CestovanieZAHRANIČIE

Dovolenka Zanzibar – 10 dôvodov prečo navštíviť Zanzibar

Dovolenka Zanzibar. 10 dôvodov, prečo by ste mali navštíviť Zanzibar Pri hľadaní našej ďalšej eskapády sme mali na mysli len tri veci. Idylické pláže, dobré počasie a krajina, ktorú sme ešte nikdy nenavštívili. Urobili sme si domácu úlohu o tom, čo vidieť a robiť v tomto tropickom raji, a našli sme viac než dosť dôvodov, prečo navštíviť Zanzibar.

 

Dovolenka Zanzibar

 

Dovolenka Zanzibar

 

Zanzibar je súostrovie, ktoré sa nachádza krátkych 20 minút letu od Dar es Salaamu. Zanzibar, inak známy ako Ostrov korenia, je známy svojimi jedinečnými exotickými plážami.

V tomto sprievodcovi sa s vami podelím o všetko, čo potrebujete vedieť pred návštevou Zanzibaru. Budem sa venovať tomu, čo MUSÍTE vidieť a robiť počas svojej návštevy. A v neposlednom rade INSIDER TIPY, ako si tento výlet zapamätať na dlhé roky!

 

DÔVODY NA NÁVŠTEVU ZANZIBARU

 

DÔVODY NA NÁVŠTEVU ZANZIBARU

Zanzibar je ideálnou destináciou, ak hľadáte exotickú dovolenku šetrnú k vášmu vrecku. Nikoho neprekvapí, prečo ho mnohí prirovnávajú k takým ostrovom, ako sú Maldivy a Seychely. Kilometre práškovo bielych piesočných pláží a krištáľovo čistá tyrkysová voda sú dôvodom číslo jeden, prečo by ste mali navštíviť Zanzibar. Okrem exotických pláží má tento ostrov bohatú históriu a skvelú kuchyňu. Keď to všetko skombinujete so skvelými ľuďmi, ktorých na Zanzibare stretnete, máte všetko, čo si môžete od ideálnej dovolenkovej destinácie priať. Kedy ísť na Zanzibar – najlepšie počasie počas roka

 

ČO MUSÍTE VIDIEŤ NA ZANZIBARE

 

ČO MUSÍTE VIDIEŤ NA ZANZIBARE
ČO MUSÍTE VIDIEŤ NA ZANZIBARE

KAMENNÉ MESTO – Dovolenka Zanzibar

Jediný spôsob, ako skutočne spoznať Stone Town, je nechať sa stratiť. Táto pamiatka zapísaná na zozname UNESCO sa vám môže zdať spočiatku trochu ohromujúca. Prekonajte tento prvý dojem, začnite skúmať jeho kľukaté úzke uličky a rýchlo sa v ňom zahrejete. Očakávajte, že keď sa začnete prechádzať jeho uličkami, všetky vaše zmysly sa zosilnia. Vôňa pouličného jedla, ktoré okrem iného zahŕňa čapáty, samosy a praženú kukuricu, bude až príliš lákavá. Nájdete tu stánky s ovocím a všetkými druhmi aromatického korenia. Na každom kroku narazíte na miestnych obyvateľov, ktorí hrajú Bao (tradičnú stolnú hru) a pozorujú okoloidúcich.

 

Súčasťou čara Stone Town je aj zmes arabskej, indickej a africkej kultúry. Toto dedičstvo sa prirodzene odráža na architektúre. Starobylé budovy sú roztrúsené po celom meste a vyznačujú sa jedinečnými vyrezávanými drevenými dverami. Každé dvere v historických budovách Zanzibaru majú svoj jedinečný príbeh. Hovorí sa, že dvere odrážajú spoločenské postavenie a náboženstvo rodiny, ktorá v dome žije.

 

TIP: Historická časť Stone Town je rušná, ale veľmi zaujímavá. Odporúčam vám, aby ste si objednali pešiu prehliadku a preskúmali Stone Town. Skúsený sprievodca sa s vami bude môcť podeliť o svoje vedomosti o histórii ostrova. Rovnako sa podelí o svoje poznatky o životnom štýle miestnych obyvateľov.

 

ZANZIBARSKÝ NOČNÝ TRH – Dovolenka Zanzibar

Po preskúmaní historických štvrtí Stone Town sa vydajte do záhrad Forodhani, aby ste zažili nočný trh. Toto miesto úplne zmení svoju tvár, keď začne zapadať slnko. To, čo cez deň vyzerá len ako obyčajná promenáda, večer ožíva. Rozostavané stánky s jedlom sú pripravené privítať miestnych obyvateľov aj turistov. Je to ideálne miesto na stretávanie sa a zároveň ochutnávanie miestnej kuchyne.

