CestovanieZAHRANIČIE

Najväčšie jazero v Európe – top 10 jazier

Najväčšie jazero v Európe. Európa je domovom mnohých pôsobivých jazier, ktoré sú obľúbenými turistickými atrakciami a zároveň zdrojom pitnej vody a energie pre mnohé krajiny. Medzi najväčšie jazera v Európe patria:

Najväčšie jazero v Európe

 

Najväčšie jazero v Európe

 

Najväčšie jazero v Európe sa volá Ladoga a nachádza sa v Rusku, konkrétne na severozápade krajiny. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o tomto jazere:

  • Ladoga je s rozlohou približne 17 700 km² najväčšie jazero v Európe.
  • Jazero má maximálnu hĺbku 230 metrov a priemernú hĺbku 51 metrov.
  • Je jedným z najstarších jazier na svete a vzniklo asi pred 10 000 rokmi počas doby ľadovej.
  • Jazero je zdrojom pitnej vody pre mnoho miest a obcí v oblasti okolo neho.
  • Ladoga je domovom mnohých druhov rýb, vrátane lososa a jesetera.
  • Počas druhej svetovej vojny bolo jazero dôležitým strategickým cieľom pre nacistické
  • Nemecko, ktoré sa snažilo obsadiť Leningrad (dnešné Petrohrad) a kontrolu nad jazerom získať.
  • Jazero Ladoga je spojené s riekou Něvou, ktorá tiekla do Leningradu, a bol dôležitým dopravným kanálom pre mnoho storočí.
  • Okolo jazera sa nachádza mnoho historických pamiatok a miest, vrátane kláštorov, ktoré sú považované za klenoty ruskej architektúry.
  • Vzácne 2 eurové mince

To sú len niektoré zaujímavé veci o najväčšom jazere v Európe, ktoré sa nachádza v Rusku.

 

1. Ladoga

 

Ladoga

 

Nachádza sa na severe Ruska a je najväčším jazerom Európy s celkovou rozlohou 17 700 km². Je to aj jedno z najhlbších jazier na svete s maximálnou hĺbkou 230 metrov.

 

2. Onega

 

Onega

 

Toto jazero tiež leží v Rusku a má rozlohu 9 700 km². Je to druhé najväčšie jazero v Európe a má maximálnu hĺbku 120 metrov.

 

3. Peipus – Najväčšie jazero v Európe

 

Peipus - Najväčšie jazero v Európe

 

Leží na hranici Estónska a Ruska a má rozlohu 3 555 km². Je to najväčšie jazero v Európe, ktoré nie je súčasťou Ruska.

 

4. Vänern

 

Vänern

 

Toto jazero sa nachádza v južnej časti Švédska a má rozlohu 5 655 km². Je to najväčšie jazero v Európe, ktoré leží celé v jednej krajine.

 

5. Saimaa – Najväčšie jazero v Európe

 

Saimaa - Najväčšie jazero v Európe

 

Nachádza sa v juhovýchodnej časti Fínska a má rozlohu 4 370 km². Je to najväčšie jazero v krajine a zároveň jedno z najväčších jazier v Európe.

 

6. Peipsi järv

 

Peipsi järv

 

Leží na hranici Estónska a Ruska a má rozlohu 3 555 km². Je to najväčšie jazero v Európe, ktoré nie je súčasťou Ruska.

 

7. Balaton – Najväčšie jazero v Európe

 

Balaton - Najväčšie jazero v Európe

 

Toto jazero sa nachádza v západnej časti Maďarska a má rozlohu 592 km². Je to najväčšie sladkovodné jazero v strednej Európe. Zaujímavosti o Maďarsku 25 zaujímavých faktov o Maďarsku

 

8. Geneva

 

Geneva

 

Nachádza sa v západnej časti Švajčiarska a má rozlohu 582 km². Je to najväčšie jazero v Alpách a zároveň jedno z najhlbších jazier v Európe. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

9. Constance

 

Constance

 

Najväčšie jazero v Európe. Toto jazero sa nachádza na hranici medzi Nemeckom, Švajčiarskom a Rakúskom a má rozlohu 536 km². Je to tretie najväčšie jazero v Európe.

 

10. Peñarroya

 

Peñarroya

 

Nachádza sa v južnej časti Španielska a má rozlohu 416 km². Je to najväčšie jazero v krajine a zároveň jedno z najväčších jazier v Európe.

Zhrnutie

 

Väčšina týchto jazier má dôležité hospodárske, ekologické a kultúrne významy. Mnohé z nich sú zdrojom pitnej vody pre miestne obyvateľstvo a slúžia aj ako zdroj energie pre priľahlé krajiny. Okrem toho sú tieto jazerá populárnymi turistickými atrakciami, kde návštevníci môžu plávať, rybať alebo sa len prechádzať po brehoch a obdivovať krásne scenérie.

 

Väčšina týchto jazier má aj svoje kultúrne a historické zaujímavosti. Napríklad jazero Geneva je známe svojou krásnou prístavnou promenádou a historickými pamiatkami, zatiaľ čo jazero Balaton je obľúbenou letnou destináciou pre turistov, ktorí sem prichádzajú relaxovať a užívať si slnečné letné dni.

 

Všetky tieto jazerá majú svoje jedinečné charakteristiky a krásu, ktorá ich robí nezameniteľnými. Sú to miesta, kde ľudia môžu cítiť spojenie s prírodou a užívať si jej krásu a pokoj.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button