo bol zámok počas francúzskej revolúcie vyplienený.

Château de la Mothe-Chandeniers

Roku 1809 ho však kúpil bohatý živnostník menom François Hennecart, ktorý ho prebudoval v romantickom štýle zámkov na Loire a na pozemku v jeho blízkosti vysadil vinič. V roku 1857 prešiel zámok do vlastníctva baróna Josepha Lejeuneho, ktorý bol synom slávneho generála a netere švédskej kráľovnej Desiderio.

Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Opustený zámok . Sotva tu ale jeho potomkovia nainštalovali centrálne kúrenie, prepukol na zámku uprostred zimy roku 1932 obrovský požiar. Len kaplnka, hospodárske budovy a holubník zostali ušetrené plameňov. Škody boli také obrovské, že noviny Le Figaro vtedy informovali, že celá knižnica so vzácnymi výtlačky, gobelíny, tapisérie, starožitný nábytok, obrazy a iné cennosti ľahli popolom. Bohužiaľ v stave po požiari zostal zámok až do dnešnej doby, len od tej doby ešte viac schátral.Opustený zámok.

Château de la Mothe-Chandeniers Opustený zámok

Na lepšie časy sa zablyslo v roku 1981, kedy ho odkúpil učiteľ matematiky Marc Demever so zámerom pamiatku zreštaurovať. To sa mu však nepodarilo.Opustený zámok.

Pred dvoma rokmi pre jedny miestne noviny naznačil, že jeho snahy narazili na obrovské administratívne a právne prekážky .Ktoré však Demever nespresnil, avšak medzi ľuďmi sa rozpráva, že celú situáciu skomplikovala francúzska banka Crédit Lyonnais, ktorá odkúpila v 80. rokoch okolité pozemky aj s lesmi a potom ich postupne kúsok po kúsku predávala za výhodné ceny.Opustený zámok,

Opustený zámok. Teraz je tak panstvo Château de la Mothe-Chandeniers rozdrobené medzi viacerých majiteľov a učiteľovi  patrí len budova zámku, ku ktorej má sťažený prístup, a preto tam ani nebýva. V snahe zachrániť pamiatku pre budúce generácie sa síce utvorila menšia nadácia, ktorá si hovorí Priatelia Château de la Mothe-Chandeniers a ktorej snahou je pripnúť zámku status národnej pamiatky a získať peniaze na jeho rekonštrukciu, ale úsilie spolku sa zatiaľ nestretlo s zodpovedajúce odozvou u štátnych úradníkov či podnikateľskej sféry.

Château de la Mothe-Chandeniers Opustený zámok

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button