Tento trh bude nepochybne potešením pre vaše zmysly. Ponúkajú sa tu jedlá od tradičnej zanzibarskej pizze až po falafely, špízy z morských plodov a kokosový chlieb. Určite ochutnajte urojo, hustú polievku z manga a tamarindov, ktorá je miestnym jedlom. Neodchádzajte z trhu skôr, ako ochutnáte lahodnú šťavu z cukrovej trstiny. Medzi mnohými dôvodmi, prečo navštíviť Zanzibar, je miestne jedlo bezpochyby na prvom mieste zoznamu.

 

OSTROV PRISON

 

OSTROV PRISON

Väzenský ostrov je jedným z tých miest, ktoré sa vám môžu zdať trochu príliš turistické, ale odporúčam vám, aby ste jeho návštevu nevynechali. Ostrov dostal svoje meno ešte v roku 1890, keď tu bola postavená väznica, kde mali byť väznení otroci. Po dokončení stavby sa však tento plán nikdy neuskutočnil. Namiesto toho sa využíval ako miesto na karanténu ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná žltá zimnica. Ostrov je tiež domovom obrovských korytnačiek, ktoré boli na Zanzibar privezené pred rokmi zo Seychel. Najstaršia z nich má 192 rokov!

 

JOZANI FOREST

 

JOZANI FOREST

Je pravdepodobné, že väčšinu času na Zanzibare budete chcieť stráviť na pláži (nikto vám to nemôže mať za zlé). Les Jozani však rozhodne stojí za to, aby ste na pár hodín vynechali pláž. Je to jediný národný park na ostrove a žije tu jedinečná a hravá opica Zanzibar red colobus. Ide o ohrozený druh, o ktorého ochranu sa ochranári v lese Jozani snažia už roky. Stretnete tu aj niekoľko ďalších krásnych tvorov, ako sú galagy, stromové hyraxy, motýle a vtáky. Prehliadky môže zorganizovať váš hotel a zvyčajne trvajú hodinu. Dovolenka Zanzibar.

 

PREHLIADKA KORENIA V ZANZIBARE

Korenie ako klinček, muškátový oriešok, škorica a mnohé ďalšie zohrávali v histórii Zanzibaru dôležitú úlohu. Veď nie nadarmo sa nazýva Ostrov korenia! Určite si rezervujte výlet a navštívte ekologickú farmu s korením. Stretnite sa s miestnymi farmármi a dozviete sa všetko o korení a jeho histórii. Je to fantastická príležitosť spoznať životný štýl miestnych obyvateľov.

Väčšina prehliadok zahŕňa ochutnávku svahilských jedál, sezónneho ovocia a slávneho miestneho koreneného čaju. Na konci prehliadky si môžete kúpiť nejaké korenie, ktoré si môžete priniesť so sebou domov. Neexistuje lepší spôsob, ako si zapamätať miesto, ako prostredníctvom jeho vôní a chutí. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

REŠTAURÁCIA ROCK – Dovolenka Zanzibar

 

REŠTAURÁCIA ROCK - Dovolenka Zanzibar

Toto je zážitok, ktorý si nemôžete nechať ujsť! Reštaurácia The Rock sa nachádza na skale oproti pláži Michanwi Pingwe. S tým, že táto vynikajúca poloha ponúka celkom nádherný panoramatický výhľad na Indický oceán. Keď je príliv, môžete sa k nej dostať pešo.

V opačnom prípade, keď to príliv nedovoľuje, vás personál môže vyzdvihnúť loďou. Vychutnajte si čerstvé ryby pri posedení na krásnej terase obklopenej oceánom. Jedinečná poloha reštaurácie umožňuje získať jedny z najčerstvejších morských plodov a rýb, aké môžete dostať. Aj ceny nie sú vzhľadom na jej obľúbenosť až také zlé. Možno ide o jednu z najfotografovanejších reštaurácií na svete!

 

OSTROV MNEMBA A MODRÉ SAFARI

Exotické ostrovy a vodné športy idú ruka v ruke a Zanzibar je skvelou destináciou na vyskúšanie vodných aktivít. Miestni obyvatelia a expati, ktorí žijú na Zanzibare, vám rýchlo povedia, že ostrov Mnemba je ideálnym miestom na potápanie. Na ostrove sa nachádza len jeden luxusný hotel, čo znamená, že prístup na ostrov nie je povolený pre iných hostí. Dovolenka Zanzibar.

Nenechajte sa tým odradiť, pretože skutočná zábava sa v skutočnosti nachádza pod vodou, v útesoch obklopujúcich ostrov. Je to veľmi obľúbená destinácia nielen na potápanie, ale aj na šnorchlovanie. Najlepšie som sa bavil, keď som plával v tej najneobyčajnejšej tyrkysovej vode a pozoroval pestrofarebný útes a nespočetné množstvo rýb. Túto spomienku si budem vychutnávať navždy!

