Najväčší ostrov na svete – 10 Najväčších ostrovoch na svete
Najväčší ostrov na svete .Zaujíma vás, aký je najväčší ostrov na svete? Možno by ste boli prekvapení. Nájsť najväčšie ostrovy na svete nie je také ľahké, ako by sa mohlo zdať. Po prvé, nie je príliš jasné, čo presne predstavuje ostrov na rozdiel od kontinentu. Austrália je klasifikovaná ako kontinent, zatiaľ čo Grónsko ako ostrov? Prečítajte si koniec článku a dozviete sa to.
Obsah článku:
Najväčší ostrov na svete
Tiež si prečítajte : Pes do bytu
10. Ellesmerov ostrov (196 236 km2)
Ellesmerov ostrov je tretí najväčší ostrov v Kanade. Je to najväčší ostrov kráľovnej Alžbety v provincii Nunavut a vyznačuje sa zvlnenými horami a nádhernými ľadovými poľami.
Kanadský ostrov Ellesmere, ktorý sa nachádza medzi zálivom Baffin a Severným ľadovým oceánom, je plný histórie. Je domovom geografických prvkov, ktoré siahajú až do poslednej doby ľadovej. Medzi ne patrí rad usadených hornín a ľadový šelf Ward Hunt, ktorý sa datuje tisíce rokov dozadu.
9. Veľká Británia (209 331 km2)
Najväčší z Britských ostrovov, Veľká Británia, je ostrov v severnom Atlantickom oceáne, ktorý je od európskeho kontinentu oddelený Lamanšským prielivom a Severným morom. Je to najväčší ostrov v Európe – napriek dramatickému a dobre medializovanému výstupu z Európskej únie.
Ľudia žijú vo Veľkej Británii už viac ako 500 000 rokov a Londýn, je jeho najväčšie mesto. Naďalej láka turistov z celého sveta pri hľadaní svojho podielu na histórii a kultúre.
Najväčší ostrov na svete je Grónsko
8. Viktóriin ostrov (217 291 km2)
Ostrov Victoria, ktorý je dlhý viac ako 514km, je druhým najväčším ostrovom v kanadskom arktickom súostroví. Ostrov objavil arktický prieskumník Thomas Simpson začiatkom 30. rokov 19. storočia. Ostrov bol pokrstený po kráľovnej Viktórii.
Napriek tomu, že je tu už celé storočia, je stále riedko osídlený – iba 2 000 ľudí ho nazýva domovom. Najznámejšou pamiatkou na ostrove je tunnunický nárazový kráter, ktorý spôsobil náraz meteoritu, ktorý tu pristál asi pred 350 miliónmi rokov.
7. Honšu (225 800 km2)
Honšú je najväčší zo štyroch hlavných japonských ostrovov. Napriek tomu, že sa nachádza medzi Japonským morom a Tichým oceánom, v skutočnosti sa považuje za súčasť japonskej pevniny. S dĺžkou viac ako 1287km je to viac ako polovica veľkosti Japonska!
Ostrov Honšú je domovom niektorých z najikonickejších miest Japonska, ako sú Tokio, Hirošima a Osaka. Je tiež domovom hory Fudži – najvyššej hory v Japonsku – a jazera Biwa, najväčšieho jazera v krajine.
6. Sumatra (443 065 km2)
Sumatra je šiesty najväčší ostrov na svete a druhý najväčší ostrov v Indonézii. Nachádza sa v subdukčnej zóne indoaustrálskych a euroázijských tektonických dosiek a často zažíva zemetrasenia a tsunami.
Je obklopený nádherným tropickým dažďovým pralesom. Veľa z príťažlivosti ostrova je jeho relatívne nedotknutá príroda a divoká zver. Medzi jeho kriticky ohrozené druhy patrí napríklad tiger sumaterský, orangutan sumaterský a nosorožec sumaterský.