 

NAJLEPŠIE PLÁŽE V ZANZIBARE – Dovolenka Zanzibar

 

NAJLEPŠIE PLÁŽE V ZANZIBARE - Dovolenka Zanzibar

PAJE BEACH

Naše posledné tri dni na Zanzibare sme strávili v hoteli White Sand Villas na pláži Paje. Bola to bezpochyby moja najobľúbenejšia pláž na celom ostrove. Nedotknutá kilometrová pláž s jemným bielym pieskom a nádhernou krištáľovo čistou vodou. Občasné rybárske člny dhow rozmiestnené na oceáne len dodávali scenérii ešte väčšie čaro. Bola ako v raji a nikdy sa mi nechcelo odísť. Pláž Paje bola v čase našej návštevy veľmi pokojná, čo bol jeden z dôvodov, prečo sa mi tak veľmi páčila. Neskôr sme sa dozvedeli, že to bol zriedkavý jav. Zvykom bývalo, že počas vrcholných mesiacov popularita pláže priťahovala vlny návštevníkov.

 

PLÁŽ NUNGWI

Pláž Nungwi sa nachádza na úplnom severe ostrova. Je to jedna z mála pláží na Zanzibare, ktorá nie je ovplyvnená vlnobitím prílivu a odlivu, ideálna na celodenné vodné aktivity a chytanie lúčov. Je známa tým, že je veľmi živá bez ohľadu na dennú dobu. Odporúčam vám, aby ste tu strávili niekoľko dní, aby ste si ju mohli naplno vychutnať.

PLÁŽ KENDWA

Táto exotická pláž sa nachádza na západnom pobreží, len 10 minút jazdy od pláže Nungwi. Medzi týmito dvoma plážami nájdete veľa podobností, ale Kendwa na mňa dokázala nejakým spôsobom zapôsobiť ešte viac. Páčilo sa mi, ako idylicky vyzerala jej scenéria. Dovolenka Zanzibar.

Rozsiahle pobrežie lemované palmami a hojdacími sieťami tesne obopínajúcimi ich kmene. Je to organizovaná pláž s reštauráciami a plážovými barmi, ktoré sa nachádzajú priamo pri pláži. Položte si plážovú osušku na jedno z drevených ležadiel, objednajte si osviežujúci kokteil a relaxujte pri šume vĺn.

Ak budete mať šťastie a navštívite pláž počas splnu mesiaca, určite sa zúčastnite na slávnej Full Moon beach party v hoteli Kendwa Rocks Beach a užite si zábavu pod hviezdami.

 

MIESTNI OBYVATELIA – Dovolenka Zanzibar

 

MIESTNI OBYVATELIA - Dovolenka Zanzibar

Vždy som veľmi zvedavý na kultúru a obyvateľov krajiny, ktorú navštívim. Tentoraz to nebolo inak a prirodzene som sa veľmi tešil na nadviazanie nových priateľstiev. Hneď ako sme pristáli na Zanzibare, „Jambo“ (svahilské slovo pre „ahoj“) bolo prvé slovo, ktoré sme počuli. Rovnako nás vítali miestni obyvatelia, kamkoľvek by sme na Zanzibare prišli.

 

Bol to prirodzený impulz, aby sme boli spočiatku trochu opatrní a odstupčiví. Mysleli sme si, že s najväčšou pravdepodobnosťou je tento prístup len pokusom niečo nám predať.

Úprimne povedané, väčšinou to tak aj bolo. Avšak priateľskosť je pre Zanzibarčanov prirodzená a je dôležitou súčasťou miestnej kultúry. Hneď ako sme poľavili v ostražitosti, uvedomili sme si, že aj keď sme nemali záujem niečo kúpiť, stále sa zapájali do rozhovoru a chceli sa len opýtať, aký sme mali deň. To viedlo k tomu, že sme stretli tých najmilších a najpriateľskejších ľudí na Zanzibare.

 

ZANZIBARSKÁ KUCHYŇA

Zanzibarská kuchyňa je zmesou rôznych zahraničných vplyvov, vrátane indických, afrických, arabských a portugalských. Ide o dokonalú zmes chutného čapátí a karí, pilau, čerstvých rýb a morských plodov a mnohých ďalších. Neváhajte vyskúšať nové chute, pokiaľ ste opatrní tam, kde jete.

Najbezpečnejšie miesta, kde môžete ochutnať miestnu kuchyňu, sú váš hotel, nočný trh v Stone Town (najlepšie bude, ak sa tu vyhnete rybám a morským plodom) alebo odporúčaná reštaurácia.