5. Baffinov ostrov (507 451 km2)
Ostrov Baffin je najväčší ostrov v Kanade. Napriek svojej fantastickej scenérii fjordov, sladkovodných jazier a národných parkov plných ľadovcov je to jeden z najviac nehostinných ostrovov na Zemi s priemernou ročnou teplotou mínus osem stupňov Celzia.
Ostrov, ktorý dostal meno po britskom prieskumníkovi Williamovi Baffinovi, sa nachádza v blízkosti polárneho kruhu. Z tohto dôvodu je väčšinou navštevovaný kvôli úžasným výhľadom na polárnu žiaru alebo kvôli vzácnemu pohľadu na arktické vlky, ľadové medvede a lemmings, ktoré ostrov nazývajú domovom. Najväčší ostrov na svete.
4. Madagaskar (587 041 km2)
Madagaskar sa nachádza na východnom pobreží Afriky uprostred Indického oceánu. Tento ostrov je oslavovaný svojou úžasnou divočinou, kde žije okolo 250 000 druhov zvierat, vrátane slávnych lemurov pruhovaných. Je zaujímavé, že dve tretiny jeho divokej prírody nemožno nájsť nikde inde na Zemi. Najväčší ostrov na svete.
Madagaskar, ktorý sa datuje pred viac ako 100 miliónmi rokov, je tiež domovom tretieho najväčšieho koralového systému na svete, čo umožňuje vynikajúce potápačské príležitosti v teplých vodách Indického oceánu.
3. Borneo (748 168 km2)
Borneo je obrovský ostrov, ktorý meria takmer dvakrát viac ako Nemecko. Je to tiež jediný ostrov, ktorému vládne trio krajín – Brunej, Malajzia a Indonézia, ale väčšina ostrova je indonézske územie. Najväčší ostrov na svete.
Na Borneu sa nachádza najstarší dažďový prales na Zemi, ktorý sa datuje pred viac ako 100 miliónmi rokov. V bujnej zelenej zeleni sa nachádza niekoľko fascinujúcich divočín, napríklad orangutan bornejský a netopiere Dayak – dva ohrozené druhy, ktoré sa nikde inde na Zemi nenachádzajú.
2. Nová Guinea (785 753 km2)
Nová Guinea je obrovský ostrov, ktorý meria viac ako 2 414km. Rovnako ako Borneo ju vedie Indonézia a Papua Nová Guinea. Keď sa jeho prví obyvatelia usadili na ostrove pred viac ako 40 000 rokmi, bol po celé storočia vyhľadávaný pre svoje obrovské zásoby medi a zlata. Najväčší ostrov na svete .
Ostrov Nová Guinea oddeľuje od Austrálie Torresov prieliv, na jednej strane s Korálovým morom a na druhej strane s Arafurským morom. Je zaujímavé, že Nová Guinea je tiež najväčším ostrovom na južnej pologuli aj v Oceánii.
1. Grónsko (2 130 800 km2)
Grónsko je najväčším ostrovom na svete a stav kontinentu mu uniká pravdepodobne len kvôli jeho veľkosti populácie. Nachádza sa medzi severným Atlantikom a Severným ľadovým oceánom, je samostatným územím Dánska a napriek svojej rozlohe je väčšinou neobývaný.
Je domov pre 50 000 ľudí, väčšinu jeho terénu tvoria nehostinné ľadovce – najväčší sa nachádzajú mimo polárnej oblasti – a druhý najväčší ľadový štít na planéte. Neexistujú žiadne cesty spájajúce hlavné mestá ostrova. Obyvateľstvo Grónska sa pri prežití spolieha na rybolov, pečatenie a lov veľrýb. Mnoho ľudí navštívi Grónsko, aby preskúmalo národný park na severovýchode Grónska, najväčší národný park na svete. Najväčší ostrov na svete.
Aj keď neexistujú oficiálne pravidlá, ktoré by stanovovali rozdiely medzi ostrovom a kontinentom, aby sa vylúčilo, že Grónsko bude potenciálnym kontinentom, Grónčania sú neústupní – považujú sa za ostrovanov.