Jedlo, ktoré jednoducho musíte ochutnať, kým opustíte ostrov, je polievka urojo. Vývar z kokosového karí plný príloh. Čo sa týka príloh, očakávajte čokoľvek od vajíčok po mäsové špízy a od falafelov po papriky.

 

JE ZANZIBAR BEZPEČNÝ PRE TURISTOV? Dovolenka Zanzibar.

 

JE ZANZIBAR BEZPEČNÝ PRE TURISTOV Dovolenka Zanzibar.

Viem, čo si myslíte a prečo môžete, ale nemusíte hľadať ďalšie dôvody na návštevu Zanzibaru. Je Zanzibar bezpečná krajina na návštevu? Odpoveď znie áno, Zanzibar je jednou z najbezpečnejších afrických destinácií. Cestovný ruch zohráva dôležitú úlohu v príjmoch krajiny. To znamená, že miestni obyvatelia vítajú každého, kto ich navštívi, a berú ich bezpečnosť vážne. Vzhľadom na to sa vždy odporúča používať zdravý rozum. Vyvarujte sa takých vecí, ako sú prechádzky osamote v noci v odľahlých oblastiach a nechávanie cenností bez dozoru na pláži.

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU DO ZANZIBARU

Malária je na Zanzibare bežná, nezabudnite si ju vopred naplánovať a vziať si lieky proti malárii. Poradte sa v lekárni alebo so svojím lekárom pre vhodné lieky.

Jedna vec, ktorá nám pri plánovaní cesty nebola jasná, bola, či potrebujeme očkovanie proti žltej zimnici alebo nie. Odlietali sme z Malty cez Istanbul a očkovanie proti žltej zimnici sa od nás nevyžadovalo.

Takisto od nás letisková kontrola pri vstupe do Tanzánie nepožadovala doklad o očkovaní. Očkovanie je však povinné, ak prichádzate z krajín s veľmi vysokým percentom prípadov žltej zimnice, ako je napríklad Keňa.

 

KDE SA UBYTOVAŤ V ZANZIBARE – Dovolenka Zanzibar

 

KDE SA UBYTOVAŤ V ZANZIBARE - Dovolenka Zanzibar

Usúdili sme, že bude najlepšie rozdeliť náš pobyt na dve miesta, 6 dní v oblasti Matemwe a 3 dni v Paje. Matemwe bolo skvelé na oddych a pobyt mimo davov. Táto lokalita sa tiež ukázala ako výborná základňa na preskúmanie severnej časti Zanzibaru: Nungwi, Kendwa a ostrov Mnemba. Na druhej strane Paje bolo trochu živšie a blízko zvyšných miest, ktoré sme chceli preskúmať, ako napríklad les Jozani a reštaurácia The Rock.

 

SEVI BOUTIQUE HOTEL

Domovom na prvých 6 dní na ostrove bol SeVi Boutique Hotel. Tento nádherný rustikálny boutique hotel sa nachádza na pláži pri dedinke Kigomani. Páčilo sa nám, že každý bungalov bol postavený tradičným spôsobom so slamenými strechami a mal vlastnú verandu s hojdacou sieťou.

Reštaurácia ponúkala kombináciu miestnych a európskych jedál. Najlepšia bola poloha, priamo pri pláži s úchvatným výhľadom na Indický oceán. Obedové a večerné menu bolo každý deň iné. Vďaka tomu sme mali možnosť vyskúšať niektoré z najlepších tradičných receptov Zanzibaru. Pláž bola vzdialená len pár krokov, čo ma rozptyľovalo od všetkého a vďaka čomu som pri práci na opálení stratila pojem o čase. Poloha aj areál hotela boli idylické!

 

LUXUSNÉ VILY A KÚPELE NA BIELOM PIESKU – RELAIS & CHATEAUX

Po zvyšok našej dovolenky sme sa ubytovali vo vilách White Sand v meste Paje. Počas plánovania našej cesty sme videli fotografie pláže Paje a hotela. Aj náš sprievodca sa o ňom vyjadroval veľmi pochvalne, ale keď som ho videl v skutočnosti, srdce mi poskočilo. Hotel sa nachádza v tropickej záhrade s výhľadom na kilometre dlhú pláž s bielym pieskom (odtiaľ názov hotela) a smaragdovou vodou.

Naša plážová vila bola nádherná. Pozostávala z dvoch budov, pričom obývacia izba bola v jednej a spálňa spolu s kúpeľňou v druhej. V momente, keď som uvidela náš súkromný bazén s mimoriadnym výhľadom, bola som hneď predaná! Celé dni sme trávili leňošením a užívaním si zariadení a pláže.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button